اولین تجربه ناموفق(پس بچه)

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: گيلان - رشت
تشکر کرده: 77 دفعه
تماس:

اولین تجربه ناموفق(پس بچه)

پست توسط rata »

با سلام

دوستانی که مباحث بنده را مطالعه کردند می دانند که من تازه کارم و در فروردین ماه اولین کندوی خودم را تهیه و در یه خانه ویلائی مستقر کردم در شهر رشت. بعد از اینکه به کندوم سعی کردم برسم و یک طبقه هم روی کندوم گذاشته بودم و برنامه ریزی کرده بودم که امروز یه بچه مصنوعی ازش بگیرم. وقتی از اداره به خانه برگشتم و مشغول بازدید شدم صدای جمعیتی زیاد از زنبوها رو شنیدم که بالای بام خانه بدور هم می چرخیدند . تا برم نردبان بیارم و آنها را از نزدیک ببینم یک دفعه همه رفتند. شک کردم که احتمالا پیش بچه کندوی من بود که از دستم رفت. وقتی طبقه بالا رو بازدید کردم فکر کردم که این قضیه اتفاق نیفتاده چون جمعیت زنبورهای روی قاب ها زیاد بود. و کمی دلم بالا آمد ولی وقتی طبقه پائین رو بازدید کردم دیدم که ای دل غافل آن بچه ای که رفت مال من بود. هر چی اطراف خانه را گشتم اثری ازشون ندیدم. خیلی ناراحت شدم چون دوست نداشتم اولین تجربم اینطوری بشه
راستش دو روز پیش دیدم که تو شاخونها لارو قرار داره ولی فکر نمی کردم به این زودی پیش بچه کندو را ترک کنه. الان در طبقه بالا کلی شاخون سربسته و سر باز دارم

لطفا راهنمای بفرمائید که برای جلوگیری از وقوع پس بچه و اینکه بخوام این جمعیت رو ملکه دار بکنم بهترین راه حل چیه؟ ممنونتون میشم

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

Re: اولین تجربه ناموفق(پس بچه)

پست توسط mellifera »

rata نوشته شده:با سلام

دوستانی که مباحث بنده را مطالعه کردند می دانند که من تازه کارم و در فروردین ماه اولین کندوی خودم را تهیه و در یه خانه ویلائی مستقر کردم در شهر رشت. بعد از اینکه به کندوم سعی کردم برسم و یک طبقه هم روی کندوم گذاشته بودم و برنامه ریزی کرده بودم که امروز یه بچه مصنوعی ازش بگیرم. وقتی از اداره به خانه برگشتم و مشغول بازدید شدم صدای جمعیتی زیاد از زنبوها رو شنیدم که بالای بام خانه بدور هم می چرخیدند . تا برم نردبان بیارم و آنها را از نزدیک ببینم یک دفعه همه رفتند. شک کردم که احتمالا پیش بچه کندوی من بود که از دستم رفت. وقتی طبقه بالا رو بازدید کردم فکر کردم که این قضیه اتفاق نیفتاده چون جمعیت زنبورهای روی قاب ها زیاد بود. و کمی دلم بالا آمد ولی وقتی طبقه پائین رو بازدید کردم دیدم که ای دل غافل آن بچه ای که رفت مال من بود. هر چی اطراف خانه را گشتم اثری ازشون ندیدم. خیلی ناراحت شدم چون دوست نداشتم اولین تجربم اینطوری بشه
راستش دو روز پیش دیدم که تو شاخونها لارو قرار داره ولی فکر نمی کردم به این زودی پیش بچه کندو را ترک کنه. الان در طبقه بالا کلی شاخون سربسته و سر باز دارم

لطفا راهنمای بفرمائید که برای جلوگیری از وقوع پس بچه و اینکه بخوام این جمعیت رو ملکه دار بکنم بهترین راه حل چیه؟ ممنونتون میشم

با سلام

تصویر تصویراتفاقيه كه افتاده شما بايد تمام شاخونها رو از بين ميبردين اگه قصد ازدياد و يا تعويض ملكه رو نداشتين.حالا هم دير نشده اول به دقت كندوتونو وارسي كنبنوملكه و تخم روز روببينين هست تو كندو يا نه.اگه هست كلا به دقت تمام شاخونها رو بتراشين.
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران/ساری
تشکر کرده: 36 دفعه
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

اگه اون بچه زنبوری که رفت پیش بچه بوده یعنی ملکه ی اصلی و تخم ریز کندوت رفته.یا باید بذاری خود زنبورا شاخون درست کنن یا باید ملکه جفت خرده بخری و به کندو معرفی کنی.اگه می خوای خود زنبورا ملکه تولید کنن باید 2 تا شاخون نزدیک به هم که خوش قد و هیکل ترن رو نگه داری و بقیه شاخون هارو بتراشی.دقت کن که شاخون هایی که گوشه های قاب تولید میشه معمولا توسط جمعیت زنبورا پوشیده میشه واسه همین دیده نمیشه.برای کنار زدن زنبورا از گوشه های قاب و متفرق کردنشون کافیه فوتشون کنی تا متفرق شن.این جوری میتونی ببینی که گوشه های قاب چه خبره.
آخرین ويرايش توسط 3 on hosseinkhan, ويرايش شده در 0.
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

ضمن تشکر از راهنمائی شما میشه بفرمائید در این وضعیت که طبقه بالا تقریبا هر 10 قاب زنبور کامل دارند و فقط طبقه پائین زنبورهاش کم شدند. آیا می توانم در همین حالت هم یک قاب شاخون دار را همراه دو قاب شفیره به کندوی دیگه منتقل کنم و یه بچه مصنوعی بگیرم یا این کار صلاح نیست و بهتره که کندوی اصلی قوی بماند؟ضمنا آن دو تا شاخونی که فرمودید خوش قد و هیکل تره آیا باید هر دو سربسته باشند منظورم اینه که اگه ملکه هاشون همزمان در بیان مشکلی ایجاد نمی کند.
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

rata نوشته شده:ضمن تشکر از راهنمائی شما میشه بفرمائید در این وضعیت که طبقه بالا تقریبا هر 10 قاب زنبور کامل دارند و فقط طبقه پائین زنبورهاش کم شدند. آیا می توانم در همین حالت هم یک قاب شاخون دار را همراه دو قاب شفیره به کندوی دیگه منتقل کنم و یه بچه مصنوعی بگیرم یا این کار صلاح نیست و بهتره که کندوی اصلی قوی بماند؟ضمنا آن دو تا شاخونی که فرمودید خوش قد و هیکل تره آیا باید هر دو سربسته باشند منظورم اینه که اگه ملکه هاشون همزمان در بیان مشکلی ایجاد نمی کند.

با سلام الان بايد شما به كندو نيگا كنين حتما به دقت نگا كنين ببينين ملكه جديد به وجود اومده يا نه.بايد ملكه جديد به دنيا بياد تا ملكه قديمي از كندو خارج بشه.پس كندوي شما بايد ملكه داشته باشه.بازديد كنين واگه ملكه داشت شاخونها رو كلا از بين ببرين.
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

ببخشید یعنی شما می فرمائید هر وقت ملکه جدید بدنیا بیاد ملکه اصلی با تعدادی بچه کندو را ترک می کنه(پیش بچه می ده)؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

rata نوشته شده:ببخشید یعنی شما می فرمائید هر وقت ملکه جدید بدنیا بیاد ملکه اصلی با تعدادی بچه کندو را ترک می کنه(پیش بچه می ده)؟

بله همينطوره:

http://www.mellifera.ir/303///%D9%BE%D8 ... %A7%D9%86/
نمایه کاربر
YONES_Z
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: فارس
تماس:

پست توسط YONES_Z »

با سلام

بچه دادن طبیعی با خروج زودهنگام ملکه مادر قبل از تولد به کرات دیده شده

اینجانب نمونه های زیادی را از دوستان شنیدم

معمولا یک الی 2 روز قبل از تولد
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

الان که این مشکل برام ایجاد شد. فکر می کنم که اگه ملکه من بالهاش کوتاه شده بود نمی توانست مسافت زیادی بره و من می توانستم بچه کندو را بگیرم. میشه بفرمائید که آیا شما بالهای ملکه تون را می چینید و اگه این کار رو انجام می دهید شگردش چیه؟ یه مطلب تو سایت نشان داده بود که آنرا خوندم ولی ویژه ملکه هائی بود که از تو کندوی پرورش ملکه می گرفتند. ولی توی کندوی اصلی ملکه معمولا به راحتی نمی ماند که ما آنرا بگیریم و اینکه چطوری بگیریم که به تخمدانش آسیب نرسه. می دانم که باید از سینه گرفت ولی خوب حتما یه لم اساسی داره اگه راهنمائی کنید ممنون میشم
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

rata نوشته شده:الان که این مشکل برام ایجاد شد. فکر می کنم که اگه ملکه من بالهاش کوتاه شده بود نمی توانست مسافت زیادی بره و من می توانستم بچه کندو را بگیرم. میشه بفرمائید که آیا شما بالهای ملکه تون را می چینید و اگه این کار رو انجام می دهید شگردش چیه؟ یه مطلب تو سایت نشان داده بود که آنرا خوندم ولی ویژه ملکه هائی بود که از تو کندوی پرورش ملکه می گرفتند. ولی توی کندوی اصلی ملکه معمولا به راحتی نمی ماند که ما آنرا بگیریم و اینکه چطوری بگیریم که به تخمدانش آسیب نرسه. می دانم که باید از سینه گرفت ولی خوب حتما یه لم اساسی داره اگه راهنمائی کنید ممنون میشم

سلام
یه کم روی زنبورهای نر تمرین کنین . باید بدون دستکش انجامش بدین . با انگشت شست و اشاره دست چپ زنبور رو میگیرن و نوک یکی از بالهاش رو میچینن
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

علیرغم اینکه تو کتاب خوندم که ملکه به ندرت نیش می زنه ولی برام سئوال پیش آمده که آیا اگه آنرا بگیرم باید مواظب نیش زدنش هم باشم یا خیالم راحت باشه.
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سبزوار-توحید شهر
تشکر کرده: 214 دفعه
تماس:

پست توسط manoto_mr »

با سلام .
من دیروز یکی از ملکه هامو گرفتم راحت یه بالشو چیدم،نیش که اصلا فکر نکنم بزنه. کار من که به راحتی انجام شده .البته من قبلش رو چندتا زنبور امتحان کردم .
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

ممنون از شما آیا شما اول ملکه رو از سینه گرفتید بعد آنرا بدست دیگه انتقال داده و بال یه طرفش رو گرفتید تا بال سمت مخالف آزاد باشه بعد با قیچی نصف بالش رو بریدید؟ یا اینکه مستقیما وقتی سینه اش تو دستتون بود بالش رو بریدید؟
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سبزوار-توحید شهر
تشکر کرده: 214 دفعه
تماس:

پست توسط manoto_mr »

با سلام .
دوست عزیز من اول انگشتمو گرفتم روی شان که ملکه بود ،ملکه اومد رو انگشتم بعد شصتمو گذاشتم روش همونطور که گفتی پرشو آزاد کردم و با قیچی نصفشو چیدم.ملکه هم خیلی آروم بود باهاش کنار اومد .
البته دوست عزیز شاید من اشتباهاتی کرده باشم از دوتان با تجربه هم کمک بگیری بهتره .
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

اين هم چنتا تصوير

[CENTER] تصویر[/CENTER]
پیوست ها
قيچي كردن و لاك كردن ملكه
نمایه کاربر
hamed
محل اقامت: شهریار-تهران
تماس:

پست توسط hamed »

سلام برای اینکه بچه هایی که از کندو خارج میشن از دست ما فرار نکنن میشه با ایجاد سرو صدا جمعشون کرد و مجبورشون کرد که یه جای نزدیک بشینن من خودم امتحان کردم جواب میده میتونید به یه حلبی یا در کندو ضربه بزنید و سر و صدا درست کنید این کار باعث میشه که زنبورا یه جای نزدیک و معمولا دسترس جمع بشن
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

فکر کنم برای کسانی که در محل مسکونی کندو نگهداری می کنند این روش برای همسایه ها ایجاد مزاحمت می کند و باید بدنبال روش چیدن بال ملکه باشند. یا به موقع بچه مصنوعی بگیرند. و یه سئوال آیا وقتی ملکه با تعداد زیادی از بچه ها میخوان از کندو خارج بشن اول به روی شاخه درختی یا جائی در نزدیکی کندو جمع میشن بعدش همه با هم به محل دیگه ای میرن یا نه اینکه یه دفعه همه با هم به پرواز در میان و به نقطه دوری میرن
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

rata نوشته شده:فکر کنم برای کسانی که در محل مسکونی کندو نگهداری می کنند این روش برای همسایه ها ایجاد مزاحمت می کند و باید بدنبال روش چیدن بال ملکه باشند. یا به موقع بچه مصنوعی بگیرند. و یه سئوال آیا وقتی ملکه با تعداد زیادی از بچه ها میخوان از کندو خارج بشن اول به روی شاخه درختی یا جائی در نزدیکی کندو جمع میشن بعدش همه با هم به محل دیگه ای میرن یا نه اینکه یه دفعه همه با هم به پرواز در میان و به نقطه دوری میرن

اول جمع ميشن بعد از پيدا كردن محل اصلي به يكباره پرواز ميكنن و ميرن.
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

ببخشید من یه کندوم نرریز شده که روز پنجشنبه توسط یکی از آشنایان که دو تا کندوی من در ییلاق پیش کندوهای ایشان است، قابهای کندوم رو توی یه کندوی دیگه گذاشتیم و بردیم آنها رو تکاندیم و بعد یه قاب که روش یه شاخون بود رو توی کندو قرار دادیم. فردا قراره که برای بازدید مجدد سربزنم، امیدوارم که ملکه دنیا آمده باشه و آنرا پذیرفته باشند. حالا سئوالم اینه که اگه خدای نکرده شاخون رو از بین برده باشند و بخوام که بهشون تخم روز بدم تا آنرا تبدیل به شاخون کنند آیا می توانم این کار رو بلافاصله انجام بدم یا اینکه باید شرایط دیگه ای رو فراهم کنم؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

rata نوشته شده:ببخشید من یه کندوم نرریز شده که روز پنجشنبه توسط یکی از آشنایان که دو تا کندوی من در ییلاق پیش کندوهای ایشان است، قابهای کندوم رو توی یه کندوی دیگه گذاشتیم و بردیم آنها رو تکاندیم و بعد یه قاب که روش یه شاخون بود رو توی کندو قرار دادیم. فردا قراره که برای بازدید مجدد سربزنم، امیدوارم که ملکه دنیا آمده باشه و آنرا پذیرفته باشند. حالا سئوالم اینه که اگه خدای نکرده شاخون رو از بین برده باشند و بخوام که بهشون تخم روز بدم تا آنرا تبدیل به شاخون کنند آیا می توانم این کار رو بلافاصله انجام بدم یا اینکه باید شرایط دیگه ای رو فراهم کنم؟

بهتره ديگه تخم به كندو ندي و به دنبال خريد ملكه باشي.چون تا بياد ملكه متولدبشه وبره جفت يه ماهي طول ميكشه .مشكلي نداره.
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 21 مهمان