عدم تخم ريزي ملكه

سوالات در مورد ملکه زنبورعسل و چگونگی پرورش و تکثیر ملکه زنبورعسل و تمامی مسائل ملکه زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
hamidbee
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 19 دفعه
تماس:

عدم تخم ريزي ملكه

پست توسط hamidbee »

عدبا سلام

يك سوال داشتم اكه ممكنه من رو راهنمايي كنيد حدودأ يك ماه پيش يك بچه مصنوعي گرفتم ملكه از شاخون بيرون اومده بود ولي هر چي گشتم پيداش نكردم تخم روز هم نديدم دوباره تخم روز گذاشتم شاخون زد ملكه هم بيرون اومد ولي الان حدود دو هفته ميشه كه تخم نگذاشته شما ميگيد چي كار كنم حذف كنم جمعيت رو يا ادغام كنم يا دو باره تخم روز بدم ممنون ميشم راهنمايي كنيد تصویر

نمایه کاربر
123789456
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران
تشکر کرده: 7 دفعه
تماس:

Re: عدم تخم ريزي ملكه

پست توسط 123789456 »

به نظر من باید مطمئن بشی که ملکه جفت رفته یا نه . از روی ظاهر حرکتش روی قابها و فرم شکمش می شه فهمید . اگر جفتگیری کرده باید عواملی همچون وجود پوکه در کندو و تمیز بودن و کهنه نبودن شانهاو داشتن غذای کافی در کندو . به نظر من چند روز صبر کن در حدود 1 هفته بعدش بدقت کندو رو بازرسی کن و شرایط رو هم مهیا کن برای تخم ریزی ملکه.
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران/ساری
تشکر کرده: 36 دفعه
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

hamidbee نوشته شده:عدبا سلام

يك سوال داشتم اكه ممكنه من رو راهنمايي كنيد حدودأ يك ماه پيش يك بچه مصنوعي گرفتم ملكه از شاخون بيرون اومده بود ولي هر چي گشتم پيداش نكردم تخم روز هم نديدم دوباره تخم روز گذاشتم شاخون زد ملكه هم بيرون اومد ولي الان حدود دو هفته ميشه كه تخم نگذاشته شما ميگيد چي كار كنم حذف كنم جمعيت رو يا ادغام كنم يا دو باره تخم روز بدم ممنون ميشم راهنمايي كنيد تصویر
بنده همین مشکل رو داشتم.یه کندوی خیلی قوی من بچه داد و ناچار شدم صبر کنم تا شاخون بزنن.ملکه اش در اومد اما 2 هفته شد که جفت نخورد.منم کشتمش.و منتظرو یکی از بچه مصنوعی هام ملکش جفت بره تا با این کندوی بدون ملکه ادغامش کنم.اسیر شدیم والا...بچه ندید دیگه تصویر
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

hosseinkhan نوشته شده:
hamidbee نوشته شده:عدبا سلام

بنده همین مشکل رو داشتم.یه کندوی خیلی قوی من بچه داد و ناچار شدم صبر کنم تا شاخون بزنن.ملکه اش در اومد اما 2 هفته شد که جفت نخورد.منم کشتمش.و منتظرو یکی از بچه مصنوعی هام ملکش جفت بره تا با این کندوی بدون ملکه ادغامش کنم.اسیر شدیم والا...بچه ندید دیگه تصویر

سلام
من یکی از ملکه هام امسال بعد از 20 روز جفتگیری کرد . اگه ملکه تو کندو بود میتونستی صبر کنی . بعضی ملکه جفتگیری رو دیر انجام میدن
نمایه کاربر
hamidbee
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hamidbee »

با سلام
مرسي از كمكتون ولي ترس من از اينه كه كارگرام تخم نر بريزن اون موقع چيكار كنم؟
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

hamidbee نوشته شده:با سلام

سلام
شما اول بگین چند تا کندو دارین ؟ ایا زنبور نر تو کندوها به اندازه کافی هست یا نه؟ درجه حرارت چقدره ؟ کندوهاتون رو تو شهر نگه میدارین یا بیرون شهر . در ضمن تا زمانی که ملکه داشته باشن نرزا نمیشن .
نمایه کاربر
hamidbee
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hamidbee »

ehsanklop نوشته شده:
hamidbee نوشته شده:با سلام

سلام
شما اول بگین چند تا کندو دارین ؟ ایا زنبور نر تو کندوها به اندازه کافی هست یا نه؟ درجه حرارت چقدره ؟ کندوهاتون رو تو شهر نگه میدارین یا بیرون شهر . در ضمن تا زمانی که ملکه داشته باشن نرزا نمیشن .
من پنج كندو دارم كه سه تاشون دو طبقست تهران نگه مي دارم روي پشت بام منطقه نبرد توي اين كندو نر خيلي كم دارم .
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

مشکل کمبود زنبورهای نر هست . یه ملکه برای جفتگیری باید با 40 نر پرواز کنه . تازه باید تو کندوها 100 تا یا بیشتر نر باشه تا حداقل 40 تاشون پروازی باشن و با ملکه به پرواز جفتگیری برن .
چون داخل شهر هستن زنبورستان دیگه ای هم اطرافتون نیست تا با نرهای اونا جفتگیری رو انجام بده .
میتونین از یکی از زنبوردارها بخواین تعداد 40 50 تا زنبور نر بهتون بده بریزین تو کندوتون . قول میدم ملکه یه هفته ای تخم بریزه . یا صبر کنین تا نرهای خودش به سن بلوغ برسن
نمایه کاربر
hamidbee
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hamidbee »

ehsanklop نوشته شده:مشکل کمبود زنبورهای نر هست . یه ملکه برای جفتگیری باید با 40 نر پرواز کنه . تازه باید تو کندوها 100 تا یا بیشتر نر باشه تا حداقل 40 تاشون پروازی باشن و با ملکه به پرواز جفتگیری برن .
چون داخل شهر هستن زنبورستان دیگه ای هم اطرافتون نیست تا با نرهای اونا جفتگیری رو انجام بده .
میتونین از یکی از زنبوردارها بخواین تعداد 40 50 تا زنبور نر بهتون بده بریزین تو کندوتون . قول میدم ملکه یه هفته ای تخم بریزه . یا صبر کنین تا نرهای خودش به سن بلوغ برسن

آق احسان ميتونم از كندوهاي ديگه خودم قاب نردار بردارم؟
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
فرقی نداره تو کدوم کندو باشن . مهم اینه که بالغ باشن و بتونن با ملکه جفت گیری کنن . زنبور نر 15 تا 20 روز بعد تولد بالغ میشه . اگه تو کندوهای دیگه تون نر بالغ هست مشکلی نیست و ملکه خودش اونا رو پیدا میکنه .
نمایه کاربر
hamidbee
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hamidbee »

ehsanklop نوشته شده:سلام
فرقی نداره تو کدوم کندو باشن . مهم اینه که بالغ باشن و بتونن با ملکه جفت گیری کنن . زنبور نر 15 تا 20 روز بعد تولد بالغ میشه . اگه تو کندوهای دیگه تون نر بالغ هست مشکلی نیست و ملکه خودش اونا رو پیدا میکنه .

ممنونم آقا احسان تصویر
نمایه کاربر
1170
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران - شهرري
تشکر کرده: 45 دفعه
تماس:

پست توسط 1170 »

با سلام به دوستان : يك كندوي من 25 روز است كه متولد شده ولي هنوز تخم ريزي نمي كند نهايتا" بايد چقدر صبر كرد . الآ ن بايد كندو را يتيم كنم يا باز هم صبر كنم ؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

1170 نوشته شده:با سلام به دوستان : يك كندوي من 25 روز است كه متولد شده ولي هنوز تخم ريزي نمي كند نهايتا" بايد چقدر صبر كرد . الآ ن بايد كندو را يتيم كنم يا باز هم صبر كنم ؟

با سلام بهترين حالت دادن ملكه و يا ادغام براي اين كندو هستش.
نمایه کاربر
lovmeyalme
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان مازندران شهرستان تنکابن شهر کلار اباد
تشکر کرده: 31 دفعه
تماس:

پست توسط lovmeyalme »

سلام دوستان
منم امسال این مشکل رو داشتم
تعداد نرهای زنبورستانمم زیاد بود ولی تو 2 تا کندو این مشکل رو داشتم ملکه تا 12 روز جفت نرفت .کشتمش یه شاخون بهش دادم .الان 2 روزه که ملکه ها ازاد شدن و منتظرم بره جفت برگردهتصویر
نمایه کاربر
1170
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران - شهرري
تشکر کرده: 45 دفعه
تماس:

پست توسط 1170 »

باسلام يك كندوي من كه ملكه داشت و تخم ريزي نمي كرد تاريخ 91/2/31 يتيم كردم و همان روز تخم روز براش گذاشتم ولي امروز كه 91/3/2 است باز ديد كردم شاخون نزده مشكل چي ميتونه باشه ؟؟
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

نظرتونو بگید لطفا.
2 کندو داشتم. الف ) 9 قاب و ملکه اش باکره بود 3 هفته جفت نخورد کشتمش و بهش تخم روز دادم.
ب) کندوی 3 قاب که وقتی ملکه ه باکره ی کندوی الف رو کشتم شاخون داشت و ملکه نداشت
بعد از این که ملکه ی کندوی ب درومد ملکه رو به چشم دیدم.کوچیک بود تخمدانش حالت مثلثی بود.بعد از 4 5 روز شایدم بیشتر امروز گفتم حتما ملکش جفت خورده.میخواستم با کندوی الف ادغام کنم و شاخون های که کندوی الف زدن رو بتراشم.
کندوی ب رو که امروز بررسی کردم دیدم تخم روز نیس اما ملکه از اون حالت اولی درومده اما هنوز تخم دانش ورم نکرده.یه چیزی بین ملکه ی باکره و ملکه ی تخم ریز بود.تخمدانش نسبت به قبل انگار دراز تر بود و حالت مثلثیش دیگه به چشک نمیومد. گفتم حتما تازه جفت خورده و هنوز تخم ریزی نکرده یا ئاسه تخم ریزی آماده نیس.
خلاصه رو کندوی الف روزنامه سوراخ سوراخ و طبق گذاشتم .البته قبلش 1 ساعت هر دو کندو رو با دستمال کاغذی آغشته به گلاب هم بو کردم.
و قاب های کندوی ب رو گذاشتم رو طبق کندوی الف و براش شربت هم ریختم .
حالا سوالات من ایناس :
1 ) آیا ملکه ای که تازه از جفت گیری اومده بلافاصله تخم ریزی میکنه ؟ اصلا این چیزایی که من گفتم ممکمه ملکه جفت خورده باشه ؟ یا هنوز باکرست ؟
2 ) وقتی میخواستم کندوی ب رو تو طبق 1 بتکونم حدود 100 یا 200 زنبور رو بدنه بودن که نتونستم به کندوی ب انتقال بدم.کندو رو تکوندم اما پرواز کردن و رفتن همون جای کندوی ب نشستن.البته منم کندوی ب رو گذاشتم سر جاش و دریچه پروازو بستم. یه شب بیرون بخوابن می فهمن نباید با کار من مخالفت کنن.
3)اون زمانی که به کندوی الف تخم روز دادم هدفم این بود که کندو نر ریز نشه و شاخون بزنن که بعدا موقا ادغام همرو بتراشم.امروز دیدم تو بعضی از سلول ها 2 3 یا 4 تا تخم روز هست.که نشون میده کارگر ها تخم گذاشتن.به نظرتون بهترین کار برای اینا چیه ؟ البته تکوندن واسه این کندوی 10 قاب جواب نمیده.ممکنه برای ملکه شر بشن ؟
نمایه کاربر
fara
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

1- ملكه دو تا سه روز پس از جفت گيري تخم گذاري خودش را آغاز مي كند.
2-بهتر بود دريچه ي پرواز رو باز مي گذاشتي تا وارد كندو بشوند و دوباره ان ها رو مي تكاندي ( در نظر داشته باشيم كه ان ها حيوان هستند و رفتار هايشان غريزي مي باشد پس ما نبايد غير منطقي برخورد كنيم.
3- حالا كه ادغام كردي احتمال اينكه زنبور هاي سالم خودشون ترتيب زنبور ها ي نرزا رو بدهند هست به خصوص كه كندو ملكه دارد.
نگفتي چرا بايد تكاندن زنبور هاي نرزا براي ملكه اسباب درد سر شوند چون هدف از تكاندن زنبور هاي نرزا اينست كه اينها به كندو برنگردند و وقتي برنگشتند چه جوري مي خواهند باعث درد سر بشوند.
آخرین ويرايش توسط 1 on fara, ويرايش شده در 0.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

hosseinkhan نوشته شده:نظرتونو بگید لطفا.
2 کندو داشتم. الف ) 9 قاب و ملکه اش باکره بود 3 هفته جفت نخورد کشتمش و بهش تخم روز دادم.
ب) کندوی 3 قاب که وقتی ملکه ه باکره ی کندوی الف رو کشتم شاخون داشت و ملکه نداشت
بعد از این که ملکه ی کندوی ب درومد ملکه رو به چشم دیدم.کوچیک بود تخمدانش حالت مثلثی بود.بعد از 4 5 روز شایدم بیشتر امروز گفتم حتما ملکش جفت خورده.میخواستم با کندوی الف ادغام کنم و شاخون های که کندوی الف زدن رو بتراشم.
کندوی ب رو که امروز بررسی کردم دیدم تخم روز نیس اما ملکه از اون حالت اولی درومده اما هنوز تخم دانش ورم نکرده.یه چیزی بین ملکه ی باکره و ملکه ی تخم ریز بود.تخمدانش نسبت به قبل انگار دراز تر بود و حالت مثلثیش دیگه به چشک نمیومد. گفتم حتما تازه جفت خورده و هنوز تخم ریزی نکرده یا ئاسه تخم ریزی آماده نیس.
خلاصه رو کندوی الف روزنامه سوراخ سوراخ و طبق گذاشتم .البته قبلش 1 ساعت هر دو کندو رو با دستمال کاغذی آغشته به گلاب هم بو کردم.
و قاب های کندوی ب رو گذاشتم رو طبق کندوی الف و براش شربت هم ریختم .
حالا سوالات من ایناس :
1 ) آیا ملکه ای که تازه از جفت گیری اومده بلافاصله تخم ریزی میکنه ؟ اصلا این چیزایی که من گفتم ممکمه ملکه جفت خورده باشه ؟ یا هنوز باکرست ؟
2 ) وقتی میخواستم کندوی ب رو تو طبق 1 بتکونم حدود 100 یا 200 زنبور رو بدنه بودن که نتونستم به کندوی ب انتقال بدم.کندو رو تکوندم اما پرواز کردن و رفتن همون جای کندوی ب نشستن.البته منم کندوی ب رو گذاشتم سر جاش و دریچه پروازو بستم. یه شب بیرون بخوابن می فهمن نباید با کار من مخالفت کنن.
3)اون زمانی که به کندوی الف تخم روز دادم هدفم این بود که کندو نر ریز نشه و شاخون بزنن که بعدا موقا ادغام همرو بتراشم.امروز دیدم تو بعضی از سلول ها 2 3 یا 4 تا تخم روز هست.که نشون میده کارگر ها تخم گذاشتن.به نظرتون بهترین کار برای اینا چیه ؟ البته تکوندن واسه این کندوی 10 قاب جواب نمیده.ممکنه برای ملکه شر بشن ؟

با سلام خدمت همه دوستان
اینجور موقع ها بهتره قبل از ادغام ملکه رو تو قفس بزارین بعد که ادغام شدن ازادش کنین .
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

من قفس نداشتم.یعنی الان مشکل ایجاد شده ؟ تصویر
نمایه کاربر
ilyasr
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: مشهد
تشکر کرده: 5 دفعه
تماس:

پست توسط ilyasr »

سلام
من 2 کندو دارم که ملکه دارن و یک کندو هم یتیم کردم که الان چند تا شاخون زدن
یکی از ملکه ها تخم نمیکنه میخواستم بدونم میشه یکی از قاب هایی که کندوی یتیم شاخون زده رو بردارم بزارم توی این کندو
اگه راه دیگه ایی هم هست برای تعویض ملکه لطفا راهنمایی کنید
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

ilyasr نوشته شده:سلام
من 2 کندو دارم که ملکه دارن و یک کندو هم یتیم کردم که الان چند تا شاخون زدن
یکی از ملکه ها تخم نمیکنه میخواستم بدونم میشه یکی از قاب هایی که کندوی یتیم شاخون زده رو بردارم بزارم توی این کندو
اگه راه دیگه ایی هم هست برای تعویض ملکه لطفا راهنمایی کنید

اگه میتونی ملکه بخر.اگه نه که خوب همونطور که گفتی میتونی یه قاب که شاخون داره رو بذاری تو اون کندو.البته باید مطمئن شی که ملکه تخم نخواهد گذاشت ودر این صورت اول ملکه رو بکش و بعد قاب همراه با شاخونو بهش بده.
نمایه کاربر
fara
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

hosseinkhan نوشته شده:من قفس نداشتم.یعنی الان مشکل ایجاد شده ؟ تصویر

اگه مشكل ايجاد مي شد كه ملكه رو همون ابندا مي كشتند. به هر روي زنبورا ملكه رو پذيرفتند.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
ilyasr
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: مشهد
تشکر کرده: 5 دفعه
تماس:

پست توسط ilyasr »

hosseinkhan نوشته شده:

اگه میتونی ملکه بخر.اگه نه که خوب همونطور که گفتی میتونی یه قاب که شاخون داره رو بذاری تو اون کندو.البته باید مطمئن شی که ملکه تخم نخواهد گذاشت ودر این صورت اول ملکه رو بکش و بعد قاب همراه با شاخونو بهش بده.

شاخون رو با زنبورهاش بزارم یا بدون زنیور؟
نمایه کاربر
lovmeyalme
محل اقامت: استان مازندران شهرستان تنکابن شهر کلار اباد
تشکر کرده: 31 دفعه
تماس:

پست توسط lovmeyalme »

دوست گلم اگه با زنبور بزاری پدر همدیگرو در میارن.
شما میتونی فقط شاخون رو بزاری داخل.
اگه میتونی چند ساعت قبل تر ملکه رو بکش بهتر قبول میکنن
هر چند چون ملکه تخم نمیریزه شما میتونی همه کار روش انجام بدین.
من دیروز به یه کندوی 3 قابی که 2 3تا شاخون هم داشت ملکه باکره دادم.در جا ولش کردم.یه 10 دقیقه روش وایستادم که ببینم میکشه یا نه دیدم قبول کرده
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

میتونی از قابی که چند تا شاخون داره یک شاخون رو جوری با چاقوی گرم شده ببری که شاخون آسیبی نبینه و بعد با فنر شاخون به یکی از قاب های کندویی که میخوای بهش شاخون بدی بچشبونی.
یادت باشه هر وقت خواستی از کندویی یک قاب ( قاب با تخم روز یا شفیره یا عسل یا تخم هفته یا شاخون ) به کندوی دیگه انتقال بدی حتما همه ی زنبوراش رو بتکونی و قاب رو بدون زنبور به کندوی دیگه ببری.
نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام
حدود15روزه یکی از کندوهام ملکش متولد شده و جفت نرفته.البته نر ریز هم شده امروز که بازدید کردم تو بعضی قاب ها به اندازه یه کف دست تخم ریزی منظم بودش که مطمنم کار ملکه هستش و با نحوه تخم ریزی کارگرای نر ریز شده فرق داشت گفتم شاید ملکه داره تمرین تخم ریزی میکنه. به نظر دوستان بی خیال همچی کندویی بشم و ادغامش کنم یا بیشتر از این منتظر بمونم(بچ هایی که با این ملکه گرفتم هر کدام سه قابی شفیره دارن)
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

به نظر من بهتره صبر کنی...تازه شروع کرده و به قدرت و جمعیت کندوت خم بستگی داره....بنده ملکه ی باکره ای رو به کندویی 8 قاب معرفی کردم که تغریبا 6 قابش کامل خالی بود و آماده برای تخم ریزی ....اما کم کم تو همه ی سلول ها تخم گذاشت و الان بعد از حدودا 1 ماه ملکه ی باتجربه ای شده و کل قاب رو تخم میذاره
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 11 مهمان