علائم ظاهری کندو در حالتی که ملکه برای پرواز جفت گیری میره

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: گيلان - رشت
تشکر کرده: 77 دفعه
تماس:

علائم ظاهری کندو در حالتی که ملکه برای پرواز جفت گیری میره

پست توسط rata »

با سلام

میخواستم بدانم علائم ظاهری کندو در حالتی که ملکه باکره هست و میخواد برای پرواز جفت گیری از کندو خارج بشه چطوریه؟ آیا کسی عکسی از این وضعیت داره که برام بزاره؟

ضمنا میخواستم لطف کنید بفرمائید که بعد از اینکه ملکه از جفتگری برگشت و قبل از اینکه تخم گذاری رو شروع کنه آیا از اعمال و رفتار زنبورها تو کندو میشه این رو فهمید. این سئوال رو واسی این پرسیدم که کندوی من ملکه باکره داشته و وقتی یه زنبور دار باتجربه کندوم رو بازدید کرد گفت که زنبورها داشتند مقدمات تخم ریزی ملکه رو فراهم می کردند. به نظر خودم شاید منظورش پاکسازی شانها و ضد عفونی سلولها شاید بوده باشه ولی مطمئن نیستم و میخواستم از شما راهنمائی بگیرم. ممنونم

نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران/ساری
تشکر کرده: 36 دفعه
تماس:

Re: علائم ظاهری کندو در حالتی که ملکه برای پرواز جفت گیری می

پست توسط hosseinkhan »

ملکه بلافاصله بعد از اینکه از جفت گیری اومد تخم ریزی نمیکنه.
ملکه ی تازه جفت خورده خیلی شبیه ملکه ی باکرست با ایت تفاوت که دمش چیزی بین دم ملکه ی باکره و ملکه ی تخم ریزه.یکم دمش از ملکه ی باکره دراز تر میشه.طوری که تو دید اول متوجه نیشی یکم دمش بزرگتر شده.اما فقط تز نظر طولی یکم بزرکتر میشه.و اصلا دمش ورم نداره.
نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام
یکی از کندوهام ملکه اش بعد تولد از بین رفت و ملکه جدید دادم و در طول روز وقتی سر کندو رو باز میکنم نیستش ولی وقتی دم غروب نگامیکنم هستش باوجود ملکه کندو داره نرریز میشه تو بعضی سلول ها به صورت نامنظم کارگرا تخم نر ریختن آیا با وجود نرریز شدن کارگران احتمال جفت رفتن ملکه هستش یا کندو رو ادغام کنم؟(در ضمن 10روزی هستش که ملکه جدید رو به کندو معرفی کردم)
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

بنده کندویی رو که ملکه اش جفت نرفت و نر ریز شد رو ادغام کردم.حتی کندویی که 4 5 روز از نر ریز شدنش میگذشت رو نتکوندم و ادغام کردم. با این حال ملکه رو راحت پذیرفتد . به نظر من بهتره ادغام کنی.
نمایه کاربر
saman
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام
یعنی منظورتون اینه که احتمال تخم ریزی همچی ملکه ای وجو.دنداره؟چون من از یکی از زنبوردارای با تجربه شنیدم بمحض شروع تخم ریزی ملکه کارگرای نرریز شده توسط بقیه کارگرااز بین میرن وچند سال پیش هم کندوی نرریز داشتم که بمحض تخم ریزی ملکه اش همچی درست شده.راستش ترجیح میدم 5 روز دیگه صبر کنم چون ملکه داخل کندو خیلی فعاله و سرحال بنظر میاد.
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

ملکه ای که الن توی کندوت هست جفت خورده هست یا نه ؟ اگه جفت خورده نیست خوب خودت هم که گفتی باید چند وز صبر کنی. کندوی بنده ملکه اش 3 هفته بود که جفت نخورده بود و با ملکه ی تازه جفت خورده ی یکی دیگه از کندوهام ادغامش کردم.بعد از تخم ریزی ملکه دیگه مشکل نر ریزی حا میشه
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: گيلان - رشت
تشکر کرده: 77 دفعه
تماس:

پست توسط rata »

دوستان من ملکه ام که تازه متولد شده بود( یعنی در تاریخ 4/3/91 ) امروز که کندو رو بازدید کردم در قاب یکی مانده به آخر تخم دو یا سه روزه دیدم البته به مقدار کم که فکر کنم بدلیل این باشه که ابتدا آزمایش می کنه و خوشحال شدم که ملکه جدیدم تخم ریزی خودش رو شروع کرد. البته تو کتاب خونده بودم که مکله بعد از یه هفته باید به تخم ریزی بیفته ولی مال من حدود 12 روز طول کشید البته این رو بگم که من کندوم رو وقتی که 5 روز از بدنیا آمدن ملکه گذشته بود به ییلاق بردم آیا این جابجائی باعث کمی تاخیر شده؟ ضمنا سئوالم این بود که الان در کندوی من هیچ شفیره ای نیست چون تقریبا مدتی است که پیش بچه از دستم رفت و مکله تخم گذار نداشتم. فکر کنم بعد از اینکه زنبورهای کندو عمرشان به پایان برسه خلا نبودن شفیره برای جایگزینی خیلی احساس بشه. سئوالم اینه که آیا لازم شربت بهشون بدم یا نه البته من هفته ای یه بار می توانم بهشون سر بزنم . و آن جائی که کندو رو بردم شهد زیاده.
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

همونطور که خودت گفتی بد موقعی جابه جا کردی...درست زمانی که ملکه باید کندو رو واسه جفت گیری ترک میکرد جاشو عوض کردی و به نوعی 1 2 روز نظم کل کندو رو به هم زدی....بهنره از کندوهای دیگه 1 قاب که هم تخم روز و هم شفیره داره به کندوت بدی.اگه مطمئن شدی ملکه ات تخم ریزی نمیکنه یا متوقف کرده باید شربت بدی...اما اکه دیدی ملکه باز هم تخم نمیذاره باید ملکه رو عوض کنی
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 17 مهمان