بازدید کندو

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: گيلان - رشت
تشکر کرده: 77 دفعه
تماس:

بازدید کندو

پست توسط rata »

با سلام

ضمن تشکر از راهنمائیهای شما عزیزان

من حدودا دو هفته است که اولین کندو را نگهداری می کنم و به نوعی عاشق زنبورهام شده ام ولی چون تازه کار هستم هنگام بازدید از کندو یخرده دلهره دارم. و فکر می کنم که باید زمان بازدید رو به حداقل برسانم و از این بابت دستپاچگی باعث میشه که به نکات لازم که تو کتاب خواندم دقت نتوانم بکنم. ضمنا دیدن تخم روز در شانها برام سخته و در دیدن آنها یخرده مشکل دارم. همچنین وقتی یه قاب رو تو دستم می گیرم وقتی میخوام آن طرفش را نگاه کنم در چرخاندنش با مشکل مواجه هستم. میشه لطف کنید اگه اصولی در این کار است که با تجربه بدست آوردید را به من هم یاد بدید. راستی وقتی مثلا اولین قاب کناری را بر میدارم تا جا برای برداشتن بقیه باز بشه وقتی میخوام ان را رو زمین بگذارم چون زیرش زنبورها قرار میگیره و می ترسم آنها را له کنم این کار هم من را با مشکل مواجه می کنه. خلاصه تازه کارم دیگه

نمایه کاربر
hpolo
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: لرستان
تشکر کرده: 26 دفعه
تماس:

Re: بازدید کندو

پست توسط hpolo »

rata نوشته شده:با سلام

ضمن تشکر از راهنمائیهای شما عزیزان

من حدودا دو هفته است که اولین کندو را نگهداری می کنم و به نوعی عاشق زنبورهام شده ام ولی چون تازه کار هستم هنگام بازدید از کندو یخرده دلهره دارم. و فکر می کنم که باید زمان بازدید رو به حداقل برسانم و از این بابت دستپاچگی باعث میشه که به نکات لازم که تو کتاب خواندم دقت نتوانم بکنم. ضمنا دیدن تخم روز در شانها برام سخته و در دیدن آنها یخرده مشکل دارم. همچنین وقتی یه قاب رو تو دستم می گیرم وقتی میخوام آن طرفش را نگاه کنم در چرخاندنش با مشکل مواجه هستم. میشه لطف کنید اگه اصولی در این کار است که با تجربه بدست آوردید را به من هم یاد بدید. راستی وقتی مثلا اولین قاب کناری را بر میدارم تا جا برای برداشتن بقیه باز بشه وقتی میخوام ان را رو زمین بگذارم چون زیرش زنبورها قرار میگیره و می ترسم آنها را له کنم این کار هم من را با مشکل مواجه می کنه. خلاصه تازه کارم دیگه

سلام دوست عزیز

با اجازه مدیران
من تجربه خودمو میگم در خصوص بازدید شما سعی کن خیلی اروم عمل کنی و عجله نداشته باشی زمان باز دید اونم در این فصل واونم برا شما که فقط 1 کندو داری(منظور زنبورهای مزاحم کندوهای دیگه است) زیاد مهم نیست که کمی طولانیتر بشه چون شتابزده عمل کردن ممکنه باعث زدن خسارت به کندو وهمچنین عصبانی شدن زنبورها بشه دیدن تخم روز هم کمی تمرین کنی راحت چشمت عادت میکنه تخم روز بصورت ایستاده اونم در گودی حجره قرار داره و در شانهای که کمی تیره تر باشن راحتر میشه دید قابها رو هم بهتره که از دو برامدگی کنار قاب با 2 دستت بگیری و برای چرخاندن و دیدن طرف دیگه 1 پیچ به قاب بدی ( بهتره با یک قاب خالی کمی تمرین کنی) برا مشکل اخر هم میتونی از یک طبقه و یا کندوی خالی استفاده کنی وقابهای رو که در میاری زمین نگذاری توجه کن که برای جا زدن قاب اخر در کندو هم کمی احتیاط کنی وبا اهرم از دو طرف قابهای دیگه رو فشار بدی تا جا برا جا گذاشتن قاب 10 فراهم بشه
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

ممنونم از راهنمائی شما
نمایه کاربر
1170
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران - شهرري
تشکر کرده: 45 دفعه
تماس:

پست توسط 1170 »

سلام آقاي عطائی پور نگران نباش من هم پارسال مثل شما بودم .اگه داري اول يك كندو يا طبق خالي كنارت بذار و شان اولي رو بعد از بازديد توي اون بذار و بعد يكي يكي شانهارو آروم

دربيار و سعي كن طوري بگيري كه نور آفتاب توي شانها بيفته تا راحتتر تخم روز رو ببيني .
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

ممنونم دوست عزیز

راستش من وقتی یک قاب رو تو دستم می گیرم از لبه هاش که به لبه کندو آویزان میشه آن را تو دستم می گیرم و اگه بخوام آنرا بچرخانم ( که فکر کنم منظور دوستمون چرخوندن حول محور طولی قاب باشه ) باید که وسط قاب رو با دست بگیریم که چون زنبور روش نشسته می ترسم یا زیر دستم له بشن یا اینکه نیش بزنن خلاصه اینکه از تازه کاریه دیگه. ضمنا از قوت قلب دادنتون ممنونم.
نمایه کاربر
hpolo
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: لرستان
تشکر کرده: 26 دفعه
تماس:

پست توسط hpolo »

rata نوشته شده:ممنونم دوست عزیز

راستش من وقتی یک قاب رو تو دستم می گیرم از لبه هاش که به لبه کندو آویزان میشه آن را تو دستم می گیرم و اگه بخوام آنرا بچرخانم ( که فکر کنم منظور دوستمون چرخوندن حول محور طولی قاب باشه ) باید که وسط قاب رو با دست بگیریم که چون زنبور روش نشسته می ترسم یا زیر دستم له بشن یا اینکه نیش بزنن خلاصه اینکه از تازه کاریه دیگه. ضمنا از قوت قلب دادنتون ممنونم.

نه فکر کنم درست متوجه نشدی منظورم چرخوندن مچ دست بود به شکلی که لبه پایین قاب بالا قرار بگیره ودستت روی قاب هم جابجا نشه
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

حالا متوجه منظورتون شدم . ممنونم دوست گرامی
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران/ساری
تشکر کرده: 36 دفعه
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

من روش کار خودم رو میگم.دو انگشت اشاره رو زیر جای که قاب به کندو اویزون میشه میزارم.هم میتونم با شستم بالاشو بگیرم و بچرخونم.و هم میتونم مثلا با دست چپم قابو بیارم بالا طوری که وزنش میوفته روی انگشن دست راستم و حالا میچرخونمش و اونطرفشو نگاه میکنم.
نمایه کاربر
fara
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

برای دیدن تخم روز هم باید خودتون پشت به آفتاب باشید تا نور داخل حجره ها بیفته و راحت تر تخم ها دیده شود.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
almouri
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: کاشمر،خراسان رضوی
تماس:

پست توسط almouri »

سلام به همگی
اگه در حال حاضر هر روز از کندوها بازدید کنی ایراد داره؟چون من اینکارو میکنم و به بعضی از کندوهام هر روز سرک میکشم.
نمایه کاربر
fara
تماس:

پست توسط fara »

هر روز که نیاز به بازدید نیست مگه این که کندو مشکل خاصی داشته که بخوای ببینی برطرف شده یا نه ضمن اینکه برداشتن در کندو برای زنبور ها استرس ایجاد می کند و تا جایی که می توانیم باید کمترین استرس را به زنبور ها بدیم.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سبزوار-توحید شهر
تشکر کرده: 214 دفعه
تماس:

پست توسط manoto_mr »

با سلام منم همین کارو میکنم.چون تازه کارم همش میترسم تو این فصل اتفاقی واسه ملکه بیفته به همین خاطر هر روز سرکشی میکنم دوم اینکه خیلی کار کردن باهاشون واسم لذت بخشه دوست دارم هر روز باهاشون کار کنم.چون تو منطقه مسکونی نگهداریشون میکنم میترسم یه وقت شاخون بزنه دیگه زنبورا از دستم برن.پس بازدید هر روزه مشکل داره ؟ تصویر
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

manoto_mr نوشته شده:با سلام منم همین کارو میکنم.چون تازه کارم همش میترسم تو این فصل اتفاقی واسه ملکه بیفته به همین خاطر هر روز سرکشی میکنم دوم اینکه خیلی کار کردن باهاشون واسم لذت بخشه دوست دارم هر روز باهاشون کار کنم.چون تو منطقه مسکونی نگهداریشون میکنم میترسم یه وقت شاخون بزنه دیگه زنبورا از دستم برن.پس بازدید هر روزه مشکل داره ؟ تصویر

هر روزه بله داره هفته اي دو بار كفايت ميكنه اگه وقت داشتين. چون بازديد مكرر باعث عصبي شدن زنبورا و نا هماهنگي در كارشون ميشه.
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط manoto_mr »

با سلام.
من دو تا از کندوهام از وقتی شربت دادم اصلا بیرون از کندو فعالیت زیادی ندارن و خیلی زود شربتو تموم میکنن.این طبیعیه ؟در ضمن این دو تا رو تازه خریدم.
یکی از کندوهام کا از سال قبل بود اصلا هیچ شربتی تا امسال بهش ندادم میگفتم عسلش تقلبی میشه .امسالم که شربت میدم اصلا میلی نشون نمیدن و همش بیرون فعالیت میکنن.یه توضیحی اگه بدین ممنون میشم .
نمایه کاربر
ali25
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
محل اقامت: اصفهان
تماس:

پست توسط ali25 »

سلام من هم پارسال به جمع زنبور دارن کوچک پیوستم از سه تا کندو شروع کردم تاالان که شش تا شدن تا الان هم مرتب هفته ای دو بار شربت بهشون دادم میخوام بدونم مشکلی برای کندوها ایجادنمیشه ؟ممنون میشم راهنمایی کنید.
نمایه کاربر
123789456
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران
تشکر کرده: 7 دفعه
تماس:

پست توسط 123789456 »

اگه شربتی که میدی زیاد رقیق باشه چون زنبورها برای تبدیل اون به عسل باید شبها فعالیت زیادی کنند براشون ضرر داره و زودتر از بین میرن باید به غلظت شربت دقت کنی که نه زیاد رقیق بشه ونه زیاد غلیظ . 1 روز شربت بده و 2 روز نده . به تخم ریزی ملکه کمک میکنه تا جمعیت زیاد بشه .
نمایه کاربر
ali25
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط ali25 »

سلام من هر دفعه سه کیلو شکر را باسه لیتر آب مخلوط می کنم هر دفعه هم که می رم سرکشی چند تایی از زنبورا داخل ظرف شربت خوری تلف شدند آیا دلیل خاصی داره یا طبیعی؟
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط manoto_mr »

با سلام.
آقا علی خسته نباشین من در حد تجربیاتی که از همین سایت بدست آوردم میخواستم کمکت کنم .
اول اینکه تو ظرف شربت خوری از تکه های چوب استفاده کردی ؟
1. باید از تکه های چوبی استفاده کنیم .
2.بعضی از زنبورهای مریض توی شربت خوری غرق میشن .
3.بعضی وقتا به علت عدم فاصله مناسب بین شربت خوری و سر کندو این اتفاق میفته .چون بعد خوردن شربت شکمشون بزرگتر مشه و قادر به بیرون اومدن از شربت خوری نستن .واسه حل این مشکلم طبق عکس زیر عمل کن .
تصویر

یعنی یه تکه چوب به صورت اریب بزار تا یه فاصله بین ظرف و در کندو باشه .
امیدوارم نوشته هام موثر واقع بشه . تصویر
نمایه کاربر
ali25
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط ali25 »

سلام خیلی ممنون از راهنمایی مفیدتون.
نمایه کاربر
jalal5092
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 9 دفعه
تماس:

پست توسط jalal5092 »

ali25 نوشته شده:سلام من هر دفعه سه کیلو شکر را باسه لیتر آب مخلوط می کنم هر دفعه هم که می رم سرکشی چند تایی از زنبورا داخل ظرف شربت خوری تلف شدند آیا دلیل خاصی داره یا طبیعی؟

سلام این فقط تجربه خودمه من ظرف شربت خوریم زیر گلدانیه و داخلش رو سنگ متوسط می ریزم البته باید سنگ ها رو حسابی بشوری دوما مقداری شربت می ریزم که یه خورده ای رو سنگ رو بگیره و اگه زنبور افتاد توش بتونه به راحتی از روی سنگ ها پاشه در ضمن سعی کن شربت رو دیگه نزدیک شب بدی تا مبادا زنبور در طی روز از کندو بیرون نیاد دوم هم برای جلوگیری از غارت
نمایه کاربر
ali25
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط ali25 »

سلام خیلی دوست دارم از تجربه دیگر دوستان هم استفاده کنم.
نمایه کاربر
3357
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: نیشابورخراسان رضوی
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط 3357 »

باسلام شما چه در بشقاب چه در جاشربتی میتوانید هم برای جلو گیری از کشتار و هم بهداشتی بودن از طورهای پلاستیکی متوسط در قطعات کوچک برش داده استفاده نمایید چون من خودم استفاده میکنم در نهایت در هرنوبت یک تا 5تا کشتار میدهم که آنهم زنبور یا بیمار .مسن .ضعیف از بین میرود که طبیعی است
mojtaba besharati
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط manoto_mr »

با سلام .
آقا مجتبی میشه لطف کنین یه عکس از شربت خوریتون واسم تو سایت بزاری ممنون میشم .
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط manoto_mr »

با سلام .
دیروز از اولین بچه مصنوعی که گرفته بودم بازدید کردم خیلی ها میگفتن امسال ملکه ها دیر جفت میرن ولی ملکه من که بعده دقیقا یه هفته جفت رفته بود تخم گذاری کرده بود دیدن این لحظه خیلی حسه خوبی بهم داد .
حالا یه سوال میشه از همین تخم ریزی اول به کیفیت ملکه پی برد یا نه ؟
اخه مثل کندوهای دیگه منظم تخم نریخته بود تقریبا نصف شانو میریزه نصفشو نه ولی گفتن روزای اول ملکه امتحانی تخم گذاری میکنه به همین زودی نباید قضاوت کرد .
نمایه کاربر
fara
تماس:

پست توسط fara »

نه هنوز نميشه به خوبي قضاوت كرد چون همون جور كه خودت گفتي كار داره تا در تخم ريزي وارد بشه، هنوز امتحان مي كنه!
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
3357
محل اقامت: نیشابورخراسان رضوی
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط 3357 »

3357 نوشته شده:باسلام شما چه در بشقاب چه در جاشربتی میتوانید هم برای جلو گیری از کشتار و هم بهداشتی بودن از طورهای پلاستیکی متوسط در قطعات کوچک برش داده استفاده نمایید چون من خودم استفاده میکنم در نهایت در هرنوبت یک تا 5تا کشتار میدهم که آنهم زنبور یا بیمار .مسن .ضعیف از بین میرود که طبیعی است

manoto_mr » جمعه ارديبهشت ماه 30, 1391 11:49 pm

با سلام .
آقا مجتبی میشه لطف کنین یه عکس از شربت خوریتون واسم تو سایت بزاری ممنون میشم .
باسلام عذرخواهم از اینکه دیر پاسخ شمارا دادم عکس را برای اطلاع شما گذاشتم
پیوست ها
Photo-0006.jpg
Photo-0007.jpg
Photo-0008.jpg
mojtaba besharati
نمایه کاربر
ebraahimiyan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سمنان
تشکر کرده: 92 دفعه
تماس:

پست توسط ebraahimiyan »

عرض به خدمت دوستان که هیچوقت کادرها رو روی زمین نگذارید چون بیماری لوک اروپایی از خاک به کندو منتقل میشه و موقع چرخوندن کادر همون طور که دوستان گفتن کادرو در همون حالت تو دستت پشت و رو میکنین و اونورش رو میبینی که در این زمان اگه شهد از داخلش بچکه به این معنیه که که شهد داره وارد کندو میشه و نیازی به شربت دادن نیست و این مورد بیشتر در کادر اول اتفاق میفته. و برای اینکه عسل شما درصد خلوص بیشتری داشته شما با کمی آب لیمو و یا سرکه سیب طعم شربت رو عوض کنید تا با این کار زنبور شهد گلها رو ذخیره و شربت شما رو صرف خودش و شفیره ها کنه و زیادیش (اگه به اندازه بدین زیاد نمیاد) رو ذخیره میکنه.ضمنا باعث تسریع در جفت گیری هم میشه
بازدید زیاد کندو هم خیلی ضرر داره چون نظم داخل کندو رو به هم میزنه و این تغییر دما و استرس باعث میشه مقدار زیادی از عسل رو بخورن. ملکه در ابتدای تخمگذاری کم تخم میگذاره و حتی تو بعضی حجره ها دوتا تخم میذاره حدود یه هفته بعد شروع تخم ریزی خودشو نشون میده که بازم به آب و هوا و داشتن پوکه خالی و شهد و جمعیت کارگری بستگی داره
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط manoto_mr »

با سلام . امروز که از کندوها بازدی کردم یک کندوم که 19 قابه و جمعیته خیلی خوبی داره متوجه شدم که ملکش مرده . یه بچه کندوی 5 قابم دارم که ملکش کم کم داره خیلی خوب تخم ریزی میکنه و با تجربه شده گفتم بیارم این دو تا کندورو ادغام کنم حالا یکی از زنبوردارای با تجربه شهرمون میگه اون بچه کندوتو که با تغذیه سعی کن جمعیتشو به 10 قاب برسونی اما اون 19 قابه چون جمعیتش خوبه فعلا ملکه نداشته باشه اصلا بهتره فقط وقتی شاخون زد خراب نکنی . به دلیل عدم وجود ملکه تخم ریزی در کندو متوقف میشه و همه سلولها خالی میشه و زنبورت شروع به ذخیره شهد میکنند .تا وقتی هم شهد ذخیره شد کم کم ملکه از شاخون در میاد و میره و جفت گیری و کندوت دارای یه ملکه جوون شده . نظرتون چیه؟
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط manoto_mr »

با سلام .
از دوستان با تجربه ممنون میشم نظر بدین .
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران/ساری
تشکر کرده: 36 دفعه
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

manoto_mr نوشته شده:با سلام . امروز که از کندوها بازدی کردم یک کندوم که 19 قابه و جمعیته خیلی خوبی داره متوجه شدم که ملکش مرده . یه بچه کندوی 5 قابم دارم که ملکش کم کم داره خیلی خوب تخم ریزی میکنه و با تجربه شده گفتم بیارم این دو تا کندورو ادغام کنم حالا یکی از زنبوردارای با تجربه شهرمون میگه اون بچه کندوتو که با تغذیه سعی کن جمعیتشو به 10 قاب برسونی اما اون 19 قابه چون جمعیتش خوبه فعلا ملکه نداشته باشه اصلا بهتره فقط وقتی شاخون زد خراب نکنی . به دلیل عدم وجود ملکه تخم ریزی در کندو متوقف میشه و همه سلولها خالی میشه و زنبورت شروع به ذخیره شهد میکنند .تا وقتی هم شهد ذخیره شد کم کم ملکه از شاخون در میاد و میره و جفت گیری و کندوت دارای یه ملکه جوون شده . نظرتون چیه؟

حرفش درسته ...در صورتی که بد شانسی نیاری...همین اتفاق برای بنده افتاد و گذاشتم شاخون بزنه...مشکل اینجا بود با اینکه همه ی شرایط خوب بود اما ملکه ی باکره تا 3 هفته باکره موند . منم کشتمش و صبر کردم یه بچه کندوی من ملکه اش جفت بره...تو این فاصله که ادغام کنم کندوی اصلی نرریز شد .... این مشکلات هست...اما باز هم به نظرم کار درست اینه که بذاری شاخون بزنه.اینجوری هم عسل خوبی میتونی بگیری ...هم وقتی متوجه شدی ملکه متولد شده و جفت رفته عسل کندو رو بکشی یا بهش پوکه بدی.بعد میبینی که ملکه ی تازه جفت خورده چقدر زود با تجربه میشه.خیلی خیلی زوووود.
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان