از بین بردن شاخون توسط کارگران

سوالات در مورد ملکه زنبورعسل و چگونگی پرورش و تکثیر ملکه زنبورعسل و تمامی مسائل ملکه زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
majidiut2002
کاربر سایت زنبورعسل ایران
کاربر سایت زنبورعسل ایران
تشکر کرده: 5 دفعه
تماس:

از بین بردن شاخون توسط کارگران

پست توسط majidiut2002 »

با سلام
من یکی از کندوهام پشت سر هم شاخون میزد بعد از یکی دو بار خراب کردن گفتم شاید بهترین راه گرفتن بچه باشه. حالا که بچه گرفتم و دو روز گذشته با بازدید دوباره دیدم تمام شاخون ها بجز یکی در کندو بچه جویده شده و از بین رفته!!! حالا نمیدونم چکار کنم. اگه این شاخون رو هم از بین ببرند باید چکار کنم؟؟؟؟؟؟ با فرض تولد و یا ایجاد ملکه آیا به تخم ریزی امسال میرسه؟؟ گذاشتن یک قاب تخم روز میتونه شرایط ایجاد شاخون رو توسط این بچه یتیم ایجاد کنه یا نه؟؟؟؟
با تشکر فراوانتصویرتصویرتصویرتصویر

نمایه کاربر
fara
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

Re: از بین بردن شاخون توسط کارگران

پست توسط fara »

می تونید برای محافظت از شاخون مورد نظر از فنر شاخون یا چسب برق یا نواری استفاده کنید . شاخونی رو هم که جویدن شاید بر اثر ضربه یا تکان شدید بهش اسیب رسوندی که زنبور ها اون رو جویده اند.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
ehsanklop
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

majidiut2002 نوشته شده:با سلام
من یکی از کندوهام پشت سر هم شاخون میزد بعد از یکی دو بار خراب کردن گفتم شاید بهترین راه گرفتن بچه باشه. حالا که بچه گرفتم و دو روز گذشته با بازدید دوباره دیدم تمام شاخون ها بجز یکی در کندو بچه جویده شده و از بین رفته!!! حالا نمیدونم چکار کنم. اگه این شاخون رو هم از بین ببرند باید چکار کنم؟؟؟؟؟؟ با فرض تولد و یا ایجاد ملکه آیا به تخم ریزی امسال میرسه؟؟ گذاشتن یک قاب تخم روز میتونه شرایط ایجاد شاخون رو توسط این بچه یتیم ایجاد کنه یا نه؟؟؟؟
با تشکر فراوانتصویرتصویرتصویرتصویر

سلام
احتمال زیادی هست که یه ملکه به دنیا اومده و بقیه رو استاد کرده . تمام کندو رو به دقت بازرسی کن . برای اطمینان میتونی یه قاب تخم روز تو کندو بزاری . اگه روی اون قاب شاخون نزدن معنیش اینه که ملکه دارن
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: گيلان - رشت
تشکر کرده: 77 دفعه
تماس:

پست توسط rata »

ببخشید میشه بفرمائید اگه از چسب برق استفاده کنیم چطوری باید اینکار رو انجام بدیم و اینکه چقدرش رو باید باز بزاریم تا ملکه پس از تولد بتونه ازش خارج بشه
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران/ساری
تشکر کرده: 36 دفعه
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

دیروز هم بنده متوجه شدم تک شاخون بچه کندوی من جویده شده...در حالی که مطمئنم هیچ آسیبی ندیده بود. تصویر
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

دو حالت وجود داره يا ملكه به دنيا اومده و يا شرايط محيطي بد بوده .كه بايد برسي بشه ببينين ملكه وجود داره يا نه.اگه وجود نداشته باشه شرايط اب و هوايي باعث اين كار ميشه.
نمایه کاربر
fara
تماس:

پست توسط fara »

rata نوشته شده:
ببخشید میشه بفرمائید اگه از چسب برق استفاده کنیم چطوری باید اینکار رو انجام بدیم و اینکه چقدرش رو باید باز بزاریم تا ملکه پس از تولد بتونه ازش خارج بشه

چسب باید به گونه ای روی شاخون قرار بگیرد که بدنه شاخون را بپوشاند ولی سر شاخون باز باشد تا ملکه برای تولد و بیرون آمدن از شاخون مشکلی نداشته باشد .
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران/ساری
تشکر کرده: 36 دفعه
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

mellifera نوشته شده:دو حالت وجود داره يا ملكه به دنيا اومده و يا شرايط محيطي بد بوده .كه بايد برسي بشه ببينين ملكه وجود داره يا نه.اگه وجود نداشته باشه شرايط اب و هوايي باعث اين كار ميشه.

آب و هوا که خوب بوده...البته شایدم ملکه دنیا اومده باشه اما جوری شاخون رو از چند طرف خورده بودن که به نظر میرسه شاخونو خراب کردن....اگه ملکه متولد میشد معمولا از همون سوراخ شاخون ؛ شروع به خوردن میکنن و تا آخرش رو میجون.
نمایه کاربر
fara
تماس:

پست توسط fara »

hosseinkhan نوشته شده:
mellifera نوشته شده:دو حالت وجود داره يا ملكه به دنيا اومده و يا شرايط محيطي بد بوده .كه بايد برسي بشه ببينين ملكه وجود داره يا نه.اگه وجود نداشته باشه شرايط اب و هوايي باعث اين كار ميشه.

آب و هوا که خوب بوده...البته شایدم ملکه دنیا اومده باشه اما جوری شاخون رو از چند طرف خورده بودن که به نظر میرسه شاخونو خراب کردن....اگه ملکه متولد میشد معمولا از همون سوراخ شاخون ؛ شروع به خوردن میکنن و تا آخرش رو میجون.

شرایط محیطی بیشتر تو سرما این مشکل رخ میدهد ولی الان که هوا خوبه نباید شاخون به علت اب و هوا جویده شود.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
Hassannozarpour

پست توسط Hassannozarpour »

باسلام درموردجویدن شاخون ملکه توسط زنبوران کارگر میتوان گفت که در شرایطی این عمل درکلنی صورت میگیرد که مدت زمان زیادی از نرزاشدن کلنی گذشته باشد وزنبورها اقدام به تولید ملکه کاذب کرده باشند که اگر هر پستانک ملکه ای باقاب به جمعیت داده شود توسط زنبوران کارگر تخریب میگردد حتی یکبار ملکه جفت رفته ای را به چنین جمعیتی معرفی کردم ولی توسط کلنی نرزا ازبین رفت تنها روش استفاده از کلنی های نرزا شده ادغام آنها با کلنی های قوی است.
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 5 مهمان