بازدید کندو

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
alifar
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 2 دفعه
تماس:

Re: بازدید کندو

پست توسط alifar »

ali25 نوشته شده:سلام من هر دفعه سه کیلو شکر را باسه لیتر آب مخلوط می کنم هر دفعه هم که می رم سرکشی چند تایی از زنبورا داخل ظرف شربت خوری تلف شدند آیا دلیل خاصی داره یا طبیعی؟
سلام
بنده هم همین مشکل رو داشتم ونلی 1ماهی میشه شربت خوری پلاستیکی و حاضری خریدم که به دلیل سطح خراشیده داخلش تلفات به صفر رسیده!
تجربه دیگه اینه که اگه دمای شربت رو کمی بالا ببری (ولرم) زنبورا هم سریع تمومش میکنن و هم اگه زنبوری توش بیافته سرما اذیتش نمی کنه و زود خودشو جمع و جور میکنه

نمایه کاربر
fara
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

manoto_mr نوشته شده:با سلام . امروز که از کندوها بازدی کردم یک کندوم که 19 قابه و جمعیته خیلی خوبی داره متوجه شدم که ملکش مرده . یه بچه کندوی 5 قابم دارم که ملکش کم کم داره خیلی خوب تخم ریزی میکنه و با تجربه شده گفتم بیارم این دو تا کندورو ادغام کنم حالا یکی از زنبوردارای با تجربه شهرمون میگه اون بچه کندوتو که با تغذیه سعی کن جمعیتشو به 10 قاب برسونی اما اون 19 قابه چون جمعیتش خوبه فعلا ملکه نداشته باشه اصلا بهتره فقط وقتی شاخون زد خراب نکنی . به دلیل عدم وجود ملکه تخم ریزی در کندو متوقف میشه و همه سلولها خالی میشه و زنبورت شروع به ذخیره شهد میکنند .تا وقتی هم شهد ذخیره شد کم کم ملکه از شاخون در میاد و میره و جفت گیری و کندوت دارای یه ملکه جوون شده . نظرتون چیه؟

اره چون برای مدتی تخم و شفیره در کندو نیست و تمام شهد و عسل که مقداری از ان ها صرف تغذیه لاروها می شود ذخیره میشود و میزان ذخیره ی عسل کندو بیشتر میشه .
آخرین ويرايش توسط 1 on fara, ويرايش شده در 0.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
ebraahimiyan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سمنان
تشکر کرده: 92 دفعه
تماس:

پست توسط ebraahimiyan »

مطالب در مورد ذخیره شهد کاملا درسته اما زنبور به این جمعیت به سختی ملکه قبول میکنه و اگر ملکه باکره هم بره بیرون برای جفت گیری و بر نگرده ممکنه نر ریز بشه که برگردوندنش خیلی کار سختیه
من پیشنهاد میکنم چند روزی صبر کن و بعدش کادرهایی که شاخون زده رو جدا کن و دو ، سه تا بچه مصنوعی بگیر علاوه بر اینکه خودش هم شاخون داره وقتی نزدیک به در اومدن شاخونها هست شاخون تراشی کن تا جلوی بچه دهی دوباره رو بگیری و برای هر کدوم یک شاخون خوب بزار تا در بیان
شاخونهای تراشیده رو با احتیاط مراقبت کن تا دونه دونه در بیان تا اگر احیانا ملکه بعد جفت گیری بر نگشت دو باره ملکه باکره بهش بدی اما این رو در نظر داشته باشید که اگه اون زنبور قوی، ملکه شاخون خودش جفت نخوره دیگه ملکه باکره به سختی قبول میکنه پس باید با یکی از بچه مصنوعی ها که جفت خورده ادغام کنید
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سبزوار-توحید شهر
تشکر کرده: 214 دفعه
تماس:

پست توسط manoto_mr »

با سلام
امروز دارم میرم بازدید کنم و که امیدوارم کندویی که گفتم ملکش از شاخون اومده باشه بیرون اگه خدا بخواد مثل کندوهای دیگم ملکش فوری جفت گیری میکنه و برمیگرده .
دوست ندارم بچه مصنوعی بگیرم میخوام این کندومو جمعیتشو به حداکثر برسونم . از اضافه کردن کندو زیاد خوشم نمیاد علاقه زیادی به کندوهای پر جمعیت دارم .
نمایه کاربر
ebraahimiyan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سمنان
تشکر کرده: 92 دفعه
تماس:

پست توسط ebraahimiyan »

بله امسال ملکه های من هم دیر جفت خورد
حدود یه هفته تا ده روز بعد از جفتگیری بازدید کن اگه پوکه خالی و جمعیت مناسب داشته باشه ملکه خودشو نشون میده
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

manoto_mr نوشته شده:با سلام . امروز که از کندوها بازدی کردم یک کندوم که 19 قابه و جمعیته خیلی خوبی داره متوجه شدم که ملکش مرده . یه بچه کندوی 5 قابم دارم که ملکش کم کم داره خیلی خوب تخم ریزی میکنه و با تجربه شده گفتم بیارم این دو تا کندورو ادغام کنم حالا یکی از زنبوردارای با تجربه شهرمون میگه اون بچه کندوتو که با تغذیه سعی کن جمعیتشو به 10 قاب برسونی اما اون 19 قابه چون جمعیتش خوبه فعلا ملکه نداشته باشه اصلا بهتره فقط وقتی شاخون زد خراب نکنی . به دلیل عدم وجود ملکه تخم ریزی در کندو متوقف میشه و همه سلولها خالی میشه و زنبورت شروع به ذخیره شهد میکنند .تا وقتی هم شهد ذخیره شد کم کم ملکه از شاخون در میاد و میره و جفت گیری و کندوت دارای یه ملکه جوون شده . نظرتون چیه؟

سلام
این مطلب که کندویی که تخمریزی نداره مصرف عسلش کمتره کاملا درسته .اما دلیل نمیشه که عسل بیشتری هم تولید کنه . من همین روش رو اعمال کردم قبلا ولی نتیجه جالبی نگرفتم . زنبورهایی که ملکه ندارن نسبت به کندوی دارای ملکه خیلی فعالیت کمتری دارن و شهد کمتری به کندو میارن . البته بازم این مسله مطلق نیست و ممکنه بعضی وقتا جور دیگه ای باشه چون زنبورا هر جور خودشون بخان کار میکنن .
به نظر من کندو رو 4 جعبه تقسیم کن و 4 شاخون توشون بزار . نهایت اگه ملکه هرکدوم جفت نرفت ادغام کن .
نمایه کاربر
turkman
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: گلستان-شهرستان بندرترکمن
تشکر کرده: 59 دفعه
تماس:

پست توسط turkman »

من تو شربت خوری کتابی به اندازه طول شربت خوری یک نی درسته که در هنگام ریختن شربت راحت بالا بیاد استفاده میکنم منظورم اینه که طول نی یکی دوسانتی کوتاهتر باشه
با این روش تلفاتی نمیدم .
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان