تغذیه+شكر

سوالات در مورد تغذیه زنبورعسل و شربت دادن و تغذیه تحریکی زنبورستان و نحوه زمستان گذراني كندوها

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
mansure
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: گنبد کاووس
تشکر کرده: 112 دفعه
تماس:

تغذیه+شكر

پست توسط mansure »

با سلام.زنبور ها شهد را تبدیل به عسل میکنند.ایا شهد شکر (شربت)را هم تبدیل به عسل میکنند؟ تصویر تصویر

نمایه کاربر
ebraahimiyan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سمنان
تشکر کرده: 92 دفعه
تماس:

Re: تغذیه

پست توسط ebraahimiyan »

بله اگه بیش از نیاز بدی با عسل مخلوط بیشه ضمن اینکه باید طعمش رو تغییر بدی تا درصد اختلاطش به حد اقل برسه
نمایه کاربر
mansure
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط mansure »

با سلام
آقا مجتبی عزیز ، همانگونه که میدانید دام با خوردن علوفه طی فرآیندی شیر تولید میکند آیا زنبور نیز با خوردن شهد شکر و ترشح آنزیمهای مخصوص و دیاستاز آن را تبدیل به عسل مینماید ؟ قابل ذکر است سال گذشته به یک کندو حدود 20 کیلو شربت شکر دادم و مقدار ساکارز (قند ) عسل آن در آزمایشگاه 3.5% بود که طبق استاندارد تا 5% ساکاروز موجود در عسل مجاز میباشد .
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

mansure نوشته شده:با سلام
آقا مجتبی عزیز ، همانگونه که میدانید دام با خوردن علوفه طی فرآیندی شیر تولید میکند آیا زنبور نیز با خوردن شهد شکر و ترشح آنزیمهای مخصوص و دیاستاز آن را تبدیل به عسل مینماید ؟ قابل ذکر است سال گذشته به یک کندو حدود 20 کیلو شربت شکر دادم و مقدار ساکارز (قند ) عسل آن در آزمایشگاه 3.5% بود که طبق استاندارد تا 5% ساکاروز موجود در عسل مجاز میباشد .

سلام
دوست عزیز زنبور با اضافه کردن موادی ساکاروز رو تجزیه کرده و به قندهای ساده تبدیل میکنه . مهم مواد طبیعی و مفید موجود در عسل طبیعی هست که تو عسل تغذیه ای وجود ندارن . همون موادی که کلسترول رو پایین میاره و قند و چربی خون رو متعادل میکنه .
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران/ساری
تشکر کرده: 36 دفعه
تماس:

Re: تغذیه+شكر

پست توسط hosseinkhan »

بنده هم با احسان موافقم.... هر گردی که گردو نیست. تصویر
نمایه کاربر
mansure
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط mansure »

مواد طبیعی و مفید موجود در عسل طبیعی 5% میباشد و95% قند ها میباشدکه زنبور آن را تجزیه کرده است.ایا اگر هوای جنگل یا افتابگردان یا کوه خراب بود و شهد موجود نبود ما باید محصول ان سال را از دست بدهیم به خاطر 5% تصویر تصویر تصویر!!!
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

mansure نوشته شده:مواد طبیعی و مفید موجود در عسل طبیعی 5% میباشد و95% قند ها میباشدکه زنبور آن را تجزیه کرده است.ایا اگر هوای جنگل یا افتابگردان یا کوه خراب بود و شهد موجود نبود ما باید محصول ان سال را از دست بدهیم به خاطر 5% تصویر تصویر تصویر!!!

اونش دیگه به خودت برمیگرده....هرکسی وجدانی داره..میتونی به مشتری هات بگی که این عسل شربت هست و قیمتت رو بیاری پایین. تصویر
نمایه کاربر
almouri
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: کاشمر،خراسان رضوی
تماس:

پست توسط almouri »

با سلام
آقا منصور زنبور با خوردن شربت و ترشح دیاستازن باعث تغییر شربت و تبدیل آن به عسل میشه و عسلشم از لحاظ مواد قندی واقعا عسله اما از لحاظ بقیه مواد موجود در عسل طبیعی مانند مواد معدنی، واقعا فقیر محسوب می شود چون درصد مورد نیاز بدن به مواد معدنی در حد میلی گرم است و عسل تغذیه ای فاقد این املاح است. تصویر
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

تصویر درسته
نمایه کاربر
mansure
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط mansure »

همه دوستان پس با این نظر موافق که زنبور شربت شکر رو تبدیل به عسل میکند تصویر تصویر تصویر
ایا این 5% املاح ارزش درامد کمتر را دارد !
نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام
به نظر من ارزش دارمد کمتر رو داره.چطور؟الان با یه توضیح مختصر بیان میکنم.اکثر دوستان میدونن دو سال پیش وضعیت طبیعت آنقد خراب بود که اکثر نقاط ایران عسل نداشتن پارسال تقریبا میشه گفت وضعیت عسل خوب بود امسال هم که تا الان تو اکثر نقاط استان کردستان و کرمانشاه که من پرسیدم تا الان یه سلول قاب ها از عسل طبیعی پر نشده و مطمنم امسال هم شهدی نیست(سالی که نکوست...)یعنی در طول سه سال فقط یه سالش اونم نصفه نیمه عسل بوده و مطمن هم هستم که درآمد اون یه سال رو اگه بر هزینه های سه ساله تقسیم کنیم نمیتونه هزینه ها رو جبران کنه.پس چه بهتر که نه هزینه و سختی کوچ بدیم و نه خطرات دزدیده شدن کندوها و نه.... هزار تا دردسر دیگه به کندوها شربت بدیم و با یه قیمت کمتر بفروشیم.به این صورت هم یه درآمد سالیانه ثابت داریم و هم همیشه زنبورهامون تو اوج قدرت هستن.اگه یه سال هم مطمن شدیم وضعیت طبیعت خوبه اون سال شکر ندیم.
نمایه کاربر
mansure
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط mansure »

با تشکر از آقا سامان عزیز ، فکر کنم به این نتیجه رسیدیم که با دادن شربت به زنبور به درآمد مناسب و زنبور قویتر واسترس شغلی کمتر را خواهیم داشت ضمن اینکه به کیفیت عسل نیز لطمه ای شدید وارد نمیشود به کمییت آن افزوده خواهد شد تصویر
نمایه کاربر
1170
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران - شهرري
تشکر کرده: 45 دفعه
تماس:

پست توسط 1170 »

با سلام به آقا سامان بايد بگم كه يا بايد عسل طبيعي دست مردم داد يا از اين كار دست كشيد و به دنبال شغل ديگري رفت !!!
نمایه کاربر
saman
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام
منم با شما موافقم که عسل طبیعی بهتره ولی به چه قیمتی.هیچ کس کاری نمیکنه که آخرش ببینه داره ضرر میده.من شمه ای از کار سه سالمو بالا بیان کردم وقتی داره ضرر میده چکار باید کرد.منم این سه ساله دنبال عسل طبیعی بودم که بجز ضرر چیزی ندیدم.انقد وقت که من سر زنبورداری گذاشتم برای هر کار دیگه ای گذاشته بودم مطمنم سودش دوبرابر بود
نمایه کاربر
mansure
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط mansure »

آقای حاجی عزیز ، با این مخارج سنگین و محصول کم آیا شما حاضرید عسل خالص به شرط آزمایش را کیلویی 25000 تومان بخرید تا بنده ضرر نکنم ؟
نمایه کاربر
ebraahimiyan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سمنان
تشکر کرده: 92 دفعه
تماس:

پست توسط ebraahimiyan »

دوستان این درسته که عسل شکر هر چند هم شکر داشته باشه باز هم از مربا بهتره ، چون زنبور یک فعل و انفعالاتی در اون ایجاد میکنه و این توصیه پزشکانه که این عسل ها بهتر از مربا هستن .
اما با اینکه ما دایما زنبور رو با شربت تغذیه کنیم و به فروش برسونیم رو موافق نیستم ، خلاصه مردم برای خاصیت عسل دنبال عسل طبیعی میگردن جز این باشه همه همون مربا رو با طعمهای متفاوت درست میکنن و میخورن و دنبال عسل نمیان .
هزاران نوع گیاه دارویی وجود داره که هنوز مطمئنا خیلی هاشو انسان کشف نکرده ، ولی زنبور با استفاده از این گیاهان معجونی میسازه که خاصیت دارویی داره و این رو نمیشه با شکر درست کرد .
میشه با شکر دادن برای یکی دوسال تجربه کافی کسب کرد و بعد برای عسل گیری طبیعی اقدام کرد
نمایه کاربر
mansure
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط mansure »

با سلام.ما باید تا کی منتظر طبیعت باشیم که ایا به ما عسل بدهد یا خیر؟؟ تصویر تصویر
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سبزوار-توحید شهر
تشکر کرده: 214 دفعه
تماس:

پست توسط manoto_mr »

با سلام .
به نظر من شربت دادن هیچ مشکلی نداره ولی به شرطی که انصاف داشته باشیم و به مشتری بگیم که عسل شکره و قیمت پایین بدیم نه این که به جای عسل طبیعی با قیمت بالا بفروشیم .
نمایه کاربر
aliborhani
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: اصفهان
تماس:

پست توسط aliborhani »

سلام . تو شهد اشک را از من گرفتی ....چه تلخه این عسل بر کام برهان خخخخ
من سال اول زنبورداریم شکر دادم و به مشتری هام هم گفتم که عسل شکریه و هیچ کسی خرید نکرد با این که قیمتش رو انقدر کم میگفتم که از مربا ارزونتر بود . ولی مردم وقتی بفهمند ضره ای شکر در عسلت هست نه تنها از ما خرید نمیکنند بلکه به چشم کلاهبردار به ما زنبوردارای زحمت کش نگاه میکنند . من از اون سال تا به حالا دیگر از شکر استفاده نکردم . اگر صحرا گل نداشته باشه من برای زنبورام یا یک هکتار گشنیز همدانی میکارم که گلش یک ماه طول میکشه و میزان عسلش بسیار عالیه . البته امسال که اب کشاورزی خیلی کم شده من باید به فکر کاشت یک هکتار زرشک باشم . شنیدم در سال چند تا اب بیشتر نمیخاد و گیاه کم اب و پر شهدیه . امید به خدا
نمایه کاربر
Kismar
محل اقامت: تهران...بجنورد
تشکر کرده: 335 دفعه
تماس:

پست توسط Kismar »

aliborhani نوشته شده:سلام . تو شهد اشک را از من گرفتی ....چه تلخه این عسل بر کام برهان خخخخ
من سال اول زنبورداریم شکر دادم و به مشتری هام هم گفتم که عسل شکریه و هیچ کسی خرید نکرد با این که قیمتش رو انقدر کم میگفتم که از مربا ارزونتر بود . ولی مردم وقتی بفهمند ضره ای شکر در عسلت هست نه تنها از ما خرید نمیکنند بلکه به چشم کلاهبردار به ما زنبوردارای زحمت کش نگاه میکنند . من از اون سال تا به حالا دیگر از شکر استفاده نکردم . اگر صحرا گل نداشته باشه من برای زنبورام یا یک هکتار گشنیز همدانی میکارم که گلش یک ماه طول میکشه و میزان عسلش بسیار عالیه . البته امسال که اب کشاورزی خیلی کم شده من باید به فکر کاشت یک هکتار زرشک باشم . شنیدم در سال چند تا اب بیشتر نمیخاد و گیاه کم اب و پر شهدیه . امید به خدا

عسل جزیی از غذای زنبوره که برای حفظ بقای خود به ان نیاز داره. اگر زنبور برای خود زندگی کند میتواند غذای خود را تا بهار سال بعد تامین کند .ولی وقتی پای زنبودار میاد وسط کاری که انجام میشه تعویض عسل طبیعی با شربت شکر است که اگه در زمان مشخص و به اندازه کافی انجام گیرد نه عسل برداشت شده شما بی کیفیت میشود و نه کندوی شما گرسنه می ماند.. در صنعت زنبورداری امکان نداره یک زنبوردار پیدا بشه و بگه من شکر نمیدم.....امکان نداره بدون تغذیه شما بتونی عسل برداشت کنی و کندو ها رو هم زنده نگه داری.!!!!...خود من از مهر ماه تا اول اریبهشت سال بعد بهر کندو 6 تا 8 کیلو بدون کوچ شکر رو در قالب (شربت خمیر شیرین و کیک گرده)در اختیار کندوها قرار میدوم اول خرداد هم که از کندوها بازدید میکنم اثری از این شکر دیده نمیشه مصرف شکر من برای یک زنبورستان با 200 تا 250 کلنی در طول سال حدود 1.5 تن است ....به زبانه ساده امسال من 1.5 تن شکر را به کندوهام دادم و انها در قبال ان 1.3 تن عسل با ساکاروز 0.8 تا 2.2 را تحویل دادن... تو کشور ما هم قسم خوردن از نفس کشیدن راحتر شده خریدار هم که میاد از عسلها نمونه برداری میکنه میفرسته ازمایشگاه اگه تایید شد قیمت میگذاره و میخره .....حالا میخوای از صبح تا شب بشین براش قسم بخور ......این تجربه 16 ساله من در پرورش زنبورداریه امکان نداره شما از یک کندو عسل برداشت کنی و براش جیگزین نکنی و توقع داشته باشی که ان زنبور زنده بمونه..
من همیشه در اولین برداشتم از کندوهای مختلف نمونه برداری میکنم و میفرستم به یه ازمایشگاه معتبر جوابش که امد ان ازمایش میشه قسم من ..... مشتری هم اگه به جواب ازمایش شک داشته باشه بهش میگم یک نمونه از عسل خودش بگره بفرسته ازمایشگاه اگه جواب منفی بود هزینه ازمایش پای من و اگه تایید شد هزینه ...(50000 تومن با هزینه رفت و برگشت)..پای خودش..
آخرین ويرايش توسط 3 on Kismar, ويرايش شده در 0.
*[I]** زنبورستان کیسمار استان خراسان شمالی شهر ستان شیروان***09123386142
...........
[/I]
نمایه کاربر
yones1986
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان گیلان
تشکر کرده: 151 دفعه
تماس:

پست توسط yones1986 »

Kismar نوشته شده:
aliborhani نوشته شده:سلام . تو شهد اشک را از من گرفتی ....چه تلخه این عسل بر کام برهان خخخخ

عسل جزیی از غذای زنبوره که برای حفظ بقای خود به ان نیاز داره. اگر زنبور برای خود زندگی کند میتواند غذای خود را تا بهار سال بعد تامین کند .ولی وقتی پای زنبودار میاد وسط کاری که انجام میشه تعویض عسل طبیعی با شربت شکر است که اگه در زمان مشخص و به اندازه کافی انجام گیرد نه عسل برداشت شده شما بی کیفیت میشود و نه کندوی شما گرسنه می ماند.. در صنعت زنبورداری امکان نداره یک زنبوردار پیدا بشه و بگه من شکر نمیدم.....امکان نداره بدون تغذیه شما بتونی عسل برداشت کنی و کندو ها رو هم زنده نگه داری.!!!!...خود من از مهر ماه تا اول اریبهشت سال بعد بهر کندو 6 تا 8 کیلو بدون کوچ شکر میدوم اول خرداد هم که از کندوها بازدید میکنم اثری از این شکر دیده نمیشه مصرف شکر من برای یک زنبورستان با 200 تا 250 کلنی در طول سال 1.5 تن است ....به زبانه ساده امسال من 1.5 تن شکر را به کندوهام دادم و انها در قبال ان 1.3 تن عسل با ساکاروز 0.8 تا 2.2 را تحویل دادن... تو کشور ما هم قسم خوردن از نفس کشیدن راحتر شده خریدار هم که میاد از عسلها نمونه برداری میکنه میفرسته ازمایشگاه اگه تایید شد قیمت میگذاره و میخره .....حالا میخوای از صبح تا شب بشین براش قسم بخور ......این تجربه 16 ساله من در پرورش زنبورداریه امکان نداره شما از یک کندو عسل برداشت کنی و براش جیگزین نکنی و توقع داشته باشی که ان زنبور زنده بمونه..
من همیشه در اولین برداشتم از کندوهای مختلف نمونه برداری میکنم و میفرستم به یه ازمایشگاه معتبر جوابش که امد ان ازمایش میشه قسم من ..... مشتری هم اگه به جواب ازمایش شک داشته باشه بهش میگم یک نمونه از عسل خودش بگره بفرسته ازمایشگاه اگه جواب منفی بود هزینه ازمایش پای من و اگه تایید شد هزینه ...(50000 تومن با هزینه رفت و برگشت)..پای خودش..

شما همه ی عسلتون رو یکجا میفروشین به دلال؟این عسل طبیعتون چند میخرن؟
نمایه کاربر
Kismar
تماس:

پست توسط Kismar »

من حدود 1 تن دادم به تهران کیلو 25.000 تومن نقد ( ساکاروز 0.8 تا 2.1) ان عسل تو هایپر استار و در سطح شهر 60 تا 70 تومن با توجه به محل و منطقه بفروش میرسه. باقیش رو هم خرده دادم 30.000 تومن.. تصویر
و یه مورد جالب مشتری میاد عسل رو میخره بعد میگه چرا شما میدید 30 و اقای فلانی میده 50 تومن .....عده ای فکر میکنن یک کالا رو هر چی گرونتر بخرن کیفیتش بالاتره در صورتی که در خیلی از موارد چنین نیست و فروشندها از مکان و اعتماد مردم سوئ استفاده میکنن...
آخرین ويرايش توسط 3 on Kismar, ويرايش شده در 0.
...........
[/I]
نمایه کاربر
barbod-beee
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 27 دفعه
تماس:

پست توسط barbod-beee »

به نظر من می شه با مدیریت مناسب عسل طبیعی تولید کرد. یا با مقدار مناسبی تعذیه عسل نسبتا طبیعی تولید کرد.

اما معتقدم هست عسل شکری هم باید وجود داشته باشه. البته باید به مشتری اطلاعات لازم را هم داد. که این عسل
1- کاملا طبیعی است
2- مقدار کمی شکر استفاده شده (این نوع عسل را بیشتر اقتصادی می دونم هم برای تولید کننده و هم مصرف کننده)
3- عسل شکری است (تغذیه زیادی صورت گرفته)
4- عسل کارخونه ای است

البته من با عسل کارخونه ای مخالف هستم.
[CENTER][B][COLOR=#FF0000]باید کاری کنیم درصد ساکاروز روی همه بسته بندی ها با نظارت دولت یا اتحادیه نوشته بشه. این هم به نفع عسل تغذیه هست هم عسل خالص و به ضرر عسل تقلبی [/COLOR][/B][/CENTER]
نمایه کاربر
nargmosa
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: گچساران
تشکر کرده: 149 دفعه
تماس:

پست توسط nargmosa »

آقا سعادتمند عزیز از چند تا کندو یک تن سیصد کیلو عسل برداشتی و چند کیلو از این عسل مختص به نژاد کارنیکا بود به عبارت دیگر از هر نژادی که داری چند کیلو برداشت کردی با تشکر
مثلا خود من از36کندو که تلاقی ازز دو نژاد ایرانی و کارنیکاست یعنی زنبورهای کارگر به تعداد مساوی از دو نژادند بیست تا بچه گرفتم و با دو کوچ حدودا 400 کیلو عسل گرفتم
نمایه کاربر
Kismar
تماس:

پست توسط Kismar »

nargmosa نوشته شده:آقا سعادتمند عزیز از چند تا کندو یک تن سیصد کیلو عسل برداشتی و چند کیلو از این عسل مختص به نژاد کارنیکا بود به عبارت دیگر از هر نژادی که داری چند کیلو برداشت کردی با تشکر
مثلا خود من از36کندو که تلاقی ازز دو نژاد ایرانی و کارنیکاست یعنی زنبورهای کارگر به تعداد مساوی از دو نژادند بیست تا بچه گرفتم و با دو کوچ حدودا 400 کیلو عسل گرفتم

من اول یهار 130 کندو داشتم انها رو به 255 تا در 25 شهریور رساندم در کل برداشت عسل شد حدود 1300 کیلو.حالا یه کم بالا یا پایین .. تو این برداشت خیلی چیزها موثر بود اول شرایط صحرا ان ...بعد تعداد ملکه کارنیکا که وارد زنبورستان شد و لوازم و تجهیزاتی که تو تکثیر کمکم کرد که یکیش همین صحرای خوب بوده..
از تعدادی از کندوهای کارنیکا در دو نوبت بدون کوچ 22 کیلو برداشت داشتم و کندوی ایرانی هم داشتم که 20 کیلو عسل برداشت کردم. در کل که مقایسه میکنم 20 کندوی کارنیکا هم از نظر جمعیت هم از نظر عسل اوری از 20 کندوی ایرانی بهتر عمل کردن این عملکرد هم در میزان جمعیت هم در برداشت عسل هم در تولید ژل رویال و هم در تولید ملکه بالاتر بودن ... مهمتر از همه موارد یاد شده با کار با کارنیکا راحت تره تصویر تصویر
.. امسال سالی بود که در زنبورستان درشت ترین ملکه ها چه کار نیکا و چه ایرانی تولید شدن.....
...........
[/I]
نمایه کاربر
behzad122001
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تشکر کرده: 4 دفعه
تماس:

پست توسط behzad122001 »

چطوری ملکه تولید میکنید با پیوند؟ پیوند دوبل ؟ جنتر ؟ چه روشی
نمایه کاربر
Kismar
تماس:

پست توسط Kismar »

behzad122001 نوشته شده:چطوری ملکه تولید میکنید با پیوند؟ پیوند دوبل ؟ جنتر ؟ چه روشی

پیوند ...گاهی هم پیوند دوبل...گاهی هم جنتر ...گاهی هم طبیعی..... بستگی به شرایط داره... شما دنبال چی هستید یا بعبارتی سئوالت چیه؟
...........
[/I]
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 0 مهمان