تعویض ملکه ضعیف با روش شاخون در تیر ماه

سوالات در مورد ملکه زنبورعسل و چگونگی پرورش و تکثیر ملکه زنبورعسل و تمامی مسائل ملکه زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
SEYEDJALAL
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: آزادشهر-گلستان
تشکر کرده: 31 دفعه
تماس:

تعویض ملکه ضعیف با روش شاخون در تیر ماه

پست توسط SEYEDJALAL »

با عرض سلام خدمت دوستان عزیز

من چندتا کندو تو اردیبهشت خریدم بعضی از کندوها خیلی خوب جمعیتشون زیاد شد ولی سه تا کندو جمعیتشون زیاد نشد مثلا 5قاب بود الان
شده 7 قاب.

من فکر میکنم که ملکه ضعیفه.میخواستم بدونم که، اگه الان ملکه ها رو از کندو بردارم و کندو را یتیم کنم و بهشون شاخون بدم تاثیر مفید

برا امسال داره یا نه؟ اصلا کار خوب و مفیدی تو این فصل هست یا نه؟

نمایه کاربر
tanha
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: زنجان
تشکر کرده: 69 دفعه
تماس:

Re: تعویض ملکه ضعیف با روش شاخون در تیر ماه

پست توسط tanha »

من توصیه می کنم چند تا ملکه خوب بخری به چند علت 1 - دیگه برای گرفتن ملکه از شاخون یه کم دیره ( البته هنوز میشه ولی با توجه به کم شدن جریان گرده ملکه ضعیف میشه ) 2 - اگه بخوای شاخون بدی زنبورات 1 یا 1.5 ماهی عقب می افتند 16 روز در اومدن ملکه 10 روز جفت رفتن و تخم ریزی 21 روز بعدش تازه اولین کارگرات متولد میشن ( البته اگه همه کارها درست پیش بره یعنی ملکه از شاخون در بیاد ، ملکه از جفت گیری برگرده ، ملکه خوب و قوی باشه ، کلنی های پدری و مادری خوب باشن و ...) 3 - تو این مدتی که زنبور ها ملکه ندارن فعالیت های زنبور ها یکمی بی سامان میشه و ذخیره عسل مناسبی نخواهند داشت
وَ اللَّهُ يَرْزُقُ مَنْ يَشاءُ بِغَيْرِ حِسابٍ
نمایه کاربر
SEYEDJALAL
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط SEYEDJALAL »

tanha نوشته شده:من توصیه می کنم چند تا ملکه خوب بخری به چند علت 1 - دیگه برای گرفتن ملکه از شاخون یه کم دیره ( البته هنوز میشه ولی با توجه به کم شدن جریان گرده ملکه ضعیف میشه ) 2 - اگه بخوای شاخون بدی زنبورات 1 یا 1.5 ماهی عقب می افتند 16 روز در اومدن ملکه 10 روز جفت رفتن و تخم ریزی 21 روز بعدش تازه اولین کارگرات متولد میشن ( البته اگه همه کارها درست پیش بره یعنی ملکه از شاخون در بیاد ، ملکه از جفت گیری برگرده ، ملکه خوب و قوی باشه ، کلنی های پدری و مادری خوب باشن و ...) 3 - تو این مدتی که زنبور ها ملکه ندارن فعالیت های زنبور ها یکمی بی سامان میشه و ذخیره عسل مناسبی نخواهند داشت

من یکی از کندوهام یک هفته پیش یتیم کردم الان هم تقریبا 30 تا شاخون زده که برا دو سه روز اینده باز میشن میخوام اگه بتونم چند تا ملکه

از شاخون ها بگیرم و بدم به کندوهای ضعیف . بازم به نظر شما این کار اشتباهه؟
نمایه کاربر
mohammadfath
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: قم
تشکر کرده: 98 دفعه
تماس:

پست توسط mohammadfath »

SEYEDJALAL نوشته شده:با عرض سلام خدمت دوستان عزیز

من چندتا کندو تو اردیبهشت خریدم بعضی از کندوها خیلی خوب جمعیتشون زیاد شد ولی سه تا کندو جمعیتشون زیاد نشد مثلا 5قاب بود الان
شده 7 قاب.

من فکر میکنم که ملکه ضعیفه.میخواستم بدونم که، اگه الان ملکه ها رو از کندو بردارم و کندو را یتیم کنم و بهشون شاخون بدم تاثیر مفید

برا امسال داره یا نه؟ اصلا کار خوب و مفیدی تو این فصل هست یا نه؟

سلام دوست عزیز

سعی کن از این به بعد کندو خواستی بخری همیشه 10 قاب اونم در فروردین بخر نه اردیبهشت.چون کندوی ضعیف مثلا 5 قاب در اردیبهشت اصلا خوب نیست حتی اگه یک چهارم قیمت باشه.

اگر پاییز یا زمستون هم خواستی کندو تهیه کنی تو یک زنبورستان اگه بالاترین قابها هر چند قاب بود بخر مثلا اگه کندوها از 3 قاب تا 5 قاب بود از همون 5 قابها بخر .

در مورد سوالتون به نظرمن ملکه هارو عوض کنی بهتره مخصوصا برای سال بعد ولی بایدبا دقت انجام بدی.

اگر می دونی چه موقع کندوت یتیم شده 12 روز بعد ملکه ها در میان چون 4 روز از 16 روز گذشته یعنی سه روز تخم بودن یه روز هم لارو .پس باید حدود روز نهم اون سه کندو رو

یتیم کنی بعد دو روز دیگه به اونا شاخون بدی اگه همون روز شاخون بدی احتمال زیا داره خراب کنن .شاخون زیاد داری به هر کدوم هم 2 یا سه شاخون بزرگ کله قندی بده. بعد از چند روز که ملکه ها در اومدن کندو رو بازدید کن اگر شاخون اضافی ساختن خراب کن.
نمایه کاربر
mansure
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: گنبد کاووس
تشکر کرده: 112 دفعه
تماس:

پست توسط mansure »

به زنبورها شربت تحریکی بده و ریسک نکن فعلا به ملکه دست نزن تا بهار اینده تصویر تصویر تصویر تصویر تصویر
نمایه کاربر
tanha
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط tanha »

اگر می تونستید کندوچه های باجمعت کم درست کنید یا از کندو های سه قسمتی با زنبور کم استفاده کنید و شاخونها رو به اونها بدید تا مرحله در آمدن ملکه و جفت گیری در اونها انجام بشه و بعد از اینکه ملکه ها تخم ریز شدن به کندو های ضعیف بدی خیلی بهتره تا ملکه هر چند ضعیف یک کندو رو مخصوصا تو این فصل بگیری و بهش شاخون بدی اگر نمی خواهید برای خرید ملکه هزینه کنید یا این کار رو بکنید یا کاری که آقا mansure گفتن رو انجام بدین
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

SEYEDJALAL نوشته شده:
tanha نوشته شده:من توصیه می کنم چند تا ملکه خوب بخری به چند علت 1 - دیگه برای گرفتن ملکه از شاخون یه کم دیره ( البته هنوز میشه ولی با توجه به کم شدن جریان گرده ملکه ضعیف میشه ) 2 - اگه بخوای شاخون بدی زنبورات 1 یا 1.5 ماهی عقب می افتند 16 روز در اومدن ملکه 10 روز جفت رفتن و تخم ریزی 21 روز بعدش تازه اولین کارگرات متولد میشن ( البته اگه همه کارها درست پیش بره یعنی ملکه از شاخون در بیاد ، ملکه از جفت گیری برگرده ، ملکه خوب و قوی باشه ، کلنی های پدری و مادری خوب باشن و ...) 3 - تو این مدتی که زنبور ها ملکه ندارن فعالیت های زنبور ها یکمی بی سامان میشه و ذخیره عسل مناسبی نخواهند داشت

من یکی از کندوهام یک هفته پیش یتیم کردم الان هم تقریبا 30 تا شاخون زده که برا دو سه روز اینده باز میشن میخوام اگه بتونم چند تا ملکه

با سلام خيلي خوبه ميتونين انجام بدين((اگه ميتونستين ملكه ها رومتولد شده به كندوهاي ضعيف بدين خيلي بهتره))

با اين روش فقط 10 يا 12 روز كندوتون بدون تخم ميمونه اما شاخون دادن اين زمان رو دو هفته يا بيشتر ميكنه.
نمایه کاربر
SEYEDJALAL
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط SEYEDJALAL »

mellifera نوشته شده:
SEYEDJALAL نوشته شده:

با سلام خيلي خوبه ميتونين انجام بدين((اگه ميتونستين ملكه ها رومتولد شده به كندوهاي ضعيف بدين خيلي بهتره))

با اين روش فقط 10 يا 12 روز كندوتون بدون تخم ميمونه اما شاخون دادن اين زمان رو دو هفته يا بيشتر ميكنه.

اره میخوام شاخون ها رو با کندو کوچیک یا با فنر شاخون بدنیا بیارم که هنوز هیچ کدوم رو ندارم و باید خریداری کنم به نظر شما کدوم بهتره و از کجا میتونم جور کنم؟
نمایه کاربر
tanha
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط tanha »

شما می تونید از فروشگاه هایی که لوازم زنبور داری می فروشند کندوهای سه قسمتی که ما تو زنجان به اون نوکلوئوس میگیم خریداری کنید تو هر کدوم از این سه قسمت می تونید 2 قاب گرده و عسل قرار بدین البته اگه یکی از قابها شفیره مسن داشته باشه خیلی بهتره و مقداری زنبور جوون بتکونید و شاخونها رو با فنر به کندو چه ها انتقال بدین اگه فنر نتونستین تهیه کنید می تونید از چسب برق استفاده کنید و به آرومی دور شاخون رو چسب بزنید و فقط نوک شاخون بیرون بمونه بهتره شاخونها در محلی قرار بگیره که شفیره ها قرار دارن چون زنبور های تازه متولد شده راحتتر شاخون رو قبول می کنند بعد از اینکه ملکه متولد شد و جفت گیری کرد میزارین دو روز تخم ریزی کنه و بعد به کندویی که می خواهید منتقل کنید این کار باعث میشه کندو ها عقب نمونن ضمنا تغذیه کندوچه ها فراموش نشه البته باید به خاطر داشته باشید برای اینکه وقتی ملکه از پرواز جفتگیری بر میگرده احتمال ورود اشتباهی به قسمت دیگه و از بین رفتنش رو کم کنید باید قسمتهای مختلف نوکلوئوس رو با رنگهای مختلف و کشیدن اشکال هندسی متفاوت بر روی دیواره از هم متمایز کنید به عنوان مثال روی دریچه پرواز یک قسمت دایره بکشید و در قسمت دیگه ستاره بزنید
نمایه کاربر
SEYEDJALAL
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط SEYEDJALAL »

tanha نوشته شده:شما می تونید از فروشگاه هایی که لوازم زنبور داری می فروشند کندوهای سه قسمتی که ما تو زنجان به اون نوکلوئوس میگیم خریداری کنید تو هر کدوم از این سه قسمت می تونید 2 قاب گرده و عسل قرار بدین البته اگه یکی از قابها شفیره مسن داشته باشه خیلی بهتره و مقداری زنبور جوون بتکونید و شاخونها رو با فنر به کندو چه ها انتقال بدین اگه فنر نتونستین تهیه کنید می تونید از چسب برق استفاده کنید و به آرومی دور شاخون رو چسب بزنید و فقط نوک شاخون بیرون بمونه بهتره شاخونها در محلی قرار بگیره که شفیره ها قرار دارن چون زنبور های تازه متولد شده راحتتر شاخون رو قبول می کنند بعد از اینکه ملکه متولد شد و جفت گیری کرد میزارین دو روز تخم ریزی کنه و بعد به کندویی که می خواهید منتقل کنید این کار باعث میشه کندو ها عقب نمونن ضمنا تغذیه کندوچه ها فراموش نشه البته باید به خاطر داشته باشید برای اینکه وقتی ملکه از پرواز جفتگیری بر میگرده احتمال ورود اشتباهی به قسمت دیگه و از بین رفتنش رو کم کنید باید قسمتهای مختلف نوکلوئوس رو با رنگهای مختلف و کشیدن اشکال هندسی متفاوت بر روی دیواره از هم متمایز کنید به عنوان مثال روی دریچه پرواز یک قسمت دایره بکشید و در قسمت دیگه ستاره بزنید

ممنون از راهنمایتون. اگه بشه از این نوع کندو که گفتید یک عکس با سایزش بزارین خیلی خوب میشه، که بدم اینجا بسازن
نمایه کاربر
tanha
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط tanha »

با سلام
قبلا مدیریت محترم سایت زحمت این کار رو کشیدن تو قسمت پرورش ملکه (( كندوي جفتگيري سه قسمتي ملكه زنبورعسل )) البته شما می تونید کندو رو به چهار قسمت که دریچه پرواز هر کدوم از قسمتها از یک طرف کندو باز میشه تقسیم کنید که یک ملکه بیشتر تولید میشه.
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سبزوار-توحید شهر
تشکر کرده: 214 دفعه
تماس:

پست توسط manoto_mr »

با سلام .
ساده تزين كندوي معمولي،كندوي لانگستروت است كه به وسيله ديوارهاي تخته اي،فيبر يا سه لايي به سه بخش مجزا تقسيم ميشود.در داخل هر بخش سه قاب بر اساس گنجايش انها قرار مي گيرد.در اين كندوها دريچه پرواز انها در درجات مختلف ايجاد مي شود.هر بخش كندو از قسمت بالاي كندو رابطه اي با بخش ديگر نداشته و با يك تخته يه پارچه برزنتي جدا شده است و درب اصلي كندو روي هر سه قسمت را مي پوشاند.

[CENTER][CENTER] تصویر[/CENTER]
[CENTER] تصویر[/CENTER]
[/CENTER]
نمایه کاربر
mohammadfath
تماس:

پست توسط mohammadfath »

[quote="tanha"]من توصیه می کنم چند تا ملکه خوب بخری به چند علت 1 - دیگه برای گرفتن ملکه از شاخون یه کم دیره ( البته هنوز میشه ولی با توجه به کم شدن جریان گرده ملکه ضعیف میشه ) 2 - اگه بخوای شاخون بدی زنبورات 1 یا 1.5 ماهی عقب می افتند 16 روز در اومدن ملکه 10 روز جفت رفتن و تخم ریزی 21 روز بعدش تازه اولین کارگرات متولد میشن ( البته اگه همه کارها درست پیش بره یعنی ملکه از شاخون در بیاد ، ملکه از جفت گیری برگرده ، ملکه خوب و قوی باشه ، کلنی های پدری و مادری خوب باشن و ...) 3 - تو این مدتی که زنبور ها ملکه ندارن فعالیت های زنبور ها یکمی بی سامان میشه و ذخیره عسل مناسبی نخواهند داشت[/quote

سلام من فکر نمی کنم با دادن شاخون محاسبه 1یا1.5 ماه کار عقب افتادن صحیح باشه به این دلیل که اگر شاخون اماده که 2 یا 3 روز به درامدن ملکه مونده باشه به کندوی یتیم داده بشه و ملکه

در بیاد و 10 روز هم زمان جفت گیری وتخم گذاری باشه حد اکثر 12 روز یا دو هفته کار عقب می افته در این محاسبه باید به متولد شدن کارگران اشاره نکرد چون فقط زمان قطع شدن

تخم ریزی ملکه ودوباره شروع به تخم ریزی ان مد نظر است چون اگر ملکه قبلی هم این زمان تخم ریزی داشت کارگران ان هم 21 روز بعد متولد می شدند.
نمایه کاربر
SEYEDJALAL
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط SEYEDJALAL »

mohammadfath نوشته شده:
tanha نوشته شده:من توصیه می کنم چند تا ملکه خوب بخری به چند علت 1 - دیگه برای گرفتن ملکه از شاخون یه کم دیره ( البته هنوز میشه ولی با توجه به کم شدن جریان گرده ملکه ضعیف میشه ) 2 - اگه بخوای شاخون بدی زنبورات 1 یا 1.5 ماهی عقب می افتند 16 روز در اومدن ملکه 10 روز جفت رفتن و تخم ریزی 21 روز بعدش تازه اولین کارگرات متولد میشن ( البته اگه همه کارها درست پیش بره یعنی ملکه از شاخون در بیاد ، ملکه از جفت گیری برگرده ، ملکه خوب و قوی باشه ، کلنی های پدری و مادری خوب باشن و ...) 3 - تو این مدتی که زنبور ها ملکه ندارن فعالیت های زنبور ها یکمی بی سامان میشه و ذخیره عسل مناسبی نخواهند داشت[/quote

سلام من فکر نمی کنم با دادن شاخون محاسبه 1یا1.5 ماه کار عقب افتادن صحیح باشه به این دلیل که اگر شاخون اماده که 2 یا 3 روز به درامدن ملکه مونده باشه به کندوی یتیم داده بشه و ملکه

در بیاد و 10 روز هم زمان جفت گیری وتخم گذاری باشه حد اکثر 12 روز یا دو هفته کار عقب می افته در این محاسبه باید به متولد شدن کارگران اشاره نکرد چون فقط زمان قطع شدن

تخم ریزی ملکه ودوباره شروع به تخم ریزی ان مد نظر است چون اگر ملکه قبلی هم این زمان تخم ریزی داشت کارگران ان هم 21 روز بعد متولد می شدند.

بله من هم به همین نتیجه رسیدم. امروز هم یک كندوي لانگستروت دادم ساختن و شاخونهارو منتقل کردم به به این کندو تا اینکه ملکه جفت خورده بدم به کندوهای ضعیف تصویر
نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام
من 8 تا کندو که ملکه دوساله دارن و (هرچند 10 قاب هم هستن) رو میخام ملکه هاشونو به این صورت عوض کنم:اول دوتا کندو که از بقیه قوی تر هستن رو یتیم کنم تا 15تایی شاخون بزنن 10روز بعد بقیه ملکه ها رو بردارم ومحض احتیاط با چند تا زنبور هرکدام رو تو قفس بزارم و دو روز بعد از برداشتن ملکه ها شاخون ها رو به 6 کندوی دیگه منتقل کنم به این صورت هم جا برای جمع آوری شهد بیشتر میشه و هم ملکه هامو عوض کردم خواستم نظر دوستان رو برای تعویض ملکه به این صورت تو تیر بدانم.
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

saman نوشته شده:سلام
من 8 تا کندو که ملکه دوساله دارن و (هرچند 10 قاب هم هستن) رو میخام ملکه هاشونو به این صورت عوض کنم:اول دوتا کندو که از بقیه قوی تر هستن رو یتیم کنم تا 15تایی شاخون بزنن 10روز بعد بقیه ملکه ها رو بردارم ومحض احتیاط با چند تا زنبور هرکدام رو تو قفس بزارم و دو روز بعد از برداشتن ملکه ها شاخون ها رو به 6 کندوی دیگه منتقل کنم به این صورت هم جا برای جمع آوری شهد بیشتر میشه و هم ملکه هامو عوض کردم خواستم نظر دوستان رو برای تعویض ملکه به این صورت تو تیر بدانم.

سلام
روش خوبیه . به نظر من که خوبه . فقط زنبورا ممکنه شاخون رو به سختی بپزیرن . من اگه بودم شاخون رو تو قفس میزاشتم بعد که دنیا اومد میدادم به کندو . یا اینکه محافظ شاخون استفاده کن . در کل هیچکس از تعویض ملکه ضرر نکرده
نمایه کاربر
tanha
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط tanha »

با سلام
دو ستان به چند نکته توجه نکردن در مورد عقب افتادن کندو 1 تا 1.5 ماه اونوقتی است که بخواهیم تخم روز به بچه بدیم ثانیا ملکه تازه جفت خورده چند روزی به صورت آزمایشی و کم تخم ریزی میکنه ثالثا شما چرا همیشه فکر میکنید همه شاخونهایی که میدین حتما ملکه میشه یا اینکه ملکه حتما به جفت گیری میره و سالم بر میگرده و سر وقتی که شما انتظار دارید شروع به تخم ریزی میکنه من باروش شما موافق نیستم که برای تعویض ملکه ده تا کندو اینطوری عمل بشه وقتی شما راه بهتر و کم خطر تری دارید .
نمایه کاربر
saman
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام
دوست عزیز به نظر من کندو یک تا یک و نیم ماه عقب نمیفته 13 روز معمولا برای تولدملکه و ماکزیموم 10 روز هم برای جفت رفتنش میشه23 روز.تو این فصل بعضی زنبورارها برای براشت عسل بیشتر، 5 روزی فعالیت ملکه رو محدود میکنن مااگه بالفرض این 5 روز رو هم از 23 کم کنیم میشه18 روز تازه چون فصل عسل هم هستش جابرای جم کردن عسل برای زنبورها بیشتر میشه که به قول معروف این به اون در(عسل بیشتر بجای عقب افتان تخم ریزی کندو) ولی در عوض ملکه جون و سر حال خواهیم داشت که از اول بهار آینده میشه روش حساب کرد.(من کندوی 8قاب داشتم که همش در جا میزد ولی با تعویض ملکه در عرض یک ماه چنان قوی شد که باورم نمیشد)
نمایه کاربر
SEYEDJALAL
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط SEYEDJALAL »

ehsanklop نوشته شده:

سلام
روش خوبیه . به نظر من که خوبه . فقط زنبورا ممکنه شاخون رو به سختی بپزیرن . من اگه بودم شاخون رو تو قفس میزاشتم بعد که دنیا اومد میدادم به کندو . یا اینکه محافظ شاخون استفاده کن . در کل هیچکس از تعویض ملکه ضرر نکرده

با سلام

اقایون این کار ریسکش زیاده میتونی از 3 روش استفاده کنی خطرش کمتره

1: استفاده از کندو لانگستروت

2: کندوی کوچیک

3:یا اینکه دست به جیب بشی و ملکه بخری
نمایه کاربر
tanha
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط tanha »

آقا سامان عزیز کسی با تعویض ملکه مخالف نیست من خودم زمان تعویض ملکه رو 1.5 تا 2 سالگی میدونم ولی روشی که شما تو اون همه کندو ها رو یتیم کنید که هر کندو برای خودش یک ملکه تولید کنه ریسکش زیاده .
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
خیلی جالب شد . دقیقا نظرات مخالف هم هستن . در مورد عقب افتادن کندو هم موافقم و هم مخالف . در مورد کندوی جفت گیری و خرید ملکه خوب اینکار هم ریسک داره . حالا توضیح میدم بعد لطف کنین نظرتون رو بگین
فرمودین کندو 40 روز عقب میافته . خوب مگه شما همون لحظه که ملکه رو از کندو برمیدارین کل تخمهای کندو از بین میره ؟ تا 21 روز بعد حذف ملکه هنوز تو کندو تخم کارگر هستن که به تدریج به دنیا میان . که همون تخمهای ملکه قبلی هستن .
در ضمن تو این مدت که کندو تخمریزی نداره کارگرها فرصت میکنن سلول ها تمیز کنن و اگه بیماری تو کندو باشه از بین میبرن .
ملکه جوون بعد از جفتگیری اونقدر عطش واسه تخمریزی داره که هر جای خالی رو با تخم پر میکنه و عقب افتادگی کندو رو کاملا جبران میکنه . معمولا (چیزی که تجربه کردم ) اینه که قوی ترین کندوها تو زمستون کندوهایی هستن که ملکه هاشون تابستون قبل جفت رفته .
نمایه کاربر
SEYEDJALAL
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط SEYEDJALAL »

ehsanklop نوشته شده:سلام
خیلی جالب شد . دقیقا نظرات مخالف هم هستن . در مورد عقب افتادن کندو هم موافقم و هم مخالف . در مورد کندوی جفت گیری و خرید ملکه خوب اینکار هم ریسک داره . حالا توضیح میدم بعد لطف کنین نظرتون رو بگین
فرمودین کندو 40 روز عقب میافته . خوب مگه شما همون لحظه که ملکه رو از کندو برمیدارین کل تخمهای کندو از بین میره ؟ تا 21 روز بعد حذف ملکه هنوز تو کندو تخم کارگر هستن که به تدریج به دنیا میان . که همون تخمهای ملکه قبلی هستن .
در ضمن تو این مدت که کندو تخمریزی نداره کارگرها فرصت میکنن سلول ها تمیز کنن و اگه بیماری تو کندو باشه از بین میبرن .
ملکه جوون بعد از جفتگیری اونقدر عطش واسه تخمریزی داره که هر جای خالی رو با تخم پر میکنه و عقب افتادگی کندو رو کاملا جبران میکنه . معمولا (چیزی که تجربه کردم ) اینه که قوی ترین کندوها تو زمستون کندوهایی هستن که ملکه هاشون تابستون قبل جفت رفته .

با سلام

کسی مخالف تعویض ملکه نیست فقط بحث این هست که ریسک یتیم کرده یک مقدار بالا هست دیگر روشها ریسکش خیلی کمتره
نمایه کاربر
mohammadfath
تماس:

پست توسط mohammadfath »

SEYEDJALAL نوشته شده:
ehsanklop نوشته شده:سلام

با سلام

کسی مخالف تعویض ملکه نیست فقط بحث این هست که ریسک یتیم کرده یک مقدار بالا هست دیگر روشها ریسکش خیلی کمتره

سلام
به نظر من اینجا باید به ریسک توجه نکرد چون بیزینس که انجام نمی شه یک کار تخصصی انجام می شه.یک زنبوردار اولش هر چقدر هم ضرر کنه باید خودش ملکه خودش رو تامین کنه حالا اگر هم
از 10 کندو دوتاش هم از بین بره می تونه اون پولی که قرار بود به خرید

ملکه اختصاص بده دوتا کندو بخره جبران می شه تازه ملکه های خریداری هم شده همشون خوب نمی شن .من سال اول زنبورداری ملکه خریدم اصلا خوب نبود از این به بعد از

بهترین کندوهام موقعی که شاخون خوب ودرشت می زنن برمی دارم وملکه

جفت خورده اماده می کنم هر وقت لازم شد استفاده کنم

ملکه هایی که به این صورت به دست میان خیلی خوب می شن مخصوصا این شاخونها در حضور ملکه ساخته شدن یعنی اون لارو وجود ملکه که همون

مادرش باشه رو توی کندو بالای سرش حس کرده ومتفاوته ویتیم بزرگ نشده شاید خنده دار باشه ولی خوب فکر کنیم وامتحان کنیم می فهمیم که لاروی که در حضور مادرش بزرگ ب

شه با لاروی که با نبود ملکه بزرگ بشه فرق داره .پس به نظر من باید همیشه ملکه زاپاس چندین عدد داشته باشیم
نمایه کاربر
mohammadfath
تماس:

پست توسط mohammadfath »

سلام

به نظر من البته کار خوبی نیست که چون ملکه ها دو ساله هسن تعویض کنید چون من خودم ملکه هایی دارم که 3 یا 4 ساله هستن و امثال هم تعویض نکردم چون هدف ما خوب

کار کردن کندو وخوب عسل دادنه من تو تعویض ملکه اصلا به سن اونها نگاه نمی کنم فقط کارایی کندو برام مهمه حتی ملکه ای که 5 ساله هم باشه نسبت به کندوهای دیگه

خوب کار کنه وعسل زیاد بده عوض نمی کنم .ولی خوب کنوهامو شماره گذاری کردم ومی دونم این کندو هام کدومه واز لحاظ شاخون بررسی می کنم چون معمو لا زیاد شاخون

می زنن.در مورد روشی هم که گفتید کندویی که یتیم بشه معمولا اولین ملکه ها بعد از12 روز درمیاد پس یا بعد از 9 روز کندوها رو یتیم کنید یا اینکه روز دوازدهم صبح روز برید وشاخونها رو

جا به جا کنید.
نمایه کاربر
rabdi51
کاربر سایت زنبورعسل ایران
کاربر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: رودهن
تشکر کرده: 20 دفعه
تماس:

پست توسط rabdi51 »

سلام
من یک کندوچه دارم که ملکه اش باکره است الان فکر کنم 10 روزی است که جفت نرفته آیا بخاطر شاخونهای داخل کندوچه است که داخل قفس گذاشتم
ممنون میشم راهنماییم کنید
با تشکر
نمایه کاربر
khansari
محل اقامت: خوانسار
تشکر کرده: 36 دفعه
تماس:

پست توسط khansari »

نه برای اون نیست شاید هنوز شرایطش رو پیدا نکرده. میتونی شاخون هارو جدا کنی و توی یک کندوچه ی دیگه بزاری . فقط سر ساعت 11 تا 3 که اوج دماست و هوا صافه سر کندو نرو ک اگه رفه جفت گیری برگشت کندو رو گم نکنه.
نمایه کاربر
silversun
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 18 دفعه
تماس:

پست توسط silversun »

سلام من مطالب بالا رو خوندم و یک سوال برام پیش اومد.
برای بچه کندوی 3قابه چه مدت طول میکشه که بفهمیم ملکه اش ضعیفه؟
یعنی در مدت 1یا2ماه تعداد قابها باید به چند تا برسه؟
نمایه کاربر
khansari
تماس:

پست توسط khansari »

باید به تخم ریزیش دقت کنی هرچی تخم ریزی بیشتر و منظم تری داشته باشه ینی قویه تره.
نمایه کاربر
silversun
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 18 دفعه
تماس:

پست توسط silversun »

ممنون ولی من خیلی بی تجربه ام و نمیدونم به جه قدر تخم ریزی در یک روز میگن قوی؟تصویر
نمایه کاربر
khansari
تماس:

پست توسط khansari »

ببین دقت کن اگه مقدار تخم روز به اندازه ی تخم های سر بسته است میند متوسط.
تخم های سر بسته هم باید تقریبا برای یک کندوی 10 قابی چیزیحدود6/7 قاب باشه .
حالا کندوی شما مثلا 5 قابه باید 3قاب تخم داشته باشه چه سر بسته چ تخم روز
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 8 مهمان