ضد عفونی کردن کندو

تمامی سوالات در مورد بیماریها و افات زنبورعسل و داروهای زنبورداری و طریقه مصرف و درمان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

ضد عفونی کردن کندو

پست توسط mellifera »

پيغام: در مورد ضد عفوني كندو لطفا توضيح دهيدآيا در صورت عدم بيماري در زنبورستان باز هم نياز به ضد عفوني ميباشد.روش ضدعفوني را توضيح دهيد.با تشكر
نام فرستنده: حمیدرضا امیرآبادیزاده

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

Re: ضد عفونی کردن کندو

پست توسط mellifera »

با سلام دوست عزیز.بله من این کار راانجام میدم.هر چقدر هم بیماری در کلنیها نباشه اما بهتره یه شعله بدیم به داخل کندوها یی که خالی هستن.واسه شعله افکنی هم مشکلی نیست کافیه یه شعله افکن کوچیک تهیه کنی و با شیلنگ به گاز شهری نصب کنی اگه در دسترس باشه و داخل کندو رو شعله بدی تا مومها و بره مومها و حشراتی که در داخل سوراخ های کندو قرار دارن از بین برن مخصوصا کرم موم خوار که در سوراخ ها رشدمیکنه.
اگه هم گاز شهری نبود به پیک نیک وصل کن جواب میده.

یه لینک هم راجب پریموسهای دستی در سایت هست در این ادرس:

http://www.mellifera.ir/modules.php?nam ... le&sid=374[/align]
نمایه کاربر
goudarzi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: ارومیه
تشکر کرده: 2 دفعه
تماس:

پست توسط goudarzi »

امین جان بغیر از شعله چه وسایل یا محلول های ضد عفونی کننده پیشنهاد میکنی ویا از اونها هم میتونیم استفاده کنیم یا نه؟
مهندس گودرزی
نمایه کاربر
Mahdi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 28 دفعه
تماس:

پست توسط Mahdi »

با ذغال داغ بطور غیر مستقیم ...
مهدی اخوان مقدم - زنبوردار
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

میتوان از اب جوش نیز استفاده کرد اقای گودرزی عزیز.و یا فرمالین و یا آب هفتاد درجه سانتیگراد و نیز با مواد شوینده ، ضد عفونی کرد.بستگی به شما داره که از کدوم روش میتوان استفاده کرد.
نمایه کاربر
goudarzi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط goudarzi »

از محلول وایتکس میتونیم جهت ضد عفونی استفاده کنیم؟اگه میتونیم میدونین چه مقدار؟
مهندس گودرزی
نمایه کاربر
Mahdi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط Mahdi »

برای وسایل پلاستیکی ( مثلا لوازم پرورش ملکه ) میشه از محلول 1 به 10 وایتکس و یک قطره مایع ظرفشویی استفاده کنیم و البته باید دوبار آبکشی کنیم
نمایه کاربر
goudarzi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط goudarzi »

واسه داخل کندو؟ آیا بویه وایتکس اونارو اذیت میکن یا نه؟
مهندس گودرزی
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

اقاي گودرزي عزيز بايد بعد از ضد عفوني كندوهارو در هواي باز قرار داده تا بو و مواد اضافه مونده از ضد عفوني كننده ها رو از بين ببره.
نمایه کاربر
Mahdi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط Mahdi »

بهترین چیزی که خود من تا حالا توی زمستون باهاش کار کردم استیک اسید بوده . روش استفاده اش هم اینطوریه که توی یه ظر 100 میلی لیتر از اسید رو میریزیم و توی کندو میزاریم و بعد کل کندو رو توی نایلون میزاریم .بعد توی طبق ها هم همین کار رو میکنیم و بعد رو کندوی نایلون کشیده میزاریم . بهتره اول پاییز این کار رو بکنیم و توی اسفند ماه شانها رو دو هفته باد بدیم . بخار استیک اسید همه چیز رو از جمله قارچها ، اسپور نوزما و لوک اروپایی و بید موم خوار رو از بین میبره . البته باید روی قابها قرار بگیره نه زیر اونا . لاروهای بید موم خوار بعد از ریختن اسید به گوشه های بالایی کندو فرار میکنن که اگه هوا یاری بکنه و گرم بشه اونا هم میمیرن .
نمایه کاربر
Mahdi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط Mahdi »

برای کندوهایی که زنبور اونا تلف شده هم ذغال داغ رو توصیه میکنم . که خیلی از شعله موثر تره چون شعله بصورت سطحی بدنه رو میسوزونه و زیاد داغ نمیشه ولی با ذغال بدنه ها خیلی خیلی زیاد داغ میشن و تقریبا بطور کامل ضدعفونی میشن .
نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام بنظر شما فريزر کردن قاب ها تو دماي 16- براي دو روز آيا ميتونه باعث ضدعفوني شدن قاب ها بشه و آيا قاب هايي که حاوي مقداري عسل هستن رو تو فريزر با دماي 16- قرار بديم عسل رو قاب ها خراب نميشه؟ممنون از راهنماييتون
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

saman نوشته شده:سلام بنظر شما فريزر کردن قاب ها تو دماي 16- براي دو روز آيا ميتونه باعث ضدعفوني شدن قاب ها بشه و آيا قاب هايي که حاوي مقداري عسل هستن رو تو فريزر با دماي 16- قرار بديم عسل رو قاب ها خراب نميشه؟ممنون از راهنماييتون

با سلام بهتره يك هفته بزارين.كمتر از 48 ساعت كمه و اكثرا من ديدم بيشتر از 48 ساعت ذكر ميشه منتها پوكه خالي.اما عسل رو امتحان نكردم.خراب شدن كه خراب نميشه اما از كيفيت عسل كم ميشه .انزيمهاش از بين ميره.
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

پست توسط jamshid »

با سلام خدمت همه عزیزان
برای ضد عفونی کردن کندوها اگه چوبی باشه بهترین روش شعله هست خیلی دور از دسترس نیست چون در همه مغازه های ابزار و یراق فروشی پیدا میشه برای کندو پلاستیکی آب گرم دمای هفتاد هشتاد درجه مناسب است البته از مواد شوینده و پاک کننده استفاده میشه اسید استیک هم خوبه ولی دوستان میتوانند از اسید فورمیک هم استفاده نمایند البته اسید با آب رقیق شود با آب سرد از اسید فورمیک برای ضدعفونی کردن مرغداریها بعد از اتمام دوره جوجه کشی استفاده میشه مواد بسیار خوب و مناسبیست در کندو چوبی هم از اسید فورمیک میشود استفاده کرد بعد از شعله میشود داخل کندو را با محلول اسید ضدعفونی کرد خیلی خوبه حتی اگه کندو را در جایی بدون زنبور هم نگهداری کنیم تا مدتی آفتها بسراغش نمی آیند دوستان میتوانند تجربیاتشان را ارایه نمایند تا همه از آن بهره مند شوند.
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام من از شعله افکن براي ضد عفوني کردن کندوها استفاده کردم ولي بنظرم دوتا ايراد داراولا که چوب داخل کندو رو ميسوزونه ودوما لايه هاي سطحي کندو رو ضدعفوني ميکنه ولي از زغال تو يه منقل که اندازه کندو باشه براي ضدعفوني کندو استفاده کردم هم چوب داخل کندو رو نميسوزونه و سياه نميکنه و هم به بهترين شيوه حرارت زغال، تمام قسمت هاي کندو رو ارام ارام ضد عفوني ميکنه.
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

با سلام خدمت دوستان
من حدود 20 کندو دارم که اولاي کارم اونارو با شعله افکن ضدعفوني کردم و يه لايه از کل داخل کندو سياه شده که سياهي گوشه کناره هاي داخل کندو باعث جذب بيشتر رطوب داخل کندو و در نتيجه بروز بيماري تو کندو ميشه، الان ميخام اون لايه سياه رو که به علت شعله افکن ايجاد شده بنحوي بتراشم و از بين ببرم از دوستان کسي هست که روش آساني رو براي تميز کردن داخل کندو امتحان کرده باشه؟(البته سمباده چوب و فولچه سيمي هم استفاده کردم اما به علت زخيم بودن لايه سياهي داخل کندو هيچکدام نتونستن اونو تميز کنن)
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

اقا سامان سلام
سیاهی موجود در عمق چوب فرو رفته لذا با تراشیدن از بین نمیره شما میتوانید با شعله کم آنرا کاملا خشک کنید اگه لکه از بین نرفت مشکلی نیست چون آفت محسوب نمیشه بلکه رنگ چوب عوض شده نگران نباشید فقط کاملا خشک کنید اگه میتونی برای ضدعفونی از محلول اسید فورمیک رقیق شده هم استفاده کنید البته بعد از خشک کردن کندو چون محلول قوی برای ضدعفونی کردن میباشد و از آفتها جلوگیری میکنه با خیال راحت میتوانید کندو ضدعفونی شده را در انبار نگهداری کنید برای استفاده مجدد میتوانید فقط با شعله ضدعفونی کنید
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام آقاجمشيد
سياهي تو عمق چوب نرفته چون من با تيغ تيز بر چند تا شونو پاک کردم فقط يه لايه سطحي نازک سياه شده من يکي از علت هاي مريض شدن پارسال کندوهامو همين سياه شدن داخل کندوهاميدونم البته شايد وسواس بخرج ميدم ولي پارسال تمام قسمت هايي که بوسيله شعله افکن سياه شده بوده کپک زده بود.
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام اقا سامان
مشکلی نیست با خشک کردن و ضدعفونی درست میشه در فصل پاییز و زمستان معمولا این مسایل پیش میاد این سیاهی موجب از بین رفتن زنبور نمیشه
نمایه کاربر
yazdaniy
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: اصفهان
تماس:

پست توسط yazdaniy »

سلام خسته نباشید. آیا می توان در کندویی که زنبور وجود دارد برای ضدعفونی کردن و یا کشتن عامل نوزما ، از اسید استیک یا اسید دیگری استفاده کرد؟
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران/ساری
تشکر کرده: 36 دفعه
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

سلام....آیا قاب ها و پوکه هایی که کپک زدن رو حتما باید از توی کندو خارج کنیم ؟ یا با گرم شدن هوا زنبورا کپک هارو از بین میبرن ؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

hosseinkhan نوشته شده:سلام....آیا قاب ها و پوکه هایی که کپک زدن رو حتما باید از توی کندو خارج کنیم ؟ یا با گرم شدن هوا زنبورا کپک هارو از بین میبرن ؟

با سلام نيازي به اين كار نيست با گرم شدن هوا و افزايش جمعيت كپك ها از بين ميرن و جاي نگراني نيست.
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

yazdaniy نوشته شده:سلام خسته نباشید. آیا می توان در کندویی که زنبور وجود دارد برای ضدعفونی کردن و یا کشتن عامل نوزما ، از اسید استیک یا اسید دیگری استفاده کرد؟

لينك مربوط به اين مبحث:

forum-f21/topic-t309.html
نمایه کاربر
jamshidz
کاربر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط jamshidz »

با سلام خدمت همه دوستان
اخیرا یک ماده ضد عفونی کننده برای کندوهای زنبور عسل به اسم "کندوپاک" اومده که به قول سازندش با استفاده از نانو تکنولوِژی درست شده،گفته میشه تنها ماده ضدعفونی کننده هستش که طبیعی و غیر سمیه و روی زنبور عسل و انسان کاملا بی تاثیره، روی لیبل این محصول نوشته شده: "این محصول با تکیه بر فناوری نانو و با قابلیت نفوذپذیری بسیار بالا در نسوج چوب قادر است باکتریها و قارچهای موجود در بدنه کندوها را از بین برده و آنها را کاملا ضد عفونی کند". من این محصول رو گرفتم و در اوایل بهار ازش استفاده کردم تا اینجا که راضی کننده بوده.امیدوارم که محصول خوبی باشه و از دست روشهای شعله و مواد شیمیایی خطرناک راحت شیم.
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام
دوست همنام من شرکت سازنده این محصول را بمن معرفی کرده ولی من از این استفاده نکردم قرار شد مقداری از آن را برام بفرسته تا تست کنم چون الان موقع ضدعفونی کردن نیست لذا شما دوست عزیز چون استفاده کردید و راضی بودید از شما تشکر میشه لذا سایر عزیزان هم میتوانند از این محصول جدید تهیه کرده و در موقع خاص خودش استفاده نمایند برای حمایت از محصول و تولید داخلی امیدوارم همانطور که تعریف از آن شده خوب و ایده ال باشد
نمایه کاربر
fara
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

jamshidz نوشته شده:با سلام خدمت همه دوستان
اخیرا یک ماده ضد عفونی کننده برای کندوهای زنبور عسل به اسم "کندوپاک" اومده که به قول سازندش با استفاده از نانو تکنولوِژی درست شده،گفته میشه تنها ماده ضدعفونی کننده هستش که طبیعی و غیر سمیه و روی زنبور عسل و انسان کاملا بی تاثیره، روی لیبل این محصول نوشته شده: "این محصول با تکیه بر فناوری نانو و با قابلیت نفوذپذیری بسیار بالا در نسوج چوب قادر است باکتریها و قارچهای موجود در بدنه کندوها را از بین برده و آنها را کاملا ضد عفونی کند". من این محصول رو گرفتم و در اوایل بهار ازش استفاده کردم تا اینجا که راضی کننده بوده.امیدوارم که محصول خوبی باشه و از دست روشهای شعله و مواد شیمیایی خطرناک راحت شیم.

در رابطه با نحوه ی استفاده و قیمت این ماده هم یک توضیحی بدین.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
mohammadfath
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: قم
تشکر کرده: 98 دفعه
تماس:

پست توسط mohammadfath »

سلام

تا جایی که من اطلاع دارم زنبورها توانایی ضدعفونی کردن کندو را دارند.

شما که استفاده کردید چطور راضی کننده بود ؟منظورم اینه که مگر قبل از استفاده کندوهای شما مشکل عفونت داشتند؟حالا با قارچ یا چیز دیگه؟
نمایه کاربر
jamshidz
تماس:

پست توسط jamshidz »

fara نوشته شده:

با سلام
رو لیبل یک لیتریش نوشته: "برای 50 عدد کندو نصف ماده را در 25 لیتر آب تمیز حل نمایید و سپس با یک سمپاش تمیز و مختص به این کار داخل و بیرون کندوها و طبق ها را کاملا ضد عفونی نمایید"
1 لیتریشو خریدم 24 تومن
موفق باشید
نمایه کاربر
jamshidz
تماس:

پست توسط jamshidz »

mohammadfath نوشته شده:سلام

تا جایی که من اطلاع دارم زنبورها توانایی ضدعفونی کردن کندو را دارند.

شما که استفاده کردید چطور راضی کننده بود ؟منظورم اینه که مگر قبل از استفاده کندوهای شما مشکل عفونت داشتند؟حالا با قارچ یا چیز دیگه؟

با سلام
چند تا از کندو هام قبلا قارچ گرفته بودند، ولی الانه اینطور نیست البته تا اینجا!
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

jamshidz نوشته شده:
fara نوشته شده:

با سلام
رو لیبل یک لیتریش نوشته: "برای 50 عدد کندو نصف ماده را در 25 لیتر آب تمیز حل نمایید و سپس با یک سمپاش تمیز و مختص به این کار داخل و بیرون کندوها و طبق ها را کاملا ضد عفونی نمایید"
1 لیتریشو خریدم 24 تومن
موفق باشید

سلام
از کجا تهیه کردین . داروخانه دامپزشکی داره ؟
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 8 مهمان