محصولات غیر از عسل

سوالات و پرسشهای متفرقه در مورد زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
apis
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: ساري
تشکر کرده: 79 دفعه
تماس:

محصولات غیر از عسل

پست توسط apis »

از زمانی که زنبور داری سنتی تبدیل شده به زنبورداری صنعتی تحولات زیادی در این عرصه شکل گرفته
مثلا تولید بیشتر عسل ، تولید زنبور های قوی تر و ...
اما یادمون نره برداشت تنها عسل از یک کندو مربوط به زنبورداری سنتی هست و حالا در بیشتر کشور های دنیا زنبور رو تنها به عنوان یک تولید کننده عسل در نظر نمی گیرند
زنبور محصولات متعدد و همچنین فواید متعددی برای طبیعت داره
امیدوارم با شرکت دوستان در این بخش آگاهی های دوستان بیشتر بشه و به زنبور به عنوان یک موجود تک محصولی نگاه نکنند

زندگی شهد گل است که زنبور زمان می خوردش
آنچه می ماند عسل خاطره هاست
نمایه کاربر
apis
تماس:

Re: محصولات غیر از عسل

پست توسط apis »

از محصولات مختلف زنبور همونطور که می دونید میشه 1- ژله رویال 2 - بره موم 3 - زهر 4 - عسل 5- موم 6 - عسلک 7 - ملکه 8 - گرده و ... رو نام برد
که هر کدام از این محصولات ارزش خاص خودشون رو دارن
متاسفانه به خاطر بعضی مشکلات در کشور ما تنها به عسل پرداخته میشه و گاهی به پرورش ملکه توجه میشه اما از غالب محصولات دیگه صرف نظر میشه
چه دلیلی داره وقتی یه کندویی خوب کار می کنه ولی عسل کمی تولید میکنه رو با روش های مختلف متوقف کنیم تا بتونیم از اون عسل برداشت کنیم
به نظر من این کندو می تونه محصول دیگه ای غیر از عسل به زنبوردار بده که ارزشش از عسل هم بیشتر باشه
نمایه کاربر
makhdoomzadeh
محل اقامت: یزد
تشکر کرده: 16 دفعه
تماس:

پست توسط makhdoomzadeh »

باسلام خدمت همه دوستان
به نظر من در زنبورداری نوین باید بیشتر روی محصولات دیگر زنبور عسل کار کرد چرا که در زنبور داری نوین 50 درصدتولید عسل و 50 درصدتولید محصولات جانبی میباشدکه با کار کردن روی محصولات جانبی هم میتوان همان سود حاصل از تولید عسل را در اورد البته ناگفته نماند که باید قبل از این کار درمورد محصولات دیگر زنبور عسل اطلاع رسانی شود و در مورد خواص دیگرمحصولات زنبورعسل توضیح داده شود و مردم در مورد دیگر محصولات زنبور عسل هم بیشتربدانندو اشنا شوند چرا که در ایران ما فقط از زنبور عسل /
عسل تولید میشود. که این واقعا برای یک زنبوردار حرفه ای کم است.
به امید روزی که از همه محصولات زنبور عسل استفاده شود. تصویر تصویر تصویر تصویر تصویر تصویر

نمایه کاربر
shahzade
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: بجنورد_ خراسان شمالی
تشکر کرده: 3 دفعه
تماس:

پست توسط shahzade »

من تازه شروع کردم.. علاقه ی شدیدی هم دارم
تو بجنورد هم یکی 2 تا بیشتر فروشگاه ادوات زنبور داری نیست..
قراره یکی از بزرگترین زنبوردار های خراسان شمالی بشم..
البته با کمک شما دوستان چون من 50% تجربیاتمو از سایت شما بدست اوردم
خیلی خوبه که ادم هایی پیدا میشن خیلی راحت تجربیاتشونو در اختیار ما میزارن.. واقعا معرکست
ممنون

[CENTER]این بیشه ی ماست که بیچاره کند شیران را

تو غزالی نتوانی سفر بیشه کنی...

afshin.z1
[/CENTER]
نمایه کاربر
apis
تماس:

پست توسط apis »

اولین و مهم ترین محصول زنبور عسل ، عسل هست و اینو همه می دونن اما می خوام یه محصول با ارزش دیگه که البته توی ایران طرفدار زیادی نداره اما در آینده نزدیک احتمالاً یکی از پر طرفدار ترین محصولات زنبور عسل بشه رو معرفی کنم
ژله رویال ( ژله سلطنتی ) ( ژله شاهانه ) ( غذای ملکه )
این محصول زنبور عسل یکی از مهم ترین محصولات زنبور هست (در مورد اهمیتش همینو بگم که یه زنبور در طول عمرش از تخم تا زنبور بالغ 3 روز از این ژله استفاده می کنه و حداکثر 42-180 روز عمر می کنه اما یک ملکه می تونه تا 8 سال عمر کنه )
قیمتش رو هم مابقی دوستان بهتر می دونن فقط می تونم بگم بعد از زهر زنبور عسل با ارزش ترین محصول زنبور عسل هست
موارد مصرفش هم برای تولید دارو و پرورش ملکه های مصنوعی و تغذیه خوراکی هست
برای تهیه ژله از یک کندو روش های مختلفی وجود داره اما ساده ترین روش زمانی هست که شما یه کندوی خوب داری
با یتیم کردن کندو و ظهور شاخون های 1 الی 2 روزه می تونی با سرنگ مخصوص ژله موجود در شاخون ها که معمولاً تعدادشون زیاد هست رو برداشت کنی و پس از برداشت باید حتماً داخل یخچال و دمای زیر 4 درجه نگهداری کنی یادتون نره ژله به خاطر وجود بعضی آنزیم ها به سرعت خاصیت خودش رو در دمای معمولی از دست می ده باید در جای خنک و سر بسته باشه طوری که با هوا در ارتباط نباشه
پس از برداشت ژله و نگهداری این موضوع باید مورد توجه باشه که برای فروش و یا مصرف اون باید حداکثر تا 30 روز اقدام بشه
پس تا زمانی که بازار فروش یا مورد مصرفی برای ژله پیدا نکردید سعی در تهیه ژله نکنین
همونطور که می دونید تولید ملکه های خوب به عوامل زیادی بستگی داره که یکی از مهمترین این عوامل مصرف ژله خوب برای لارو هست و به گونه ای می تونه ضامنی برای تولید ملکه خوب باشه
اونهایی که برای تولید مصنوعی ملکه اقدام می کنن معمولا همیشه مقداری ژله نگهداری می کنن ( البته تولید مصنوعی در سطح وسیع )
خب امیدوارم دوستان اگه فواید دیگه ای از ژله سراغ دارن بگن یا یه محصول دیگه ای رو توضیح بدنتصویر
نمایه کاربر
apis
تماس:

پست توسط apis »

خب بعد از ژله می خوام محصول دیگه رو توضیح بدم که توی ایران اصلاً بهش پرداخته نمیشه و در واقع به همین دلیل روش های برداشت اون رو خودم هم خوب نمی دونم
بره موم
این محصول زنبور عسل که خواص زیادی هم داره معمولاً بیشتر در صنعت دارو سازی برای تولید آنتی بیوتیک ها کرم های موضعی و ... استفاده می شه
زنبور با نشستن بر روی بعضی درخت های خاص و جمع کردن شیره ای که از آن ها ترشح میشه و آمیختن این شیره ها با آنزیم های موجود در بدن خودش ماده ای تولید می کنه که در کندو یکی از مفید ترین مواد هست .
از خاصیت های بره موم که زنبور عسل از اون استفاده می کنه :
1 - ضد عفونی کندو و دریچه پرواز
2 - چفت کردن قابها و موم ها به دیواره ی کندو
3 - مومیایی کردن اجسامی که قابل انتقال به بیرون نیستند .
4 - ضد عفونی کردن سلول هایی که ویروسی یا قارچی شده اند
5 - گرفتن درز کندو و بستن سوراخ های اضافی
و ...
در واقع زنبور ها تولید بره موم رو بیشتر در فصل پائیز انجام می دن که معمولاً از نظر سطح بیماری بالاترین سطح و همچنین از نظر دمایی در حال کم شدن دما هست
خب در مورد قیمتش نمی تونم چیز خاصی بگم چون قیمت واقعی اون رو خوب نمی دونم فقط احتمالا در ایران حدود 3 برابر قیمت عسل باشه .
برای تهیه این ماده به روش سنتی میشه یه تیغ برداشت و از کناره های قاب ها و حاشیه کندو این محصول رو به مقدار بسیار کم برداشت کرد
اما در روش صنعتی با قرار دادن قابهایی که با سیم تشکیل شده اند و فاصله میان این سیم ها بگونه ای است که زنبور ترجیح می ده اونو نبافه ( در فصل پائیز ) و فقط برای این که از عبور هوا جلوگیری کنه فاصله بین سیم ها رو با بره موم بپوشونه .
پس از پوشاندن تمام سطح قاب با بره موم زنبوردار قاب رو برداشته و قاب دیگری رو جاگذاری می کنه ( همونطور که می دونید بره موم با کمی حرارت به شکل تقریباً مایع در میاد و با سرد شدن به شکل یک مصالح محکم ساختمانی در میاد)
خب با حرارت کم بره موم رو از سیم های قاب جدا می کنند و در یک مکان نسبتاً خنک نگه می دارند ( که البته هنوز هم به علت چسبناکی بره موم نمیشه راحت اونو برداشت کرد و این کار با تیغ امکان پذیر هست )
توجه داشته باشین برخلاف محصولات دیگه زنبور عسل بره موم میتونه مدت ها در هوای عادی سالم باقی بمونه و خاصیت خودش رو از دست نده که این یکی از امتیازات بره موم هست اما ترجیحا در هوای زیر 20 درجه باشه بهتره
خب توجه داشته باشید فروش بره موم به افراد عادی تقریباً 1% انجام میگیره و بیشترین میزان فروش اون به شرکت های تولید دارو هست که متاسفانه به علت نبود فن آوری اون در ایران هنوز خریدار خوب در ایران پیدا نمیشه اما با پیشرفت علم در ایران امیدواریم این مهم زود تحقق پیدا کنه

در ضمن بره موم برای زنبوردار هم مهم هست اون هم اینکه کندویی که بره موم خوب و زیادی تولید کنه معمولاً از نظر بیماری های ویروسی و قارچی مقاومت بیشتری داره
از اونجایی که آفت کنه به واسطه بیماری های ویروسی میتونه زنبور رو از بین ببره پس به طور غیر مستقیم در کاهش تلفات توسط این آفت هم موثره

نکته آخر این که تولید بره موم توسط نژاد های مختلف زنبور متفاوت هست پس در زمان پرداختن به این صنعت باید نژاد مناسب رو انتخاب کنید
خب امیدوارم که چیزی رو جا ننداخته باشم
تا بحث بعدیتصویر
نمایه کاربر
apis
تماس:

پست توسط apis »

زهر زنبور عسل
با ارزش ترین محصول زنبور هست که نقاطی در ایران وجود داره که به جمع آوری این محصول روی آورده اند

به طور طبیعی هنگامی که زنبور عسل عسل رو ذخیره کرد برای دفاع از این محصول کیسه های زهری خودش رو پر از زهر می کنه تا در صورت لزوم بتونه از اون در مقابل دشمنان احتمالی استفاده کنه
در زهر زنبور عسل خاصیت های درمانی زیادی وجود داره لذا از اون در تولید دارو های مختلفی استفاده میشه
به طور کلی زمانی که زنبور به کسی یا چیزی نیش میزنه به علت وجود عاج هایی رو نیش اگر با سرعت نیش خودش رو بیرون بکشه این عاج ها مثل اره عمل کرده و مانع خروج نیش می شوند که منجر به کنده شدن قسمتی از بدن زنبور و در نهایت مرگ زنبور می شود اما اگر زنبور به آرامی این کار رو انجام بده موجب میشه که نیش به راحتی در بیاد و موجب مرگ زنبور هم نمیشه
برای برداشت زهر از یک شیشه که روش رو با یک لایه نایلون نازک پوشونده اند و دو الکترود و یک باتری استفاده می شه
عبور جریان برق در حالت عادی از شیشه صورت نمیگیره و برای عبور برق از روش های مختلفی استفاده میشه
برای این منظور در موقعی که زنبور بیشترین زهر رو در کیسه زهری خودش ذخیره کرده شیشه رو وارد کندو می کنند و سپس با اتصال جریان برق موجب ایجاد یک شوک در زنبور ها میشن که عامل تحریک زنبور ها برای نیش زدن به این شیشه میشه و چون نیش اونها در شیشه فرو نمیره باعث مرگ هیچ زنبوری نمیشه و فقط کار جمع اوری زهر صورت میگیره این کار رو چندین بار انجام میدن تا تمامی زهر رو جمع آوری کنند
در هنگام انتقال این زهر به داخل ظرف حتما از ماسک استفاده میشه
به علت وجود مقدار زیادی زهر و بخار موجود در اطراف باید حتما از ماسک استفاده بشه چون درصد کشندگی این بخار بالاست ( 10 برابر زهر مار کبری )
پس از جمع آوری این محصول رو در جای خنک نگهداری می کنند .
البته اول باید بازار فروش این محصول رو پیدا کنید بعد در مورد تهیه اش اقدام کنید .
کلنی هایی که معمولاً جمعیت بالایی دارند و از نظر رفتاری خشن هستند زهر بیشتری تولید می کنند .
در واقع یک راه کنترل کلنی های خشن تهیه زهر از اونهاست

خب بعد از خارج کردن زهر از کیسه زهری توسط زنبور زنبور که بی دفاع شده سعی در تجدید قوا می کنه که در واقع تهیه زهر به طور کلی باعث تضعیف کندو میشه اگر قصد برداشت عسل از کندو رو دارید باید حتماً جمعیت رو با کیک گرده و شربت تغذیه کنید در غیر اینصورت زنبور ها به علل مختلفی با کاهش جمعیت رو به رو میشوند .
در سال می توان با کوچ دادن زنبور تا 3 بار برداشت زهر از زنبور انجام داد .

برداشت زهر شیوه ها و روش های مخصوص به خودش رو داره که پیشنهاد می کنم به تنهایی و بدون تجربه به هیچ وجه انجامش ندین و حتما از قبل با کسی که قبلاً این کار رو انجام داده مشورت کنین و یا از نزدیک نحوه برداشت رو ببینید .
یادتون نره به علت حساسیت بالای این محصول و همینطور قیمت بالای اون و ارزش اون برای کلنی ها در تهیه اون زیاده روی نکنید و همواره با در نظر گرفتن بازار فروش ، جمعیت کلنی ها و رفتار زنبور ها اقدام به جمع آوری زهر کنید .
تولید این محصول می تونه به طور مستقیم در بازار دارو تاثیر گذار باشه و موجب ایجاد میلیون ها دلار صرفه جویی ارزی در کشور بشه که این طور که بنده شنیدم جهاد کشاورزی از تولید این محصول حمایت می کنه و در مواقع ضروری وام هایی نیز در اختیار می زاره

همونطور که قبلا هم گفتم نگاه کردن به زنبور به عنوان یک موجود تک محصولی اشتباه هست . پس برای یک بار هم که شده بخشی از کندو هاتون رو با شرایط دیگه ای برای برداشت محصول دیگری پرورش بدید . ( امتحانش ضرر خاصی نداره چون یه زنبور دار همیشه می تونه دوباره کندوش رو به حالت قبل برگردونه )

( یه نکته اونم این که اطلاعات بالا حاصل تجربه خودم و دوستانم میباشد و از منبع خاصی نیست )
موفق باشیدتصویر
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سبزوار-توحید شهر
تشکر کرده: 214 دفعه
تماس:

پست توسط manoto_mr »

با سلام .
در ادامه صحبتهای آقا هادی :
روش های جداسازی زهر زنبور عسل :
1 . روش f.flury :
در این روش تعداد زیادی زنبور ( به طور معمول 100 عدد ) در یک بطری دهانه گشاد قرار داده و دهانه آن را توسط کاغذ صافی آغشته به اتر می بندند بخار آن باعث تحریک و خارج شدن زهر زنبور میشود . آنها زهر خود را روی شیشه و یا روی زنبوران دیگر میریزند . برای استخراج زهر پس از انکه زنبوران تحت اثر اتر حالت طبیعی خود را از دست داده و به اصطلاح بیهوش می شوند . دیواره ها اب کشی می شود و این مایع سپس صاف شده و آب آن تبخیر می شود . ماده باقی مانده زهر زنبور عسل می باشد که میتوان آن را برای چند ماه بدون از دست دادن خواص نگهداری کرد . زنبورها پس از خشک شدن بلافاصله به کندو برگردادنده می شوند .

اما معایب این روش :
در این روش تمام زهر از بدن زنبور عسل خارج نمیشود .
بعد از انجام این روش بعضی از زنبورا جان سالم به در نمیبرند .
خالص کردن زهر در این روش مشکل است .

نکته :
من این روشو تو سایت های مختلف اینترنتی خوندم چند روز پیشم تست کردم که نتیجه خوبی داشت البته به کمک دوستان با تجربه تر .
یه روش دیگه هم بود که برداشت زهر زنبور عسل با موچین و لام که اینو دیگه امتحان نکردم .
نمایه کاربر
fara
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

ایا بازار فروش هم پیدا کردید اقا مرتضی؟
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
apis
تماس:

پست توسط apis »

از اطلاعاتی که دوستان در اختیار گذاشتند ممنونم
چیز جدیدی یاد گرفتم
دوستان برای پیدا کردن بازار فروش همونطور که قبلاً هم گفتم در هنگام شروع کردن به این کار باید با چند زنبوردار باتجربه در این زمینه مشورت کنید و ازشون در مورد نحوه بازاریابی برای محصولتون کمک بگیرید.
در ضمن با مراجعه به اداره جهاد کشاورزی شهرستانتون می تونید اطلاعاتی ( مختصر ) در مورد مراکز فروش این محصول پیدا کنید .
اگه نفوذتون زیاد هست می تونید مستقیماً با مراکز بهداشت و درمان و تولید دارو صحبت کنید و در صورت نیازشون این محصول رو بهشون بفروشید
البته یه نکته ای همیشه بازار سیاه هم برای فروش زهر وجود داره و زنبور دارهایی پیدا می شن که با قیمت کمتر ازتون بخرن .

در هر صورت هدف ما از اینکه تولید زهر بشه استفاده بهتر و بیشتر از زنبور هست نه ضرر. پس اگه محصولی بدون بازار تولید بشه در واقع ضرر هست.
تصویر
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط manoto_mr »

fara نوشته شده:ایا بازار فروش هم پیدا کردید اقا مرتضی؟

با سلام .
امیدوارم هر جا هستی موفق باشی اقا فرامرز . در مورد بازار فروش من این روشو که خوندم با عموم در میون گذاشتم و با هم این روشو تست کردیم که نتیجه بخشم بود . قبل انجام این روش یه دوستی دارم تهرانه فوق لیسانس داروسازی داره تو همین کاراست وقتی بهش پیشنهاد دادم اونم خیلی خوشحال شد گفت میتونیم با هم کار کنیم .

نکته : من امسال اصلا روی سود دهی از زنبورا فکر نمیکردم سعی کردم تا حد امکان هر چیزیرو که میتونم امتحان کنم حتی اگه ریسکش بالا باشه تا همه چیز دستم بیاد که اگه خدا خواست ساله دیگه کندوهامو زیاد کردم اون موقع ضرر نکنم و بتونم به چیزی که فکر میکنم برسم .
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط manoto_mr »

با سلام .

بره ی موم: مخلوطی است از صمغ چندین درخت مانند نارون، تبریزی، شاه بلوط و... که به پای زنبور می چسبد. بره ی موم اثر میکروب کشی دارد که در ساخت کندو به کار زنبورها می آید. پزشکان بره ی موم را قوی ترین آنتی بیوتیک ها می دانند و از آن استفاده ی دارویی می کنند.
بره موم مصارف فراوانی داشته و تقاضایی زیادی در کشور های چین ، روسیه ، امریکاجنوبی ، دارد. به طور متوسط می توان از هر کندو 60 گرم بره موم برداشت نمود البته میتوان با گذاشتن شبکه های مخصوص با سوراخهای 1.5 میلیمتری بالای قابهای کندو ، زنبور ها را تحریک به آوردن مقدار بیشتری بره موم کرد .

جهت برداشت بره موم بهتر است اوایل روز که هوا خنکتر است انجام شود و نباید برای برداشت آنرا گرم کرد و چنانچه بیشتر از 40 درجه سانتیگراد گرم شود تعدادی از مواد ضروری آن از بین میرود .

برای درمان التهابهای موجود در دهان ، گلو و یا سر می توان مقداری از بره موم را برای چند ساعت در دهان جوید .

جهت مصرف داخلی می توان ده قطره از محلول الکلی آنرا همراه با یک قاشق عسل مصرف نمود .

جهت درمان سوختگیها ، جوش صورت ، خراشها ، آماس خارش پوست ، تبخال ، دمل ، زگیل ، ضرب دیدگی و دردهایی از این قبیل از مرهم بره موم استفاده می کنیم :

مقداری محلول تصفیه شده الکلی بره موم را با عسل خالص ( فاقد ناخالصی ) بخوبی مخلوط می کنیم سپس به آن مقدار معینی مواد نرم کننده پوست اضافه نموده و کل مواد را خوب هم میزنیم تا مخلوط یک نواخت شود ( که باید در ظرف در بسته و محیط خنک و سرد نگه داری شود ) در پیچ خوردگیها و بریدگیها مقداری از مرهم را روی یک مشمع گذاشته و در محل مورد نظر میچسبانیم ، و برای درمان دیگر موارد ذکر شده مستقیما مایع را روی موضع مالیده و به ملایمت مالش می دهیم .

نکته : همونطور که درباره زهر زنبور عسل گفتم واسه بره موم هم طبق مقاله ها و روش های که تو اینترنت خوندم عمل کردم .
یه سوال در این باره داشتم : من از شبکه با سوراخهای 1.5 میلیمتری استفاده کردم البته یه چیز ساختگی بود یه چیزایی هم برداشت کردم ولی رنگ خیلی روشنتری داره نسبت به عکسایی که دیدم میخواستم ببینم مشکل از کار من بوده یا نه ؟
پیوست ها
images.jpeg
images.jpeg (7.65 کیلو بایت) مشاهده 15640 مرتبه
نمایه کاربر
ehsanklop
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

س
آخرین ويرايش توسط 1 on ehsanklop, ويرايش شده در 0.
نمایه کاربر
apis
تماس:

پست توسط apis »

گرده
یکی دیگر از محصولات مهم زنبور عسل گرده می باشد
گرده به عنوان عامل تعیین کننده در رشد زنبور عسل در صنعت زنبور داری از اهمیت ویژه ای برخوردار هست به گونه ای که اگر کندو را بتوان در فصل های معینی از سال که گرده کم یافت می شود با گرده ، تغذیه مناسب کرد می توان تا حدود زیادی موفقیت را تضمین کرد.
گرده حاوی مواد پروتئینی طبیعی می باشد و از نظر غذایی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هست .
گرده غذای اصلی نوزادان ، مصالح برای ساخت سر سلول های لارو ها و پیش نیاز برای تولید ژله شاهانه در یک کندوی زنبور عسل هست.
فروش گرده به طور آزاد هم در برخی مناطق صورت می گیرد ولی به طور کلی گرده در دارو سازی برای تهیه قرص های ویتامین ، قرص های مکمل و انواع شربت ها به کار می رود .
ولی یکی از مهم ترین بازار های فروش گرده ، زنبورداران و بویژه ایستگاه های پرورش ملکه هستند .
برای تهیه گرده از تله گرده گیر استفاده می شود .
با تهیه و نصب این تله در ورودی کندو هنگام حرکت زنبور ها بر روی صفحات مشبک آن گرده از سبد گرده زنبور خارج شده و به قسمت زیرین هدایت شده ودر آنجا ذخیره می شود.

نکته مهم در تهیه گرده از یک کندو این است که خود یک کندو نیز به گرده احتیاج دارد پس در زمان های کم گرده نباید از تله گرده استفاده نمود
حتی در روز هایی که ظاهرا گرده بسیار زیاد است نیز ساعت های معینی برای گرفتن گرده وجود دارد و استفاده از تله گرده در غیر این ساعت ها باعث کاهش راندمان کندو خواهد شد و در واقع باعث ضعیف شدن کندو می شود
حداکثر میزان جمع آوری گرده در طول یک روز از یک کندو 100 گرم می باشد

گرده در دمای اتاق قابل نگهداری است ولی ترجیحا آن را در هوای ختک تری نگه می دارند
دقت کنید نباید دمای نگهداری خیلی هم پایین باشد زیرا باعث ایجاد کپک در گرده می شود .
با ورود زیاد گرده به داخل کندو و ذخیره آن در حجره ها ملکه فضای تخم ریزی کم تری پیدا می کند لذا با استفاده از تله گرده می توان میزان تخم ریزی ملکه را هم کنترل کرد.

به طور کلی در فصل زمستان برای شروع زود هنگام و تحریک زنبور ها برای تولید مثل می توان از گرده استفاده نمود که بسیاری از زنبور داران به علت نبود گرده طبیعی با روش های خاصی اقدام به در اختیار گذاشتن گرده مصنوعی می نمایند .

قیمت این محصول با قیمت عسل تفاوت چندانی ندارد و تقریباً در تعادل با قیمت عسل می باشد

نکته آخر اینکه در هنگام پرداختن به تهیه گرده حتماً سعی شود از افراد باتجره استفاده شود .
موفق باشیدتصویر
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط manoto_mr »

با سلام .
دوستان در مورد فواید محصولات زنبور عسل بحث شد . یه سوال داشتم تا حالا کسی از دوستان از بره موم استفاده شخصی هم داشته . یعنی خودش از بره موم واسه هر موردی استفاده کنه و جواب گرفته باشه .
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط manoto_mr »

یعنی تا الان هیچ کدوم از دوستان استفاده نکردند ؟ تصویر تصویر تصویر
نمایه کاربر
ehsanklop
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
چه استفاده ای ؟ مگه به درد چی میخوره .
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام
من خودم شخصا برای بیماری عفونی بجای آنتی بیوتیک بارها از بره موم استفاده کرده سایر اعضای خانواده هم این کار را کردند به کسی پیشنهاد نمیکنم چون پزشک نیستم ولی خواص آنرا جستجو کرده شاید به نتایجی برسید هر بار به اندازه یک نخود من مصرف میکردم حتی اگه در زمان غیر بیماری هم استفاده شود خوبه چون خودم این کار را تجربه میکنم
نمایه کاربر
gomnam
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: گناباد_کاخک
تشکر کرده: 119 دفعه
تماس:

پست توسط gomnam »

با سلام
اگه بره موم را در الکل محلول کنید برای ضدعفونی کردن زخمها قابل استفاده است و نسبت به داروهای شیمیایی خیلی قویتر است و کاراتر
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط manoto_mr »

با سلام .
بعد از یه روز چرخ زدن تو اینترنت یه مطالبی در این مورد پیدا کردم که جالب بود . با دکتر هم در یه موردش مشورت کردم که تایید کرد. حتی میگفت همیشه وقت تهیه عسل از همون زنبوردار بره موم هم تهیه میکنه و استفاده می کنه. ( درباره مورد 2 و 4 با پزشک هم مشورت کردم که تایید کردن )

موارد مصرف :

1 . آنژين ، ورم لوزتين ، ورم حلق ، ورم حنجره ، ورم لثه ، التهاب مخاط دهان ، التهاب زبان ، آبسه دندان ، برفك دهان ، ورم گوش ، برونشيت ، گريپ ، زكام ، ورم حفره بيني

بدين منظور شما مي توانيد روزانه 3 گرم ( 1 گرم در سه وعده ) را به مدت 3 روز الي يك هفته ، بجويد ( حداقل نيم ساعت )

2 . زخم معده ، التهاب كولون ،اختلالات فلور روده

در اين رابطه بهتر است مقداري گرده گل نيز به آن اضافه كنيد و بعد از جويدن آنرا ببلعيد

3 . التهاب مثانه ، نفريت ، ورم پروستات

پيشنهاد ميشود كه از2 گرم بره موم پودر شده ( جهت پودر كردن ميتوانيد بره موم را در جاي سردي گذاشته سپس در هاون آنرا بكوبيد ) به همراه مقداري گرده گل 3 الي 10 گرم و مكمل عسل به صورت ناشتا با كمي آب استفاده شود .

4 . التهاب پوست بر اثر عفونت ، ضخامت طبقه شاخي ، سوختگي ها ، اگزما ، تبخال ، آكنه ، جوش ، زونا ، لك و پيس ، زگيل ، ميخچه ، سرخي و التهاب چينهاي پوستي ، كورك و دمل ، آبسه ها و سل پوستي

بدين منظور پيشنهاد ميشود از كرم موضعي بره موم استفاده شود ( تركيب 2.5 % پودر بره موم با وازلين و تركيبات فعال كننده )
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 0 مهمان