چند سوال در مورد بچه کندو و وضعیت کندو

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
ali30
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 41 دفعه
تماس:

Re: چند سوال در مورد بچه کندو و وضعیت کندو

پست توسط ali30 »

mellifera نوشته شده:با سلام اقا شرمنده خودمم دچار کشکلات سایت شدم و نمیتونم کاری بکنم.
اما جواباتو میفرستم:
این کار درهم کردندوجمعیت خیلی اشتباهه شانس اوردی که زیاد درگیر نشدن

1- بله اون سایتم داره تعمیرات انجام میده.همه انگاری مشکل دارن. ملکه خوبه احتمال زیاد دو سالشه و خوبه از نظر تخمریزی. راستی شانها رو چند بهت فروختن و ملکه رو؟
2-نه چون دیگه ملکه داره کندوت بهتره تغذیه رو خوب و غلیظ کنی مثلا دو قسمت شکر و یک قسمت اب. هر کاری انجام بده تا زنبورای کارگرت فقط به ملکه و شفیره هات برسن نه کار دیگه
3- اگه تا به حال نکشتن دیگه نمیکشن وادغام میشن اما این کارت اشتباه بوده. اونایی که دورخودشون میچرخیدن یعنی نیش خوردن و در حال مردن هستند.
4-اگه مسیرش زیاد باشه دیگه مشکلی نیست.و اگه بیرون هم نیومده باشن هم باز حله
5- خودمم الن نمیتونم تصویری رو ببینم چون سایت اجازه دیدن رو به من هم نمیده.ببینیم این مسئول هاست ما چیکار میکونه.کشته منو با این دیر کردنش.

3 قاپ بر تخم و با ملکه 40 داد فکر کنم گرون داد ولی وافعا ابن دو روز رو خیلی زحمت کشبد .به هر حال زنبورای من زیاد نبودن مخصوصا دیروز که تکوندم جمعیتشون نصف شد به اندازه یه مشت. یه تعدادیشون که تو بودن مشکلی نداشت ولی اوتایی که بیرون مونده یودن وبعد از ادغام که من کلونی رو آوردم تو باغ و گذاشتم همون جای قبلی اونا که خواستن بیان تو همشون رو نه 3 یا 4 تاشون البته خالا تا فردا درگیر شن که نمی دونم ولی 3 4 تاشون رو کشتن و یعد که من رفتم دیدم همه رفتن تو و یعد یکسریشون اومدن بیزون و پزواز می کردتد بصورت نیم دایره و می رفتن و دوباره می یو مدن تو کلونی.تو کلونی هم نگاه کزدم زنبورا رو قابها بودن و یکسری تو دیواره فضای خالی کندو نشسته بودن .به هر حال فردا یه نگاه می اندازم ببینم جه خبره .

سپاس

نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران/ساری
تشکر کرده: 36 دفعه
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

میگن تا تنور داغه نونو بچسبون.تنور رو خنک کردین حالا انتظار نون بربری دارین ؟ خوب جواب و که دوستان دادن دیگه چی بگم.
من خودم نگران سی سی دی هستم.آقای مدیر فکر کنم پیغامم بهت نرسید.واسه همین اینجا ازت میخوام راجع به سی سی دی و هحوه ی پیش گیری و زمان و داروهاش و بهم بگی چون فکر کنم منم دچارش شدم.
راستی 2 3 هفته ایه که بعد از 2 3 زور ابری و بارونی , کندوهام و که باز میکنم بوی ترشک میدن.به نظرت لوک اروپایی گرفته ؟ خیلی وقت پیش هم که یه زنبور دستمو نیش زده بود شکمش و فشار دادم کرم رنگ بود روده هاش.به نظرت بیماره ؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

mellifera نوشته شده:میگن تا تنور داغه نونو بچسبون.تنور رو خنک کردین حالا انتظار نون بربری دارین ؟ خوب جواب و که دوستان دادن دیگه چی بگم.
من خودم نگران سی سی دی هستم.آقای مدیر فکر کنم پیغامم بهت نرسید.واسه همین اینجا ازت میخوام راجع به سی سی دی و هحوه ی پیش گیری و زمان و داروهاش و بهم بگی چون فکر کنم منم دچارش شدم.
راستی 2 3 هفته ایه که بعد از 2 3 زور ابری و بارونی , کندوهام و که باز میکنم بوی ترشک میدن.به نظرت لوک اروپایی گرفته ؟ خیلی وقت پیش هم که یه زنبور دستمو نیش زده بود شکمش و فشار دادم کرم رنگ بود روده هاش.به نظرت بیماره ؟

حسین گلم چرا ناراحت میکنیخودتو. یه اتفاقیه افتاده .حسین گلم گفتم که ایرادات سایت به منم سرایت کرده و نمیتونم وراد کاربریم بشم راجبسی سی دی یه تایپک دوستان زدن بهتره مطالب رو قاطی هم نکنیم. در تالار بیماریها یک تایپک کامل مربوط به سی سی دی هستش: http://www.mellifera.ir//Forum/viewforum.php?f=21
پیغامت دیروز دستم رسید جوابم فرستادم فکر کنم دستت نرسیده دارن ازش مالیات میگیرن تصویر لوک اروپایی که مربوط به نوزادان نه مال زنبوران بالغ؟؟؟ پس زنبوران بیماری لوک اروپایی نگرفتن. نه بابا با یک روده کشیدن که معلوم نمیشه باید چنتاشونو بکشی تا با اطمینان بگی.
نمایه کاربر
ali30
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ali30 »

سلام دوستان یه سوال:

اگه ملکه یاشه شاخون بازم اتفاق می افته؟اگه ملکه باشه و شاخون رو قاپها باشه چیکار باید کرد؟کی این اتفاق می افته؟اگه بیافته چیکار باید کرد؟می شه یخوده در مورد شیفره توضیخ بدین ؟امروز یه سر زدم به کلونیم رو 4 قاپم زنبورا داشتن کار می کردند شربت رو یخورده امروز با توجه به راهنمایی شما عزیزان غلیظ کردم .یه سوال دیگه اینکه پوکه ای که من گذاشتم مال سال قبل هست و خریدم من نمی خوام عسل رو موم کهنه پر کنند فقط برای این گذاشتم که ملکه سریع تخم گذاری کنه و جمعیت زیاد بشه حالا خود زنبورا می تونن این پوکه رو تازه کنند منظورم تمیز کردن و اینکه بعدا بشه استفاده کرد؟

سپاس
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

سلام علی عزیز بیشتر وقتا کندو شاخون میزنه شاخون که نه اگه کوچیک باشه بهش زنگوله میگن از این زنگوله ها بیشتر وقتا کندو میزنه و خراب میکنن.حتی اگه ملکه هم داشته باشه. اصولا این زنگوله هارو باید خراب کرد. زمانی باید نگران شد که ملکه در داخل این زنگوله ها تخم بزاره و دیوارشو زنبورا بیشتر کنن یعنی کندو اماده میشه برای بچه دادن.
زنبورا همیشه پوکه رو تمیز میکنن.تمیزترین جا کندو هستش و تمام قسمتهای کندو رو با یک لایه نازک بره موم میپو شونن تا همه جا پاکیزه و تمیز بمونه.راجب برداشت عسل که امسال باید منصرف بشی از این کار علی عزیز.باید تمرکزت رو تقویت کلنی باشه.به شانی کهنه میگن که سیاه شده و دیگه ملکه نتونه توش تخمریزی کنه اما شانهای کدر برای تخمریزی ملکه خوبن چون راحتتر میتونی وضعیت تخمها رو راحتتر ببینی.شفیره هم زمانی میگن که سر سلولها رو ببندن در این موقع به لاروی که در داخل این سلولها هستند شفیره میکن که در هر سه نوع مدتش فرق داره و از روز 9 حساب میشه که برای کارگر 12 روزه برای ملکه 7 روزه و نر هم مدتش 15 روزه.
نمایه کاربر
ali30
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ali30 »

سلام از ابنکه مشکل سایت بر طرف شده خوشحالم امیدوارم که همیشه موفق باشید ممنون .
امروز که قاپ اول رو نگاه می کردم یه شاخون خیلی کوچیک به اندازه سر انگشت کوچک پایین بود که سرش هم بسته بود و زنبورا روش نشسته بودند رو قاپ دوم هم زنگوله بود که هنوز سرش باز یودو رنبورا روش بودن .اینارو خراب کنم یا بمونه؟

سپاس
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

Alibandegan نوشته شده:سلام از ابنکه مشکل سایت بر طرف شده خوشحالم امیدوارم که همیشه موفق باشید ممنون .
امروز که قاپ اول رو نگاه می کردم یه شاخون خیلی کوچیک به اندازه سر انگشت کوچک پایین بود که سرش هم بسته بود و زنبورا روش نشسته بودند رو قاپ دوم هم زنگوله بود که هنوز سرش باز یودو رنبورا روش بودن .اینارو خراب کنم یا بمونه؟

سپاس

سلام علی عزیز ممنونم.میتونی تصاویر رو از فایل ضمیمه بفرستی تو سایت.راجب سوالت اگه ملکه داری وداره تخمریزی میکنی حتما خراب کن.اگه جمعیتت کمه خراب کن.
نمایه کاربر
ali30
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ali30 »

سلام امین عزیز یه چیز جالب اونم اینکه 2 3 روز قبل رو قاپ دوم زنگوله و شاخون کوچیک بود امروز که رفتم خرابشون کنم اثری ازشون نبود؟/!!!!! یعنی خودشون خراب می کنند؟رو قاپ اول هم قسمتی شو عسل پر کرده بودن که روی عسل یه پودر سفید رنگ روش بود اون پودر چی می تونه باشه؟

دور قاپ رو چوباش هم موم درست کرده بودند که خراب کردم تا هرز کاری نکنند.

سپاس
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

Alibandegan نوشته شده:سلام امین عزیز یه چیز جالب اونم اینکه 2 3 روز قبل رو قاپ دوم زنگوله و شاخون کوچیک بود امروز که رفتم خرابشون کنم اثری ازشون نبود؟/!!!!! یعنی خودشون خراب می کنند؟رو قاپ اول هم قسمتی شو عسل پر کرده بودن که روی عسل یه پودر سفید رنگ روش بود اون پودر چی می تونه باشه؟

دور قاپ رو چوباش هم موم درست کرده بودند که خراب کردم تا هرز کاری نکنند.

سپاس

علی عزیز گفته بودم که زنبورا در این فصل زیاد زنگوله میزنن و خراب میکنن زمانی باید نگران باشیم که نخوایم بچه بده و ملکه داخل زنگوله ها تخمگذاری کنه. اصولا وقتی زنبورا عسلی روبخوان ذخیره کنن برای روز مبادا روشو با موم سفید می پوشونن تا از دسترس دور باشه اگه تونستی تصویری تهیه کنی خوب میشه.
نمایه کاربر
ali30
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ali30 »

سلام امروز چندتا عکس گرفتم که می خوام هم نظرتون رو در مورد جمعیت و اون سفیدی که گفنم و اینکه من دیروز کتار یکی از قابها زنبورا موم بافی کردند که اونو کندم الان بازم امروز همونجا موم بافی کردن براتون تو عکس گذاشتم ؟جالا با این وضعیت قاپ جدید بدم یا نه؟قبلا رو پوکه ای که گذاشته بودم (آخرین قاپ)تعداد کمی زنبور بود اما امروز زیاد شده بودن و پوکه رو تمام قسمتاشو عسل پر کردن ولی گوشه هاشو خالی گذاشتن و پر نمی کنن؟

تصویر
تصویر
تصویر
تصویر

تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام خیلی خوبه جمعیتت رو به رشد حالا میتونی یکی مونده به اخر پوکه و یا قاب موم دوزی شده بدی.همین روال رو طی کن.وقتی دیدی جمعیت پر شده رو قاب اخر پوکه بده.الان موم اضافی می بافن یعنی جا میخان .
راستی این مومی که اضافه می بافن از نامناسب بودن کادرهاست.کادری که اینطوری هست رو بچرخون تا فاصلش کمتر بشه با شان بعدیش.یعنی پشت شان با جلوی شان عوض بشه.
نمایه کاربر
ali30
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ali30 »

سلام مرسی از راهنمایی هاتون چندتا سوال:

1- چرا باید یکی مونده به آخر قاپ جدید رو اضافه کنیم؟
2-این اضافه کردن یکی مونده زنبورها رو دچار اشتباه نمی کنه؟
3-ملکه اکثرا رو چندتا از قاپها تخم می زاره منظورم اینه که فقط رو قاپهای 1و2و3 می زاره یا رو بقیه هم می زاره؟این سوال رو برای این پرسیدم که الان که من یکی مونده به آخر یه قاپ اضافه کردم و بعد از این قاپ جدید پوکه رو که قبلا گذاشتم وجود داره ملکه گمراه نمی شه؟
4-چند روز تقریبا طول می کشه تا زنبورا این قاپ تازه رو که گذاشتم موم بافی شو تموم کنن با توجه به جمعیت موجودی که هست؟

سپاس
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

1-چون بشتر قابهای انتهایی خسل و گرده ذخیره میشه و جمهیت نوزادی در ان وجود نداره.چون اضافه کردن قابها در وسط باعث فاصله بین دو جمعیت نوزاد میشه و زنبوران پرستار نمیتونن بیشتر به نوزادا برسن.
2- نه دچار اشتباه نمیکنه زود عادت میکنن.
3- ملکه برای تخمگذاری روش خاصی داره که از قابهای وسط کندوشرو به تخمگذاری میکنه و تا جایی که هست به انتهای قابها میره.در داخل خود شانها هم از وسط شرو و به انتها ختم میکنه.در اطراف قابها هم عسل و گرده ذخیره میکنن.در تصاویرتم معلومه تصویر
4- بستگی به جمعیت کندو و ذخیره عسل داره و زنبورانی که غدد موم ساز فعال دارن.هر چه قدر بیشتر باشه جمعیت زودتر میتونن درست کنن.اما به نظر من پوکه بدین بهتره.
نمایه کاربر
ali30
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ali30 »

سلام

امروز قاپ جدید گذاشتم اگه مهمه پوکه دارم می تونم بزارم فردا درش بیارم و پوکه رو بزارم ؟البته گذاشتن پوکه باعث نمی شه که زنبورها دوباره به فکر موم بافی بیافتند؟یا چون براشون جا هست دیگه به فکر موم بافی نمی یافتند؟
سپاس
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

Alibandegan نوشته شده:سلام

امروز قاپ جدید گذاشتم اگه مهمه پوکه دارم می تونم بزارم فردا درش بیارم و پوکه رو بزارم ؟البته گذاشتن پوکه باعث نمی شه که زنبورها دوباره به فکر موم بافی بیافتند؟یا چون براشون جا هست دیگه به فکر موم بافی نمی یافتند؟
سپاس

من که از پوکه استفاده میکنم چون به صرفه است.اگه پوکه دارین پس پوکه بزارین.خیلی میتونه تو سرکت دادن به رشد کندو موثر باشه.بله اگه جا باشه دیگه نمیشازن.
نمایه کاربر
fara
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

وقتی که پوکه دارین بهتر که از انها استفاده کنید تا زنبورا عسل کمتری برای موم بافی استفاده کنند و هم شما نیاز به نگهداری پوکه ها تون در خارج از کندو ( که می تونه باعث حمله پروانه های موم خور به پوکه ها شود ) نداشته باشید.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
ali30
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ali30 »

سلام آره 2 تا پوکه خریده بودم که یکیش و گذاشته یودم یکیش مونده که اونم می زارم فردا ولی بعد از این دیگه پوکه هام تموم شده باید قاپ جدید بزارم .

سپاس
نمایه کاربر
ali30
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ali30 »

سلام امروز که یه سر زدم به کلونی دیدم چندتا از زنبورا روز دیواره کلونی شروع به موم بافی کردند با اینکه یه قاپ جدید بهشون دادم علتش چی می تونه باشه ؟کلا زنبورا موم رو چطوری می بافند؟یعنی جنش موم از چی هستش ؟

سپاس
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

Alibandegan نوشته شده:سلام امروز که یه سر زدم به کلونی دیدم چندتا از زنبورا روز دیواره کلونی شروع به موم بافی کردند با اینکه یه قاپ جدید بهشون دادم علتش چی می تونه باشه ؟کلا زنبورا موم رو چطوری می بافند؟یعنی جنش موم از چی هستش ؟

سپاس

باسلام بهتره بتراشیشون.بعضی وقتا وقتب که میخان زنبور نر پرورش بدن و یا جاشونو افزایش بدن

این هم متنی در مورد موم

:

[JUSTIFY]
زنبورهاي كارگر هشت غده [COLOR=#NaNNaNNaN][HIGHLIGHT=#ffff66]موم[/HIGHLIGHT][/COLOR] ساز دارند كه در قسمت دروني حلقه هاي شكمي در بخش 4 تا 7 شكمي جا گرفته اند. اندازه هاي اين غده هاي [COLOR=#NaNNaNNaN][HIGHLIGHT=#ffff66]موم[/HIGHLIGHT][/COLOR] به سن كارگر بستگي دارد. غدد مزبور در سن تقريبا 12 روزگي زنبور در بزرگترين اندازه خود هستند كه از روز 18، 19 تا آخر زنبور حالت نزولي طي مي كند.
در طي اين دوره، زنبور پولك هاي مومي ساخته شده توسط غدد را با استفاده از فك و آرواره خود جويده و در آن واحد ترشحات براقي خود را جهت نرم كردن [COLOR=#NaNNaNNaN][HIGHLIGHT=#ffff66]موم[/HIGHLIGHT][/COLOR] به آن اضافه مي كنند. وقتي كه [COLOR=#NaNNaNNaN][HIGHLIGHT=#ffff66]موم[/HIGHLIGHT][/COLOR] به آن اضافه مي كنند. وقتي كه [COLOR=#NaNNaNNaN][HIGHLIGHT=#ffff66]موم[/HIGHLIGHT][/COLOR] به خوبي خمير شد به روي شان عسل در ساختمان زيري ذخيره مي شود و يا از آن جهت چسباندن سلول هاي عسل استفاده مي كنند.
[COLOR=#NaNNaNNaN][HIGHLIGHT=#ffff66]موم[/HIGHLIGHT][/COLOR] تركيب شيميايي بسيار محكمي دارد و خواص آن با گذشت زمان همچنان غير معيوب(فاسد نشدني) باقي مي ماند. همچنين نسبت به هيدروليز و اكسيد شدن طبيعي مقاوم بوده و كاملا در آب غير محلول است. به جز لاروهاي بيد (پروانه) [COLOR=#NaNNaNNaN][HIGHLIGHT=#ffff66]موم[/HIGHLIGHT][/COLOR]، هيچ حيوان ديگري شيره ها و اسيدهاي گوارشي لازم جهت هضم آن را ندارد.

http://www.mellifera.ir/article-print-336.html

http://webcache.googleusercontent.com/s ... google.com

[/JUSTIFY]
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

mellifera نوشته شده:
Alibandegan نوشته شده:سلام امروز که یه سر زدم به کلونی دیدم چندتا از زنبورا روز دیواره کلونی شروع به موم بافی کردند با اینکه یه قاپ جدید بهشون دادم علتش چی می تونه باشه ؟کلا زنبورا موم رو چطوری می بافند؟یعنی جنش موم از چی هستش ؟

سپاس

باسلام بهتره بتراشیشون.بعضی وقتا وقتب که میخان زنبور نر پرورش بدن و یا جاشونو افزایش بدن

این هم متنی در مورد موم

:

[JUSTIFY]
زنبورهاي كارگر هشت غده [COLOR=#NaNNaNNaN][HIGHLIGHT=#ffff66]موم[/HIGHLIGHT][/COLOR] ساز دارند كه در قسمت دروني حلقه هاي شكمي در بخش 4 تا 7 شكمي جا گرفته اند. اندازه هاي اين غده هاي [COLOR=#NaNNaNNaN][HIGHLIGHT=#ffff66]موم[/HIGHLIGHT][/COLOR] به سن كارگر بستگي دارد. غدد مزبور در سن تقريبا 12 روزگي زنبور در بزرگترين اندازه خود هستند كه از روز 18، 19 تا آخر زنبور حالت نزولي طي مي كند.
در طي اين دوره، زنبور پولك هاي مومي ساخته شده توسط غدد را با استفاده از فك و آرواره خود جويده و در آن واحد ترشحات براقي خود را جهت نرم كردن [COLOR=#NaNNaNNaN][HIGHLIGHT=#ffff66]موم[/HIGHLIGHT][/COLOR] به آن اضافه مي كنند. وقتي كه [COLOR=#NaNNaNNaN][HIGHLIGHT=#ffff66]موم[/HIGHLIGHT][/COLOR] به آن اضافه مي كنند. وقتي كه [COLOR=#NaNNaNNaN][HIGHLIGHT=#ffff66]موم[/HIGHLIGHT][/COLOR] به خوبي خمير شد به روي شان عسل در ساختمان زيري ذخيره مي شود و يا از آن جهت چسباندن سلول هاي عسل استفاده مي كنند.
[COLOR=#NaNNaNNaN][HIGHLIGHT=#ffff66]موم[/HIGHLIGHT][/COLOR] تركيب شيميايي بسيار محكمي دارد و خواص آن با گذشت زمان همچنان غير معيوب(فاسد نشدني) باقي مي ماند. همچنين نسبت به هيدروليز و اكسيد شدن طبيعي مقاوم بوده و كاملا در آب غير محلول است. به جز لاروهاي بيد (پروانه) [COLOR=#NaNNaNNaN][HIGHLIGHT=#ffff66]موم[/HIGHLIGHT][/COLOR]، هيچ حيوان ديگري شيره ها و اسيدهاي گوارشي لازم جهت هضم آن را ندارد.

http://www.mellifera.ir/article-print-336.html

http://webcache.googleusercontent.com/s ... google.com
[/JUSTIFY]

موم از چربی و عسل درست میشه که در بدن زنبورعسل با هم ترکیب شده و از غدد موم ساز بیرون میاد. برای راحتی کارت میتونی از جستجوگر گوگل سمت چپ سایت استفاده کنی تصویر
نمایه کاربر
ali30
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ali30 »

سلام بر دوستان عزیز

می شه بگید دقیقا کی باید یک قاپ تازه به کلونی اضافه کرد؟من الان 3 قاپ دارم با یه پوکه که 3 قاپ رو ملکه تخم گذاشته و زنبورا روش نشستن و پوکه رو 2 روزه انداختم و از دیروز زنبورا در حال تمیز کردنش هستند .تو سایت خوندم وقتی سفید کردن ،یعنی چی؟می شه عکس برام بزارید.

سپاس
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

Alibandegan نوشته شده:سلام بر دوستان عزیز

می شه بگید دقیقا کی باید یک قاپ تازه به کلونی اضافه کرد؟من الان 3 قاپ دارم با یه پوکه که 3 قاپ رو ملکه تخم گذاشته و زنبورا روش نشستن و پوکه رو 2 روزه انداختم و از دیروز زنبورا در حال تمیز کردنش هستند .تو سایت خوندم وقتی سفید کردن ،یعنی چی؟می شه عکس برام بزارید.

سپاس

با سلام اقای بندگان عزیز الان بهتره شما قاب تازه ندین.بزارین تا روی پوکه ای که دادین هم پر از زنبور بشه بعد.و اگه دیدین ملکه جای کافی برای تخمریزی نداره اون موقع هم پوکه بدین و نیازی به سفیدک زدن هم نیست.سفیدک زمانی به درد میخوره که جمعیتتون قوی هستش و مدام در حال افزایش جمعیت هستند.پس هر وقت دیدین جمعیت روی پوکه ای که انداختین رو پر کردند اون موقع پوکه بدین.
نمایه کاربر
ali30
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ali30 »

سلام مرسی از راهنماییهاتون الان 2 روزه که پوکه رو گذاشتم 2 طرفشم تا نصف عسل پر کردن امروز یه چندتا از زنبورام جلوی درب کندو وایستاده بودن و فقط تندتند بال می زند خیلی شدید و بعد می رفتن تو دوباره می یومدن و همین کار رو تکرار می کردند علتش چی می تونه باشه؟امروز هر چی نگاه کردم ملکه رو ندیم نمی دونم چرا ؟شاید دقت کافی نکردم به هر حال سعی می کنم یه چندتا عکس بزارم براتون .

سپاس
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام خیلی خوبه که عسل جمع میکنن.راجب سوالت راجب بال زدن.زنبورا در این موقع از فصل چون هوا گرمه واسه تهویه داخل کندو این کار رو انجام میدن تا هوای تازه بره داخل کندو و هوای گرم داخل کندو رو به بیرون انتقال میدن. مشکلی نیست تخم ببینی واسه دیدن ملکه دیگه مشکلی نداری.
نمایه کاربر
ali30
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ali30 »

خوب دوباره که قاپها رو نگه کردم مبکه رو دیدم که رو قاپ 2 بود و تخم گذاشته.روی بعضی از زنبورام که دقت کردم یه گرده سفید رنگ بود ؟؟؟ 2 تا عکس می زارم یکیش ار پوکه و اون یکی از بال زدن زنبور جلوی درب :
پیوست ها
بچه کندو و وضعیت کندو
بچه کندو و وضعیت کندو
www.mellifera.ir (117).jpg (44.67 کیلو بایت) مشاهده 23223 مرتبه
بچه کندو و وضعیت کندو
بچه کندو و وضعیت کندو
www.mellifera.ir (188).jpg (48.11 کیلو بایت) مشاهده 23223 مرتبه
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

خوبه علی عزیز زنبور داره تهویه روانجام مدیه.در این کار نباید عجله کنین.تا حدی که میتونین شربت روغلیظ کنین و صبر داشته باشین تا جمعیت به خودش بیادو زیاد با جمعیت کاری نداشته باشین.هفته ای یک با یا دوبار نیکگا کنی.وتغذیه رو هر روز بدین.تا ملکه تخمریزی خوبی داشته باشه.

احتمالا گرده بوده باشه اگه ایندفه دیدی تونستی عکس بگیر علی عزیز.
نمایه کاربر
ali30
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ali30 »

سلام به دوستان عزیز

یه چند روزی هست که وقتی از کلونی بازدید می کنم زنبورا تو کلونی رو دیواره کلونی نشستند علتش چی می تونه باشه ؟با اینمه قاپ جدید دادم و بافتند ولی یسریشون روی دیواره کلونی خودشم جلوی فاپ اول نشستند؟

سوال دیکه آیا ملکه بعد از اینکه تو یه لارو تخم گذاشت و بچه به دنیا اومد بازم تو همون لارو تخم می زاره ؟یا نه؟

فکر کتم بازم سایت به مشکل برخورد کرده چون من نمی تونم login بشم و یه صفحه سیاه می یاد.

سپاس
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

Alibandegan نوشته شده:سلام به دوستان عزیز

یه چند روزی هست که وقتی از کلونی بازدید می کنم زنبورا تو کلونی رو دیواره کلونی نشستند علتش چی می تونه باشه ؟با اینمه قاپ جدید دادم و بافتند ولی یسریشون روی دیواره کلونی خودشم جلوی فاپ اول نشستند؟

سوال دیکه آیا ملکه بعد از اینکه تو یه لارو تخم گذاشت و بچه به دنیا اومد بازم تو همون لارو تخم می زاره ؟یا نه؟

فکر کتم بازم سایت به مشکل برخورد کرده چون من نمی تونم login بشم و یه صفحه سیاه می یاد.

سپاس

با سلام.در اثر گرما زنبورا این کا رو انجام میدن تا دمای داخل شانها بیشتر از حد نشه.ایا در این قاب گرده و عسل وجود داره؟

بله در تمام سلولهایی که زنبوری متولد میشه ملکه دوباره و چنیدین بار این کار رومیکنه.اگه اینطوری نبود که باید یک کندوی چندین طبقه برای تخمگذاری ملکه تهیه میکردیم تصویر

چرا علی عزیز من که میتونم وارد بشم.حتی از طرق پسورد دوستان هم وارد سایت شده؟؟؟از یک جا وارد نشین.ببینین از جاهای دیگه سایت یا تالار گفتگو هم میتونین وارد بشین. تصویر
نمایه کاربر
ali30
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ali30 »

سلام

آره گرده و عسل روش جمع کردن.

امروز یه پوکه انداحتم البته 2 تا مونده به آخر .آخرین قاپ که عسل جمع کردن یکی مونده به اخر رو تازه بافتند و توش عسل و گرده تازه دارن جمع می کنند و پوکه جدید رو قبل از این پوکه انداختم مشکلی نیست؟

سپاس
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

ali.bandegan نوشته شده:سلام

آره گرده و عسل روش جمع کردن.

امروز یه پوکه انداحتم البته 2 تا مونده به آخر .آخرین قاپ که عسل جمع کردن یکی مونده به اخر رو تازه بافتند و توش عسل و گرده تازه دارن جمع می کنند و پوکه جدید رو قبل از این پوکه انداختم مشکلی نیست؟

سپاس

نه مشکلی نداره خیلی خوبه پس حسابی دران زنبوراتون کار میکنن.خیلی خوبه.همین روال رو ادامه بده.موفق باشی تصویر
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 11 مهمان