checker boarding-چک بوردینگ-جلو گیری از بچه دهی

سوالات در مورد ملکه زنبورعسل و چگونگی پرورش و تکثیر ملکه زنبورعسل و تمامی مسائل ملکه زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
koohi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: اصفهان
تشکر کرده: 332 دفعه
تماس:

checker boarding-چک بوردینگ-جلو گیری از بچه دهی

پست توسط koohi »

,سلام ،مبحث زیر آخرین روش برای جلوگیری ازبچه دهی طبیعی درکندو می باشد واینکه در مبحث جدید ارائه کردم بخاطر اهمیت وتازگی آن می باشد .ضمنا در google نیزبه زبان فارسی یافت نشد.
چک بوردینگ یک اصطلاح درزنبورداری است که روش ویژه مدیریت کندوبرای جلوگیری از بچه دهی طبیعی ارائه می کند این روش توسط والت رایت زنبوردار با سابقه از ایالت تنسی ارائه وتوسعه داده شده است .
این روش استفاده از انگیزه ابتدایی کلنی را برای بچه دهی تفسیر می کند.
برای جلو گیری از بچه دهی در این روش، کندوها دارای یک طبقه ویا یک نیم طبقه می باشند ودر کندوهای یک طبقه نیز قابل اجرا است که در زیر روش یک طبقه ارائه می شود.
فرض کنید که کندوی ما دارای 5 قاب زنبور می باشد،ما باید در کندو تعداد 5 قاب عسل را در پاییز ویا اویل زمستان به آنها بدهیم تاپس از مدتی کلنی احساس کند که اینها به خودش تعلق دارد در مرحله دوم که حدود 45 روز قبل از بچه دهی می باشدقابهای عسل را بطور یک در میان از کندو خارج می کنیم وجایش را با پوکه پر می کنیم کلنی احساس کمبود ذخیره عسل کرده تصور می کندبه اندازه کافی غذا برای بچه دهی نداردودر حالیکه به تخم ریزی اش ادامه میدهدبچه طبیعی تولید نمی کند در حالیکه جمعیت آن تقریبا دو برابر گردیده است.
زمان برای اجرای این روش خیلی مهم است ،ظاهرا اولین نشانه برای این کار وقتی است که زنبورها بجای ذخیره کردن شهد ویا گرده در اطراف محل پرورش ویا دور قابها شهد یا گرده را در میان شفیره های در حال تولد ذخیره می کنندکه این زمان برای مکان ها مختلف ،متفاوت است.
4 هفته قبل از شکوفه دادن نارون
8 هفته قبل ازشروع شکوفه دادن در ختان سیب
9 هفته قبل از اوج شکوفه سیب.
باتشکر از دکتر فرسی بخاطر راهنمایی نسبت به این موضوع. تصویرتصویرتصویر
بر گرفته از...http://en.wikipedia.org/wiki/Checkerboa ... eekeeping)

نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

Re: checker boarding-چک بوردینگ-جلو گیری از بچه دهی

پست توسط jamshid »

سلام
با تشکر از دوست عزیز که زحمت ترجمه این مطلب را کشیده اما این نظریه اصلا قطعیت ندارد شاید بشود گفت حداکثر بیست درصد کارایی داشته باشد
بچه دادن به چند دلیل صورت میپذیرد اول اینکه ملکه پیر شده یا کمبود اسپرم داشته کلنی اقدام به بچه دهی میکنه اگه اینگونه باشه بچه دادن بهتره چون میشه ملکه را عوض کرد
دوم بچه دادن بستگی به نژاد زنبور میباشد مثلا در نژاد ایرانی زیاد اتفاق می افتد لذا جلوگیری کردن از این امر مشکل بنظر میرسد
در نژاد اصلاح شده بچه دادن خیلی بندرت انجام میشود بچه دهی در زنبورستان من سال 91 تقریبا صفر درصد بوده
در نژاد اصلاح شده اگه ملکه پیر یا دچار کمبود اسپرم شده اقدام به دو تا سه شاخون میکنند و ملکه جدید متولد شده حتی تخم ریز شده بعد ملکه قدیمی را میکشند لذا بچه نمیدهند البته صدرصد نیست بیش از نود درصد میباشد
اما تمایل به بچه دادن در نژاد ایرانی زیاد است حتی کلنی با ملکه جوان هم اقدام میکنه لذا مسئله ذکر شده بیشتر در خصوص اصلاح نژاد ها کاربرد داره
دوستانی که زنبور ایرانی دارند و تمایل به بچه دهی داره میتوانند امتحان کنند هر چند تقریبا بچه دهی خیلی کم شده در مناطق ما تقریبا تمام شده
لبته بچه دادن دلایل دیگری هم دارد که از ذکر انها بخاطر طولانی شدن مطلب خودداری میکنم
نمایه کاربر
koohi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط koohi »

jamshid نوشته شده:سلام
با تشکر از دوست عزیز که زحمت ترجمه این مطلب را کشیده اما این نظریه اصلا قطعیت ندارد شاید بشود گفت حداکثر بیست درصد کارایی داشته باشد
بچه دادن به چند دلیل صورت میپذیرد اول اینکه ملکه پیر شده یا کمبود اسپرم داشته کلنی اقدام به بچه دهی میکنه اگه اینگونه باشه بچه دادن بهتره چون میشه ملکه را عوض کرد
دوم بچه دادن بستگی به نژاد زنبور میباشد مثلا در نژاد ایرانی زیاد اتفاق می افتد لذا جلوگیری کردن از این امر مشکل بنظر میرسد
در نژاد اصلاح شده بچه دادن خیلی بندرت انجام میشود بچه دهی در زنبورستان من سال 91 تقریبا صفر درصد بوده
در نژاد اصلاح شده اگه ملکه پیر یا دچار کمبود اسپرم شده اقدام به دو تا سه شاخون میکنند و ملکه جدید متولد شده حتی تخم ریز شده بعد ملکه قدیمی را میکشند لذا بچه نمیدهند البته صدرصد نیست بیش از نود درصد میباشد
اما تمایل به بچه دادن در نژاد ایرانی زیاد است حتی کلنی با ملکه جوان هم اقدام میکنه لذا مسئله ذکر شده بیشتر در خصوص اصلاح نژاد ها کاربرد داره
دوستانی که زنبور ایرانی دارند و تمایل به بچه دهی داره میتوانند امتحان کنند هر چند تقریبا بچه دهی خیلی کم شده در مناطق ما تقریبا تمام شده
لبته بچه دادن دلایل دیگری هم دارد که از ذکر انها بخاطر طولانی شدن مطلب خودداری میکنم
سلام وتشکر خدمت جناب جمشید که مدتی هم غایب بودن تصویربر اساس شنیده هاتعدادی از همکاران که امسال این روش را بکار بردن ،بچه طبیعی نداشتن ،این روش بنظر می یاد که با
پیر بودن کاری نداره چون اگه ملکه پیر باشه وتعویض ویا بچه نداشته باشه کلنی مورد نظر حداکثر تا پایان زمستان دوام می یاره وبخاطر تخم ریزی نکردن ملکه از بین میره،
دوم در مورد نژاد ، بله بچه دهی به نژاد بستگی زیادی داره بعضی خیلی میدن وبعضی کم در این روش با کم وزیاد کاری نداره فقط کلنی را عقیم میکنه والبته که این کلنی باید به موقع هم ملکه اش را عوض کرد ،چون اصل کار بر مبنای جلو گیری از تحریک شدن به بچه دهی استواره که این حدود یکماه قبل از شاخون زدنه وگرنه پس از تحریک شدن به بچه دهی این روش کارائی نداره ،مورد بعد که دو تا سه تا شاخون میزنه که میدونید تعویض ملکه هست وارتباطی با بچه دهی نداره، ودر آخر خدمت شما عارضم که بچه دهی بهر علت که باشه اگه این روش ویا هر روش دیگه بتونه کلنی را عقیم کنه که به تولید شاخون نرسه کلنی بچه هم نمی ده در ضمن در گشت وگذار تو سایتهای مختلف برا این روش مزایای زیادی گفته که من با عرض پوزش نیاوردم.
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام
من گفتم قطعی نیست ولی قطعا کاربرد آن صددرصد نیست البته شاید زیر پنجاه درصد باشه ولی به گفته آقای فردوسی پور من میتونم قانع نشم تجربه بارهاد ثابت کرده کلنی که بخواهد بچه بدهد هر ترفندی بزنی به تاخیر می افتد ولی صددرصد منصرف نمیشوند البته باز هم صددرصد نیست بعضی مواقع میشه جلو بچه دهی را گرفت البته من در طول 27 سال زنبورداری کردم تجربه کردم فقط نظر خودمه از اینگونه مباحث نهایت استفاده را میکنم خوشحال میشوم دوستان بیشتر اینگونه مباحث و دیگر مسایل تخصصی را مطرح نمایند
نمایه کاربر
koohi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط koohi »

من گفتم قطعی نیست ولی قطعا کاربرد آن صددرصد نیست البته شاید زیر پنجاه درصد باشه ولی به گفته آقای فردوسی پور من میتونم قانع نشم تجربه بارهاد ثابت کرده کلنی که بخواهد بچه بدهد هر ترفندی بزنی به تاخیر می افتد ولی صددرصد منصرف نمیشوند البته باز هم صددرصد نیست بعضی مواقع میشه جلو بچه دهی را گرفت البته من در طول 27 سال زنبورداری کردم تجربه کردم فقط نظر خودمه از اینگونه مباحث نهایت استفاده را میکنم خوشحال میشوم دوستان بیشتر اینگونه مباحث و دیگر مسایل تخصصی را مطرح نمایند

سلام مجدد ،بله با بحث وتحقیق افزایش تجربه ونتیجتا بهره وری بیشتر داریم.
نمایه کاربر
fara
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

درسته که ما نمی توانیم در مورد هیچ چیزی با قطعیت حرف بزنیم و این هم قبول که زمانی که کلنی تصمیم به بچه دهی بکند این کار رو خواهد کرد ولی این روش به این خاطر است که جلوی تصمیم به بچه دهی کندو گرفته شود و این کار در زمانی صورت گرفته که کندو همچین تصمیمی را نگرفته است و با توجه به دلایلی که آقای کوهی اورده اند قبال قبول است که کلنی تصمیم به بچه دهی نگیرد.به هر حال با امتحان و کسب تجربه می توان به نتایج بهتری دست یافت.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
koohi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط koohi »

مزایایی که طراح گفته :نوزادان را در تماس مستقیم با غذا نگه میدارد،
محدوده تخم ریزی را توسعه میدهد ،
دنباله تخم ریزی سرمازده وخراب نمی شود
جای خالی برای شهد گلهای زود رس وتغذیه ایجاد می کند
تحریک بچه دهی مختل می شود
بعلت عدم بچه دهی فرصت زیاد به زنبوردار می دهد
محل پرورش با جریان اوایل شهد محدود نمی شود
جمعیت دست نخورده کندو توسعه سریع می یابد
این روش رفتار طبیعی زنبوران را تعریف می کند
در این روش اشتباه، بی نتیجه بودن ،کم کاری ،مزاحمت و آشفتگی نیست (بد نیست بدانیم که هر بار که ما زنبورداران کندو را کاوش می کنیم می توان گفت که یک عمل جراحی بزرگ را روی این حیوان انجام می دهیم تصویر)
در هوای سرد اوایل بهار قابل انجام استدر واقع هر چه زودتر ،بهتر
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 6 مهمان