سلول مصنوعی ملکه جهت پیوند

سوالات در مورد ملکه زنبورعسل و چگونگی پرورش و تکثیر ملکه زنبورعسل و تمامی مسائل ملکه زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

سلول مصنوعی ملکه جهت پیوند

پست توسط ehsanklop »

با سلام
برای درست کردن سلول مومی برای پیوند زدن قطر سلول چقدر باید باشه و ایا این ضخامت قطر داخلی سلول هست یا قطر بیرونی .

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

Re: سلول مصنوعی ملکه جهت پیوند

پست توسط mellifera »

با سلام در اين ادرس كامل توضيح داده شده :

http://www.mellifera.ir/modules.php?nam ... 88,&page=4

فقط اعداد پس و پيشه:

7.5 سانت

فاصله 1.25 سانتي
9.4 ميليمتر
7.5 - 6 ميليمتر درسته
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

با تشکر از اقای جهانی مطلب رو خوندم اما جواب سوالم رو پیدا نکردم . فرض کنیم شکل زیر یه سلول مومی باشه که من درست کردم . قطر دهانه اون چقدر باید باشه و این مقدار با توجه به ضخامت موم سلول هست یا بدون توجه به ان (چون خود موم هم یه ضخامتی داره)
پیوست ها
t
t
selool.JPG (2.71 کیلو بایت) مشاهده 21687 مرتبه
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام قطر دهانه از داخل سلول حساب ميشه و بيرون سلول مهم نيست

7.5 - 6 ميليمتر درسته

اين قالبها از فاصله 1.25سانتيمتري انتها بايد طوري باريك شوند كه قطر انها در ان محل حدود9.4ميليمتر بوده و به تدريج كم شده و در انتها به حدود7.5-6 ميليمتر برسد.
پیوست ها
با سلام قطر دهانه از داخل سلول حساب ميشه و بيرون سلول مهم نيست<br /><br /><br />7.5   -    6    ميليمتر   درسته
با سلام قطر دهانه از داخل سلول حساب ميشه و بيرون سلول مهم نيست

7.5 - 6 ميليمتر درسته
selool.JPG (3.94 کیلو بایت) مشاهده 21687 مرتبه
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
میخواستم بپرسم جهت پیوند زدن سلول مومی مناسب تره یا سلول پلاستیکی
با تشکر
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

ehsanklop نوشته شده:سلام
میخواستم بپرسم جهت پیوند زدن سلول مومی مناسب تره یا سلول پلاستیکی
با تشکر

بهترين روش پيوند زدن با پايه پلاستيكي هستش چون وقتگير نيست اندازه ها يكسانه.راحتر ميتونين باهاش كار كنين و راحتر جدا كنين و از وسايل محافظ شاخون استفاده كنين.اما پايه هاي مومي اين خاصيت رو ندارن فقط چون اجزا از موم هستش زنبورا راحتر ميتونن باهاش كار كنن.پلاستيكي هم همينتوريه فقط مومي يكم سريعتره پذيرشش توسط زنبورا
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: آذربایجان شرقی
تشکر کرده: 306 دفعه
تماس:

پست توسط hony »

سلام درخصوص درست کردن پایه های مومی میخواستم بدونم ایا درست کردن پایه های مومی یکی دوماه زودتر از وقت مقرر مشکل ایجا میکنه برا پذیرش از طرف زنبورها ؟وسوال دوم اینکه درهنگام پیوند زدن اگه از ژله استفاده نشه پذیرش صورت نمیگیره از طرف زنبورها ؟ مرسی
نمایه کاربر
koohi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: اصفهان
تشکر کرده: 332 دفعه
تماس:

پست توسط koohi »

سلام، ایرادی ندارد فقط باید که سلولها توسط زنبور ها تمیز شوند که برای این کار باید آنهارا شربت پاشی نموده وچند ساعت درون کندو گذاشت ودر مورد پذیرش ،شخصا بدون قرار دادن ژله پیوند می کنم و بوده که از 45 سلول43 تای آنهارا پذیرش کرده اند.
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hony »

سلام درخصوص لاروهای اماده پیوند از دوستان کسی هست که عکس از لاروهای اماده پیوند داشته باشه
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

hony نوشته شده:سلام درخصوص لاروهای اماده پیوند از دوستان کسی هست که عکس از لاروهای اماده پیوند داشته باشه

با سلام لارو يك روزه براي پيوند بهترينه

سن لارو و انتخاب ان جهت پيوند زدن
انتخاب سن لارو براي پيوند اهميت فوق الاده اي دارد.اگر لاروهاي مسن براي پيوند انتخاب شوند ،ملكه هاي خوبي توليد نخواهد شد.از سوي ديگر لاروهاي با سن خيلي پايين نيز توصيه نمي شود.مشاهدات مكرر و ازمايشهاي دقيق طي ساليان متمادي نشان داده است كه براي داشتن ملكه هاي خوب لاروها بايد حداقل 12 ساعت سن داشته باشند و از سوي ديگر سن لارو ها نبايد بيشتر از 18 ساعت باشد.سلولهاي ملكه بايد بلافاصله پس از پيوند به كندوي شروع كننده انتقال داده شوند.

[CENTER]تصویر [/CENTER]
[CENTER] تصویر

تصویر[/CENTER]
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

با سلام

لارو مناسب همونی هست که با فلش مشخص شده ؟ راهی هست که بشه راحت لارو مناسب رو تشخیص داد ؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

ehsanklop نوشته شده:با سلام

لارو مناسب همونی هست که با فلش مشخص شده ؟ راهی هست که بشه راحت لارو مناسب رو تشخیص داد ؟

با سلام واسه اين كار بايد تخم روزرو زير نظر بگيرين و زماني كه سه روزش تموم شد و تبديل به لارو شد 12 ساعت بعدش بهترين وقت براي پيوند زدنه:

لاروها بايد حداقل 12 ساعت سن داشته باشند و از سوي ديگر سن لارو ها نبايد بيشتر از 18 ساعت باشد.
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hony »

سلام به عبارتی یعنی بعد از 84 ساعت بهترین سن برا پیونده؟ پس اونوقت تخم روز بهش نمیشه گفت به عبارتی تخمی که 84 ساعت از زمان تولدش گذشته باشه برا پیوند مناسبه اگر درست فهمیده باشم
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

mellifera نوشته شده:

با سلام واسه اين كار بايد تخم روزرو زير نظر بگيرين و زماني كه سه روزش تموم شد و تبديل به لارو شد 12 ساعت بعدش بهترين وقت براي پيوند زدنه:

لاروها بايد حداقل 12 ساعت سن داشته باشند و از سوي ديگر سن لارو ها نبايد بيشتر از 18 ساعت باشد.

سلام
ببخشید متوجه نشدم ؟ باید منتظر باشم تا تخم تبدیل به لارو بشه بعد 12 ساعت صبر کنم ؟ همچین چیزی اصلا عملی هست ؟ تازه اگر هم عملی باشه 12 ساعت بعدش تصویر
؟؟؟؟/ میشه نصف شب !!
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

ehsanklop نوشته شده:
mellifera نوشته شده:

سلام
ببخشید متوجه نشدم ؟ باید منتظر باشم تا تخم تبدیل به لارو بشه بعد 12 ساعت صبر کنم ؟ همچین چیزی اصلا عملی هست ؟ تازه اگر هم عملی باشه 12 ساعت بعدش تصویر
؟؟؟؟/ میشه نصف شب !!

با سلام احسان عزيز يعني از زماني كه تخم تبديل به لارو يك روزه شد 12 ساعت بگذره.نصف شب ديگه چرا شما تخمين بزن يه تخم سه روزه كيتبديل به لارو ميشه.
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

با سلام

با تشکر اینو که باید بین 12 تا 18 ساعت از تفریخ تخم بگذره متوجه شدم . اما ما که نمیدونیم 12 ساعت بعد لارو چطوریه ؟ از روی اندازه باید تشخیص بدیم ؟ اندازه خاصی داره؟ . اصلا کسایی که پیوند میزنن چطور لارو مناسب رو تشخیص میدن ؟

من تا حالا پیوند نزدم و کاملا اماتور هستم . اگه ممکنه به زبان ساده توضیح بدین
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

با تشکر اینو که باید بین 12 تا 18 ساعت از تفریخ تخم بگذره متوجه شدم . اما ما که نمیدونیم 12 ساعت بعد لارو چطوریه ؟ از روی اندازه باید تشخیص بدیم ؟ اندازه خاصی داره؟ . اصلا کسایی که پیوند میزنن چطور لارو مناسب رو تشخیص میدن ؟

خوب احسان عزيز شما يك قابي رو كه ملكه تخم گذاري ميكنه(ملكه انتخابي شما براي توليد نسل) و ميدونين كه اون تخمي رو كه ملكه گذاشته يك روزه هستش اونا رو نشانه كذاري ميكنين.و دقيقا بعد از سه روز اون تخمها تبديل يه لارو ميشن.ديگه تخم روز كه معلومه چه شكلي هستش. شما فقط بايد اون شان ومحل دقيق تخمگذاري رو بدونبن بقيش ديگه با زمان حل ميشه.
نمایه کاربر
koohi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط koohi »

سلام،دوست خوب شما باید یک قاب نسبتا تیره را درون یک کندو بگذاریدتا آنرا تمیز کنند وسپس آنرا در غروب در یک قفس بزرگ همراه ملکه قراردهید تادر آن تخمریزی کندفرداصبح ملکه را می توانید خارج کنید (البته قاب پراز تخم نیست ) پایان 3روز برابر غروب می شود وفردا صبح لارو های حداقل 12 ساعته دارید ودر حوالی بعداز ظهر 18 ساعته،موفق باشید.
نمایه کاربر
YONES_Z
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: فارس
تماس:

پست توسط YONES_Z »

با سلام

از کجا میتونیم سلول پیوند پلاستیکی تهیه کنیم؟ ممنون میشم خصوصی جواب بدین
نمایه کاربر
momtaz1339
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تشکر کرده: 8 دفعه
تماس:

پست توسط momtaz1339 »

koohi نوشته شده:

سلام،دوست خوب شما باید یک قاب نسبتا تیره را درون یک کندو بگذاریدتا آنرا تمیز کنند وسپس آنرا در غروب در یک قفس بزرگ همراه ملکه قراردهید تادر آن تخمریزی کندفرداصبح ملکه را می توانید خارج کنید (البته قاب پراز تخم نیست ) پایان 3روز برابر غروب می شود وفردا صبح لارو های حداقل 12 ساعته دارید ودر حوالی بعداز ظهر 18 ساعته،موفق باشید.

[/quoteآیا ملکه شب هم تخم ریزی میکند به چه تعداد تقریبا .بهترین زمان برای پیوند چه موقع ارز روز می باشد]
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام
لاروهایی که در تصویر مشخص شده و یکی از آنها هم با فلش مشخص شده چندان مناسب نمیباشند اندازه اش بزرگ میباشد من دوربین مخصوص ندارم وگرنه عکسی از آن را میگذاشتم اما بهترین تخم برای پیوند حدود سه روزه میباشد تخمهایی که به اندازه ته سنجاق ته گرد ژل در سلول میباشد خوبه این تخم را اگه با چشم نگاه کنید لاروش را نمیشه تشخیص داد اما اگه با دیدن سلول داخلش لارو با چشم دیده بشه مناسب نمیباشد اگه ملکه از آن متولد شود مناسب نیست البته اگه کسی بتونه در کشور همایشی ترتیب بدهد و در این مجلس بصورت عملی همه این نوع لارو و چگونگی پیوند را مشاهده کنند خیلی خوبه من شخصا آمادگی دارم تا نحوه پیوند و نوع تخم را شرح بدم تا همه بتوانند از این روش استفاده نمایند
نمایه کاربر
turkmansahra
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان گلستان - بندرتركمن
تشکر کرده: 201 دفعه
تماس:

پست توسط turkmansahra »

از دوستاني كه تجربه عملي دارند مثل آقا جمشيد و آقاي كوهي و.... با توجه به اينكه اين سايت در حال حاضر تنها وسيله تبادل اطلاعات و تجارب ميباشد لطفا به هر نحو ممكن ( بوسيله عكس ،فيلم يا غيره ) داشته ها و دانش خود رو به ديگران انتقال بدهند چون برگزاري همايش و ديگر جلسات با توجه به پراكندگي كاربران اين سايت تقريبا مشكله .اگر روشي رو توضيح ميدين اگر مقدوره با تصوير باشه .ميدونم مشكله و نياز به حوصله داره و اگر هم بدون عكس بيان ميكنين لطفا كامل باشه و ادامه مطلب رو به وقته ديگه موكول نكنين . ارادتمند شما
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام
با دیدن عکس نمیشه کسی پیوند زدن را یاد بگیره تازه باید دوربین حرفه ای باشه تا بشود از نزدیک عکس گرفت در خصوص فیلم بعید میدونم با توجه به سرعت اینترنت کشور بشود فیلم در سایت گذاشت تا همه از آن بهره مند شوند بهترین روش کار عملی از نزدیک میباشد
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
اگه مطالب این پست رو از اول مطالعه کنین متوجه میشین که من تا سال گذشته از پیوند هیچی نمیدونستم . زمستان گذشته از اقای مرادی (فروشگاه سایت ) تعدادی سلول پلاستیکی تهیه کردم . با راهنمایی های دوستان تو همین پست کار رو شروع کردم و بعد از -3 4 مرتبه ازمایش تونستم موفق بشم . اخرین پیوندی که انجام دادم خرداد ماه بود از 45 تا 43 تاش گرفته بود . جا داره از همه دوستانی که راهنمایی کردن تشکر کنم .
دوستان عزیز شما هم مایوس نشین . فقط نیاز به کمی تلاش داره . تو فصل مناسب چند مرتبه امتحان کنین حتما موفق میشین . کار زیاد سختی نیست فقط باید لم کار دستتون بیاد . همین .
نمایه کاربر
koohi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط koohi »

سلام دوستان،پیوند در عکس وفیلم چندان واضح نیست چون مهم تشخیص سن لارو مربوطه است یک کندوی شروع کننده بخاطر نداشتن ملکه ونیاز مبرم به آن حتی لاروهای سن بالاتر را نیز قبول می کند منتهی به دردی نمی خوردپس شرو ع کننده می پذیرد حال چرا در پیوند موفق نمی شویم 1- لارو را باید دقیقا به همان شکلی که در سلول اولیه قرار دارد در سلول مصنوعی بگذاریم2- در انتقال نباید هیچ اسیبی به لارو برسد خیلی وقتها لارو مناسب را منتقل می کنیم منتها در برداشت آسیب دیده وزنبور ها آنرا بیرو ن می اندازند 3-اگر تجربه کافی نداریم حتما سلول مصنوعی را با ژله ویا مخلوط آن وآب مقطر مرطوب کنیم4-از خشک شدن لارو در انتقال قاب مربوطه به شروع کننده جلوگیری کنیم. به دوستان پیشنهاد می کنم که عمل انتقال را از این زاویه در نظر بگیرند--انتقال جنین --اگر چه در دنیای حشرات چیزی بنام جنین نداریم ولی با این نگاه باعث می شود که 1- بهداشت را بخوبی رعایت کنیم2- به کار حساس تر شویم 3- اطلاعات خودرا افزایش دهیم4- تجربه خودرا بیشتر کنیم.
همسرم از زنبور وزنبورداری چیزی نمی داندولی عمل پیوند را بخوبی ،بخاطر انجام مکرر وکسب تجربه انجام میدهد در بهار گذشته از 60 سلولی که در یک شروع کننده پیوند می کرد 58 تای آنرا می پذیرفتندانتقال با تجربه کار سختی نیست حرکت دست او برای پیوند مانند جابجا کردن مثلا میوه گیلاس بصورت دانه دانه از یک ظرف به ظرف بغلی می باشد
نمایه کاربر
fara
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

استفاده از سوزن های پیوند چینی هم برای دوستان که تازه می خواهند پیوند بزنند کار را خیلی راحت تر می کند.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
turkmansahra
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان گلستان - بندرتركمن
تشکر کرده: 201 دفعه
تماس:

پست توسط turkmansahra »

تصویر
jamshid نوشته شده:سلام
با دیدن عکس نمیشه کسی پیوند زدن را یاد بگیره تازه باید دوربین حرفه ای باشه تا بشود از نزدیک عکس گرفت در خصوص فیلم بعید میدونم با توجه به سرعت اینترنت کشور بشود فیلم در سایت گذاشت تا همه از آن بهره مند شوند بهترین روش کار عملی از نزدیک میباشد
تصویرمنظور من تنها مطلب پيوند نيست . منظورم كليه موضوعاته. خيلي پيش اومده مطلبي رو ناتمام گذاشتيد و گفتين كه اگر نياز باشه توضيح ميدم . بدونين كه خيلي ها از جمله خودم تشنه مطالب و تجارب شما هستيم .درخواست من اينه كه اگر امكان داره توضيحات كامل باشه . اگر موضوع مهمي متناسب با زمان و فصلي كه در آن هستيم به نظرتون ميرسه بيان كنيد و منتظر سوال نباشيد .تصویر
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام
اگه کسی مطلبی را ندونه سوال میکنه وقتی سوالی از من نشه من چگونه میتونم پاسخ بدم مگه مسایل زنبورداری را میشه کامل در سایت قرار داد چون در زنبور داری یکسری سوال یا مسئله ای پیش میاد که در کتابها شاید به آن اشاره نشده در طول روز از یکسری از نقاط کشور زنگ میزنند و سوالاتی میپرسند که من در هیچ کتاب زنبورداری ندیدم اما هر سوالی که پاسخش را بدونم و از طریق سایت سوال شود من و سایر دوستان پاسخ میدهیم
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

turkmansahra نوشته شده:تصویر
تصویرمنظور من تنها مطلب پيوند نيست . منظورم كليه موضوعاته. خيلي پيش اومده مطلبي رو ناتمام گذاشتيد و گفتين كه اگر نياز باشه توضيح ميدم . بدونين كه خيلي ها از جمله خودم تشنه مطالب و تجارب شما هستيم .درخواست من اينه كه اگر امكان داره توضيحات كامل باشه . اگر موضوع مهمي متناسب با زمان و فصلي كه در آن هستيم به نظرتون ميرسه بيان كنيد و منتظر سوال نباشيد .تصویر

سلام
دوست عزیز امکان بیان همه مطالب واقعا غیر ممکن هست . مگر اینکه کسی حوصله داشته باشه و بشینه به اندازه یک کتاب تایپ کنه . اقا جمشید هم هیچ وقت سوالی رو بدون پاسخ نزاشتن . من خودم شخصا تا حالا خیلی چیزها از اقا جمشید یاد گرفتم و هر بار هم که سوال کردم ایشون کاملا پاسخ دادن که جا داره ازشون تشکر کنم .
اما در مورد پیوند یا هر چیز دیگه ای بهترین راه یادگیری از طریق عملی هست . با چند تا عکس مشکل شما صد در صد مرتفع نمیشه . شما کجا ساکن هستین ؟ اگه خوزستان هستین یا میتونین به دزفول بیاین من با اینکه تجربه کمی دارم اما همه تلاشم رو میکنم تا مشکلتون حل بشه . میتونیم چند بار پیوند زدن رو تمرین کنیم . اگه خواستین برام پیغام بزارین هماهنگ کنیم .
نمایه کاربر
fara
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

ehsanklop نوشته شده:
turkmansahra نوشته شده:تصویر

سلام
دوست عزیز امکان بیان همه مطالب واقعا غیر ممکن هست . مگر اینکه کسی حوصله داشته باشه و بشینه به اندازه یک کتاب تایپ کنه . اقا جمشید هم هیچ وقت سوالی رو بدون پاسخ نزاشتن . من خودم شخصا تا حالا خیلی چیزها از اقا جمشید یاد گرفتم و هر بار هم که سوال کردم ایشون کاملا پاسخ دادن که جا داره ازشون تشکر کنم .
اما در مورد پیوند یا هر چیز دیگه ای بهترین راه یادگیری از طریق عملی هست . با چند تا عکس مشکل شما صد در صد مرتفع نمیشه . شما کجا ساکن هستین ؟ اگه خوزستان هستین یا میتونین به دزفول بیاین من با اینکه تجربه کمی دارم اما همه تلاشم رو میکنم تا مشکلتون حل بشه . میتونیم چند بار پیوند زدن رو تمرین کنیم . اگه خواستین برام پیغام بزارین هماهنگ کنیم .

منم معتقدم یکی از کسانی که خیلی خوب جواب مشکلات رو می دهند اقا جمشید هستند که بدون هیچ چشمداشتی تجارب خود را به دوستان منتقل می کنند.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 7 مهمان