جلوگیری از انتشار ccd

تمامی سوالات در مورد بیماریها و افات زنبورعسل و داروهای زنبورداری و طریقه مصرف و درمان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
hamed
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: شهریار-تهران
تماس:

جلوگیری از انتشار ccd

پست توسط hamed »

برای اینکه بفیه کلنی ها به ccd مبتلا نشوند چه کارهایی باید انجان داد؟

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

از انتقال قابهای کلنی های آلوده به کندوهای سالم خودداری کنید . کندوهایی که سی سی دی گرفتن و زنبورشون از بین رفته رو با شعله افکن ضد عفونی کنید .
اقدامات جلوگیری از نوزما رو انجام بدید .کندوهای مشکوک ( بی رغبت به شربت ، دارای افت غیر طبیعیه جمعیت و ... ) رو به یک مجل دیگه انتقال بدید یا اگه از مریض بودنشون مطمئنید اونا رو از بین ببرید تا کلنی های دیگه هم آلوده نشن . از وارد کردن هر گونه استرس به زنبورا خودداری کنید . ودر نهایت با کنه واروا مبارزه جدی کنید البته با موادی غیر آپیستان و بای وارول و... ( بهتره از اگزالیک اسید استفاده بکنید )
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

سلام، به نظر بنده در جلوگیری از شیوع بیماری CCD می توان اقدامات زیر را انجام داد:
1- تفکیک زنبورستان از نظر کلنی های قوی و ضعیف
2- انتقال کلنی های ضعیف به منطقه ای که دارای گلهای با گرده گل بیشتر و شهد کمتر است.
3- جلوگیری از یکی کردن کندوهای ضعیف با همدیگر
4- مبارزه جدی با کنه واروآ با داروهای قوی
5- مبارزه جدی با نوزما
6- جلوگیری از شیوع غارت در زنبورستان
7- ضد عفونی مواد و تجهیزات قدیمی با فرمالین
نمایه کاربر
shapoornew
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: اهواز
تماس:

پست توسط shapoornew »

سلام دوستان خیلی خوب جواب دادند بطوریکه چیزی باقی نمونده سی سی دی یه بیماری ویروسیه که نتها راه مبارزه با اون 1 - جلوگیری از انتشار اونه که در فصل بهار تقریبا غیر ممکنه (ولی باید سعیمون رو بکنیم)و 2 -اینکه تا میتونیم اونها رو قوی کنیم (گرده گل تاثیر مهمی داره)
نمایه کاربر
beigzade
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: Gillan - talesh
تشکر کرده: 2 دفعه
تماس:

Re: جلوگیری از انتشار ccd

پست توسط beigzade »

با درود به شما دوست گرامی.

در پاسخ به سوال شما:

اولین نکته برای تعریف استرتژی مبارزه با c.c.d توجه به این نکته مهم است که این عارضه یک بیماری نیست و یک سندروم است.

حال با توجه به این موضوع ضروریست در هر منطقه و هر کلنی مشخص کنیم عامل اصلی چیست.

چه بسا در یک منطقه واروا دیستراکتر عامل اصلی باشد مبارزه با آن ارجح تر است و یا در مکانی دیگر نوزما سرانی و یا حتی لوک ها.

توجه داشته باشید پس از درگیری با این معظل پیچیده ترکیب کلنیها ویا حذف آنها و حتی جابجایی کمک زیادی به شما نخواهد کرد.

توصیه من به شما استفاده هوشمندانه از ترکیبهای دارویی مانند آنتی مایت و فوماژیلین و بهگزینی برخی گونه های مقاوم در کندوست. موفق باشی.
نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام
یکی از دوستام کندوهاش با وجود اینکه عسل کافی داشتن در عرض دو هفته دچار افت شدید جمعیت شدن تا جایی که میشه گفت سی سی دی گرفتن و من 20 کادری ازش گرفتم و دوهفته ای هست که پوکه ها رو گذاشتم فریزر دمای زیر 12 درجه آیا به نظر دوستان فریزر کردن پوکه های مبتلا به سی سی دی یک ماه میتونه اونا رو از آلودگی پاک کنه و بهار ازشون استفاده کنم یا بی خیالشون بشم؟
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
اقا سامان این دوست شما چه داروهایی استفاده کرده ؟ ایا فوماژلین داده یا دارو واسه کنه یا اینکه اصلا بیخیال بوده . اگه فوماژلین داده که نباید سی سی دی بگیرن .
نمایه کاربر
beigzade
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: Gillan - talesh
تشکر کرده: 2 دفعه
تماس:

پست توسط beigzade »

دوستان خوب من عرض ادب و سلام.

عزیزان در حال حاضر موثر ترین و انتخابی ترین دارو برای درمان سندرم c.c.d داروی reembee است که بشکل شربتهای 50 و 250 میلی

به بازار جهانی عرضه شده و داروهای دیگر چون مکانیسم نوترکیبی ندارند در حد ضعیف عملکرد دارند.

موفق باشید.
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
از کجا میشه تهیه کرد؟
نمایه کاربر
saman
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام
آقا احسان اين دوست من سه تا کندو داشت و هيچ دارويي استفاده نکرده و اصلا از زنبورداري وارد نبوده شايد هم بخاطر کنه زنبورهاش ازبين رفتن حالا من بدترين حالت در نظر گرفتم گفتم شايد بخاطر سي سي دي بوده ممکنه با فريزر کردن يک ماهه پوکه ها ضد عفوني بشن؟
ronin
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: خراسان جنوبی ، بیرجند
تشکر کرده: 84 دفعه
تماس:

پست توسط ronin »

داروی reembee برای پیشگیری است یا درمان؟
بهتر است دوستان دیگر هم نظر بدهند تا از تجربیات همه استفاده کنیم.
[COLOR=#00B050]((حضرت محمد (ص))[/COLOR]
[B]خود را از سه خصلت، باز داريد: حسادت، حرص و غرور.[/B]
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

saman نوشته شده:سلام
آقا احسان اين دوست من سه تا کندو داشت و هيچ دارويي استفاده نکرده و اصلا از زنبورداري وارد نبوده شايد هم بخاطر کنه زنبورهاش ازبين رفتن حالا من بدترين حالت در نظر گرفتم گفتم شايد بخاطر سي سي دي بوده ممکنه با فريزر کردن يک ماهه پوکه ها ضد عفوني بشن؟

سلام اقا سامان
من اطلاع دقیقی ندارم . اما شما باید اول نوع بیماری رو مشخص کنین بعد ببینین چطور از بین میره . مثلا اسپور نوزما تو 12 درجه زیر صفر 48 ساعته کاملا از بین میره (فکر کنم نوزما شایدم لوک . یادم نمیاد) در هر حال
اگه من تو این شرایط بودم قید پوکه ها رو میزدم و همه رو میسوزودم . من پارسال 2 جعبه خالی 12 پوکه و 5 قاب عسل رو یه جا سوزوندم واسه اینکه بیماری عفونی تو زنبورستانم منتشر نشه . بعضی وقتا این کار لازمه .
البته بازم تشخیص لازم بودنش با خودته اقا سامان
نمایه کاربر
ayazdani
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 1 دفعه
تماس:

پست توسط ayazdani »

دوستان عزيز سي سي دي يك بيماري مشخص نيست بلكه بطور كل به مرگ ناگهاني زنبورها به دليل ناشناخته سي سي دي ميگويند.
در خصوص منشا آن هم كسي چيزي نميداند هر يك از محققين منشا آنرا ناشي از مورد جداگانه اي ميداند مثلا بعضي امواج موبايل را محكوم ميكنند و بعضي جهش ژني را بعضي اين بيماري را ناشي از استفاده از شهد محصولات كشاورزي اصلاح شده توسط زنبور ميدانند.
بسياري هم آنرا يك نوع ويروس جديد ميدانند هر چند كه تا كنون ويروسي از تلفات زنبورها جدا نشده.

اما بسياري از مواردي كه به اسم سي سي دي گزارش شده اندسي سيدي نبوده و عمدتا علتهاي ديگري داشتند كه شامل
بيماري فلج حاد - مسموميت با سموم كشاورزي ناشي از سمپاشي و نوزما بوده اند.

چون هنوز منشا و علت سي سي دي كشف نشده در نتيجه پيشگيري هم ندارد ولي بطور كلي هرچه جمعيت قوي تر باشد ريسك تلفات پائين تر است.

يكي از مشكلاتي كه در كشور ما وجود دارد اينست كه به كميت كندو بيشتر توجه ميشود مثلا يك زنبورستان 100 كندوي سه قاب دارد در صورتيكه در اكثر نقاط دنيا كندو ها را ادغام ميكنند و نميگذارند جمعيت اينقدر ضعيف شود.
جمعيت ضعيف مستعد همه گونه خطري است حتي درمانهاي داروييي در اينگونه جمعيتها موفقيت كمتري دارد.
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 7 مهمان