علت خوشه بستن

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
ham68
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تشکر کرده: 18 دفعه
تماس:

علت خوشه بستن

پست توسط ham68 »

سلام دوستان من امروز درکندو هامو بازکردم بعد دیدم زنبورها به داخل در کندو اویزون شده بودن شبیه خوشه بود علتش چیه ؟

نمایه کاربر
fara
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

Re: علت خوشه بستن

پست توسط fara »

ham68 نوشته شده:سلام دوستان من امروز درکندو هامو بازکردم بعد دیدم زنبورها به داخل در کندو اویزون شده بودن شبیه خوشه بود علتش چیه ؟

کلنی های شما در کدام منطقه قرار دارد و آب و هوا الان در اونجا چه جوریه؟ جمعیت کندو هاتون چند قاب هستش؟
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
ham68
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط ham68 »

سلام من خرم ابادم هواهم خوبه زیاد سرد نیست 7قابه است امروز صبح که میخواستم شربت بدم درکندورو باز کردم دیدم از سقف کندو اویزون شدن وخوشه بستن بعدزیادم میان بیرون از کندو علت چیه ؟
نمایه کاربر
Taherkhani
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: تاکستان
تشکر کرده: 100 دفعه
تماس:

پست توسط Taherkhani »

سلام
حجم زنبوراتون نسبت به هفت قاب چطوره؟ ممکنه تعداد زنبورا زیار باشه و روی هفت قاب جای کافی نداشته باشن؟
در اینصورت باید بهشون پوکه بدین.

در ضمن وضعیت تخم گذاری و حجره های سربسته چطوره؟
نمایه کاربر
ham68
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط ham68 »

سلام
جمعیت زنبورها خیلی زیاده بعد دره کندو روباز می کنم خیلی از زنبورها کوشه های در وپیشه هوا کش در جمع شده اند ووقتی که در رو می بندم بعضی هاشون لایه در گیر می کنند
و تلف میشن .راستی جمعیت زیادی هم برای یه ساعتی میان بیرون ودور کندو هی میچرخند تقریبا ساعت 9صبح تا 10 علت چیه ؟
منم زیاد از زنبور داری خبر ندارم تازه شروع کردم برحسب علاقه [img]../../Forum/images/smilies/icon_smile.gif[/img]
نمایه کاربر
ehsanklop
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
از بیرون کندو باید هواکش سقف رو ببندین . مثلا یه چیز نرم مثل یه تکه پلاستیک بزارین تو سوراخ . دلیل خوشه بستن پشت هواکش (( کوران هوا )) هست که تو یه مبحث دیگه مطرح شده .
نمایه کاربر
MOGTABA
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران شهرستان نور
تماس:

پست توسط MOGTABA »

با سلام
فکر نمی کنید تو این فصل سال خوشه باید علت دیگه ای داشته باشه مثل الودگی کندو یا وجود موش تو کندو یا یک شی بدبو در کف کندو تصویر
نمایه کاربر
fara
تماس:

پست توسط fara »

MOGTABA نوشته شده:با سلام
فکر نمی کنید تو این فصل سال خوشه باید علت دیگه ای داشته باشه مثل الودگی کندو یا وجود موش تو کندو یا یک شی بدبو در کف کندو تصویر

مواردی که ذکر کردید باعث خوشه بستن زنبور ها نمی شود زنبور ها الودگی داخل کندو رو حتما به بیرون منتقل می کنند و اگر موجودی مثل موش باشد که نتوانند ان را مومیایی کرده تا بو نگیرد ضمن این که کنترل ان هم مواردی که گفتید کاری ندارد یک بررسی اجمالی از کندو نیاز دارد.
خوشه بستن بر اثر سرما رخ می دهد اگر فضای داخل کندو هم تنگ باشد و فضای کافی برای همه نباشد باعث چسبیدن او نها به در کندو هم می شوند
در گرمای شدید هم باعث خوشه بستن زنبور ها جلو دریچه پرواز می گردد که شکل ریش بخود می گیرد و اصطلاحا ریش بستن زنبور ها گفته می شود.
آخرین ويرايش توسط 1 on fara, ويرايش شده در 0.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
ham68
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط ham68 »

سلام خدمت تمام دوستان
زنبورها فقط کنارهواکش درنیستند بلکه در چهار گوش سقف وکنارهای سقف جمع میشن تصویر!!!!!وجمعیت زیادی برای یه ساعتی در دریچه پرواز جمع میشن وبه دورکندو می چرخند قبلانا این جور نبود!!!!!!!!دوستان به نظر شما علتش شربت دادن نیست چون من 5روزه شروع کردم بهشون شربت میدم شاید برا اینه اینجوری شدن؟راستی وقتی در کندو رو باز میکنم علاوه براین که جمعیت زیادی جمع شدن رو سقف زنبورهای زیادی هم رو قاب ها است منظورم روقابها کنار ظرف جاشربت وروی تمام قاب ها ست البته یه قاب به زحمت زیاد وترس زیاد دراوردم که این طرف واون ترفش همش زنبور بود بعد معلوم بود که اون 6قابم مثل اینند حالامن باید چکار کنم؟ تصویر
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سبزوار-توحید شهر
تشکر کرده: 214 دفعه
تماس:

پست توسط manoto_mr »

با سلام .
به نظر من جمعیت موجود در کندو نسبت به تعداد قابها بیشتره و با اضافه کردن پوکه مشکلتون حل میشه .
نمایه کاربر
fara
تماس:

پست توسط fara »

ham68 نوشته شده:سلام خدمت تمام دوستان
زنبورها فقط کنارهواکش درنیستند بلکه در چهار گوش سقف وکنارهای سقف جمع میشن تصویر!!!!!وجمعیت زیادی برای یه ساعتی در دریچه پرواز جمع میشن وبه دورکندو می چرخند قبلانا این جور نبود!!!!!!!!دوستان به نظر شما علتش شربت دادن نیست چون من 5روزه شروع کردم بهشون شربت میدم شاید برا اینه اینجوری شدن؟راستی وقتی در کندو رو باز میکنم علاوه براین که جمعیت زیادی جمع شدن رو سقف زنبورهای زیادی هم رو قاب ها است منظورم روقابها کنار ظرف جاشربت وروی تمام قاب ها ست البته یه قاب به زحمت زیاد وترس زیاد دراوردم که این طرف واون ترفش همش زنبور بود بعد معلوم بود که اون 6قابم مثل اینند حالامن باید چکار کنم؟ تصویر

اگه یک عکس می گذاشتید از وضعیت کلنی خیلی خوب می شد . اینجور که خودتون می گید احتمالا از جمعیت زیاد هست یک قاب خالی ( گر چه الان زمانی هست که فضای کندو باید تنگ شود) اضافه کنید تا زنبور ها از بلاتکلیفی بیرون بیایند و روی پوکه جا بگیرند البته بازم می گم اگه کاملا روی 7 شان پر از زنبور هست این کار رو بکنید
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
mansure
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: گنبد کاووس
تشکر کرده: 112 دفعه
تماس:

پست توسط mansure »

باسلام حمزه عزیز

کندوی ان زنبور را عوض کن و یک شان قهوه ای بده وروی همه شانها را پارچه بگذار<span style="curror:pointer;" onmousedown="if(editor_type=='1'){WriteHTML('','editor');}else{WriteTEXT('تصویر','editor');}">تصویر<span style="curror:pointer;" onmousedown="if(editor_type=='1'){WriteHTML('','editor');}else{WriteTEXT('تصویر','editor');}">تصویر<span style="curror:pointer;" onmousedown="if(editor_type=='1'){WriteHTML('','editor');}else{WriteTEXT('تصویر','editor');}">تصویر
نمایه کاربر
mansure
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط mansure »

باسلام حمزه عزیز

کندوی ان زنبور را عوض کن و یک شان قهوه ای بده وروی همه شانها را پارچه بگذار تصویر
نمایه کاربر
fara
تماس:

پست توسط fara »

mansure نوشته شده:باسلام حمزه عزیز

کندوی ان زنبور را عوض کن و یک شان قهوه ای بده وروی همه شانها را پارچه بگذار تصویر

سلام اقا منصور چرا باید کندو را عوض کنند دلیل خاصی برای این کار دارید؟
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
ham68
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط ham68 »

سلام دوستان باتشکراز راهنمای هایتان تصویر
دوستان وقتی که شربت میدم تقریبا بعد یک ساعت شاید هم کمتر در کندو رو که باز میکنم اثاری از شربت به جا نمی مونه بعد 4قاب هم ذخیره زمستانی دارن
بعدازظهر رفتم پیشه کندو یه کم که توجه کردم بوی ترشیده ای از کندو میومد بعد شربت هم اصلا داخل جاشربت نبود که بگم شاید مال شربت است که ترشیده چون شربت روتابراشون می ریزم همون موقع میخورن اثاری از شربت به جا نمی مونه که بگم شربت ترشیده توظرف علت چیه ؟اینو هم بگم من اصلا زنبور دارنیستم چون علاقه زیادی به زنبور دارم تقریبا یک ماه هست که دوتا کندو گرفتم وگذاشتمشون سرپشته بوم خونمونم خونمونم توشهر ه تازه توبازاره تصویرولی شانس من زنبورها تابلو بازی درمیارن خیلی زیاد میان بیرون وهی دور کندو می چرخند اول این جور نبود 4پنج روزه اینجور شدن بعد مردم هم می بینند ضایع است تصویرولی با این حال بازم زنبور هامو دوست دارم واز شما دوستان کمک میگیرم تصویر
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط manoto_mr »

mansure نوشته شده:باسلام حمزه عزیز

اگه امکانش هست دلیل اینکارو ذکر کنید . تصویر
نمایه کاربر
mansure
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط mansure »

سلام

کارهای بالا را انجام بده و شربت را قطع کن چون هوا سرده و ترش میشه تصویر
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: گيلان - رشت
تشکر کرده: 77 دفعه
تماس:

پست توسط rata »

بوی ترشیدگی از بابت شربت شکری است که به زنبوها میدی و اگه میخوای که اینطوری نشه به شربتت کمی گلاب یا چیز دیگه ای اضافه کن.
yasmangola_love
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: قائمشهر
تشکر کرده: 259 دفعه
تماس:

پست توسط yasmangola_love »

ham68 نوشته شده:سلام دوستان باتشکراز راهنمای هایتان تصویر
دوستان وقتی که شربت میدم تقریبا بعد یک ساعت شاید هم کمتر در کندو رو که باز میکنم اثاری از شربت به جا نمی مونه بعد 4قاب هم ذخیره زمستانی دارن
بعدازظهر رفتم پیشه کندو یه کم که توجه کردم بوی ترشیده ای از کندو میومد بعد شربت هم اصلا داخل جاشربت نبود که بگم شاید مال شربت است که ترشیده چون شربت روتابراشون می ریزم همون موقع میخورن اثاری از شربت به جا نمی مونه که بگم شربت ترشیده توظرف علت چیه ؟ا تصویرولی با این حال بازم زنبور هامو دوست دارم واز شما دوستان کمک میگیرم تصویر

شربتت رو غلیظ تر کن بده مشکلت حل میشه.ضمنا سعی کن اب شربتت ولرم باشه(اگه اب رو یه بار بجوشونی بعد منتظر بمونی ولرم بشه بعد با شکر مخلوط کنی بدی زنبورا خیلی زودتر جواب میگیری)

این مشکل منم بود پارسال

یا امام رضا
خبری هست در این خانه که زنبور عسل
مرض قند گرفت از نمک سفره ی تو
نمایه کاربر
fara
تماس:

پست توسط fara »

yasmangola_love نوشته شده:
ham68 نوشته شده:سلام دوستان باتشکراز راهنمای هایتان تصویر
بعدازظهر رفتم پیشه کندو یه کم که توجه کردم بوی ترشیده ای از کندو میومد بعد شربت هم اصلا داخل جاشربت نبود که بگم شاید مال شربت است که ترشیده چون شربت روتابراشون می ریزم همون موقع میخورن اثاری از شربت به جا نمی مونه که بگم شربت ترشیده توظرف علت چیه ؟ا تصویرولی با این حال بازم زنبور هامو دوست دارم واز شما دوستان کمک میگیرم تصویر

شربتت رو غلیظ تر کن بده مشکلت حل میشه.ضمنا سعی کن اب شربتت ولرم باشه(اگه اب رو یه بار بجوشونی بعد منتظر بمونی ولرم بشه بعد با شکر مخلوط کنی بدی زنبورا خیلی زودتر جواب میگیری)

این مشکل منم بود پارسال

با سلام ایشون گفتند که زنبور ها شربت رو کامل می خورند و شربتی نمی مونه که بخواد ترش بشه
بوی ترشی دادن کندو می تواند نشانه ی بیماری لوک هم باشد با توجه به این که دوستمون اقا حمزه گفته هوای خرم اباد هنوز گرمه و زنبور ها هم خوب شربت بر میدارند پس ملکه هم باید تخم ریزی داشته باشد و احتمال این که کندو مبتلا به لوک باشد هست به نظر من در داخل شربت تان از انتی بیوتیک استفاده کنید.
آخرین ويرايش توسط 1 on fara, ويرايش شده در 0.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
ham68
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط ham68 »

سلام خدمت تمام دوستان باتشکر از همه شما تصویر
دوستان من 3تا قاب گذاشتم الان 10قابه است دوروز پیش گذاشتم ولی بازم تصویرامروز در کندو روبازکردم باز هم در سقف کندو خوشه بستن و زنبور زیادی رو سقف وکنار سقف و روی قاب ها بودن وخیلی اززنبور ها جلو دریچه پرواز جمع بودن ودور کندو پرواز میکردن تصویریکی از قابها ی جدیدرو بیرون کشیدم هردوطرفش زنبور بود .یکی از دوستا ن گفته شاید مریضی لوک داشته باشن به خاطر بوی ترشید درکندو تصویر
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط manoto_mr »

ham68 نوشته شده:سلام خدمت تمام دوستان باتشکر از همه شما تصویر
دوستان من 3تا قاب گذاشتم الان 10قابه است دوروز پیش گذاشتم ولی بازم تصویرامروز در کندو روبازکردم باز هم در سقف کندو خوشه بستن و زنبور زیادی رو سقف وکنار سقف و روی قاب ها بودن وخیلی اززنبور ها جلو دریچه پرواز جمع بودن ودور کندو پرواز میکردن تصویریکی از قابها ی جدیدرو بیرون کشیدم هردوطرفش زنبور بود .یکی از دوستا ن گفته شاید مریضی لوک داشته باشن به خاطر بوی ترشید درکندو تصویر

با سلام .
دوست عزیز در حال حاضر با توجه به سرد شدن هوا هر چقدر فضای داخل کندو تنگ تر باشه ( زنبورا فشرده تر باشن ) بهتره . اضافه کردن 3 قاب به طور همزمان فقط وقتی باید انجام بشه که مطمئن باشی تمام قابها رو پشت و رو زنبور پر میکنه در غیر اینصورت فقط فضای خالی داخل کندورو بیشتر کردین وزنبورا برای گرم کردن محیط داخل کندو با مشکل مواجه میشن .
اما در مورد بیماریها :
لوک آمریکایی ، لوک اروپایی :
پیوست ها
لوک آمریکایی
لوک آمریکایی
7.jpg (11.32 کیلو بایت) مشاهده 20302 مرتبه
لوک آمریکایی
لوک آمریکایی
6.jpg (16.72 کیلو بایت) مشاهده 20302 مرتبه
لوک آمریکایی
لوک آمریکایی
5.jpg (17.74 کیلو بایت) مشاهده 20302 مرتبه
لوک اروپایی
لوک اروپایی
4.jpg (13.75 کیلو بایت) مشاهده 20302 مرتبه
لوک اروپایی
لوک اروپایی
3.jpg (17 کیلو بایت) مشاهده 20302 مرتبه
نمایه کاربر
AKBAR2
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: بابلسر
تشکر کرده: 15 دفعه
تماس:

پست توسط AKBAR2 »

از اینکه شربتخوریت سالم هست مطمئنی شاید سوراخ باشه ومیریزه داخله کندو که بو میگیره..یه چکی بکن چون برای من اتفاق افتاده
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 15 مهمان