زنبور نر داخل کندو

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
mohammad0571
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 49 دفعه
تماس:

زنبور نر داخل کندو

پست توسط mohammad0571 »

با سلام خدمت دوستان بودن زنبور نر داخل کندو اون هم در این ماه مشکلی نداره؟ تصویر

نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

Re: زنبور نر داخل کندو

پست توسط saman »

سلام
وجود زنبور نر در کندو اونم در اين موقه از سال غير طبيعي به نظر ميرسه و به احتمال قوي کندوت نررزيز شده
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

ببينين ملكه وجود داره يا نه.زماني نر نيگه ميدارن كه كندو باكره باشه.
نمایه کاربر
fara
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

mohammad0571 نوشته شده:با سلام خدمت دوستان بودن زنبور نر داخل کندو اون هم در این ماه مشکلی نداره؟ تصویر

شما حتما در یک بازدید به دنبال ملکه بگرد و ببین که ایا کندوت نر زا شده یا نه؟
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
mohammad0571
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط mohammad0571 »

ملکه وجود داشت یک زنبور نر نزدیک ملکه بود ملکه هم تخم ریزه نر ها هم هیکل درشت دارند چند تا سلول نر دیگه هم درون کندو مشاهده کردم جمعیتش خوبه تو یک بازرسی بیرون کندو دیدم دو تا نر از نژاد دیگه وارد کندو شدن آب و هوا هم تا دو روز پیش خوب بود و گرده ی زیادی میاوردن میشه بگین مشکل چیه؟ تصویر
نمایه کاربر
ahmad5
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 6 دفعه
تماس:

پست توسط ahmad5 »

به نظر من کندوهایی با جمعیت خوب و ذخیره عسل وگرده زیاد و بخصوص ملکه جوان ، زنبورهای نر رو به مدت طولانی تری نگه میدارن. من هم چنین کندوهایی دارم
دوری و دوستی
yasmangola_love
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: قائمشهر
تشکر کرده: 259 دفعه
تماس:

پست توسط yasmangola_love »

منم یه ماه پیش یه خورده وضعیت گرده به خاطر چند نوع گل اطراف که موقتی بود خوب شده بود ملکه تخم نر گذاشته بود که چون موقتی بود به محض به دنیا اومدن کمتر از یه هفته همه رو انداختن بیرون.

ملکه همیشه به علت وجود گرده ممتد و هوای گرم نر ریزی رو شرو میکنه تا احتمال بچه زایی وجود داشته باشه

یا امام رضا
خبری هست در این خانه که زنبور عسل
مرض قند گرفت از نمک سفره ی تو
نمایه کاربر
apis
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: ساري
تشکر کرده: 79 دفعه
تماس:

پست توسط apis »

نمی دونم چرا دوستان در اولین لحظه همواره به فکر این می افتند که کندو باید مشکلی داشته باشه
شاید در کندو به علت شدت تخم ریزی ملکه سلول های کارگر تمام شده باشه و ملکه به ناچار در حجره های نر تخم ریزی کرده و حالا شما داری این نر ها رو می بینی
یکی از خوبی های دیدن نر در کندو اینه که می تونی حدس بزنی که بیماری کنه در این دوره هنوز به کندو ها آسیبی نرسونده
چون کنه عاشق لارو زنبور نر هست و اولین علائم کنه دار شدن کندو معمولاً در زنبور های نر ظاهر میشه
موفق باشیتصویر
زندگی شهد گل است که زنبور زمان می خوردش
آنچه می ماند عسل خاطره هاست
نمایه کاربر
fara
تماس:

پست توسط fara »

apis نوشته شده:نمی دونم چرا دوستان در اولین لحظه همواره به فکر این می افتند که کندو باید مشکلی داشته باشه
شاید در کندو به علت شدت تخم ریزی ملکه سلول های کارگر تمام شده باشه و ملکه به ناچار در حجره های نر تخم ریزی کرده و حالا شما داری این نر ها رو می بینی
یکی از خوبی های دیدن نر در کندو اینه که می تونی حدس بزنی که بیماری کنه در این دوره هنوز به کندو ها آسیبی نرسونده
چون کنه عاشق لارو زنبور نر هست و اولین علائم کنه دار شدن کندو معمولاً در زنبور های نر ظاهر میشه
موفق باشیتصویر

دوست عزیز نمی شود عقیده داشت که در این موقع از سال یعنی در اذر ماه وجود زنبور نر طبیعی باشد. این نظر کارشناسان زنبور داری هم هست که در کتاب هایشان عنوان شده است.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
apis
تماس:

پست توسط apis »

این که شما به این صراحت احتمال بنده رو رد می کنی نشان از این داره که هنوز یا زنبور دار خوبی نشدی یا زنبور ها رو نشناختی
قاعده و قانون در زنبور ها حرف اول رو میزنه ولی نه همیشه
شما یه زمستون گرم رو تصور کن اونوقت فکر می کنی طبیعت بی کار میشینه و شکوفه هاش رو میزاره برای فصل بهار ؟
این که احتمال داره زنبور مشکلی داشته باشه وجود داره ولی قطعیت نداره
چون این احتمال وجود داره که زنبور داره بیش از حد کار میکنه و کار خودش رو خوب انجام میده
در کتاب های زنبور داری شرایط نگهداری رو ذکر کردند و بعد با بروز هر علائمی مشکل رو مطرح کردن
ولی ما اینجا فقط علائم رو داریم و شرایط نگهداری وجود نداره
نمایه کاربر
Mahdi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 28 دفعه
تماس:

پست توسط Mahdi »

حتی در زمستان هم ممکنه زنبور نر ببینین ولی احتمالش خیلی کمه، اگه از وجود ملکه و سلامت بودنش مطمئنید لزومی نداره که کندو رو توی این فصل بازدید و دستکاری بکنید. همیشه استثنائاتی وجود داره، خصوصا توی علوم زیستی.
مهدی اخوان مقدم - زنبوردار
نمایه کاربر
fara
تماس:

پست توسط fara »

apis نوشته شده:این که شما به این صراحت احتمال بنده رو رد می کنی نشان از این داره که هنوز یا زنبور دار خوبی نشدی یا زنبور ها رو نشناختی
شما یه زمستون گرم رو تصور کن اونوقت فکر می کنی طبیعت بی کار میشینه و شکوفه هاش رو میزاره برای فصل بهار ؟
چون این احتمال وجود داره که زنبور داره بیش از حد کار میکنه و کار خودش رو خوب انجام میده
در کتاب های زنبور داری شرایط نگهداری رو ذکر کردند و بعد با بروز هر علائمی مشکل رو مطرح کردن

سلام اقای شهابی در این که من زنبورداری خوبی نیستم خودم کاملا به این واقفم ودر هیچ یک از مطلب هامم همچین ادعایی نداشتم
دوم من اصلا نظر شما را رد نکردم فقط گفتم وجود زنبور نر در این شرایط طبیعی نیست همین
سوم منطقه ای که من زنبور هایم را نگه می دارم با دوستی که زنبور نر در کندوهاش مشاهده کرده یکی هست که مطمئن شما که زنبور دار خوبی هستید هم قبول دارید اشنایی با اب و هوای منطقه و در ان اب و هوا قرار داشتن راحت تر می شود نظر داد
آخرین ويرايش توسط 1 on fara, ويرايش شده در 0.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
ehsanklop
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

fara نوشته شده:
apis نوشته شده:این که شما به این صراحت احتمال بنده رو رد می کنی نشان از این داره که هنوز یا زنبور دار خوبی نشدی یا زنبور ها رو نشناختی

سلام اقای شهابی در این که من زنبورداری خوبی نیستم خودم کاملا به این واقفم ودر هیچ یک از مطلب هامم همچین ادعایی نداشتم
دوم من اصلا نظر شما را رد نکردم فقط گفتم وجود زنبور نر در این شرایط طبیعی نیست همین
سوم منطقه ای که من زنبور هایم را نگه می دارم با دوستی که زنبور نر در کندوهاش مشاهده کرده یکی هست که مطمئن شما که زنبور دار خوبی هستید هم قبول دارید اشنایی با اب و هوای منطقه و در ان اب و هوا قرار داشتن راحت تر می شود نظر داد

سلام
اقا فرامرز منطقه سردسیر هستن . منطقه ما گرمسیره و هوا حدود 18 تا 25 درجه (شب و روز ) هست و گرده هم حدود 9 صبح تا 2 بعد ظهر پشت سر هم میارن . شربت و کیکشون هم پا بر جاست . با اینحال هیچ زنبور نر یا تخم نری تو کندوهام وجود نداره . دلیلش هم اینه که ملکه تغییرات فصلی رو احساس میکنه و طبق فصل تخمریزی میکنه .
وجود زنبور نر اونم الان باید کاملا بررسی بشه . مگه اینکه هوا اونقدر خوب باشه ( شاید مناطق هرمزگان و بوشهر ) که زنبور فکر بچه دادن بیفته ؟؟؟؟؟؟ وگرنه تخم نر بجز این واسه هیچ کاری بدرد نمیخوره .
نمایه کاربر
apis
تماس:

پست توسط apis »

بیست میلیون سال تجربه زنبور ها روی کره زمین بهشون میگه هیچ چیزی دائمی نیست
هر لحظه کندو ممکنه مورد تهاجم قرار بگیره و هر لحظه ممکنه برای کندو مشکلی پیش بیاد و برا اثر اون ملکه از دست بره
فکر می کنید در چنین حالتی اگه ملکه ای نتونه نر در کندوش نگه داره اون کندو چه اتفاقی براش می افته ؟
این که نر در این فصل فقط مصرف کننده عسل هست و کارگر ها رو مشغول خودش می کنه شکی نیست
ولی من همیشه تو زنبور داری وقتی همچین چیزی رو می بینم اول به خودم می گم صددرصد تجربه اونها اینو بهشون میگه که باید حالا چه کار کنند

در ضمن زمانی که ملکه تخم ریزیش خوب باشه و قاب رو پر کرده باشه و به حاشیه قاب رسیده باشه با سلول های درشت بافت رو به رو میشه و اگه بخواد توی این سلول ها تخم ریزی کنه به ناچار باید تخم نر بریزه پس یه کندویی که داره خوب کار می کنه و بعدش نر بوجود میاره یکی از عللش کمبود جا هست
و دیگری این که شاید فشار جمعیت زیاد شده و ملکه موقعیت رو برای بچه دهی مناسب دیده
و موارد دیگه که میشه انواع بیماری ها و آفت ها و تغییرات فصلی و ... رو نام برد
با این حال بنده در صحبت هام قصد جسارت به اطلاعات کسی نداشتم
فقط میگم تا زمانی که شرایط رو درک نکردید به صراحت در مورد چیزی قضاوت نکنید
موفق باشید
نمایه کاربر
fara
تماس:

پست توسط fara »

apis نوشته شده:بیست میلیون سال تجربه زنبور ها روی کره زمین بهشون میگه هیچ چیزی دائمی نیست
هر لحظه کندو ممکنه مورد تهاجم قرار بگیره و هر لحظه ممکنه برای کندو مشکلی پیش بیاد و برا اثر اون ملکه از دست بره
فکر می کنید در چنین حالتی اگه ملکه ای نتونه نر در کندوش نگه داره اون کندو چه اتفاقی براش می افته ؟
این که نر در این فصل فقط مصرف کننده عسل هست و کارگر ها رو مشغول خودش می کنه شکی نیست
ولی من همیشه تو زنبور داری وقتی همچین چیزی رو می بینم اول به خودم می گم صددرصد تجربه اونها اینو بهشون میگه که باید حالا چه کار کنند

در ضمن زمانی که ملکه تخم ریزیش خوب باشه و قاب رو پر کرده باشه و به حاشیه قاب رسیده باشه با سلول های درشت بافت رو به رو میشه و اگه بخواد توی این سلول ها تخم ریزی کنه به ناچار باید تخم نر بریزه پس یه کندویی که داره خوب کار می کنه و بعدش نر بوجود میاره یکی از عللش کمبود جا هست
و دیگری این که شاید فشار جمعیت زیاد شده و ملکه موقعیت رو برای بچه دهی مناسب دیده
و موارد دیگه که میشه انواع بیماری ها و آفت ها و تغییرات فصلی و ... رو نام برد
با این حال بنده در صحبت هام قصد جسارت به اطلاعات کسی نداشتم
فقط میگم تا زمانی که شرایط رو درک نکردید به صراحت در مورد چیزی قضاوت نکنید
موفق باشید

اقای شهابی تمامی این موارد رو که خودتان بیان کردید این است که کندو شرایطش طبیعی نیست به قول شما شاید فشار جمعیت باعث شده یا کمبود فضا فضا برای تخم ریزی که نیاز به پوکه داره و همچنین گفتید انواع بیماری ها و افت ها و ... که تمام این موارد رو ایا شما طبیعی می دونید ؟ ضمن این که در این منطقه الان اصلا از فشار جمعیت و تخم ریزی زیاد ملکه (حتی خیلی از ملکه ها تخم ریزی خود را قطع کرده اند) خبری نیست
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
apis
تماس:

پست توسط apis »

باز هم رسیدیم خانه اول
اینکه ما فقط میتونیم احتمال بدیم
دقت داشته باشید بنده کندویی دارم در این فصل 10 قاب جمعیت کامل داره
و شاید کل عسل موجود در کندو 1 قاب بیشتر نباشه و مابقی فضای شان ها رو تخم و لارو و شفیره پر کرده
بنده با تغذیه شکر غلیظ هرچه سعی می کنم شدت تخم ریزی ملکه رو اون هم در این فصل کم کنم متاسفانه نمیشه
زنبور نر هم در کندو به تعداد انگشتان دست و شاید کمی بیشتر دیده میشه و همینطور سلول نر
از اونجایی که هنوز اینجا در ساری هوا بهاری هست و تغییرات دمایی زیادی حس نمیشه من این احتمال رو میدم که این رفتار طبیعی باشه
و تنها اقدامی که می کنم اینه که صبر کنم ببینم چی میشه
yasmangola_love
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: قائمشهر
تشکر کرده: 259 دفعه
تماس:

پست توسط yasmangola_love »

apis نوشته شده:باز هم رسیدیم خانه اول
و شاید کل عسل موجود در کندو 1 قاب بیشتر نباشه و مابقی فضای شان ها رو تخم و لارو و شفیره پر کرده
بنده با تغذیه شکر غلیظ هرچه سعی می کنم شدت تخم ریزی ملکه رو اون هم در این فصل کم کنم متاسفانه نمیشه
زنبور نر هم در کندو به تعداد انگشتان دست و شاید کمی بیشتر دیده میشه و همینطور سلول نر
از اونجایی که هنوز اینجا در ساری هوا بهاری هست و تغییرات دمایی زیادی حس نمیشه من این احتمال رو میدم که این رفتار طبیعی باشه

مهندس مگه شربت بدیم قراره تخم ریزی کم شه؟ ما همیشه میخوایم فشار بیاریم به ملکه در اب و هوای معتدل مثل شمال بهش شربت اونم غلیظ میدیم.
ملکه در سرمای زیاد و غذای کم تخم ریزی رو قطع میکنه.اشتباه میکنم؟

یا امام رضا
خبری هست در این خانه که زنبور عسل
مرض قند گرفت از نمک سفره ی تو
نمایه کاربر
fara
تماس:

پست توسط fara »

یعنی شما هیچ احتمالی رو در مورد این که کندو ممکنه مشکلی نداشته باشه رو نمی دین و اگر میدین ایا صبر می کنید که ببینید خود زنبور ها با مشکل چگونه کنار می ایند و برای حل مشکل کندو کاری نمی کنید یا دست کم یک بررسی می کنید که ببینید اصلا کندو مشکل دارد یا نه
شما در بهار منطقه هر تعداد که زنبور نر هم ببینید مسلما احتمال مشکل نمیدهید ولی الان که در سبزوار همه برای زمستان گذرانی کندو های خود را اماده کرده اند دیدن زنبور نر ایا باید شما را به شک بیندازد که ایا کندو مشکل دارد یا نه و حتی اگه مشکل نداشته باشد.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
apis
تماس:

پست توسط apis »

اگر دقت کرده باشید در ابتدای صحبت هام ذکر کردم که تغذیه با شربت غلیظ انجام دادم
نسبت به رفتار کندو بی تفاوت نیستم ولی وقتی خود زنبور ها علاقه ای به ذخیره سازی ندارن من بهشون بگم " جان مادرتون بیاین عسل ذخیره کنین ؟؟ "
فکر می کنی شرط کافی برای یه زمستان گذرانی خوب میزان عسل هست ؟؟؟
عسل شرط لازم هست ولی کافی نیست
در کنارش عوامل زیادی هست
و به نظر من تاثیر گذار ترین اونها جمعیت کلنی هست چون زمانی که جمعیت یک کندو بالا باشه در برابر هر گونه بیماری مقاومت بیشتری داره -کنترل غذایی بهتری داره-کنترل دمایی بیشتر هست -چرای بیشتری صورت میگیره و ...
اگر کسی بگه من زنبوردار بزرگی هستم و یا اینکه شما اصلا زنبورداری بلد نیستی این فقط حماقت گوینده رو می رسونه
چون علم زنبورداری همیشه چیز های جدیدی داره که حرفه ای ترین زنبوردار ها رو هم گاهی غافل گیر می کنه

نمی خوام دیگه به حاشیه بریم
ببینید اینجا در ساری اوج شهد نارنج و نارنگی 10 اردیبهشت هست
قانون چله میگه زنبور ملکه باید چهل و دو روز قبل تخم زنبور های کارگر صحرا رو ، رو بذاره
خب حالا فکر کنید یکی بخواد به طور مصنوعی یک ملکه پرورش بده و بعد بخواد عسل هم بگیره این زمان رو باید به اضافه زمان جفت گیری و زمان پرورش ملکه کنید
که جمعاً میشه 60 روز
یعنی باید زنبوردار 10 اسفند تولید ملکه رو شروع کنه
خب همون طور که می دونید 35-45 روز قبل از جفت گیری مراحل تولید نر شروع میشه که یعنی تقریباً از 10 بهمن ماه
حالا فرض کنیم یکی بخواد این کار رو با زنبور هاش بکنه
فکر می کنی دیدن نر اون هم در فصل بهمن غیر عادیه ؟
یا دیدن ملکه جوان اون هم در 20 اسفند غیر عادیه ؟
یا شاخون در 15 اسفند ؟
یا اینکه زنبوری در بهمن ماه داره هرز می بافه و باید بهش صفحه بدی؟
به نظر شما این زنبور حتماً یه مشکلی داره ؟
لازم به ذکر هست که این اتفاقات در روز هایی می افته که دما از 12-13 درجه بالاتر نمیره و بدون حضور نور خورشید دما همواره زیر 8 درجه هست

با گذشت زمان صنعت زنبور داری انعطاف زیادی پیدا کرده و فقط کافیه نیاز زنبورت رو در هر لحظه بدونی تا بتونی کلنی رو کنترل کنی
حرارت - گرده - شهد - جمعیت - آب - عسل و ...
در حقیقت زنبور داری یک هنر هست
نه من و نه هیچ کس دیگه نمی تونه ادعا کنه عالم به زنبورداری هست
من فقط چیزی که تا به حال دیدم رو بیان می کنم
دیدن نر اون هم در این موقع از سال دلیل بر اینکه یه کندو مشکل داشته باشه نیست
کما اینکه حداقل نشونه وجود نر سالم در کندو اینه که کندو کنه نداره و یا اینکه هنوز بر جمعیت چیره نشده
و می تونم به جرات بگم اعم مشکلات کندو از کنه شروع میشه و این یعنی این کندو لااقل می تونه مشکل کمتری داشته باشه

موفق باشیدتصویر
نمایه کاربر
apis
تماس:

پست توسط apis »

yasmangola_love نوشته شده:

مهندس مگه شربت بدیم قراره تخم ریزی کم شه؟ ما همیشه میخوایم فشار بیاریم به ملکه در اب و هوای معتدل مثل شمال بهش شربت اونم غلیظ میدیم.
ملکه در سرمای زیاد و غذای کم تخم ریزی رو قطع میکنه.اشتباه میکنم؟

خب در جواب شما باید بگم
اینکه میگید کمبود شهد و همچنین کم شدن دما باعث کاهش تخم ریزی میشه
یادتون باشه الان در شمال فصل گلدهی درخت آلوچه ( ازگیل ) هست
گرده به اندازه کافی میاد
دما هم که خوبه
شهد هم هست
به طور طبیعی زنبور شروع می کنه به تخم ریزی و خب تنها راه جلوگیری از شدت تخم ریزی اینه که ملکه سلول خالی نداشته باشه
به نظر شما چه راهی بهتر از تغذیه با شربت غلیظ هست ؟اون هم به مقدار زیاد ؟
نمایه کاربر
mohammad0571
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط mohammad0571 »

[HIGHLIGHT=#ffff00]دوستان عزیز جر بحث کردن کارو پیش نمی بره من هنوز کندومو تنگ نکردم بعد از یک روز سرد یک زنبور نر که دیدم وارد کندو شده بود رو جنازشو انداختن بیرون فردا می خوام برم بازدید کنم ببینم چه خبره لطفا راهنمایی کنید در این بازدید چه چیز هایی رو مد نظر بگیرم تا خیالم از مشکل نداشتن کندو راحت بشه .[/HIGHLIGHT]پیرو نوشه دوست عزیزم در مورد تنگ کردن من دو لایه پتو انداختم رو کندو شبی که دمای هوا به 7 درجه رسیده بود(شماره ی134 رو بگیرید) رفتم پیش کندو خیلی سریع با چراغ قوه دیدم زنبوری جلوی کندو ایستاده بود داشت پر میزد (کندو دو طرفش دیواره جلو گیزی میکنه از باد)در مورد فعالیت کندو روز ها دمای هوا در سایه12 درجس کندو محل آفتاب گیره از گرمای زیاد زنبورا میان دسته جمعی جلوی کندو پرواز میکنن البته اگر هوا تو افتاب گرم باشه مثل امروز.

در مورد زنبو نر درون کندو از شریکم در بجنورد پرسیدم اونجا چه خبره گفت اینجا هم تو بعضی از کندو ها نر وجودداره(ملکه هم هست)خوب اونجا سرد تر از اینجاست پس آقا فرامرز در مورد سردی هوا نمی شه مقایسه رو انجام داد تصویر
آخرین ويرايش توسط 1 on mohammad0571, ويرايش شده در 0.
نمایه کاربر
fara
تماس:

پست توسط fara »

اقای شهابی این مواردی رو که در ساری گفتید کاملا قابل قبول هست وقتی هنوز در جنگل گرده فراوان هست در یکی از پست ها یکی از دوستان از گرده عشقه نام برد که خیلی خوب به کندو می یاد و در خود ساری در دشت ناز از دی ماه کلزا رو دارید تمام انچه گفتید طبیعی و قابل دسترس هست و شاید اصلا تخم ریزی در شمال قطع نشه ولی بحث ما وجود زنبور نر اونم در سبزوار بود.
ممکنه خیلی از اتفاقات در کندو داری بیفته و کندو مشکلی نداشته باشد ولی این باعث نمی شود که ما نسبت به رفتار غیر طبیعی کندو واکنش نشان ندهیم و بی خیال باشیم شما ازهر یکی از زنبورداران سبزوار که بپرسید خواهند گفت که مهرماه نرکشی تمام شده است حالا شاید یک کندویی هم زنبور نر داشته باشد من خودم در مهر ماه امسال ملکه داشتم که جفت گیری کرد
ولی به طور کلی این ماه و زمان های بعد از آن نر کشی در سبزوار پایان یافته است و در صورت مشاهده باید به نر زا بودن کلنی یا نداشتن ملکه جفت خورده شک کرد حتی اگر این مشکلات را نداشته باشد یک بررسی ضرری ندارد.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
mohammad0571
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط mohammad0571 »

آقا فرامز من فردا در بازرسی چه چیزهایی رو با دقت نگاه کنم؟لطفاا راهنمایی کنید تصویر
نمایه کاربر
fara
تماس:

پست توسط fara »

mohammad0571 نوشته شده:آقا فرامز من فردا در بازرسی چه چیزهایی رو با دقت نگاه کنم؟لطفاا راهنمایی کنید تصویر

سلام با توجه با سردی هوا بازدید شما باید سریع صورت بگیرد وجود ملکه و احیانا تخم ریزی ملکه ( که با توجه به سرد شدن هوا احتمالش کم است) برای شما کفایت می کند که کندو مشکلی ندارد تعداد زنبور های نر و تخم نر را هم یک بررسی بکنید
در ضمن تعداد کندو هاتون چند تاست؟
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
mohammad0571
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط mohammad0571 »

1 عدددد هم در سبزوار هوای 12 درجه دمای سردی برای بازدید است؟ تصویر
آخرین ويرايش توسط 1 on mohammad0571, ويرايش شده در 0.
نمایه کاربر
apis
تماس:

پست توسط apis »

شرایط سبزوار رو نمی دونم و نظرهام رو بر طبق شرایط محلی خودمون دادم ولی همونطور که اشاره کردید در ساری طی این چند سال متوجه شدم که در بدترین شرایط زنبور ها تخم و لارو دارند
با این وجود فکر می کنم بررسی ضرری نداشته باشه
و حتماً یک بررسی کنید ( به رنگ موم هاتون هم یه نگاهی بندازید )
موفق باشیدتصویر
نمایه کاربر
mohammad0571
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط mohammad0571 »

( به رنگ موم هاتون هم یه نگاهی بندازید )چه علتی داره مگه رنگ موم چه چیزی رو نشون میده
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

دوستان ببينين هر شهري دماي هواي متفاوتي با شهرهاي ديگه داره.الان در شهر ما هوا سرد شده وبرف هم اومده پس زنبور نر ببينيم بايد به مشكل در كندو شك كنم كه يه ماه پيش قبل از سرد شدن هوا اين اتفاق برام افتاده بود و كندو ملكه نداشت اينم بگم كه تازه ملكه شو تعويض كرده بود.الان من كه ميبينم در شهر دوستان هوا 25 درجه و الي .... هستش اما اينجا 7 درجه واين حدودا.گرده هم كه زنبوراتون ميارن پس زنبور نر هم بايد باشه .ايران ما 4 فصل هستش والان اينجا در شهر من برف مياد در جنوب كشرمون دارن سبزيجات ميكارن وكلي كاراي ديگه.
نمایه کاربر
apis
تماس:

پست توسط apis »

واقعیت ماجرا این هست که ملکه ها علاقه بیشتری دارن که در موم های تیره تر تخم بزارن
و معمولاً با گذشت زمان موم های تیره دچار مشکلات متعددی از جمله کرم موم خوار ، دست خوردگی ، اثر جای شاخون ، سلول های نر و ... که همه این ها بعث نامنظم شدن تخم ریزی ملکه میشه
احتمال داره این نر ها که شما می بینی بر اثر اشتباه تخم ریزی ملکه در سلول های نامناسب بوجود اومده باشن
البته این یه دلیل هست
نمایه کاربر
fara
تماس:

پست توسط fara »

mellifera نوشته شده:دوستان ببينين هر شهري دماي هواي متفاوتي با شهرهاي ديگه داره.الان در شهر ما هوا سرد شده وبرف هم اومده پس زنبور نر ببينيم بايد به مشكل در كندو شك كنم كه يه ماه پيش قبل از سرد شدن هوا اين اتفاق برام افتاده بود و كندو ملكه نداشت اينم بگم كه تازه ملكه شو تعويض كرده بود.الان من كه ميبينم در شهر دوستان هوا 25 درجه و الي .... هستش اما اينجا 7 درجه واين حدودا.گرده هم كه زنبوراتون ميارن پس زنبور نر هم بايد باشه .ايران ما 4 فصل هستش والان اينجا در شهر من برف مياد در جنوب كشرمون دارن سبزيجات ميكارن وكلي كاراي ديگه.

کاملا با شما موافقم امین جان من هم با توجه به شناختی که از شهرمون دارم می گم که وجود زنبور نر در این موقع طبیعی نیست .
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 21 مهمان