ریسک زنبورداری

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
yasna
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: پاوه
تشکر کرده: 215 دفعه
تماس:

ریسک زنبورداری

پست توسط yasna »

زنبورداری شغل جزابی هست ریسک بالای دارد برای کسانی که تازه شروع میکنندچون تمام کتابهای نوشته شده در این ضمینه فقط شرایط نرمال را در نظر گرفته اند وسود ان را!این در حالی است سرما گرما باد بیماری دزدی افتها سم پاشی و نداشتن تجربه افراد کمبود شهد و.نبود بازارمناسب اعتمادنکردن مردم..به زنبور دار عدم حمایت دولت. ضربه مهلکی است بر پیکره این شغل نظر خود را اعلام نمایید تصویر

نمایه کاربر
apis
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: ساري
تشکر کرده: 79 دفعه
تماس:

Re: ریسک زنبورداری

پست توسط apis »

سلام دوست عزیز
به نظرم یه زنبوردار واقعی هیچ وقت ناامید نیست
اگه به زنبور ها نگاه کنی هر وقت یه مشکلی برای کلنی از قبیل آفت یا بی غذایی یا کم غذایی یا سرما و یا گرما و یا حتی مرگ ملکه پیش بیاد اونها همیشه یه راهی برای جبران خسارات و یا به حداقل رسوندن و مبارزه با شرایط سخت ارائه می کنن
پس به نظرم زنبوردارهای واقعی این مشکلات براشون هیچی نیستتصویر
زندگی شهد گل است که زنبور زمان می خوردش
آنچه می ماند عسل خاطره هاست
نمایه کاربر
naragh
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: نراق
تشکر کرده: 1 دفعه
تماس:

پست توسط naragh »

سلام
تا زمانی که زنبورداری تک محصولی باشد همین است.
bee
نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام
به نظر من اصلا نمیشه به کندو و زنبور به عنوان سرمایه نگا کرد چون از شرایط آب و هوایی گرفته تا نحوه مدیریت زنبوردار و بیماریهای مختلف همه ریسک زنبورداری رو بالا میبرن دو سال پیش زنبورداران 1000 کندویی در اثر نبود شهد و شیوع بیماری کندوهاشون به 100 کندو کاهش پیدا کرد
نمایه کاربر
MOGTABA
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران شهرستان نور
تماس:

پست توسط MOGTABA »

با سلام
راههای مختلفی برای این مشکل وجود داره
1 . شغل دومی وجود داشته باشد
2. تعداد کوچها را زیاد بکنید
3. از محصولات دیگر زنبور مانند موم . بره موم . بچه زنبور . زهر . زله . و..... هم بصورت تجاری برداشت نمود
4. عسل طبیعی تولید بکنیم و به قیمت خوب بفروشیم تا هم هزینه تولید کم بشه هم درامد بالا بره
5. با این وضعیت موجود به همین درامد قا نع باشیم
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

MOGTABA نوشته شده:با سلام
3. از محصولات دیگر زنبور مانند موم . بره موم . بچه زنبور . زهر . زله . و..... هم بصورت تجاری برداشت نمود
4. عسل طبیعی تولید بکنیم و به قیمت خوب بفروشیم تا هم هزینه تولید کم بشه هم درامد بالا بره

سلام
یه راه بهتر بیمه کردن زنبورها هست . تمام خسارت رو جبران نمیکنه اما ریسک رو حسابی کم میکنه
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سبزوار-توحید شهر
تشکر کرده: 214 دفعه
تماس:

پست توسط manoto_mr »

با سلام .
آقا احسان عزیز واسه بیمه کردن زنبورها میشه بیشتر توضیح بدین ؟
در ضمن دوستان کسی اطلاعی از وامی که سازمان جهاد کشاورزی به زنبوردارا برای خرید کندو میده داره ؟ ممنون میشم اگه کسی اطلاعاتی داره راهنمایی کنه .
نمایه کاربر
asal11
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: خراسان شمالی شهرستان اشخانه
تشکر کرده: 8 دفعه
تماس:

پست توسط asal11 »

وام از صندوقه توسعه کشاورزی است که برای خرید هر کندو 150000 تومان و برای هرینه جاری 50000 و به شرطی میدن که کندو را بخری و هیچ جا استخدام نشده باشی و در اینده هم استخدام نشی
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط manoto_mr »

asal11 نوشته شده:وام از صندوقه توسعه کشاورزی است که برای خرید هر کندو 150000 تومان و برای هرینه جاری 50000 و به شرطی میدن که کندو را بخری و هیچ جا استخدام نشده باشی و در اینده هم استخدام نشی

با سلام .
شرایط این وامم میدونین چیه ؟
نمایه کاربر
asal11
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: خراسان شمالی شهرستان اشخانه
تماس:

پست توسط asal11 »

بایدگواهی زنبورداری داشته باشی
نمایه کاربر
yasna
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط yasna »

من سوال کردم باید پروانه بهره برداری داشته باشی
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
اصلا یکی از شرایط وام اینه که باید زنبورستان بیمه باشه . کسی از دوستان دنبال وام بوده ؟ من سوال کردم 10 تومن بیشتر نمیدن
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط manoto_mr »

asal11 نوشته شده:بایدگواهی زنبورداری داشته باشی

با سلام .
گواهی زنبورداریشو که گرفتم . ولی دوستان به نظر من واسه گرفتن وام از همه مهمتر یه چیزه اونم داشتن پارتی . عموی خودم پارتی بازی 20 تومن وام گرفت تازه خرج بنایی ساختمونش کرد نه زنبوراش. مملکت ما هم اینه دیگه .
نمایه کاربر
Taherkhani
محل اقامت: تاکستان
تشکر کرده: 100 دفعه
تماس:

پست توسط Taherkhani »

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم وام مشاغل خانگی میده.
آدرس سایت وزارت تعاون: وام جهاد کشاورزی وزارت تعاون
اینم سایت مربوط به ثبت نام و پیگیری مشاغل خانگی: مشاغل خانگی

این هم جزوه های مربوطه تو سایت اول:
پرورش زنبور عسل
فراوری و بسته بندی عسل

تصویر
نمایه کاربر
hamed_gwd
محل اقامت: شیراز - 09365267497
تشکر کرده: 170 دفعه
تماس:

پست توسط hamed_gwd »

با سلامتصویر
این که وضعیت زنبورداری ایران مشکل داره شکی نیست.
ولی یه سری مسائل هست که باید بهش بیشتر رسیدگی بشه.
1- سطح سواد علمی و اصولی روی زنبور در زنبورداران ما چقدر است؟
2- آیا با منتظر ماندن میتوان وضعیتی را بهتر کرد؟
3- آیا زیاد کردن کوچ، در کنار هزینه های بالای آن(ماشین، امنیت، اصطهلاک وسائل، رفت و آمد، دوری از خانواده، بیماریهای منطقه و ...) میتواند راهکاری باشد که همیشه برای بالا بردن سود و درآمد بتوان به آن تکیه کرد؟ تصویر
و از طرف دیگه آیا مردم ما، که من خودم هم از همون مردمم، آیا میدونند عسل چیه؟ آیا اگه بهشون بگی قبول میکنند؟ یا آخر سر میگند که اینم چیزی سرش نمیشه؟!!!!....
- - - - -
خدای ناکرده قصد بی احترامی را به هیچ عنوان ندارم ولی به نظر بنده این وضعیت میتواند ناشی از فرهنگ خود ما باشد. وقتی که تحصیل کرده ها به جای کار اصولی روی زنبور وارد عرصه تجارت و واردات کالا به جای ایجاد راه حل و روشهای بومی و علمی میشوند، تا زمانی که همه منتظر یک منجی بنشینند و به در چشم بدوزند که یکی وارد بشه بگه از امروز وضع شما از این رو به اون رو میشه، نمیشه انتظار پیشرفت رو داشت. چند تا مقاله علمی روی زنبور از ایران داده شده؟ چقدر کار اصولی روی زنبور بومی ایران شده؟ چرا همه میگردند که نژاد کارنیولان و کارنیکا و قفقازی اصل رو گیر بیارند و ببرند تو کندوهاشون و یکی دو سال از اون عسل بگیرند ولی برای بهبود نژادی که توی شرایط ایران عادت داره کاری نمیکنند؟ چرا زنبوردار امریکا باید سالانه چندصد کیلو عسل برداره و ما چشممون به آسمون باشه که کی بارون میریزه رو زمین و چند تا گل در میاد که مارو خوشحال کنه؟ مگه شرایط محیطی برای اون زنبوردار امریکایی وجود نداره؟ وجود داره ولی اون که علمش رو بالا برده میتونه وضعیت خودش و کشورش رو خیلی بهتر کنه. قبول دارم دولت حمایت نمیکنه. واقعا ول کرده اوضاع رو. زنبور که خوبه، مهمتر از اون رو ول کرده. ولی تا کی باید اینطور کار کرد؟
به نظر من باید خود زنبوردارهای باتجربه با کسانی که تحصیلاتی در این زمینه دارند همکاری کنند. مراکزی به صورت خودجوش شکل بگیره که بتونه این مشکلات رو حل کنه. اونوقت میبینی که درآمد هم داره. هم برای زنبوردار و هم برای اون مرکز. من خیلی دلم میخواست تو زمینه کشاورزی و زنبورداری کار کنم، کار علمی و اصولی. ولی متاسفانه به خاطر اون فکر که مارو به اینجا کشونده کسی کمکی نکرد. نه اسپانسر و نه حتی درس خوانده ها، اینقدر نالیدند و نالیدند که نه بازار هست و نه حمایت دولت، نمیشه، اصلا نمیشه جلو بری، هرکی رفته نابود شده. وقتی هم با کسی صحبت میکنی یه جور میکوبدت به دیوار که: نه اگه من بهش بگم اون هم میاد میشه رقیب منو بازار منو خراب میکنه، مگه مغز خر خوردم که تجربه خودم رو مفت در اختیار کسی قرار بدم که بعد میدونم باهام رقابت میکنه؟
نتیجه میشه این که درس خونده میره سراغ واردات چیزی که نه میدونه چطور تولید میشه و نه برای شرایط بومی ایران تولید شده، و اونی که درس نخونده میره سراغ سالی سه چهار بار کوچ و بیابون و گرفتن ملکه از کلنی خودش که یهو سود ملکه فروشی نره تو جیب اون که با من رقیبه و در نهایت دیسک کمر و اینکه آخرش نمیدونه این بیماری توی کندو چطور میاد و چرا میاد و باید چکارش کرد، فقط میدونه یه دارویی به اسم فلان دارو رو اگه بزنی شاید خوب بشه.
همه هم نشستند که اوضاع بده، خیلی بده. ولی باید بگم بدتر هم میشه اگه کسی به فکر نباشه. لطفا دوستانی که توانایی دارند و یا پول و تحصیلاتی دارند به فکر باشند.

تصویر ببخشید اگه زیاده گویی کردم، اینا که گفتم درددل بود.
راجع به اون مطلبی که گفته بودند زنبورداری ریسکه باید بگم صددرصد اینطور نیست.تصویر یعتی اگه روی قاعده و قانون و روشش جلو بری ریسک نیست. البته به گفته یکی از دوستان نباید به امید این باشی که همیشه تمام مخارج زندگی رو از این راه بدست بیاری. چون کاریه که یه بخشش به طبیعت بستگی داره. ولی به نظر من کار خیلی با برکتیه. در ضمن نباید به سمت تک محصولی رفت و باید همیشه سلیقه مصرف کننده و نیاز بازار رو دونست و با علم روز پیش رفت.<span style="curror:pointer;" onmousedown="if(editor_type=='1'){WriteHTML('','editor');}else{WriteTEXT('تصویر','editor');}">تصویر

به امید روزهای خیلی خیلی بهتر

فریب واژه ها را نخوریم. وقتی اولین حرف الفبا کلاه سرش برود فاتحه بقیه کلمات را باید خواند.
نمایه کاربر
yasna
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط yasna »

با تشکر از اقا حامد واقعا همین طوره که گفتید خیلی ها حاضر نیستند اطلاعاتشونو به کسی بدن ولی با راه اندازی این سایت بسیاری از اساتید چون اقا جمششید منصور امین وسایر دوستان تجربیات خود را درطبق اخلاص گزاشتن خود بنده در طول چند ماهی که عضو شدم واقعا استفاده کردم وتلفاتی نداشتم وبسیار راضی هستم وپیشنهادی دارم خدمت مدیرت سایت اگه امکان این باشد سمیناری با حضور تمام اعضای سایت در یکی از شهرها برگزار شود 1هزینه ها را براورد کنید 2اطلاع رسانی کنید3وهزینه ها را تقسیم کنید بین کسانی که مایل به همکاری هستند نظر خود را اعلام کنید قطعا این حرکت زمینه ساز ومحرکی برای پیشرفت این صنعت وتلنگری برای مسولان خواهد بود پیامبر می فرماید هرچیزی باید زکات ان ادا شود وزکات علم یاد دادن ان به دیگران است پس همه باهم پیش به سوی تحولی بزرگ تصویر
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام نظر لطفتونه.ايده خوب و عالي هستش منتها الان نميتنم به دليل مشغله كاري اين كار رو انجام بدم.شرمنده . تصویر تصویر تصویر تصویر تصویر تصویر
نمایه کاربر
shapoornew
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: اهواز
تماس:

پست توسط shapoornew »

با سلا م
به نظرم مطمئنا در صنعتی که عوامل آب و هوائی ومحیطی واجتماعی و فرهنگی و بیماریها ی شناخته شده و نا شناخته تاثیر بسزائی دارد مطمئنا ریسک بالا تعریف بسزائی است که معمولا این گونه صنایع تحت حمایت خاص دولت باید قرار گیرند که بحمدالله محروم هستیم تحقیقات و حمایت که نیست اطلاع رسانی نیست امنیت نیست و .... اگر این کار را پر ریسک ندانیم باید به قضاوتمان شک کنیم اگر کاری که در آن جسم و مال و جان آدم در معرض خطر قرار دارد را پر ریسک ندانیم پس چه شاید یا معنی ریسک را نمیدانیم یا با زنبورداری آشنا نیستیم اما آنهائی که عاشق شغل خود هستند بدنبال راهی برای کاهش ریسک هستند نه فرار ازشغل خود گله من که در جاهای دیگر هم مطرح کردم این است که بدلیل سوء مدیریت متناسب با این همه ریسک درآمدی نصیب ریسک کننده نمیشود و گر نه من یکی عاشق ریسک و پیروز شدن بر سختیها هستم ولی چرا ما که زانو و کمر و جوانی و مال و جان خود را تحت ریسک گذاشته ایم نباید به حقمان بدلیل نابسامانی این صنعت برسیمتصویر
نمایه کاربر
hamed_gwd
محل اقامت: شیراز - 09365267497
تشکر کرده: 170 دفعه
تماس:

پست توسط hamed_gwd »

آقا شاپور عزیز این طوری که صنعت زنبورداری ایران داره پیش میره منم قبول دارم که ریسکه. منتهی منظور بنده این بود که باید اصولی جلو رفت. تصویر

به نظر من باید اعضا همه دست به دست هم بدند و خودشون دست به کار بشند و اطلاعات علمی رو گردآوری و تصمیم گیری کنند. مثلا:
1- در مورد مناطق ایران و پوشش گیاهی ایران و نقش آب و هوای مناطق مختلف در میزان محصول
2- در مورد استفاده از نژاد ایرانی (البته با همت دوستان اصلاح نژاد و ژنتیک و حذف ایرادهای نژاد ایرانی) که تاکنون انصافا کاری برای آن نشده. چرا که این نژاد از تمامی نژادها به آب و هوای این سرزمین سازگارتر است.
3- تحقیق روی انواع کندوها و ساخت و طراحی کندوهایی که با ویژگیهای هر نژاد بهتر سازگار باشد.
4- تحقیق مفصل روی بیماریها و آفات بومی و غیر بومی در شرایط آب و هوایی ایران و یافتن بهترین راه مقابله (منظورم نه فقط شیمیایی، بلکه مکانیکی با تغییر کندو و دیگر وسایل، بیولوژیکی، ژنتیکی و کلا مدیریت تلفیقی در راههای مبارزه با آفات و بیماریها) و کشف و ساخت (نه کپی برداری) داروهای مورد نیاز در کشور.
5- اصلاح روشهای قدیمی و متداول زنبورداری برای بالابردن میزان بازده کندو
6- مبارزه خستگی ناپذیر با واردات انواع شیمیایی و ساختگی عسل مخصوصا از چین عزیز (لازم است بدانیم که در بسیاری از کشورها اعتراضات همه جانبه به واردات موادی که صنعت کشور را با خطر روبرو کرده بود در نهایت منجر به نجات آن صنعت در آن کشور گردیده. و این را میدانم که این امر بسیار به دولت وابسته است، ولی با آگاهی دادن و بالا بردن سطح آگاهی مردم و جامعه به اهداف خود میرسیم.)
7- تشکیل یک اتحادیه قدرتمند به دور از هر گونه تفرقه و جدایی اعضا (ناشی از قومیت و شهر و سطح وسع مالی) که مشکل جدی در صنعت زنبورداری ایران است.
8- بالا بردن فرهنگ استفاده مردم از مواد با کیفیت با بالابردن سطح آگاهی در جامعه مخصوصا قشر تحصیل کرده و نوجوانان و نونهالان که اینان مردمان آینده این کشورند(با فرهنگ سازی در مدارس و جامعه).

البته حرفای من شاید برای بعضی ها خیلی خنده دار هم باشه. تصویر ولی من حرفم رو میزنم چون بهش اعتقاد دارم. تصویر
مطمئن باشید اگه یک نفری میشد من تمام زندگی و جوانی و وقتم رو برای این کارها میگذاشتم ولی حیف که این موارد کارهایی است گروهی در حد جامعه. پس هر کس به نوبه خود تلاش کند تا بتواند سنگ کوچکی از سر راه این صنعت بردارد، بعد از گذشت چند سال و با همکاری همه مردم راه خود را خالی از هر گونه مانعی میبینیم.

به هر حال هر کار بزرگ نیازمند صرف زمان خاصی است. ولی به یاد داشته باشید حتما باید صبور ، پرکار ، خستگی ناپذیر ، امیدوار و مصر باشیم که میتوانیم.
دوستان فرهنگ سازی از سنین کودکی را فراموش نکنید. نه فقط برای این مشکل، بلکه برای داشتن کشوری با آینده ای بهتر از آنچه امروز میبینیم. بهتر از این نابسامانی ها و بی هرج و مرجی ها و دورویی هایی که شاهد آن هستیم. چیزی که امروز گریبان ملت ما را گرفته و در آینده اگر کنترل نشود حتی قادر خواهد بود ما را به زانو درآورد.

همیشه ایرانی باشید تصویر
فریب واژه ها را نخوریم. وقتی اولین حرف الفبا کلاه سرش برود فاتحه بقیه کلمات را باید خواند.
نمایه کاربر
asalkhodam
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران . محمود آباد
تماس:

پست توسط asalkhodam »

[HIGHLIGHT=#c0504d][HIGHLIGHT=#0070c0][HIGHLIGHT=#ffffff]سلام آقا حامد
از نظرات سازنده و زیباتون متشکرم . ایکاش بقیه اعضای سایت خیلی سریعتر به این امر مهم برسن. تا شاید گامی جدی و محکم در این زمینه برداشته شود.در آخر تامل در رشد و شکوفایی کشورهای مثل چین و ژاپن در تمامی ضمینه های صنعتی ،کشاورزی و دامداری حائز اهمیت و الگوی مناسب در جهت رسیدن به خواسته تمامی پرورش دهندگان میباشد
[/HIGHLIGHT][/HIGHLIGHT][/HIGHLIGHT]
نمایه کاربر
hossinkhani
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 111 دفعه
تماس:

پست توسط hossinkhani »

manoto_mr نوشته شده:با سلام .
در ضمن دوستان کسی اطلاعی از وامی که سازمان جهاد کشاورزی به زنبوردارا برای خرید کندو میده داره ؟ ممنون میشم اگه کسی اطلاعاتی داره راهنمایی کنه .

باسلام آقامرتضی درباره وام زنبورداری بگم که اگه مدرک زنبورداری ازفنی حرفه ای داری برو یک سر به صندوق مهر امام رضا بزن من رفتم موفق باشی
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط manoto_mr »

hossinkhani نوشته شده:

باسلام آقامرتضی درباره وام زنبورداری بگم که اگه مدرک زنبورداری ازفنی حرفه ای داری برو یک سر به صندوق مهر امام رضا بزن من رفتم موفق باشی

با سلام .
آقا هادی عزیز صندوق مهر امام رضا وام تونستی بگیری یا نه ؟ اگه اره چقدر میدن شرایطش چیه ؟
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
برای بیمه به جهاد کشاورزی مراجعه کنین . یا اتحادیه زنبورداران . بهتون میگن کجا میتونین زنبورتون رو بیمه کنین . کندویی حدود 3 تومن میگیرن . اگه زمستان کدو از بین بره فکر میکنم 50 تومن خسارت میدن . اگه ضعیف بشه 25 تومن .
قیمتهای پارساله ممکنه امسال زیاد تر شده باشه .
(ببخشید الان جواب دادم . این پست رو ندیده بودم )
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط manoto_mr »

ehsanklop نوشته شده:

سلام
برای بیمه به جهاد کشاورزی مراجعه کنین . یا اتحادیه زنبورداران . بهتون میگن کجا میتونین زنبورتون رو بیمه کنین . کندویی حدود 3 تومن میگیرن . اگه زمستان کدو از بین بره فکر میکنم 50 تومن خسارت میدن . اگه ضعیف بشه 25 تومن .

با سلام.
ممنون احسان جان فقط یه سوال دیگه تعداد کندو که ملاک نیست براشون ؟ واسه تعداد کم هم بیمه می کنن دیگه نه ؟
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

manoto_mr نوشته شده:
ehsanklop نوشته شده:

سلام

با سلام.
ممنون احسان جان فقط یه سوال دیگه تعداد کندو که ملاک نیست براشون ؟ واسه تعداد کم هم بیمه می کنن دیگه نه ؟

سلام
باید دفترچه زنبورداری داشته باشی . تعداد کندوها ملاک نیست .
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط manoto_mr »

احسان جان شرمنده زیاد سوال می کنم.
من اطلاعاتم در این زمینه خیلی کمه . دفترچه زنبورداری یعنی چی ؟ شرایطش چیه ؟ ممنونم تصویر تصویر تصویر
نمایه کاربر
fara
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

دفتر چه زنبورداری به اصطلاح مجوزی است که شما از جهاد کشاورزی برای زنبورداری می گیرید
مراحل کار اگه اشتباه نکنم
مراجعه به جهاد کشاورزی
دارا بودن فکر کنم 30 تا کندو
داشتن گواهینامه دوره زنبور داری یا شرکت در امارگیری سال قبل زنبورداری
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
AsaleReyhan
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
محل اقامت: لواسان
تماس:

پست توسط AsaleReyhan »

ehsanklop نوشته شده:
MOGTABA نوشته شده:با سلام

سلام
یه راه بهتر بیمه کردن زنبورها هست . تمام خسارت رو جبران نمیکنه اما ریسک رو حسابی کم میکنه

سلام
آقا احسان با نظر شما کاملا موافقم شما بدون بیمه ماشین جرات داری بری مسافرت با این فرهنگ رانندگی . بیمه زنبورداری هم درست مثل بیمه ماشین با وجود این شرایط سخت زنبورداری ولی باید عرض کنم که یه زنبوردار حرفه ای باید خودش مدیریت درست روی شغل و زندگیش داشته باشه اگر یک سال از نظر تولید خوب بود اینو بدونه که سال اینده ممکنه شرایط تغییر کنه و در این شغل باید میانگین در آمد 5سال مد نظر باشه نه یک سال دو سال با تشکر.
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

fara نوشته شده:دفتر چه زنبورداری به اصطلاح مجوزی است که شما از جهاد کشاورزی برای زنبورداری می گیرید
مراجعه به جهاد کشاورزی

سلام
دستوالعمل جدید از امسال میگه حداقل کندوها برای صدور شناسنامه 40 عدد باید باشه
blackbil
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 1060 دفعه
تماس:

پست توسط blackbil »

ehsanklop نوشته شده:
fara نوشته شده:دفتر چه زنبورداری به اصطلاح مجوزی است که شما از جهاد کشاورزی برای زنبورداری می گیرید
مراجعه به جهاد کشاورزی

سلام
دستوالعمل جدید از امسال میگه حداقل کندوها برای صدور شناسنامه 40 عدد باید باشه

کاملاً درسته. اما این موضوع نیز مانند بسیاری از موارد دیگه تو کشورمون، که با پارتی بازی حل میشه، با مرجعه به جهاد کشاورزی قابل حل هستش. یکی از دوستان هفته پیش با 15 کندو، دفترچه زنبورداری گرفت!!
Yours sincerely
taleshalmashoney

موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 9 مهمان