جلوگيري از غارت

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
turkmansahra
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان گلستان - بندرتركمن
تشکر کرده: 201 دفعه
تماس:

جلوگيري از غارت

پست توسط turkmansahra »

سلام خدمت دوستان ، اينروزها ميخام كندوهارو براي زمستان آماده كنم و قابهايي كه عسل گيري شده و زنبورا تمييزشون كردن رو از كندوها بردارم و تنگشون كنم ولي با حمله زنبورا مواجه ميشم(غارت) .چكار كنم كه اين مسئله پيش نياد ؟ ميتونم بدون توجه به اين مسئله كارمو ادامه بدم؟ ممنونتصویر

نمایه کاربر
koohi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: اصفهان
تشکر کرده: 332 دفعه
تماس:

Re: جلوگيري از غارت

پست توسط koohi »

سلام ،با وجود غارت کار کردن اشکال دارد1- استفاده از دودی
2- کار در ساعت های کم تحرکی زنبور
3- سرگزم کردن آنها مثلا با یکی دو قاب با کمی عسل با کمی فاصله از زنبورستان وسپس کار کردن
4- استفاده از پوشش داخلی.
نمایه کاربر
mohammadfath
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: قم
تشکر کرده: 98 دفعه
تماس:

پست توسط mohammadfath »

سلام

من متوجه نشدم که منظور شما در این مورد از غارت چی بوده چون با برداشتن قابهای اضافی هیچ دلیلی برای غارت نیست زیرا گفتید قابهای اضافی را تمیز کردند پس عسلی ندارند که موجب غارت شود فقط پوکه خالی هستند. و هیچ غارتی اتفاق نمی افتد.مگر اینکه زنبورها ذخیره نداشته باشن وگرسنه باشند . شاید منظور شما حمله زنبو رها به خودتان باشد. در هرصورت در مواقعی که غارت اتفاق می افتد یعنی زنبورها به یک یا چند کندوی ضعیف حمله می کنند بهترین کار در این حالت تنگ کردن درب ورودی دم پرواز کندویی که غارت می شود است به طوری که فقط یک یا دو زنبور بتوانند از ان عبور کنن ودر این حالت زنبورهای کندوی غارت شونده می توانند از کندو محافظت کنن.
آخرین ويرايش توسط 1 on mohammadfath, ويرايش شده در 0.
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام
مواردی که آقای کوهی فرمودند رعایت شود
اگه ممکنه شما در این روزها که شهد کمه و حس غارت زیاد سعی نکنید حس غارت را در زنبورستان تقویت کنید شما میتوانید بطور محدود در طول روز این کار را انجام بدهید مثلا از حداکثر پنج کلنی قابهای اضافه را بردارید و سریعا آنرا از زنبورستان دور کنید وگرنه با هجوم زنبورها مواجهه میشوید در این گیرو دار امکان داره زنبورها تحریک شده و به کلنی ضعیف حمله کنند حتی با کوچک کردن سوراخ پرواز هم نمیشه جلو غارت را گرفت پس بهترین کار سرعت عمل میباشد میتوانید هر ساعت یکی از کندوها را ردیف کنید تا مشکلی پیش نیاید
نمایه کاربر
turkmansahra
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان گلستان - بندرتركمن
تشکر کرده: 201 دفعه
تماس:

پست توسط turkmansahra »

koohi نوشته شده:سلام ،با وجود غارت کار کردن اشکال دارد1- استفاده از دودی
3- سرگزم کردن آنها مثلا با یکی دو قاب با کمی عسل با کمی فاصله از زنبورستان وسپس کار کردن

خيلي ممنون از راهنماييتون منظورتون از پوشش داخلي چيه ؟ تشكرتصویر
نمایه کاربر
koohi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط koohi »

turkmansahra نوشته شده:
koohi نوشته شده:سلام ،با وجود غارت کار کردن اشکال دارد1- استفاده از دودی

خيلي ممنون از راهنماييتون منظورتون از پوشش داخلي چيه ؟ تشكرتصویر

سلام ،پوشش داخلی یه چیزی مانند گونی ،کتان ویا تخته که روی قابها قرار می گیره.
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سبزوار-توحید شهر
تشکر کرده: 214 دفعه
تماس:

پست توسط manoto_mr »

با سلام .
دوستان ممنون میشم یه علائم ظاهری از غارت زنبورا بگین . امروز میدیدم بعضی از زنبورها که به دریچه پرواز کندو میرسن با ممانعت زنبورای دیگه واسه وارد شدن به کندو مواجه می شدن . ممنون میشم راهنماییی کنید .
نمایه کاربر
koohi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط koohi »

سلام ، 1-ممانعت از ورود یک سری زنبور 2- وجود تعدادی اجساد مرده(در غارتهای شدید خیلی زیاد است ) 3- تفاوت در رنگ زنبورها 4- زنبورهای غارت گر سریع بلند شده ومجددا می نشینند 5- زنبور های غارت گر به نظر احساس گناه می کنند وسعی می کند در گیر نشوند6-رنگ زنبور های اطراف دریچه به نظر سیاه می اید7- از ضلع بالایی دریچه به بالا زنبور کشیده می شود (با گرم بودن در هوای گرم وریش شدن تفاوت دارد8دو طرف دریچه زنبوکشیده می شود ...
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط manoto_mr »

koohi نوشته شده:سلام ، 1-ممانعت از ورود یک سری زنبور 2- وجود تعدادی اجساد مرده(در غارتهای شدید خیلی زیاد است ) 3- تفاوت در رنگ زنبورها 4- زنبورهای غارت گر سریع بلند شده ومجددا می نشینند 5- زنبور های غارت گر به نظر احساس گناه می کنند وسعی می کند در گیر نشوند6-رنگ زنبور های اطراف دریچه به نظر سیاه می اید7- از ضلع بالایی دریچه به بالا زنبور کشیده می شود (با گرم بودن در هوای گرم وریش شدن تفاوت دارد8دو طرف دریچه زنبوکشیده می شود ...

با سلام .
آقای کوهی عزیز مورد اول و ششم در مورد کندوی من درسته. یعنی کندو غارت شده ؟ من دریچه پروازشو کوچیک کردم و گفتم مطمئن بشم که غارت میشه این کندورو به جای دیگه انتقال بدم .
نمایه کاربر
koohi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط koohi »

امکانش هست ولی با قطعیت نمی توان گفت در مورد جابجایی اگر مقدور هست اشکال ندارد فقط جای کندوی خالی را با یک کندوی دیگر (حتی المقدور همان رنگ)وچند قاب که ترجیها کمی عسل داشته باشد پر کنیدشاید بتوان دریچه رادر این هوای سرد چندروزیبست وجلوکندوی مورد نظر با تخته ویا چیز دیگری پوشاند تا غارت گری از بین برود
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط manoto_mr »

با سلام .
دوستان امروز دیدم از تو یکی از کندوهام یه زنبور زرد اومد بیرون ، حالا به نظرتون چاره چیه ؟ مشکل کندو کجاست ؟
نمایه کاربر
mohammad0571
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 49 دفعه
تماس:

پست توسط mohammad0571 »

باید سوراخ پرواز رو به اندازه ی یک زنبور تنگ کنی تا زنبورا راحت تر جلوی مهاجمین رو بگیرن شاید جمعیا ضعیفه اگه ملکه ی زنبور زرد وارد کندو بشه تخم بزاره خیلی بد میشه ها
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط manoto_mr »

mohammad0571 نوشته شده:باید سوراخ پرواز رو به اندازه ی یک زنبور تنگ کنی تا زنبورا راحت تر جلوی مهاجمین رو بگیرن شاید جمعیا ضعیفه اگه ملکه ی زنبور زرد وارد کندو بشه تخم بزاره خیلی بد میشه ها

محمد عزیز دریچه پرواز تنگ کردم جمعیت کندو هم خوبه هشت قابه پره .
نمایه کاربر
ahmad5
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 6 دفعه
تماس:

پست توسط ahmad5 »

الان که هوا سرد شده زنبورها متراکم تر میشن وقابهای کناری رو ترک میکنن ،زنبور زردها هم برای عسل دزدی از این فرصت استفاده میکنن ، مشکل جدی هم نمی تونند ایجاد کنند و در پاییز به علت کمبود غذا دورو بر کندوها برای تغذیه از زنبورهای مرده زیاد دیده میشن.
دوری و دوستی
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط manoto_mr »

ahmad5 نوشته شده:الان که هوا سرد شده زنبورها متراکم تر میشن وقابهای کناری رو ترک میکنن ،زنبور زردها هم برای عسل دزدی از این فرصت استفاده میکنن ، مشکل جدی هم نمی تونند ایجاد کنند و در پاییز به علت کمبود غذا دورو بر کندوها برای تغذیه از زنبورهای مرده زیاد دیده میشن.

امروز یه بازدیدی کردم تقریبا 8 قاب کامل یه قابم نصفه شده . تو همین روزا هوا گرم بشه باید دو تا قاب از ش بکشم بیرون جای خالی رو پر کنم زنبورا فشرده تر بشن . اینجوری دیگه امکان غارت فکر کنم خیلی کمتر بشه .
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام مشكلي ايجاد نميكنن كندوهايمنم همين مشكل رو دارن وزنبوران زرد زياد دورو برشون ميرن و وارد ميشن.چون هوا سرده زنبورا يكم جمع تر شدن وزياد به جلوي كندو نميرن واسه همين زنبوران زرد نيز به راحتي وارد كندوميشن وبه گفته دوستانهم عسال برميدارن وهم زنبوران مرده داخل كندو رو برميدارن.
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

اين هم يه تصوير از زنبورعسلي كه ميخواست بدون اجازه وارد كندو بشه عاقبتش اين ميشه:
پیوست ها
اين هم يه تصوير از زنبورعسلي كه ميخواست بدون اجازه وارد كندو بشه عاقبتش اين ميشه:
نمایه کاربر
apis
محل اقامت: ساري
تشکر کرده: 79 دفعه
تماس:

پست توسط apis »

دوستان چند ساعت پیش یکی از دوستام تماس گرفت و گفت که بهش خبر دادن یکی از کندوهاش توسط زنبور های مهاجم تسخیر شده
که ظاهرا زنبور های مهاجم زنبور عسل نیستند و از زنبور های زرد هستن
به نظر شما همچین چیزی ممکنه؟؟؟
یه کندوییی با 6 قاب زنبور اون هم تو این فصل به این راحتی از پا دربیاد ؟
زندگی شهد گل است که زنبور زمان می خوردش
آنچه می ماند عسل خاطره هاست
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
دقیقا سیستم کار زنبورهای زرد همینه .
yasmangola_love
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: قائمشهر
تشکر کرده: 259 دفعه
تماس:

پست توسط yasmangola_love »

بسوزه این پدر زنبورای زرد تصویر تصویر تصویر تصویر تصویر

ارامش کندوها رو امسال از بین بردن

امسال نمیدونم چی شده که 10 برابر پارسال شدن.هر جا که میری می نالن

زنبورا همش در گیر اینها هستن

ساعت 6 صبح سر کندو رفتم دیدم دارن پرسه میزنن.هنوز زنبورا بیرون نیومده بودن ریختن تو کندو یه اشفته بازاری بود.بیچاره زنبورا قدرت پرواز نداشتن فقط مجبور بودن بپیچن دورشون.

هم فیلم گرفتم هم عکس بزودی براتون میزارم

یا امام رضا
خبری هست در این خانه که زنبور عسل
مرض قند گرفت از نمک سفره ی تو
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط manoto_mr »

دوستان یه کندوی من شک کردم داره غارت میشه . امروز یه چیزی دیدم به عقل زنبورام شک کردم تصویر تصویر تصویر
گفتم جلو دریچه پرواز از ورود بعضی اززنبورا جلوگیری می شد . ولی امروز دیدم بعضی زنبورا با مقدار زیادی گرده می خوان برن داخل کندو که با اونام برخورد می کردن . دلیلش چی میتونه باشه ؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

تصویر تصویر تصویروالا چي بگم منمشك كردم به اين كارشون.احتمالا به دليل حساسيتي هست كه زنبوران زرد ايجاد كردن.دوستان زنبوران عسل زودتر از زنبوران زرد در مقابل سرما بي حركت ميشن واسه هميندر درجه حرارتهاي پايينتر زنبوران زرد قدرت مانور بيشتر دارن وميتونه به راحتي وارد كندو بشن.مثلا زنبورعسل ما مثل اف 4 در مقابل اف 16 هستش كه زنبوران زرد قدرت مانورشون مثل اف 16 هستش.
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

manoto_mr نوشته شده:دوستان یه کندوی من شک کردم داره غارت میشه . امروز یه چیزی دیدم به عقل زنبورام شک کردم تصویر تصویر تصویر
گفتم جلو دریچه پرواز از ورود بعضی اززنبورا جلوگیری می شد . ولی امروز دیدم بعضی زنبورا با مقدار زیادی گرده می خوان برن داخل کندو که با اونام برخورد می کردن . دلیلش چی میتونه باشه ؟

سلام
این تکنیک زنبورهای عسل دزد تو پاییز هست . اونا با مقدار کمی گرده میرن داخل و سیر عسل میخورن بعد هم میان بیرون . چون نگهبان ها به زنبورایی که شهد یا گرده بیارن کمتر گیر میدن .
گاهی هم زنبورهای کندوی خودشونه که انگهبانها بخاطر عصبانیت اشتباه میگیرن .

زنبور غارتگر رو راحت میشه شناخت . 90درصد اونا زنبورهای مسن هستن که پشتشون تیره شده .
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
برای جلوگیری از غارت

1 دریچه پرواز رو تنگ کنین . حداکث 2 سانتی متر
2 عامل شروع غارت معمولا درز های و شکافهای بدنه کندو هستن . بوی عسل از اونا بیرون میزنه و زنبورا تحریک میشن . درزها رو حتما باید گرفت و زیر درب کندو از گونی استفاده کنین تا کاملا کیپ بشه .
3 تغذیه رو شب انجام بدین . تو شربت به هیچ وجه عسل یا ویتامین نریزین که شدیدا تحریک کننده است .
4 غارت یه رفتار غریزی زنبوره . باید بدونین وقتی غریزه زنبورا چیزی بهشون بگه دیگه منصرف کردنشون تقریبا غیر ممکنه .
5 در صورت غارت از دودی اصلا استفاده نکنین .
6 در صورتی که کندویی رو ملاحظه کردین که داره غارت میشه اون کندو رو دریچه اش رو ببندین و اونا ببرین جایی اطراف زنبورستان بزارین (میتونین تا غروب بزارین اونجا بمونه ) . به جاش یه کندو خالی با یه قاب که کمی عسل داره بزارین .
زنبورهای غارتگر میرن تو کندو و اون عسل رو میخورن . اینجوری غریضه شون ارضا میشه عطش اونا واسه غارتگری فروکش میکنه . یادتون باشه حتما بهشون اجازه بدین عسل رو تا اخر بخورن .
blackbil
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 1060 دفعه
تماس:

پست توسط blackbil »

ehsanklop نوشته شده:سلام
برای جلوگیری از غارت

1 دریچه پرواز رو تنگ کنین . حداکث 2 سانتی متر
2 عامل شروع غارت معمولا درز های و شکافهای بدنه کندو هستن . بوی عسل از اونا بیرون میزنه و زنبورا تحریک میشن . درزها رو حتما باید گرفت و زیر درب کندو از گونی استفاده کنین تا کاملا کیپ بشه .
3 تغذیه رو شب انجام بدین . تو شربت به هیچ وجه عسل یا ویتامین نریزین که شدیدا تحریک کننده است .
4 غارت یه رفتار غریزی زنبوره . باید بدونین وقتی غریزه زنبورا چیزی بهشون بگه دیگه منصرف کردنشون تقریبا غیر ممکنه .
5 در صورت غارت از دودی اصلا استفاده نکنین .
6 در صورتی که کندویی رو ملاحظه کردین که داره غارت میشه اون کندو رو دریچه اش رو ببندین و اونا ببرین جایی اطراف زنبورستان بزارین (میتونین تا غروب بزارین اونجا بمونه ) . به جاش یه کندو خالی با یه قاب که کمی عسل داره بزارین .
زنبورهای غارتگر میرن تو کندو و اون عسل رو میخورن . اینجوری غریضه شون ارضا میشه عطش اونا واسه غارتگری فروکش میکنه . یادتون باشه حتما بهشون اجازه بدین عسل رو تا اخر بخورن .

یک سوال: از دودی استفاده نکنیم؟
من از دودی و کلاً دود زیادکه با استفاده از کاه ایجاد کرده ام نتیجه هم گرفته ام و زنبورهای مهاجم غارت کندوهایم را رها کرده و فرار کرده اند.
Yours sincerely
taleshalmashoney

نمایه کاربر
mohammad123
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: فارس
تشکر کرده: 552 دفعه
تماس:

پست توسط mohammad123 »

سلام
تجربه
در کندوهای جوان مثلا 4 قاب جمعیت و ضعیف ظرف شربت خوری نباید در کف کندو گذاشت و حتما باید روی سر قابها قرار داده شود زیرا در کف کندو به دریچه پرواز نزدیک بوده و تسهیل کننده غارت خواهد بود
همیشه سعی شودهنگام تغذیه تمام کندوهای زنبورستان همزمان شربت داده شود زیرا اگر در یک روز به تعدادی داده شود و به عده ای تغذیه نشوند نظم زنبورستان از بین خواهد رفت و غارت صورت میگیرد .

معمولا زمانی که تعداد زنبورهای نگهبان دریچه پرواز خیلی افزایش میابد به اندازه ای که نصف بدنه کندو را پوشش دهد احتمال ورود زنبورهای غریبه وجود داشته و این یک عمل دفاعی است .
نمایه کاربر
mohammad123
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: فارس
تشکر کرده: 552 دفعه
تماس:

پست توسط mohammad123 »

ehsanklop نوشته شده:
manoto_mr نوشته شده:دوستان یه کندوی من شک کردم داره غارت میشه . امروز یه چیزی دیدم به عقل زنبورام شک کردم تصویر تصویر تصویر

سلام
این تکنیک زنبورهای عسل دزد تو پاییز هست . اونا با مقدار کمی گرده میرن داخل و سیر عسل میخورن بعد هم میان بیرون . چون نگهبان ها به زنبورایی که شهد یا گرده بیارن کمتر گیر میدن .
گاهی هم زنبورهای کندوی خودشونه که انگهبانها بخاطر عصبانیت اشتباه میگیرن .

زنبور غارتگر رو راحت میشه شناخت . 90درصد اونا زنبورهای مسن هستن که پشتشون تیره شده .

معمولا برای تشخیص اینکه زنبورهای وارد شونده غارتگر هستند یا نه اگر سنگین میان داخل که طبیعیه اگر سبک میان داخل وسنگین خارج میشن غارتگر هستند .
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 11 مهمان