آشنایی علمی و تجربی با آخرین روش های زنبورداری و مسائل مرتبط

سوالات و پرسشهای متفرقه در مورد زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
arash_pordel
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: شیراز-تهران
تشکر کرده: 580 دفعه
تماس:

آشنایی علمی و تجربی با آخرین روش های زنبورداری و مسائل مرتبط

پست توسط arash_pordel »

به نظر شما اگه کسی بخواد کار زنبورداری رو به صورت علمی و با آخرین تکنولوژی روز یاد بگیره، با هدف آموزش زنبورداران منطقه اش، کمک به گسترش زنبورستان های منطقه و ...
نه صرفا ایجاد یک زنبورستان شخصی، به نظر شما باید چه کارهایی انجام بده؟!؟

طبیعتا یکی از این کارهایی که این شخص می تونه انجام بده کسب اطلاعاته، من حدس می زنم که استفاده ی از تجربیات زنبورداران، اطلاعاتشون و مطالعاتشون به صورت حضوری یکی از بهترین راه ها باشه ... نظر شما چیه؟ به نظر شما اگر شخصی با چنین هدفی بخواد پیش زنبورداری بره، چه زمانی از سال بهترین موقع است؟ و می تونه بیشترین اطلاعات رو به صورت عملی هم یادبگیره و تجربه کنه؟

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

Re: آشنایی علمی و تجربی با آخرین روش های زنبورداری و مسائل م

پست توسط mellifera »

arash_pordel نوشته شده:به نظر شما اگه کسی بخواد کار زنبورداری رو به صورت علمی و با آخرین تکنولوژی روز یاد بگیره، با هدف آموزش زنبورداران منطقه اش، کمک به گسترش زنبورستان های منطقه و ...

طبیعتا یکی از این کارهایی که این شخص می تونه انجام بده کسب اطلاعاته، من حدس می زنم که استفاده ی از تجربیات زنبورداران، اطلاعاتشون و مطالعاتشون به صورت حضوری یکی از بهترین راه ها باشه ... نظر شما چیه؟ به نظر شما اگر شخصی با چنین هدفی بخواد پیش زنبورداری بره، چه زمانی از سال بهترین موقع است؟ و می تونه بیشترین اطلاعات رو به صورت عملی هم یادبگیره و تجربه کنه؟

با سلام بهترين موقع فصل بهار يا فصل اغز زنبورداري هستش.تو ايران كه اخرين تكنولوژي روز وجود نداره .مخصوصا زنبورداريهاي سنتي ما.
نمایه کاربر
turkmansahra
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان گلستان - بندرتركمن
تشکر کرده: 201 دفعه
تماس:

پست توسط turkmansahra »

تصویر اميد است روزي برسه كه تمامي امور كشورمون از جمله زنبورداري با آخرين تكنولوژي و علم روز همراه بشه تصویر
آخرین ويرايش توسط 1 on turkmansahra, ويرايش شده در 0.
نمایه کاربر
turkmansahra
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان گلستان - بندرتركمن
تشکر کرده: 201 دفعه
تماس:

پست توسط turkmansahra »

arash_pordel نوشته شده:به نظر شما اگه کسی بخواد کار زنبورداری رو به صورت علمی و با آخرین تکنولوژی روز یاد بگیره، با هدف آموزش زنبورداران منطقه اش، کمک به گسترش زنبورستان های منطقه و ...

[HIGHLIGHT=#dfdfdf]شما فرمودين با تكنولوژي و علم روز ميخواهين زنبوردارارو آموزش بدين .در صورتي كه منبع و مرجع شما خود زنبورداراي محترم باشه ديگه نميشه بهش گفت به روز . با اين روش فقط ميتونين زنبوردار صفر كيلومتر رو راه بندازين با همين داشته ي فعلي زنبوردارها .[/HIGHLIGHT]
نمایه کاربر
yasna
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: پاوه
تشکر کرده: 215 دفعه
تماس:

پست توسط yasna »

اقا ارش وقت مناسب برای هرمنطقه فرق میکنه الان در اهواز و مناطق گرمسیری کم کم بهار میاد این در حالی است که در اردبیل و تبریز از اول پاییز برف امده وتو منطقه ما تا 15 اسفند کار خاصی انجام نمیشه پس وقت بازدید بر حسب منطقه فرق میکنه اول کاری به نطرم باید انجام بشه تهیه یک تقویم زنبور داری است براساس اب وهوای تک تک استانهای ایران شناسایئ مناطق شهد خیز ایران ومحاسبه این که هرمنطقه ظرفیت چند کندو را دارد استفاده از تجربیات زنبوردارهای سنتی ومدرن که تجربه است کم کم به علم تبدیل میشه بر خلاف نظر دوستمان بعد از جمع اوری اطلاعات کافی از کتابهای دانشمندان داخلی وخارجی در مورد بیماری تغذیه .مکملها.ملکه و... جمع اوری امار دقیق زنبورداران وتعداد کندو ومقدار برداشت .شناسایی منابع وکارگاهای تولید وسایل زنبورداریی.ونظارت برکیفیت وسایل ساخته داخل وواردشده از خارج ومدیریت بر این که ازلحاظ هزینه کوچ روی بهتره یا ثابت ماندن مسایل زیاده تا نظر کاربران واساتید چی باشه موفق باشید
نمایه کاربر
arash_pordel
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط arash_pordel »

در مورد اول اینکه همه می دونیم که استفاده از تجربیات زنبورداران کافی نیست! اما راهگشا می تونه باشه. از لحاظ علمی هم اگه کسی بخواد پی گیری کنه در دانشگاه ها رشته ای مرتبط با زنبورداری هست؟ که البته به صورت علمی روی این مسئله کار کنن؟ اصلا چنین رشته ای قابلیت ایجاد شدن داره؟ نیازی برای ایجادش هست؟ چون شما زنبوردارید خیلی راحت تر می تونید به این سوال پاسخ بدید.

دوم اینکه در مورد نظر دوست عزیزمون Yasna بدون که خیلی استفاده کردیم. حالا چه طور می شه این اطلاعات رو جمع آوری کرد؟ فکر کنم یه نفر باید تمام زندگیش رو روی این کار بذاره تا بتونه یه مجموعه ی مدون از همه ی مطالبی که گفتین جمع آوری کنه. البته افرادی هستن با این ویژگی توی مملکت، که برخیشون هم کتاب های متنوعی دادن در بعضی از این موارد. شما دوستان که مستقیما زبنورداری حرفه و شغلتون محسوب می شه باید اینگونه مطالب رو زیاد مطالعه کرده باشین. یعنی چنین منابعی تا به امروز گردآوری نشده؟ یا شایدم شده و ما مطالعه نداشتیم و ندیدیم؟

سوم اینکه در حال حاضر در کشورهایی که از لحاظ زنبورداری پیشرفته محسوب می شن نحوه ی زنبورداری چه جوریه کسی اطلاعات داره؟
نمایه کاربر
arash_pordel
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط arash_pordel »

از دوستان کسی هست که فصل اغز زنبورداري (برای اکثر مناطق بهاره، بیشترین فعالیت زنبورداری در این موقع انجام می شه) در منطقشون بین 20 اسفند تا 10 فروردین انجام بشه؟
بنده همون طوری که گفتم سعی دارم در مورد زنبورداری به روش های جدید و با تکنولوژی روز اطلاعات بیشتری کسب کنم. متاسفانه زنبورداران منطقه ی ما اکثرا زنبورداری رو خیلی خیلی سنتی انجام می دن و با وجود پتانسل بالای منطقه (استان فارس، شهر سبز کازرون) هم میزان تولیدات کمه و هم کیفیت پایین و گاها قیمت تمام شده بالاست.

از این جهت نحوه ی زنبورداری و علوم شما هر چه قدر هم که باشه باید از نحوه ی زنبورداری در منطقه ی ما خیلی خیلی بهتر باشه. از این جهت از دوستان کسی در زمان یادشده فعالیت زنبورداریش شروع می شه؟ که علاقه مند به انتقال اطلاعات و تجربیات به یکی مثل من باشه. یه چیزی شبیه کارآموزی فوق فشرده یا بهتر بگم تخلیه ی اطلاعاتی در چند روز. اگر سمت مناطق جنوب باشه و یا نزدیک تهران که فوق العاده است.

آقا بنده دانشجوی فعالیم. دانشجوی مهندسی صنایع دانشگاه علم و صنعت ایران. برای ارشد سردرگم هستم بین چندین رشته مثل مهندسی صنایع، مهندسی کشاورزی، اقتصاد کشاورزی، مدیریت منابع و ... برای کشف علایق خودم و البته نیاز های روز جامعه به کمکتون نیاز دارم. در صورت توان دریغ نفرمایید. اگر از دوستان کسی می تونه کمک کنه بگه من بیام شهرشون اطلاعات بگیرم...
نمایه کاربر
yasna
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط yasna »

با سلام اقا ارش بزرگواربه حقیر لطف دارید در این مورد که یک نفر تمام زندگیشو صرف این کنه شکی نیست.ما نمتوانیم بگوییم که دانشمندان بزرگوار مملکتمون اقدامی نکرده اند در زمینه های گوناگون کتابهای بسیاری تالیف وترجمه شده است که واقعا جای تحسین دارد ازجمله 1.اوای زنبور عسل که درمورد بیوتکنولوزی زنبورعسل است ترجمه دکترمحمد باقرفرشینه عدل ودکترمحمد ملکان و...2پرورش سیستماتیک زنبورعسل نوشته دکتریدالهی3راهنمای پرورش زنبور عسل دکتر مسعود هاشمی4.پرورش زنبور عسل دکتر عبادی و احمدی5.پرورش ملکه زنبور عسل وتلقیح مصنوعی دکترایرانپور6.کتاب دکتر شهرستانی وکتابهای متعدد دیگر واین سایت که منبع جامع وارزنده ای است اما مشکل این جاست که باید موسسه ای از طرف دولت تاسیس شود که تمام این اطلاعات را جمع اوری کند.مثلا شما اگر گذرتان به بعضی از حوزه های علمیه افتاده باشد تمام متون وکتابهای انها طبقه بندی شده است که شما کتاب مورد نظرتان را در قفسه مخصوص مثلا فقه صرف ونحو تاریخ بدون سردر گمی پیدا میکنید اما در صنعت زنبور داری کشور دانشگاه یا انجمن خاصی نیست که اطلاعات و تالیفات ودست اوردهای این صنعت رابه صورت کامل وجامع و یکجا طبقه بندی کند تا دانش پزوهان بدون سردر گمی به ان مراجعه کنند.مشکلات تاانجا زیاد است که یک دستگاه پرورش ملکه به سختی تهیه وبه دست ما میرسه ویا بسیاری از ما حتی اسم خیلی از ادوات را نشنیده ایم واز دیدن انها تعجب میکنیم وحال این است که جناب عالی برای تحقیق وتحول در این ضمینه میخواهید اقدام کنید اما هنوز نمیدانید از کجا شوع کنید به دلیل نبود منبعی کامل ومورد اطمینان. تصویر تصویر تصویرحکما گفته اند همیشه امیدوار باشید که نا امیدی برادر مرگ است تصویر تصویر تصویر تصویر تصویر تصویر تصویر تصویر تصویر تصویر تصویر تصویر
نمایه کاربر
fara
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

سلام شروع زنبورداری در منطقه ی ما در همین زمان می باشد. خوش حال می شم بتونم کمکی بکنم!
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
yasna
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط yasna »

در خدمتیم امیدوارم بتونم ازتجربیات شما استفاده کنم
نمایه کاربر
arash_pordel
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط arash_pordel »

آقا در حال حاضر که فصل امتحاناته... من زود بتونم بیام 4 و 5 بهمن ماه. بعد آقا Yasna شما شهرتون کجاست؟

دوستان به نظرتون برای انتقال تجربه و اطلاعات چه قدر وقت لازمه؟ چند روز می شه؟
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

arash_pordel نوشته شده:آقا در حال حاضر که فصل امتحاناته... من زود بتونم بیام 4 و 5 بهمن ماه. بعد آقا Yasna شما شهرتون کجاست؟

دوستان به نظرتون برای انتقال تجربه و اطلاعات چه قدر وقت لازمه؟ چند روز می شه؟

سلام
تهران و مناطق اطرافش زنبوردار های بسیار با تجربه و خوبی داره . سعی کنین از اونا کمک بگیرین . برای یاد گیری چند روز کافی نیست . به نظر من بزارین واسه تابستون که درس هم ندارین .
نمایه کاربر
arash_pordel
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط arash_pordel »

آقا احسان ما مهندس صنایعیم. عموما درس هامون سنگین نیست. بعدم مگه یه زنبوردار به تنهایی چه قدر اطلاعات داره که می تونه انتقال بده یعنی نظر شما اینه که بیشتر از دو سه روز ممکنه طول بکشه؟؟؟ چه خبره مگه ؟!!!

از دوستان اگر کسی زنبورداری اطراف تهران هم می شناسه خبر بده.
نمایه کاربر
Mahdi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 28 دفعه
تماس:

پست توسط Mahdi »

دپارتمان کارآفرینی مرکز آموزش های تخصصی کاربردی صنعتی شریف دوره زنبورداری برگزار می کنه که میتونین توش شرکت کنین.

لینک سایت
مهدی اخوان مقدم - زنبوردار
نمایه کاربر
arash_pordel
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط arash_pordel »

آقا مهدی من پیدا نکردم. می شه لینک مستقیم دوره ی آموزشی رو بذارین؟
blackbil
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 1060 دفعه
تماس:

پست توسط blackbil »

arash_pordel نوشته شده:از دوستان کسی هست که فصل اغز زنبورداري (برای اکثر مناطق بهاره، بیشترین فعالیت زنبورداری در این موقع انجام می شه) در منطقشون بین 20 اسفند تا 10 فروردین انجام بشه؟
بنده همون طوری که گفتم سعی دارم در مورد زنبورداری به روش های جدید و با تکنولوژی روز اطلاعات بیشتری کسب کنم. متاسفانه زنبورداران منطقه ی ما اکثرا زنبورداری رو خیلی خیلی سنتی انجام می دن و با وجود پتانسل بالای منطقه (استان فارس، شهر سبز کازرون) هم میزان تولیدات کمه و هم کیفیت پایین و گاها قیمت تمام شده بالاست.

از این جهت نحوه ی زنبورداری و علوم شما هر چه قدر هم که باشه باید از نحوه ی زنبورداری در منطقه ی ما خیلی خیلی بهتر باشه. از این جهت از دوستان کسی در زمان یادشده فعالیت زنبورداریش شروع می شه؟ که علاقه مند به انتقال اطلاعات و تجربیات به یکی مثل من باشه. یه چیزی شبیه کارآموزی فوق فشرده یا بهتر بگم تخلیه ی اطلاعاتی در چند روز. اگر سمت مناطق جنوب باشه و یا نزدیک تهران که فوق العاده است.

آقا بنده دانشجوی فعالیم. دانشجوی مهندسی صنایع دانشگاه علم و صنعت ایران. برای ارشد سردرگم هستم بین چندین رشته مثل مهندسی صنایع، مهندسی کشاورزی، اقتصاد کشاورزی، مدیریت منابع و ... برای کشف علایق خودم و البته نیاز های روز جامعه به کمکتون نیاز دارم. در صورت توان دریغ نفرمایید. اگر از دوستان کسی می تونه کمک کنه بگه من بیام شهرشون اطلاعات بگیرم...

آقای مهندس، من با اینکه از بچه گی با زنبور بزرگ شدم و به دلیل وجود داشتن زنبورستانهای بزرگ و کوچک در محل زندگیم از زنبوردارهای مختلف تجربه کسب کرده ام ولی خیلی چیزها در این سایت آموخته ام. بدون تعارف بنده و شما در یکی از پرمحتواترین سایتهای زنبورعسل ایران عضو هستیم که در کنار داشتن مطالب جالب، جدید و کاربردی فرصت تبادل نظر با اکثر زنبورداران با سواد و با دانش از اقصی نقاط کشور را داریم. کاری که من انجام داده ام این بوده که در طی یک ماهی که از عضویتم در این سایت می گذرد از بسیاری از مطالب قبلی آن بازدید کرده و مطالبی که مورد نیاز من بوده اند را دانلود کرده ام. برای شما نیز چنین پیشنهادی دارم . موفق باشید
Yours sincerely
taleshalmashoney

نمایه کاربر
yasna
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط yasna »

ما کرمانشاه میشینیم شهرستان پاوه نزدیک مرز عراق ماهم از 15 اسفند شروع میکنیم