بهار واقعی و بهار زنبورداری

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
apis
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: ساري
تشکر کرده: 79 دفعه
تماس:

بهار واقعی و بهار زنبورداری

پست توسط apis »

دوستان خواستم با ایجاد این مبحث یه پرشی از زمستان بکنیم و بریم سراغ از خوشه در آوردن زنبور ها
در منطقه ای که زندگی می کنید حداکثر از چه زمانی میشه کندو رو باز کرد ؟
اگر بخواهیم زودتر کندو رو آماده کنیم چه اقداماتی باید انجام بشه

من تو منطقه ساری سال قبل از 16 بهمن ماه این کار رو کردم ولی یه زنبور داری بهم گفت که زنبور هاش در 25 بهمن هرز بافی داشتن

نظر شما چیه ؟
بهترین راه برای باز کردن زنبور چیه؟

زندگی شهد گل است که زنبور زمان می خوردش
آنچه می ماند عسل خاطره هاست
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

Re: بهار واقعی و بهار زنبورداری

پست توسط jamshid »

سلام
دوست عزیز خوشه رفتن زنبور بستگی به هر منطقه داره زنبورها در شمال کشور کمتر خوشه میشوند مگه زمستان هوا ناگهانی سرد و برفی شود در این صورت حدود کمتر از یکماه ممکن است خوشه شوند بله در بهمن ماه اگه هوا مناسب باشه اگه گرده مثل کلزا باشه براحتی موم بافی خواهند داشت از قدیم گفتند مازندران دو فصل داره اگه در زمستان آفتاب باشه تابستان میشه و در تابستان اگه بارانی باشه زمستان میشه.
نمایه کاربر
fara
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

در منطقه ی ما معمولا شروع فصل بهار زنبور داری از اسفند ماه هست ولی شرایط اب و هوایی این جا متغیر هست حتی ممکن هست که در بهمن هم زنبور ها خوشه نباشند ولی به طور معمول از 15 اسفند می شود که با زنبور ها کار کرد .
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام
منطقه ما شروع فصل کاری زنبورها 10 بهمن هستش البته بستگی به تغیرات یک هفته اینور اونور هم میشه.
نمایه کاربر
apis
تماس:

پست توسط apis »

اینجا تقریبا اولین شکوفه ها رو که معمولا متعلق به آلوچه ( گوجه سبز ) هست رو می تونی حدود 25 اسفند ببینی
اما من همیشه به خودم می گم که جمعیت قوی رو باید این موقع داشت یعنی از قبل باید اقدامات لازم رو انجام بدم
چون برای تکثیر و همچنین رقابت برای کشش عسل جمعیت در این موقع از سال شرط پیروز شدن هست
به همین دلیل من با توجه به اینکه دمای هوا هنوز پایین هست و تقریبا با اوج زمان شهد یه 45 روزی فاصله داریم در این موقع سال شروع به تکثیر می کنم
معمولا ملکه های این موقع هم کیفیت بدی ندارن
و در واقع با این کار از بچه کندوهام هم یه چند کیلویی عسل بهاره برداشت می کنم (عسل و شکر )
معمولا همیشه تو فصل کار قلم کاغذ همراهم هست و دائما در حال حساب و کتاب هستم که فکر می کنم راز موفقیت در زنبورداری زمان هست و مدیریت زمان

البته اشتباهات زیادی انجام دادم ولی خب تجربه به راحتی بدست نمیاد(شاید نداشتن یه زنبوردار در کنارم علت اصلی بود )
به هر حال عقیده دارم بازی با قاب های یک کندو عاملی هست که می تونه یه جمعیت 5 قاب ذر فصل بهمن رو به دو کندوی 20 قاب در فصل اردیبهشت تبدیل کنه
نمایه کاربر
Bazmara
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: قوچان- خراسان رضوی
تشکر کرده: 52 دفعه
تماس:

پست توسط Bazmara »

با سلام خدمت سید هادی عزیز
نوشته اید که "به هر حال عقیده دارم بازی با قاب های یک کندو عاملی هست که می تونه یه جمعیت 5 قاب ذر فصل بهمن رو به دو کندوی 20 قاب در فصل اردیبهشت تبدیل کنه "
منظورتان از بازی با قاب ها چیست ؟ لطفا تشریح نمایید.
ضمنا چند ساله که زنبور داری میکنید. با تشکر
نمایه کاربر
Bazmara
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: قوچان- خراسان رضوی
تشکر کرده: 52 دفعه
تماس:

پست توسط Bazmara »

با سلام خدمت دوستان
به نظر من وقت خاصی را برای شروع کار و باز کردن کندو نمیتونیم مشخص کنیم. بسته به منطقه و سال به سال متفاوت است. امسال (91) قوچان حتی تا اواخر فروردین هم هوا بسیار سرد بود و کار زیادی نمیشد انجام داد.
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام گفته اقاي بزم ارا درست هستش.مناطق خيلي با هم فرق ميكنن طرفهاي ماه بستگي داره از 15 اسفند اگه هوا افتابي باشه ميشه كندوهارو بازديد كرد.اما نه با جابجا كردن قابها.فقطتشخيص بديمكه زنبورا در چه وضعي هستن.
بايد دقت كنيم كه در اين موقع از سال هوا چون سرد هستش استرس زود به جمعيت وارد ميشه چون بره مومها سفت هستن و نميشه به راحتي قابها رو از هم جدا كرد و استرس = با كشته شدن ملكه
نمایه کاربر
fara
تماس:

پست توسط fara »

Bazmara نوشته شده:با سلام خدمت سید هادی عزیز
نوشته اید که "به هر حال عقیده دارم بازی با قاب های یک کندو عاملی هست که می تونه یه جمعیت 5 قاب ذر فصل بهمن رو به دو کندوی 20 قاب در فصل اردیبهشت تبدیل کنه "
منظورتان از بازی با قاب ها چیست ؟ لطفا تشریح نمایید.
ضمنا چند ساله که زنبور داری میکنید. با تشکر

یکی از کار هایی که در بازی با قاب ها می توانیم انجام دهیم همسان سازی کندو ها هست با توجه به این که در شمال در هر فصلی تقریبا می شود گل یافت زمان بیشتری در اختیار زنبور دار هست تا راحت تر زنبور ش رو به جمعیت دلخواهش برساند ولی در همه ی مناطق این گونه نیست یعن در چند ماه نه گلی یافت می شود و نه سرما اجازه ی حتی باز کردن در کندو را می دهد .
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
ehsanklop
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
جابجا کردن قابها اگه بصورت صحیح انجام نشه نه تنها سودی نداره میتونه زیانبار هم باشه . پس " بازی کردن با قابها " به نظر من عبارت درستی نیست بلکه مدریت قابها صحیح هست . بهترین و ساده ترین روشی که هست و اغلب به تازه کارها توصیه میکنیم اینه که کل قابهای تخم رو به دیواره بچسبونن و بعد از اون عسل ها رو بزارن . با اینکه ساده است اما کارایی خوبی داره .
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

mellifera نوشته شده:با سلام گفته اقاي بزم ارا درست هستش.مناطق خيلي با هم فرق ميكنن طرفهاي ماه بستگي داره از 15 اسفند اگه هوا افتابي باشه ميشه كندوهارو بازديد كرد.اما نه با جابجا كردن قابها.فقطتشخيص بديمكه زنبورا در چه وضعي هستن.
بايد دقت كنيم كه در اين موقع از سال هوا چون سرد هستش استرس زود به جمعيت وارد ميشه چون بره مومها سفت هستن و نميشه به راحتي قابها رو از هم جدا كرد و استرس = با كشته شدن ملكه

سلام
واقعا ایران سرزمین 4 فصل هست . چند سال قبل 15 اسفند از یکی از کندوهام بچه طبیعی بیرون اومد .
نمایه کاربر
apis
تماس:

پست توسط apis »

دوست عزیزمون درست گفتن بهتره به جای " بازی با قاب ها " بگیم " مدیریت قاب ها "
ولی من چون برام این کار شبیه بازی می مونه بهش می گم بازی
در هر صورت جابجایی قاب ها هنر یک زنبوردار هست
موقع جابجایی باید چند تا چیز یادمون نره
میزان گرده ورودی - دمای هوا - وضعیت هوا ( بارندگی یا صاف بودن هوا ) - میزان ذخیره عسل - میزان تخم ریزی ملکه - جمعیت کندو و ...
موقع جابجایی هیچ وقت یه قاب خالی رو به وسط خوشه نبرید - از صفحه ( موم آج ) استفاده نکنید - هیچ قاب حاوی لارو تخم رو خارج از محدوده خوشه نذارید و ...
در جواب دوستمون باید بگم زنبورداری رو از 5 سال پیش با گرفتن یه بچه کندو از روی شاخه یک درخت شروع کردم ولی متاسفانه با بی تجربگی تمام باعث از بین روفتن اون کلنی شدم
ولی در سال بعد با خرید کندو به این رشته ادامه دادم و 2 سال هم هست که گواهینامه زنبورداری گرفتم
از اون موقع تا حالا با مطالعه زیاد و تجربه معلوماتم رو به حدی رسوندم که باعث مرگ و میر کندوهام نشم
در هر صورت فکر می کنم امسال بهترین سال زنبورداری برام باشه
به امید روزی که زنبورداری ایران در جهان اول باشه
موفق باشیدتصویر
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
همون تور که میدونین زنبوردارها یه ساعت طبیعی تو بدنشون دارن و با همین ساعت طول روز و شب رو با دقت خیلی خوب اندازه میگیرن و همه کارهاشون رو طبق این ساعت تنظبم میکنن . اونا ملاک تخمریزی رو طول روز در نظر میگیرن
بر همین اساس از فردا که طول روز شروع به افزایش پیدا کردن کنه زنبورها هم پتانسیل تخمریزی شون شروع به فعالیت میکنه . فقط منتظر گرده میشن تا سال جدید رو شروع کنن . بنابراین هر زنبوردار از فردا میتونه گرده بده و منتظر شروع تخمریزی باشه . تو مناطق گرمسیر که دیگه نگو .
پس میشه گفت سال واقعی زنبورها از فردا شروع میشه . میخام سال جدید رو به همه دوستان و همکاران و مخصوصا به همه زنبورهای زحمکش تبریک بگم . سال نو مبارک .
نمایه کاربر
m63
محل اقامت: مازندران
تشکر کرده: 38 دفعه
تماس:

پست توسط m63 »

ehsanklop نوشته شده:سلام
همون تور که میدونین زنبوردارها یه ساعت طبیعی تو بدنشون دارن و با همین ساعت طول روز و شب رو با دقت خیلی خوب اندازه میگیرن و همه کارهاشون رو طبق این ساعت تنظبم میکنن . اونا ملاک تخمریزی رو طول روز در نظر میگیرن
بر همین اساس از فردا که طول روز شروع به افزایش پیدا کردن کنه زنبورها هم پتانسیل تخمریزی شون شروع به فعالیت میکنه . فقط منتظر گرده میشن تا سال جدید رو شروع کنن . بنابراین هر زنبوردار از فردا میتونه گرده بده و منتظر شروع تخمریزی باشه . تو مناطق گرمسیر که دیگه نگو .

پس میشه گفت سال واقعی زنبورها از فردا شروع میشه . میخام سال جدید رو به همه دوستان و همکاران و مخصوصا به همه زنبورهای زحمکش تبریک بگم . سال نو مبارک .

الان اگه به کندو از مکمل گرده پرو بی بدیم ملکه شروع به تخمریزی می کنه؟این کار ضرر نداره؟احیانا اگه هوا یکدفعه سرد کنه چی؟من متوجه منظورت نشدم.
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

m63 نوشته شده:

الان اگه به کندو از مکمل گرده پرو بی بدیم ملکه شروع به تخمریزی می کنه؟این کار ضرر نداره؟احیانا اگه هوا یکدفعه سرد کنه چی؟من متوجه منظورت نشدم.

منظور من بیشتر رو تغییر طول روز بود و اینکه میشه فردا رو روز اول سال زنبورها دونست . توضیح هم دادم که چرا . اما تخمریزی باید شرایط منطقه تون رو در نظر بگیرین . من پارسال همین موقعها گرده دادم و زنبورا تخم ریختن و راضی هم بودم .
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

ehsanklop نوشته شده:
m63 نوشته شده:

منظور من بیشتر رو تغییر طول روز بود و اینکه میشه فردا رو روز اول سال زنبورها دونست . توضیح هم دادم که چرا . اما تخمریزی باید شرایط منطقه تون رو در نظر بگیرین . من پارسال همین موقعها گرده دادم و زنبورا تخم ریختن و راضی هم بودم .

الان مشخصه در جنوب كشورمون هوا گرمه چند روز پيش تواخبار نشون داد كه داشتن تو هرمزگان صيفي جات برداشت ميكردن اما در اذربايجان برف مياد.پس هر كس بايد با منطقه خودشون كاراشونو تنظيم كنن.
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
با تشکر از اقای جهانی .شکی نیست که در خیلی جاها امکان تحریک زنبورها نیست . اما بحث مربوط به شروع بهار از نظر زنبورها بود . نه تخمریزی و نه وضعیت اب و هوا . . نظر من این بود که میشه اعتدال زمستانی رو شروع فصل کاری زنبورها دونست .
نمایه کاربر
fara
تماس:

پست توسط fara »

من امشب کندوهامو با یکی از دوستام فرستادم شمال
چند روز پیش اونجا بودم هم هوا خوب هم کلزا گل خوبی داشت و زنبور هم به خوبی کار می کرد .
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
apis
تماس:

پست توسط apis »

سلام
به نظرم امسال با این شرایط هوا در مورد هر کاری که می خواهیم بکنیم باید از قبل کلی بررسی بشه
چون هوا اصلاً قابل پیش بینی نیست
امکان داره مثل همین چند روز پیش دوباره هوا به یکباره بد بشه و دما افت شدید پیدا کنه
در هر صورت امسال احتیاط شرط عقل هست
با تحریک زنبور ها به تخم ریزی بدون مدیریت ممکنه باعث مرگ یک کلنی یا یک زنبورستان بشیم
نمایه کاربر
tag
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: دامغان
تشکر کرده: 115 دفعه
تماس:

پست توسط tag »

fara نوشته شده:من امشب کندوهامو با یکی از دوستام فرستادم شمال
چند روز پیش اونجا بودم هم هوا خوب هم کلزا گل خوبی داشت و زنبور هم به خوبی کار می کرد .
با سلام.میشه بگید کجای شمال الکنون گل کلزا باز شده من همیشه اوایل بهمن به بعد باز شدن گل کلزا رو در ساری دیدم شاید یک گیاه دیگست وعلف هرزه کنار جاده ها معمولا سبز میشه بنام منداب.؟....تصویر
نمایه کاربر
fara
تماس:

پست توسط fara »

tag نوشته شده:
fara نوشته شده:من امشب کندوهامو با یکی از دوستام فرستادم شمال
با سلام.میشه بگید کجای شمال الکنون گل کلزا باز شده من همیشه اوایل بهمن به بعد باز شدن گل کلزا رو در ساری دیدم شاید یک گیاه دیگست وعلف هرزه کنار جاده ها معمولا سبز میشه بنام منداب.؟....تصویر

درود بر شما دوست عزیز
دشت ناز ساری
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
salman
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: اصفهان
تشکر کرده: 56 دفعه
تماس:

پست توسط salman »

apis نوشته شده:سلام
به نظرم امسال با این شرایط هوا در مورد هر کاری که می خواهیم بکنیم باید از قبل کلی بررسی بشه
چون هوا اصلاً قابل پیش بینی نیست
امکان داره مثل همین چند روز پیش دوباره هوا به یکباره بد بشه و دما افت شدید پیدا کنه
در هر صورت امسال احتیاط شرط عقل هست
با تحریک زنبور ها به تخم ریزی بدون مدیریت ممکنه باعث مرگ یک کلنی یا یک زنبورستان بشیم

سلام جالبه بدونین که ملکه استادی ویژه و خبره است که من در حدود دو هفنه پیش به کندوهام که الان گرمسیر هستن خمیر عسل به همراه کمی گرده دادم و بعضی از درختان بادام کوهی اونجا گل کرده ملکه ها به هیچ وجه خارج از توده یا خوشه خودشون تخم نمیریزن پس اگه هوا خیلی سرد هم بشه اگه کندوهاتون خوراک کافی برای گرم کردن داشته باشن اصلا نگران تخم ریزی ملکه نباشین ولی تواین موقع من داروی اکسی تترا ساکلین را با پودر شکر به زنبورا برای احتیاط دادم
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام خدمت همه دوستان
منطقه ما امسال نسبت به پارسال طبیعت حدود 1 ماه جلوتر بهار رو شروع کرده . میخاستم بگم هر کاری میخاین انجام بدین زود بجنبین که احتمالا همه جای ایران همینجوری باشه .
نمایه کاربر
yasna
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: پاوه
تشکر کرده: 215 دفعه
تماس:

پست توسط yasna »

این گفته شما مورد تایید است احسان جان دیروز چن تا گل بابونه رو دیدم که بالا اومده وباز شده بودن که تا حالا تو منطقه سابقه نداشته اما مشکل سرمای دوبارس که باعث شک به زنبورا میشه مثل پارسال که دوبار خودم ضربه خوردم اینه که ما رو از کارمنصرف میکنه تا متحمل ضرر نشیم ایا برای این راه حلی دارن دوستان تصویر
نمایه کاربر
Mahdi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 28 دفعه
تماس:

پست توسط Mahdi »

yasna نوشته شده:این گفته شما مورد تایید است احسان جان دیروز چن تا گل بابونه رو دیدم که بالا اومده وباز شده بودن که تا حالا تو منطقه سابقه نداشته اما مشکل سرمای دوبارس که باعث شک به زنبورا میشه مثل پارسال که دوبار خودم ضربه خوردم اینه که ما رو از کارمنصرف میکنه تا متحمل ضرر نشیم ایا برای این راه حلی دارن دوستان تصویر

با شربت اکسی بدین، ان شاالله مشکلی پیش نمیاد.
مهدی اخوان مقدم - زنبوردار
نمایه کاربر
MOGTABA
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران شهرستان نور
تماس:

پست توسط MOGTABA »

باسلام

در منطقه نور مازندران که ما هستیم دوستانی که با گلزا سال زنبور داری رو استارد می زنند دیگه همین روزا باید کوج بدن من امسال به پیشنهاد دکتر شکوهی جنگل رو ترجیح دادم فکر بکنم تا دو هفته دیگه گل بنفشه و پامجال و گلهای زمینی دیکه ظاهر بشن قراره استارد کار با شربت مخمر باشه که سال گذشته نتیجه خوبی داد
نمایه کاربر
apis
تماس:

پست توسط apis »

امسال متاسفانه هوا اصلا قابل پیش بینی نیست
چند روزی هست که ملکه تخم ریزی رو از سر گرفته اما همش ته دلم می گه هوای مساعد این روز ها یعنی یه سرمای طولانی و مرگ زنبور ها
امسال زنبورداری تو منطقه ما ریسکه
بهار زنبور یه ماه زودتر رسیده
blackbil
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 1060 دفعه
تماس:

پست توسط blackbil »

Mahdi نوشته شده:
yasna نوشته شده:این گفته شما مورد تایید است احسان جان دیروز چن تا گل بابونه رو دیدم که بالا اومده وباز شده بودن که تا حالا تو منطقه سابقه نداشته اما مشکل سرمای دوبارس که باعث شک به زنبورا میشه مثل پارسال که دوبار خودم ضربه خوردم اینه که ما رو از کارمنصرف میکنه تا متحمل ضرر نشیم ایا برای این راه حلی دارن دوستان تصویر

فکر کنم اکسی تترا سایکلین با پودر شکر تو این موقع از سال بهتر از محلول اون تو شربت هستش.
Yours sincerely
taleshalmashoney

نمایه کاربر
hosein552
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: چ وب
تشکر کرده: 17 دفعه
تماس:

پست توسط hosein552 »

blackbil نوشته شده:
Mahdi نوشته شده:

فکر کنم اکسی تترا سایکلین با پودر شکر تو این موقع از سال بهتر از محلول اون تو شربت هستش.
با سلام
دوستان میدونید که زنبور برا مصرف پودر شکر نیاز زیادی به آب داره؟من فکر کنم همون شربت بهتر باشه البته این نظر منهتصویرتصویر
نمایه کاربر
Mahdi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 28 دفعه
تماس:

پست توسط Mahdi »

از زمانی که ملکه ها تخمریزی رو شروع میکنن، دادن شکر بصورت شربت توصیه میشه و زنبورا هم به راحتی اونو مصرف میکنن.
مهدی اخوان مقدم - زنبوردار
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 15 مهمان