راهها وروشهای صرفه جویی در زنبور داری

سوالات و پرسشهای متفرقه در مورد زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
tag
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: دامغان
تشکر کرده: 115 دفعه
تماس:

راهها وروشهای صرفه جویی در زنبور داری

پست توسط tag »

با سلام میدانیم یکی راههای برجا ماندن
وپیشرفت هر صنعتی
صرفه جویی است.
شامل هزینه مواد انرژی کارکر وقت(زمان)
سرمایه ثابت ودر گردش
لوازم وابزار استهلاک نگهبانی حل ونقل
و................................

لطفا هرگونه تجربه و پیشنهاد ،ومطلب در این
زمینه دارید بنویسید

با تشکر
حمیدرضا یاوری
زنبور دار دامغانی

نمایه کاربر
tag
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: دامغان
تشکر کرده: 115 دفعه
تماس:

Re: راهها وروشهای صرفه جویی در زنبور داری

پست توسط tag »

بیشترین هزینه برای نگهبانی وحمل ونقل است اگر چند زنبوردار در زمینه هزینه نگهبانی

باهم شریک شوند وباهم حمل ونقل کنند (باکامیون بزرگتر) هزینه وسختی کار بسیار پایین

میاد.
نمایه کاربر
hamed
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: شهریار-تهران
تماس:

پست توسط hamed »

سلام خیلی از زنبوردارا از بلوک سیمانی برای قرار دادن کندوهاشون استفاده میکنن تا زمستون رو بهتر سپری کنن من امسال از لاستیکهای فرسوده ماشین استفاده کردم جاهایی که لاستیک ماشین عوض میکنن هر روز تعدادی لاستیک از رده خارج دارن که به درد نمیخوره من اونا رو جمع میکنم و کندوهامو روش قرار میدم هم مجانی تموم میشه،هم تو زمستون به خودش رطوبت نمیگیره،هم گرمای خورشید رو تو روزای آفتابی خوب جذب میکنه،سبکه و مدت زمان زیادی میشه ازش استفاده کرد ضمنا حمل و نقلشم راحته
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

tag نوشته شده:بیشترین هزینه برای نگهبانی وحمل ونقل است اگر چند زنبوردار در زمینه هزینه نگهبانی

باهم شریک شوند وباهم حمل ونقل کنند (باکامیون بزرگتر) هزینه وسختی کار بسیار پایین

میاد.

سلام
اگه تو یه منطقه زنبوردار خودش تنها باشه حتی اگه مقدار زیادی پول واسه نگهبان بده بازم چندین برابر اون پول عسل اضافه برداشت میکنه . کلا منطقه هر چی خلوت تر باشه زنبور عسل بیشتری جمع میکنه
نمایه کاربر
salman
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: اصفهان
تشکر کرده: 56 دفعه
تماس:

پست توسط salman »

سلام هزینه های زنبورداری در چند گروه خلاصه میشه

1-حمل و نقل(شکر؛ کندو، عسل، موم و.بازدید های هفتگی)

2-هزینه خرید کندوی نو و طبق و لوازم زنبورداری و خرید زنبور و ملکه

3- هزینه نگهداری(نگهبان، کارگر، تعمیرات کندو ، رنگامیزی و...)

4- هزینه های خرید شکر و گرده

5- هزینه های متفرقه مثل خرید دارو و ظروف فروش عسل و لوازم پرورش ملکه

حال برای کاهش این هزینه ها راههای به نظر من میرسد که امیدوارم بقیه دوستان نیز راههای که به نظرشون میرسه را عنوان کنن

1- با برنامه ریزی دقیق میتوان میزان نیاز شکر و موم و کندو را بدست اورد و برنامه ریزی نقدینگی در تاریخ مناسب خرید هم در تابستان قیمت ارزانتری تهیه کرده و به یک باره به زنبورستان منتقل گردد برای بازدید ها نیز میتوان با تهیه شناسنامه ویژه هر کندو و ثبت وقایع کندوها از تعداد بازدیدها وبه تبع ان از هزینه های رفت و آمد کاست زنبور دارهای که بیش از 300 کلنی دارن در یک منطقه در صورت وجود امنیت میتوانند کندو ها را با یک کامیون منتفل کرده و در فاصله 5 کیلومتری از هم قرار بدن تا با تولید عسل بیشتر راندمان حمل نقل را بالا ببرن

2-خرید کندو و طبق در صورتی که قصد تولید بچه و فروش آن را دارید بالاجبار باید کندوی ارزان قیمت خریداری شود و در صورتی که قصد تعویض کندوهای قدیمی را دارین بهتر است تا جای ممکن کندوی خوب بخریم و در روغن جلا زدن چسب چوب و رنگامیزی صرفه جویی نکنیم تا کندوهای مقاومی داشته باشیم و استهلاک سرمایه را پایین بیاوریم در خرید زنبور تنها باید صرفه جویی را کنار بگذاریم و لی تهیه ملکه میتوان با خرید دستکاه جنتر اقدام به تولید ملکه با ویژگیهای مورد نظر کرد و لی در هر صورت هر چند سال یک بار تهیه ملکه با صفات ژنتیکی خاص ضروری است

3- تصویر
در مورد نگهبانی در مواردی که تعداد کندوها کمتر از 150 عدد هست زیاد مقرون به صرفه نیست که نگهبان بگیریم من خودم سعی میکنم از مرغداریها و یا صنایع موجود در منطقه استفاده کنم که در هنگام عسل گیری از خجالت نگهبان مرغداری یا صاحب باغ یا کارخونه با عسل در میام کارگر هم جز لاینفک کاره ولی در صورت کم بودن کلنی با مدیریت درست میتونید اکثر کارای زنبوراتون را خودتون انجام بدین تا صرفه جویی بشه

4-بهترین صرفه جویی برای خرید شکر و گرده اینه که الف) خودتون با خرید تله گرده گیر اقدام به تولید گرده مورد نیاز خودتون کنید و عسل بالای شفیره ها را استخراج نکنید ب) هنگام استخراج عسل آخر، کندوها را به مناطقی که دارای هوای مطلوبتری دارن ببرین که من پیشنهاد میکنم چاه و مزرعه ای باشه که زراعت های مانند ریحان بذری، کدو، یونجه و گیاهانی باشه که در پاییز هم شهد و هم گرده قابل توجهی داشته باشه
آخرین ويرايش توسط 1 on salman, ويرايش شده در 0.
نمایه کاربر
hosein552
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: چ وب
تشکر کرده: 17 دفعه
تماس:

پست توسط hosein552 »

ehsanklop نوشته شده:
tag نوشته شده:بیشترین هزینه برای نگهبانی وحمل ونقل است اگر چند زنبوردار در زمینه هزینه نگهبانی

میاد.

سلام
اگه تو یه منطقه زنبوردار خودش تنها باشه حتی اگه مقدار زیادی پول واسه نگهبان بده بازم چندین برابر اون پول عسل اضافه برداشت میکنه . کلا منطقه هر چی خلوت تر باشه زنبور عسل بیشتری جمع میکنه

با سلام
در تائید نظر آقا احسان یاید بگم مگه نگهبان چقدر هزینه داره ؟تازه تو این کار بایدیه گوشه چشمی هم به این جور افراد داشت و به فکر این قشر هم بود.
ثوابت باشد ای دارای خرمن اگر رحمی کنی بر خوشه چینیتصویر
برای صرفه جویی باید کار های دیگه کرد
مثلا مدیرت زمان با بازدید کمتر از هر کلنی البته این فقط با مدیریت صورت میگیره .اگه دراین مورد سوالی بود من در خدمت ام.
بهترین صرفه جویی در زنبورداری قوی نگه داشتن کلنی هاست.فکر کنم منظورم را فهمیدید.
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 11 مهمان