زنبور و علم هواشناسی(خاطره)

سوالات و پرسشهای متفرقه در مورد زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

زنبور و علم هواشناسی(خاطره)

پست توسط mellifera »

[JUSTIFY]
تصویر
زنبور و علم هوا شناسی
نهم خرداد - 1391امروز ساعت دو و نیم بعد از ظهر در سیوان مرند بودم - هوا کمی ابری بود و زنبوران مثل روزهای قبل که حتی به حالت چشمه در می آمدند (چشمه اوج پرواز زنبوران و حمل گرده و شهد در ساعات ۲تا ۴ عصر ) اصلا پرواز نمی کردند و کمی تعجب می آمد کسانیکه با زنبور کار می کنند می دانند که زنبوران در هوای بارانی است که پرواز نمی کنند . ولی در هوای نیمه ابری مشکلی ندارند - بعد از یک ساعت کار هوا رو به خرابی رفت تا اینکه رعد ها شروع شدند و باران خوبی گرفت . این صحبت را همانطور که به شما هم عرض کردم به آقای حاجی علی بابا از زنبورداران قدیمی واز اهالی سیوان تعریف کردم . که ایشان گفتند زنبوردرس هواشناسی را خوانده است و خاطره زیر را تعریف کرد :
من جوان بودم و پدرم مشهدی علی در همین سیوان کافه و غذا خوری داشت شخصی از اهالی تبریز به نام آقای موسوی ( یکی از مطبوعاتی های قدیم و تا آنجا که یادشان می آمد مسئول روزنامه ی کیهان آن زمان در تبریز ) زنبوران خود را به روستای سیوان آورده بود .
یک روز بعد از ظهر ایشان زود از کار دست کشیده و وسایل خود را جمع و جور می کرد که پدرم متوجه شد و سئوال کرد آقا چرا بساط را زود جمع کردی ؟
آقای موسوی گفت که یا تگرگ می آید و یا باران سخت . پدرم با تعجب گفت آقا از غیب خبر می دهی ؟ گفت نه . من نه . خبرش را زنبوران آوردند و ادامه داد که تمام زنبوران سراسیمه به کندو بر گشتند و من از آنجا فهمیدم که قرار است اینجوری بشود و طولی نگذشت باران با تگرگ شدید رسید .
و چه تگرگ شدیدی برگی بر درختان نماند که هیچ ، یک گنجشک و سیغیر چینی ( سار ) هم نماند و همه تلف شدند . تا آنجا که این زنبوردار بعد از چند روز از آنجا که طبیعتی برای زنبورانش نماند به ییلاقی دیگر رفت .
برای این زنبوردار که قویا به رحمت ایزدی پیوسته اند از خدایش آمرزش می طلبیم . که جای تعجب است بدون کتاب و بدون این منابع دانشگاهی که ما حالا در دست داریم رفتار زنبوران را خوب متوجه شده بوده اند
اگر کتاب دانشمندان حشره و کسانیکه روی زنبور کار کرده اند مطالعه کنیم آنها می گویند که زنبور چشمش طوری است که آفتاب را از زیر ابر می بیند و یا وقوع باران را حس می کنند
البته گاهی هم می شود که خود بنده دیده ام زنبورا ن گرفتار باران و تگرگ هم می شوند مثلا در حومه سیه چشمه ( روستای عبد الرزاق ) یکی می گفت بادی و طوفانی یک دفعه آمد و تمام زنبوران در حال پرواز را بر داشت و برد و از این بابت خیلی خسارت دیدیم
یا وقتی تگرگ می آید و دمای هوا یک دفعه افت می کند ( ده تا پانزده درجه ) اگرچه خود زنبوران طوری هم نشوند ولی تخمها و لاروهای آنها بر اثر سردی هوا صدمه می بینند و به اصطلاح تخمها سرما می خورند .
*** روز بعد از این صحبت و اطلاعات باارزشی که آقای حاج علی بابا عباس زاده اهل سیوان به ما داد دوباره پیش زنبوران رفتم و حاجی داشت خود را برای رفتن به مرند و مجلس ترحیم یکی از آشنایانش آماده می کرد . نیم ساعت بعد از او سری به زنبورهایش زدم کندویی در حال بچه دادن بود و برایش یک بچه گرفتم و این شد کادوی ما به ایشان بابت تعریف هواشناسی و زنبور ( ۱۱/۳/۹۱).

بر گرفته از وبلاگ چایپاره(چورس)[/JUSTIFY]

نمایه کاربر
AKBAR2
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: بابلسر
تشکر کرده: 15 دفعه
تماس:

Re: زنبور و علم هواشناسی(خاطره)

پست توسط AKBAR2 »

سلام این مطلبی که شما نوشتی کاملا درسته من امسال برام چند بار پیش اومد..امسال من ییلاق جایی بودم با ارتفاع خیلی بالا تقریبا بالای 3000متر.اونجا هرزگاهی مه میشد..اولین بار یه روز افتابی داشتم سر زنبور کار میکردم که دیدم زنبور را همه هجوم اوردن به سمت دریچه ها که برن داخل کندوهاشون..اولش خیلی تعجب کردم ولی تقریبا3دقیقه نشد که انچنان مه شد که من چادر رو گم کردم..تا دو روز هم همینطوری بود..بعد از اون هم هر وقت زنبورا به این شکل برمیگشتن منم میرفتم سمت چادر
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 9 مهمان