روش های مختلف بچه مضنوعی و زمان آن

سوالات و پرسشهای متفرقه در مورد زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران/ساری
تشکر کرده: 36 دفعه
تماس:

روش های مختلف بچه مضنوعی و زمان آن

پست توسط hosseinkhan »

با سلام.شاید خیلی ها بعد از گرفتن بچه مصنوعی کندوی بچه رو به چند کیلومتر دورتر میبرن.میخوام بدونم روش دیگه ای بلد هستین ؟
خودم امروز یه روش یاد گرفتم که نیاز نیس کندوی بچه رو به مکان دیگه ای منتقل کنید.کافیه 1 قاب تخم روز و 1 قاب تخم هفته که همین امروز فردا میان بیرون رو توی کندوی بچه گذاشت و 2 قاب جمعیت پرستار هم داخلش تکونید.جمعیت پرستار که پرواز نمیکنه و تو کندو میمونه
تخم هفته هم دنیا بیاد کندو رو راحت میپذیره چون اصلا ملکه ای نداشته
و از تخم روز هم شاخون میزنن.خوب حتی اگه اگه اگه تعدادی از زنبورا به کندوی مادر برگردن باز هم جمعیتی میمونه که کتدورو ترک نکنه.
البته حتما خیلی ها اینو بلد بودن.چون خودم لمروز یاد گرفتم از ذوق زیاد اومدم اینجه هم بگم.راستی کیا تجربه ی گرفتن بچه مصنوعی از همه ی کندوها تو پاییز یا تو اسفند دارن ؟لطفا توضیح بدید!

نمایه کاربر
fara
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

Re: روش های مختلف بچه مضنوعی و زمان آن

پست توسط fara »

در منطقه ما که مرداد و شهریور زمان نر کشی هست و در پاییز برای جفت گیری ملکه با مشکل بر می خوریم
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

mellifera نوشته شده:در منطقه ما که مرداد و شهریور زمان نر کشی هست و در پاییز برای جفت گیری ملکه با مشکل بر می خوریم

یعنی چی ؟ چی به مشکل میخوره ؟
متوجه منظورت نشدم

آهان منظورت واسه جفت گیری پاییزه ملکه هست که نری وجود نداره
خوب اگه یه کندوی ضعبفتو یتیم کنی که نر ریز بشه چی؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام من پارسال كندويي رو كه تازه گرفته بودم همون روز كه اوردن زود قبل از خارج شدن اكثر زنبوراي پروازي تقسيم كردم تا جمعيتهاشون خوب باشه.كار شما هم كه شدني هست و خوبه به شرطي كه بهار اين كار رو انجام بديم تا جمعيت بتونه خودشو جم و جور بكنه.و شفيره هم در اختيارش قرار بديم.
راجب يتيم كردن هم ميشه اين كار رو كرد اما همخوني بيشتر ميشه تو زنبورستانمون. و واسه يك سال بايد اين كار رو انجام داد.
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

راجع به بچه مضنوعی بدون جا به جا کردن کندوی بچه مصنوعی اطلاعاتم خوب نیس.میشه کامل و شمرده شمرده توضیح بدی؟
نمایه کاربر
aliy
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط aliy »

سلام به دوستان عزیز
من 3 تا کندو 16 قاب دارم و امسال هم شروع به زنبور داری کردم و تجربه ای ندارم و از مطالب دوستان خیلی استفاده کردم ولی میخوام بدونم بعد از عسل گیری ( تابستان ) میشه بچه مصنوعی گرفت که هم محصول عسلمون رو گرفته باشیم هم کندو هارو زیاد کرده باشم؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

سلام خوش اومدي به جمع زنبورداران .
اصولا اين كار زماني مفيد هست كه بتونين ملكه جفت خورده در دسترس داشته باشين والا چون فصل نر كشي سپري شده باعث كم بودن زنبور نر و جفتگيري ناقص ملكه ميشه واسه همين يكم مشكله و بايد اين نوع كندوهارو تغذيه كرد تا به جمعيت ايده ال برسند اما به نظر من اگه ملكه داشته باشي ميشه اين كار رو انجام داد و همزمان با تغذيه تحريكي و تغذيه براي زمستان گذراني اين كار رو انجام داد.
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

حسین خان سلام.یک روش ساده و بدون جابجایی.نصف شانهای یک کندوی قوی با زنبورهای روی آن را داخل یک کندوی خالی میگذاری.سپس کندوی اول(مادر) را به اندازه نصف عرض کندو به سمت چپ جابجا می کنی و بعد کندوی دوم (بچه) را سمت راست کندوی اول و جفت به آن قرار می دهی. روزانه به اندازه 20 سانتی متر دو کندو را از هم دور می کنی تا به یک متر برسد. شرایط: 1/ مهم نیست که ملکه در کدام کندو باشد 2/ حتما باید در هر دو کندو لاروهای یک تا سه روزه وجود داشته باشد.
لازم به ذکر است که زنبور های کارگر که بیرون کندو هستند موقع برگشت تقسیم شده و وارد یکی از این دو کندو خواهند شد.این کاملا راحت و عملی است. خودم این را از یکی دیگر یاد گرفتم وانجامش دادم که کاملا موفقیت آمیز بود.باتشکر دکتر قاسمی
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

با تشکر از دکتر قاسمی عزیز.اما متوجه نشدم کندوی بچه رو سمت راست کندوی مادر باید گذاشت ؟و کندوی مادر رو به سمت چپ دور کرد ؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

mellifera نوشته شده:با تشکر از دکتر قاسمی عزیز.اما متوجه نشدم کندوی بچه رو سمت راست کندوی مادر باید گذاشت ؟و کندوی مادر رو به سمت چپ دور کرد ؟

حسين عزيز خوب نخوندي مطلب رو كندوي مادر سمت چپ و كندوي بچه سمت راست.بايد يك خط از دريچه پرواز كندوي مادر در زمين بكشيم يا علامت بزاريم بهد كندوي مادر رو 20 سانت به چپ از محل علامتگذاري شده و كندوي بچه يا دوم رو 20 سانت به راست از خطي كه كشيديم منتقل ميكنيم.
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

حسین آقا سلام.با عرض پوزش.چپ یا راست فرقی نمی کند این فقط برای درک بهتر مطلب بود.مهم این است که محل سوراخ پرواز قبلی درست در وسط دو کندوی اول و دوم (مادر و بچه) قرار بگیرد و هر روز( برای مثال) 20 سانتیمتر دو کندو را از هم دور میکنیم تا به فاصله مناسب از هم قرار بگیرند مثلا یک متر. این کار باعث میشود زنبورهای بیرون راه خود را گم نکرده و وارد یکی از کندوها شوند که پس از اینکه دو کندو به فاصله مناسب از هم رسیدند تمام زنبور ها کندوی خودرا انتخاب کرده اند.لازم است پس از یک هفته به کندو ها سر بزنیم در این صورت یک کندو حاوی تخم های فراوان و در سنین مختلف است (مثلا یک یا چند روزه)که این نشان از وجود ملکه است. ولی کندوی دیگر سلولهای با تخم سرباز(یک یا چند روزه)ندارد که نشان از عدم وجود ملکه است اما باید یک یا چند عدد شاخون زده باشد.در غیر این صورت باید یک شان حاوی تخمهای یک تا سه روزه از کندوی دیگر(بدون زنبور) به این کندو اضافه کرد.دکتر قاسمی
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

با تشکر فراوان از دکتر قاسمی.
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

سلام خدمت دوستان
من هم تازه واردم به جمع زنبورداران! و اون هم کاملا تصادفی و بدون هیچ گونه پیش زمینه ای وارد یا اینکه به رشته من مربوط شه زنبرداری شدم چون زنبورا خودشون اومدن و ازم درخواست کردن!
من سال آخر مهندسی الکترونیک هستم و از طریق گرفتن بچه طبیعی وارد زنبورداری شدم البته اصول اولیه رو دوست خوبم فرهاد که زنبورها رو هم اون برام گرفت که جا داره تشکر کنم ولی چون علاقه شدید پیدا کردم سریع وارد این سیستم شدم و اولین سال زنبورداریم حدود 6 شانه عسل برداشت کردم فقط از همان یک بچه که الان کل زنبورهام از همون یک خوشه زنبور طبیعی هستن.با این مقدمه می خواستم بگم اون چیزی که من امتحان کردم و خیلی خوب نتیجه گرفتم این بود که:

اولا هیچ عجله ای برای زیاد کردن تعداد کتدوها نداشته باشین چون یک کندوی قوی خیلی بیشتر از دوکندوی ضیعف محصول میاره.وقتی شما از یک کندو بچه بگیرین که واقعا مجبور باشن و جمعیت خیلی زیاد بشن.
اولا بچه رو حتما سعی کنین تو بهار بگیرین و تو فصل های دیگه اقدام به این کار نکنین.اگه تو فصل های دیگه جمعیت شما خیلی زیاد شد و جا توی کندو نبود طبقه بزارین نه اینکه بچه بگیرین.
ولی اگه خیلی به تعداد کندوها علاقه دارین و می خواین زیاد بشه حالا شاید برای پوز دادن که بگین فلان تعداد کندو دارم! این کارا رو بکنین تا نتیجه خوبی حاصل بشه و مقدار محصولاتتون کم نشه
اولا حتما بچه رو از یک جمعیت خیلی قوی بگیرین چون اگه جمعیت شما حتی متوسط باشه با بچه گیری ضیف میشه و کاملا مساعد برای گرفتن انواع افت ها و بیماری ها میشه که واقعا سخته مقابله با اون ها و اکثرا به دلسردی و نابودی زنبورها منتهی میشه چون ندیدم کندوی که خیلی قوی باشه و دچار بیماری بشه اگه هم بشه سریع خودشون خوب میشن.

دوما قبل این که بخواهید بچه بگیرین به اون جمعیت مادر دو هفته قبلش حسابی برسین تا ملکه توی تقریبا همه شان ها تخم بزاره این کار رو میتونین با خمیرشیرین یا شربت یا عسل انجام بدین.
وقتی که دیدید نصف شان ها لاروهای سرپوشیده شد این درست بهنرین زمان بچه گیری هستش.این موفع 3 تا از شان ها با لاروهای سر بسته با زنبورهای روش رو وردارین و وارد کتدوی جدید کنین و یک شانه با لاروای خیلی جوان(کمتر از سه روز) یا تخم وردارین البته با زنبوهای روش و وارد کندوی جدید بزارین تا سلول ملکه رو با این لارو ها بسازن.
یک شان از کنار ها وردارین که مقداری عسل داشته باشه و این شانه هم با زنبورهای روش باشه.نوجه کنین که روی حداقا یکی از شان ها مقدار قابل قبولی گرده باشه چون لاروهای جوان به اونها احتیاج دارن.
بعد کندو رو هر جا که خواستین بزارین و لازم نیست برین کیلومترها دورتر!
کندو رو که در جای اصلی مستقر کردین (سعی کنین جای گرمی باشه یا خوب کندو رو عایق کاری کنین) هفته اول بهشون با شربت غلیض برسن چون زنبورهای قادر به پرواز به کندوی اصلی برمیگردن و کسی براشون نیست که شهد بیاره.بعد از چند روز که زنبورها متولد شدن جمعیت شروع به قوی شدن میکنه و تا زمانی که ملکه جفتگیری کنه و بخواد شروع به تخم ریزی کنه جمعیت به حد کافی قوی شده.زنبور ها که متولد شدن دو شان خالی رو برگردونید به کندوی اصلی تا ملکه بی کار نمونه.

نکته اصلی قبل از بچه گیری این هستش که مطمئن شین که تعداد کافی نر دارین که تو بهار معمولا مقدار زیادی نر وجود داره.

اگه باز دیدن جمعیتوت ضعیف هست از کندوهای دیگه به کمکشون بیابن و با دادن شان های سر پوشیده قویشون کنین
سعی کنین تا جمعیت خودشو بگیره زیاد بهش سر بزنین تا اگه کمو کسری داشتن شرمندشون نشین! و ازتون ناراضی نباشن

باز سوالی بود من درخدمتم البته در حد توانم می تونم تجربیات و مطالبی که خوندمو یاد گرفتنو بهتون انتقال بدم.
موفق باشن
یا علی
((ارسال شده توسط زنبوردار))
نمایه کاربر
shakibajan
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط shakibajan »

سلام.اگه شانهای که برمیداریم داخل کندو بزاریم شاهخون داشته باشن نیازی به تخم روز هم است.
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

shakibajan نوشته شده:سلام.اگه شانهای که برمیداریم داخل کندو بزاریم شاهخون داشته باشن نیازی به تخم روز هم است.

با سلام نه ديگه نيازي به تخم نيست وشاخون نياز ما رو رفع ميكنه واسه توليد ملكه.
نمایه کاربر
shakibajan
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط shakibajan »

سلام .ممنون از اینکه جواب سوالمو د اد ی. یک سوال دیگه اگه بچه مصنوعی بگیر م بهتره یا بز ارم خودشون بچه بد ن.
نمایه کاربر
fara
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

سلام بهتره خودت بچه مصنوعی بگیری در بچه دادن به صورت طبیعی ممکنه بچه به جایی بزنه که گرفتنش سخت باشه و نشه گرفت یا اصلا پیداش نکنی و از دستت در بره .
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
shakibajan
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط shakibajan »

ممنون. fara.پس بز ارم شاهخونهارو که بستن اقدام به بچه گرفتن کنم.
نمایه کاربر
1170
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران - شهرري
تشکر کرده: 45 دفعه
تماس:

پست توسط 1170 »

با سلام : از اينكه بهترين فصل برا بچه گيري بهاره شكي نيست . من امسال دو تا بچه مصنوعي گرفتم و جاي بچه و مادري رو با هم عوض كردم ( ساده تر بگم مثلا" اول يك كندو خالي

كنار كندوي مادري گذاشتم وداخل آن يك شان زنبور كه شاخون هم داشت گذاشتم و يك شان عسل و دو شان هم شفيره گذاشتم و شاخونهاي كندوئي كه مادري بود و ملكه تو اون

بود رو از بين بردم و پس از اتمام كار جاي بچه و مادر رو عوض كردم تا حالا كه خوب جواب داده چون جمعيتش كم نشده و ملكه بچه هم دراومده ) البته شربت فراموش نشه !
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Bing [Bot] و 10 مهمان