سرکه سیب :((توضيحات))

تمامی سوالات در مورد بیماریها و افات زنبورعسل و داروهای زنبورداری و طریقه مصرف و درمان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
Mahdi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 28 دفعه
تماس:

سرکه سیب :((توضيحات))

پست توسط Mahdi »

[JUSTIFY]سوالاتی در مورد سرکه سیب شده بود که لازم دونستم در قالب یک پست بهشون بپردازم . [/JUSTIFY]
[CENTER] << مطالب این پست به منزله تایید استفاده از سرکه سیب نیست و مجموعه ایست از مشاهدات شخصی بنده و تجربه افرادی که ازین ماده استفاده کرده اند >>[/CENTER]
[JUSTIFY]مواد موجود در سرکه سیب عبارتند از استیک اسید ، مالیک اسید ، پتاسیم ، منیزیم ، گوگرد ، فسفر ، کلسیم ، گوگرد ، مس ، آهن و فلوئور . از ویتامین ها هم میشه به A , B(B1,B2,B6),C اشاره کرد . سرکه سیب حاوی مواد دیگه ای مثل آنتی اکسیدانت ها و مواد نگهدارنده و ضد کپک (بخاطر وجود تانیک و اسید پروپیون ) هم هست . pH سرکه سیب بین چهار تا پنجه که میشه گفت جزو اسید های نسبتا قویه .[/JUSTIFY]
[JUSTIFY]تاریخچه استفاده :[/JUSTIFY]
[JUSTIFY]همه ی ماجرا از اینجا شروع شد که یه سری از زنبوردارا بخاطر اینکه دارو نخرن و از مواد شیمیایی استفاده نکنن اومدن و مواد مختلفی مثل عصاره آویشن ، سرکه سیب ، عصاره نعناع و ... رو روی زنبورها امتحان کردن . کم کم اینکار رواج پیدا کرد تا اینکه مشکل سالهای ۸۸ و ۸۹ در زنبورستانهای کشور پیش اومد . نمونه برداری ها نشون داد که زنبورها علاوه بر بیماری هایی که تابحال باهاشون مواجه بودن دچار نوزما سرانا هم هستن و از اونجایی که فوماژیلین اثر کمتری روی نوزما سرانا داشت دوباره بازار استفاده از موادی مثل سرکه سیب داغ شد . افرادی که تلفات نداده بودن دلیل این مساله رو دادن مصرف سرکه سیب و عصاره آویشن میدونستن . این شد که بعضی از زنبوردارا شروع کردن به استفاده از سرکه سیب .[/JUSTIFY]
[JUSTIFY] دلایلی که در رابطه با استفاده از سرکه سیب از زنبوردارا شنیدم :[/JUSTIFY]
[JUSTIFY]۱ - اثر ضدعفونی کننده و ضدقارچ سرکه سیب (قبلا در مورد استفاده از استیک اسید نوشته بودم )[/JUSTIFY]
[JUSTIFY]۲ - پاک کردن املاح داخل روده های زنبورها ! تصویر[/JUSTIFY]
[JUSTIFY]۳ - شکرک نزدن شربت - که میتونیم با جوهر لیمو جایگزینش بکنیم . [/JUSTIFY]
[JUSTIFY]طریقه مصرف :[/JUSTIFY]
[JUSTIFY]۱ - مخلوط با شربت به نسبت 1 به 3 - یکی سرکه و 5 تا شربت - برای درمان[/JUSTIFY]
[JUSTIFY]۲ - مخلوط یک به 20 - برای تغذیه زمستانه[/JUSTIFY]
[JUSTIFY]۳ - مخلوط 1 به 5 با شربت ( 1 شکر و 1.5 آب ) بهمراه یک قاشق عسل و اسپری کردنش روی زنبورها[/JUSTIFY]
[JUSTIFY]۴ - مخلوط 1 به پنج با آب و اسپری از بین قابها - در بهار - زنبورا سریعا مصرفش میکنن .[/JUSTIFY]
[JUSTIFY]جمع بندی :[/JUSTIFY]
[JUSTIFY]در کل باید بگم که خود من هم از سرکه سیب استفاده می کنم و چون دادنش به زنبور ، ضرری بهم نزده فعلا به اینکار ادامه میدم .ولی هنوز به کسایی که با نوزما مشکل دارن اسپری فوماژیلین رو در بهار توصیه میکنم . این رو هم بگم که اگه سرکه ای که دارین خیلی تنده بهتره قبل از هر کاری توی اون یکم آب بریزین وگرنه مصرفش روی زنبورها باعث سوزوندن کرکهاشون میشه . در ضمن ترجیحا وقتی داخل شربت دارو یا مولتی ویتامین ریختین از سرکه سیب استفاده نکنید . [/JUSTIFY]

مهدی اخوان مقدم - زنبوردار
نمایه کاربر
Taherkhani
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: تاکستان
تشکر کرده: 100 دفعه
تماس:

Re: سرکه سیب :((توضيحات))

پست توسط Taherkhani »

با سلام
سرکه سیب قابل استفاده تو زنبور داری باید به روش خانگی ساخته شده باشه و یا به روش صنعتی (در کارخانه صنایع غذایی) که تو فروشگاهها و به صورت پاستوریزه شده تو شیشه قرار داره؟
چون در نوع دوم سرکه ترش تر از سرکه خانگی هست، نحوه و مقدار مصرفش فرقی نمیکنه؟
نمایه کاربر
Yasser
کاربر سایت زنبورعسل ایران
کاربر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: behshahr
تشکر کرده: 3 دفعه
تماس:

پست توسط Yasser »

سلام
حتما از سرکه سیب خانگی استفاده کنید به سرکه سیب بازار نمیشه اعتباد کرد.
نمایه کاربر
Kismar
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: تهران...بجنورد
تشکر کرده: 335 دفعه
تماس:

پست توسط Kismar »

خواص جادوئی سرکه.....
تمیز کردن وسایل خانه با سرکه:

یک فنجان سرکه سفید را در لباسشویی یا ظرفشویی بریزید و ماشین را روشن کنید؛ این کار باعث می‌شود جرم‌های داخل ماشین از بین برود و ضدعفونی شود.

داخل یک سطل آب گرم کمی سرکه بریزید و جرم کاشی‌ها را با آن از بین ببرید. (به غیر از سنگ)

یک قوطی سرکه را شب در سرویس‌های بهداشتی بریزید و بگذارید تا صبح بماند؛ تمام جرم سرویس‌ها را از بین می‌برد.

مبلمان چوبی قدیمی را با دستمالی که از سرکه سفید مرطوب شده پاک کنید.

یک کاسه سرکه مخلوط با آب را در ماکروفر قرار دهید و ماکروفر را به مدت 5 دقیقه روشن کنید سپس با دستمال داخل آن را تمیز کنید؛ ماکروفر تمیز و ضدعفونی می‌شود.

با مخلوط سرکه، آب گرم و برس می‌توانید موکت‌ها و فرش‌ها را برق بیاندازید.

ظروف استیل یا شیرآلات استیل با سرکه سیب براق می‌شوند؛ مخلوط آب و سرکه را بر روی ظروف و شیرآلات استیل بریزید و چند دقیقه بعد آنها را بشوئید.

برای شستن شیرآلاتی از کروم باید یک حوله را به سرکه آغشته کنید و آنها را تمیز کنید.

جا مسواکی را با سرکه بشوئید.

کتری را از سرکه پر کنید و بگذارید نیم ساعت بجوشد تا داخل آن تمیز شود.

ظروف چرب را با مخلوط آب گرم، سرکه و مایع ظرفشویی بشوئید.

در مرحله آخر شست و شوی لباس در لباسشویی می‌توانید یک لیوان سرکه داخل ماشین بریزید تا هر نوع باکتری موجود در لباس و ماشین از بین برود.

سرکه سفید لباس‌ها را خوش بو می‌کند، لباس سفید را براق می‌کند و مانع ایجاد الکتریسیته لباس می‌شود.

فواید سرکه برای بدن:

قرقره مخلوط سرکه با آب گرم برای گلودرد مفید است.

پس از شامپو کردن موها، با کمی سرکه موها را آبکشی کنید تا موهایی نرم داشته باشید.

وان حمام را از آب گرم پر کنید و کمی سرکه به آن اضافه کنید، چند دقیقه در آن دراز بکشید؛ این کار باعث می‌شود خشکی پوست از بین برود و پوستی نرم داشته باشید.

یک قاشق چای خوری سرکه سیب سکسکه را از بین می‌برد.

صبح کمی سرکه سیب قرقره کنید سپس با مسواک دندان‌ها را مسواک بزنید، لکه‌های دندان را از بین می‌برد و باعث سفیدی دندان‌ها می‌شود.

یک جرعه آب سرکه سیب به دلیل خاصیت آنتی بیوتیکی آن باکتری‌های معده را از بین می‌برد.

یک قاشق چایخوری سرکه سیب در یک لیوان آب مخلوط کنید و بنوشید گرفتگی بینی از بین می‌رود.

سرکه سیب پوست را روشن می‌کند و لکه‌های صورت را از بین می‌برد؛ شب قبل از خواب صورت خود را با آب بشوئید و با پنبه آغشته به سرکه صورت خود را پاک کنید و بخوابید.

در لگن آب گرم کمی سرکه بریزید و پاهای خود را در آن گذاشته و ماساژ دهید تا خستگی پاها از بین برود.

کمی سرکه، مقداری آب و عسل بدن را شاداب نگه می‌دارد.

سرکه سفید یا سرکه سیب برای آرتروز، رفع سنگ صفرا و جلوگیری از خونریزی مفید است.

از سرکه سیب می‌توانید برای درمان خارش پوست سر، شوره و خشکی مو استفاده کنید.

سرکه سیب ترک‌های پاشنه پا را از بین می‌برد.

سرکه سیب فشار خون بالا را کاهش می‌دهد، عفونت‌های ادراری را از بین می‌برد، برای تصلب شرائین مفید است، برای درمان مسمومیت غذایی و ناراحتی‌های گوارشی مفید است، پتاسیم بدن را تنظیم می‌کند، ضد باکتری و ضد قارچ است، باعث ارتقاء عمل سیستم ایمنی بدن می‌شود و خاصیت آنتی بیوتیکی و ضد عفونی کننده دارد.

.....منبع..باشگاه خبرنگاران.
*[I]** زنبورستان کیسمار استان خراسان شمالی شهر ستان شیروان***09123386142
...........
[/I]
نمایه کاربر
mohammad123
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: فارس
تشکر کرده: 552 دفعه
تماس:

پست توسط mohammad123 »

سلام
تجربه شیرین استفاده از سرکه سیب طبیعی
این سرکه با نسبتهای مختلفی میتوان در شربت به زنبورها داد نکته مهم اینست که زنبورداران زیادی از این خاصیت بسیار مفید سرکه سیب در سالم ماندن زنبورها بهره برده اند .
تجربه من هم ثابت کرد که واقعا سرکه سیب طبیعی از بیمار شدن زنبور ها جلوگیری کرده و انها را قوی و سرزنده نگه میدارد .
حتی برای انسان هم بسیار مفید است.
نمایه کاربر
yones1986
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان گیلان
تشکر کرده: 151 دفعه
تماس:

پست توسط yones1986 »

[quote="mohammad123"]سلام
این سرکه با نسبتهای مختلفی میتوان در شربت به زنبورها داد نکته مهم اینست که زنبورداران زیادی از این خاصیت بسیار مفید سرکه سیب در سالم ماندن زنبورها بهره برده اند .
تجربه من هم ثابت کرد که واقعا سرکه سیب طبیعی از بیمار شدن زنبور ها جلوگیری کرده و انها را قوی و سرزنده نگه میدارد .
حتی برای انسان هم بسیار مفید است.[/q
آخرین ويرايش توسط 1 on yones1986, ويرايش شده در 0.
نمایه کاربر
yones1986
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط yones1986 »

mohammad123 نوشته شده:سلام
حتی برای انسان هم بسیار مفید است.

سلام ،شما به چه نسبتی تو خمیر وشربت استفاده میکنی؟
نمایه کاربر
mohammad123
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط mohammad123 »

سرکه سیب طبیعی خوبه هر چیزی طبیعیش بهتر جواب میده من هم در خمیر شیرین هم در کیک گرده و هم در شربت استفاده میکنم بستگی داره که ایا سرکه سیب شما رقیق درست شده یا غلیظ ! من سرکه ای که نه تند باشه ونه خیلی بی مزه باشه استفاده کردم به ازای 5 لیتر شربت 5 تا قاشق و در خمیر هم به ازای 5 کیلو خمیر 5 قاشق سرکه سیب استفاده کردم دقت کنید که همین سرکه از گرفتگی شکم زنبور جلوگیری گرده و از مرگ زنبور به علت یبوست در پاییز و زمستان جلوگیری خواهد کرد.
دقت کنید که مصرف بی رویه سرکه باعث عصبانی شدن ونیش زدن زنبور میشه و معمولا مقطعی و محدود به زنبور میدن .
من ابتدا از سرکه سیب خونگی خریدم ولی بعد خیلی راحت خودم برای زنبورام سرکه سیب خونگی درست کردم بهترین دما برای ساختن سرکه 25 درجه هست . تصویر
نمایه کاربر
yones1986
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط yones1986 »

mohammad123 نوشته شده:سرکه سیب طبیعی خوبه هر چیزی طبیعیش بهتر جواب میده من هم در خمیر شیرین هم در کیک گرده و هم در شربت استفاده میکنم بستگی داره که ایا سرکه سیب شما رقیق درست شده یا غلیظ ! من سرکه ای که نه تند باشه ونه خیلی بی مزه باشه استفاده کردم به ازای 5 لیتر شربت 5 تا قاشق و در خمیر هم به ازای 5 کیلو خمیر 5 قاشق سرکه سیب استفاده کردم دقت کنید که همین سرکه از گرفتگی شکم زنبور جلوگیری گرده و از مرگ زنبور به علت یبوست در پاییز و زمستان جلوگیری خواهد کرد.
دقت کنید که مصرف بی رویه سرکه باعث عصبانی شدن ونیش زدن زنبور میشه و معمولا مقطعی و محدود به زنبور میدن .
من ابتدا از سرکه سیب خونگی خریدم ولی بعد خیلی راحت خودم برای زنبورام سرکه سیب خونگی درست کردم بهترین دما برای ساختن سرکه 25 درجه هست . تصویر

محمد جان شما همزمان در استفاده از سرکه از مولتی ویتامین و سایر دارو هام استفاده میکنید؟
نمایه کاربر
mohammad123
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط mohammad123 »

مصرف مولتی ویتامین در پودر شکر مخلوط و در تهیه خمیر وگرده کاربرد داره ولی اندازش خیلی مهمه نسبت ویتامین در خمیر یا شربت طبق نظر کارشناس حداقل یک درصد و حداکثر 5درصد میباشد یعنی در یک کیلو خمیر شما یعنی 1000گرم خمیر فرضا اگر 700 گرمش پودر شکر باشه 10 تا 50 گرم پودر ویتامین در پودر شکر مخلوط میشه .

دقت کنید که ویتامین بیش از حد باعث مسمومیت ومرگ زنبورها میشه.
نمایه کاربر
yones1986
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط yones1986 »

mohammad123 نوشته شده:مصرف مولتی ویتامین در پودر شکر مخلوط و در تهیه خمیر وگرده کاربرد داره ولی اندازش خیلی مهمه نسبت ویتامین در خمیر یا شربت طبق نظر کارشناس حداقل یک درصد و حداکثر 5درصد میباشد یعنی در یک کیلو خمیر شما یعنی 1000گرم خمیر فرضا اگر 700 گرمش پودر شکر باشه 10 تا 50 گرم پودر ویتامین در پودر شکر مخلوط میشه .

دقت کنید که ویتامین بیش از حد باعث مسمومیت ومرگ زنبورها میشه.

مرسی از جوابت،این سوالم جواب بدی ممنون میشم که در خمیر و شربت همراه با سرکه از مولتی ویتامین و سایر داروها نیز بطور همزمان استفاده میکنی؟
نمایه کاربر
mohammad123
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط mohammad123 »

نه من ویتامین و سرکه همزمان برای خمیر استفاده کردم ولی برای دارو فوماژیلین جدا گانه در شربت و اکسی تیلین جدا گانه برای پیشگیری از نوزما و لارو مردگی هر دو در شربت استفاده شد .
سرکه همراه با ویتامین هم در شربت باهم استفاده کردم .

مواد اصلی موجود در سرکه سیب
مواد معدنی( عناصر کمیاب) ویتامین ها
پتاسیم ویتامین C
سدیم ویتامین E
کلسیم ویتامین A
منیزیم ویتامین B1
فسفر ویتامین B2
کلر ویتامین B6
سولفرد ( گوگرد) بتا کاروتین
مس ویتامین P ( موجود در مواد فلاوونوییدی
( flavonoid ) که از گیاهانی خاص گرفته
می شود مثل سویا)
آهن
سیلیسیم
فلور
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

روشی ساده برای تهیه سرکه سیب خانگی:

امیر بیدوا از زنبوردارن تهران شهر ری تجربه خودش از درست کردن سرکه سیب را به شکل به ما گزارش کرده است و از این شیوه که چند ساله استفاده می کند راضی می باشد.
از مزایای این روش سرعت آماده شدن سرکه سیب نسبت به سایر روشهاست.
سرکه سیب را زنبور داران برای پاک کردن شکم زنبور و پیشگیری یا درمان نوزما و... استفاده می کنند.

دستور تهیه سرکه سیب:
بشرح ذیل می شود ظرف چهل روز سرکه سیب درست کرد؛
۱_ به قدر نیاز سیب آماده میکنیم.
۲_ سیب ها را شسته و سر و دم آن را گرفته چهار قاچ میکنیم.
۳_ با دستگاه آبمیوه گیری آب سیب های شسته شده را میگیریم و داخل ظرفی میریزیم.
۴_ به ازای هر لیتر آبمیوه یک لیوان سرکه آماده حدود
200 سی سی به آن ظرف اضافه میکنیم.(مهم:بهتر است از سرکه انگور خانگی استفاده شود)
۵_ ظرف مخلوط آب میوه و سرکه را در محل گرم گذاشته و پس از چهل روز قابل مصرف است.
توضیح:اگر از سیب شیرین استفاده شود سرکه سریعتر عمل می آید.
شیرین بودن سیب برای تهیه سرکه سیب مهم می باشد.
سرکه سیب تهیه شده با روش فوق ملایم تر بوده و زنبور آن را راحتتر مصرف میکند.
بهترین مکان برای نگه داری و آماده شدن سرکه سیب موتورخانه شوفاژ و در صورت در دسترس نبودن در تابستان در جایی که آفتاب مستقیم به آن بخورد.

برگرفته از کانال بازار زنبورداری
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Google [Bot] و 12 مهمان