جمع اوری صدای زنبور خوار در هنگام ترسیدن

تمامی سوالات در مورد بیماریها و افات زنبورعسل و داروهای زنبورداری و طریقه مصرف و درمان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
heroine
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تشکر کرده: 2 دفعه
تماس:

جمع اوری صدای زنبور خوار در هنگام ترسیدن

پست توسط heroine »

با سلام.
زنبور خوار(سبز قبا) یکی از اعصاب خورد کن ترین شکارچیان زنبور عسل میباشد که هنوز راه موثری برای دور کردن این پرنده پیدا نشده.
عده ای با تفنگ یا سم به کشتن پرنده روی میاورند و عده ای با توپ گازی ،ترقه،پارچه قرمز،عکس قوش و.... برای دور کردنش اقدام میکنند که همه این کارها اشکالاتی دارد مانند جریمه،سخت بودن،به صرفه نبودن و موقتی بودن.

با دقت در رفتار این پرنده میشه این رو فهمید که هوش خوبی داره(فرستادن پیش قراول و استفاده از صدا برای جمع شدن و شکار و فرار) و الگویی خاص رو تو شکار دنبال میکنه.

چرا از رفتار عادی این پرنده برا دور کردنش استفاده نکنیم.
چیزی که به ذهن من رسید اینه که پرنده هنگام احساس خطر و یا ترسیدن صدای خاصی تولید میکنه که به بقیه زنبور خوارها هشدار میده و بعد از اون صدا از محل دور میشن.
متاسفانه تا حالا موفق نشدم اون صدارو از اینترنت پیدا کنم و یا اون رو ضبط کنم.میخوام اون صدا رو تست کنم و در صورتی که اثر بخش باشه یک دستگاه هوشمند برای مقابله بسازم که هم توی وقت زنبوردار و هم تو هزینه صرفه جویی بشه.

لطفا همه تلاش کنین و اگه تونستین این صدای خاص(صدایی هنگام ترسیدن) رو همین جا بزارین تا بتونیم با هم به صورت اصولی با این پرنده مقابله کنیم.
اگه کسی بتونه یکیشون رو زنده بگیره و با اذیت کردنش اون صدا رو ضبط کنه که خیلی عالی میشه.

ممنون.

نمایه کاربر
hamed_gwd
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: شیراز - 09365267497
تشکر کرده: 170 دفعه
تماس:

Re: جمع اوری صدای زنبور خوار در هنگام ترسیدن

پست توسط hamed_gwd »

سلام دوست عزیز
کاش همه مثل شما فکر میکردند. والا من خودم از این موجود ضرر دیدم ولی هیچ وقت راضی به مرگ حتی یک دونش نبودم و نیستم. هرجا هم در حمایت از این پرنده زبون بسته حرف زدم با تمام قدرت بهم حمله شده... فقط اینو بگم خوشحالم از اینکه این روشهای جدید به جای اون روشهای بی اثر و انتقام جویانه قدیمی بین زنبورداران جا بیافته حالا میخواد به خاطر جریمش باشه و یا سختیش و یا حفظ محیط زیست. توی منطقه ما امسال این پرنده اونقدر زیاد شده که تمام فصل از اول اردیبهشت تا الان که آخر مهر ماهه در دسته های خیلی زیاد وجود دارند.

و اما راه شما راه خوبی هست. من هم چیزایی راجع به اون و حتی صدای پرنده های شکارچی شنیدم. و اینم شنیدم که توی کشورهای پیشرفته ای مثل آلمان که توی زمستون پرنده ها از کف دست انسانها غذا میخورند و این رفتارهای بیرحمانه در قبال این موجود بسیار بسیار کمتر از اینجاست و سبز قبا هم زیاد وجود داره ولی با این حال این کشور به یک تولید کننده بزرگ ملکه تبدیل شده. شنیدم اونها هم راههای خوبی برای دورکردن این پرنده از زنبورستانهای خود دارند که به هیچ کس ضرر نمیزنه.

امیدوارم در این راه موفق باشید. اگه چیز خوبی راجع به این موضوع دیدم خبر میدم . شماهم اطلاعات خودتون رو با ما در میون بذارید. تصویر
فریب واژه ها را نخوریم. وقتی اولین حرف الفبا کلاه سرش برود فاتحه بقیه کلمات را باید خواند.
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 4 مهمان