لوک اروپایی

تمامی سوالات در مورد بیماریها و افات زنبورعسل و داروهای زنبورداری و طریقه مصرف و درمان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
Whooms
کاربر سایت زنبورعسل ایران
تشکر کرده: 2 دفعه
تماس:

لوک اروپایی

پست توسط Whooms »

سلام
وقت بخیر
من متوجه علائم لوک اروپایی شدم در یکی از کندوهام.
مشکل اینه که این کندو شربت خودش رو نمی خوره (یا خیلی کم می خوره)
من تتراسایکلین 20 تهیه کردم، اما چطور (چه شیوه ای و به چه نسبتی) استفاده کنم حالا که شربت نمی پذیرن زیاد؟

متوجه هستم که این سوال زیاد پرسیده شده، اما مطالعه پست های مختلف منو گیج کرده.

روی بسته اکسی نوشته 0.5 تا 1 گرم ماده موثر برای هر کندو. اکسی 20% هم هست. این یعنی من چند گرم پودر(محصول) باید استفاده کنم برای هر کندو؟
و اینکه روی بسته نوشته قابل حل در آب. این رو می تونم خشک هم استفاده کنم؟ با چه نسبتی؟

نمایه کاربر
hamed_gwd
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: شیراز - 09365267497
تشکر کرده: 170 دفعه
تماس:

Re: لوک اروپایی

پست توسط hamed_gwd »

سلام

برای داروی شما که 20% هست باید مقداری که برای هر کندو میخواید رو پنج برابر کنید. یعنی اگه بخواید به هر کندو یک گرم ماده موثر بخورانید باید 5 گرم پودر فرموله شده رو برای یک کندو استفاده کنید.

بهترین روش استفاده در زمانی که کندو شربت رو بر نمیداره اینه که با اسپری روی قابها و زنبورها اسپری کنید. البته نه در باد و نه در هوای سرد. مواظب باشید که حال زنبوراتون بدتر نشه.با این روش میتونید مقدار داروی کمتری برای هر کندو استفاده کنید و دارو هم نمیمونه و فاسد نمیشه. البته سعی کن روزی حداقل دوبار این کارو انجام بدی.

موفق باشیتصویر
فریب واژه ها را نخوریم. وقتی اولین حرف الفبا کلاه سرش برود فاتحه بقیه کلمات را باید خواند.
نمایه کاربر
Whooms
تماس:

پست توسط Whooms »

ممنونم ازتون.
روی تخم و لارو هم میریزه اسپری ؟ یا خیر؟ (سعی کردم نریزه)
مقدار آب برای اسپری چقدر باشه مناسب تره؟ (من هر گرم ماده موثر رو در 250 میلی لیتر ترکیب، و روی قاب های یک کندو ریختم)

این اولین کندوی منه، به همین خاطر سوالهام پیش پا افتادست،
اما این مقدار0.5 تا 1 گرم برای هر کندو، بصورت اسپری، هر روز همین مقدار اسپری می شه؟ فرمودین روزی دو بار. یعنی دو بار دوز 0.5 تا 1 گرم؟ یا 1 دفعه درست کنم در دو نوبت اسپری کنم؟

ببخشید من تا راه بیفتم کمی طول می کشه.
نمایه کاربر
hamed_gwd
تماس:

پست توسط hamed_gwd »

ببینید شما باید ببینید روی دارو چی نوشته . معمولا یه مقدار برای مصرف محلول هم روش میزنن که با اون عدد میتونید به چیزی که میخواید برسید ولی اگه اون نبود یا نتونستید پیداش کنید همون مقداری که برای شربت استفاده میشه رو روی زنبور اسپری کنید. نترسید. به هر حال این زنبور باید این دارو رو بخوره و وقتی هم که شما اونو به صورت شربت میدادید بازم اونو میخورد و با همون غلظت ازش استفاده میکرد. دلیل اینکه میگم مقدار کمتری از دارو مصرف میشه اینه که شما برای شربت باید مثلا نیم لیتر رو در کندو قرار دهید و بعد از یک روز باید باقیمانده اونو بیرون بریزید ولی وقتی دارید اسپری میکنید ممکنه صد گرم از این محلول استفاده بشه و چیزی دور ریخته نمیشه چون زنبور مجبوره خودش و خانه خودش رو تمیز کنه.
هر بار همین مقدار اسپری کنید. با همون غلظت شربت. بهتره هر بار فقط به اندازه اون یک بار دارو درست کنید و زیاد درست نکنید. یک بار که درست کردید مقدارش دستتون میاد.
بابت سوالها هم مشکلی نیست انشالله بتونیم کمکی کنیم. تصویر
فریب واژه ها را نخوریم. وقتی اولین حرف الفبا کلاه سرش برود فاتحه بقیه کلمات را باید خواند.
نمایه کاربر
Whooms
تماس:

پست توسط Whooms »

سلام، ممنون از راهنمایی کاملتون دوست من،
متاسفانه 50% کندوها از بین رفتن. بیماری لارو گچی و لوک اروپایی و بال های سوخته به انضمام حمله بی وقفه ژاکت زردها.
اینهایی که باقی موندن ، ضعیف ها ادغام شدند. اما بازم ضعیفن.
تو دوره بیماری که شربت نمی خوردن (الانم نمی خورن شاید چون سرده) ذخیره عسل رو خیلی کاهش دادن. هر کندو 2 قاب عسل براش مونده تقریبا که برای زمستون گذرانی شنیدم کمه.
و هنوزم بوی ترشیدگی میدن کندو ها. علت چی میتونه باشه؟ من یک هفته دارو دادم ، یک روز درمیان (هوا بارانی بود هر روز نمی شد) الان که تخم ریزی نیست، بوی ترشی یغنی بیماری مغلوب نشده؟

اگر اول بهار زنبور هارو (فقط زنبورها و ملکه) بریزم تو کندوی جدید که فقط ورق فونداسیون موم داره، و با سرکه سیب و شربت تغذیه کنم تا خونه سازی کنن از ابتدا، آیا کار اشتباهیه؟ شنیدم کندوی آلوده
می شه با این روش به کندوی پاک تر تبدیل بشه. درسته؟
نمایه کاربر
hamed_gwd
تماس:

پست توسط hamed_gwd »

سلام
این که کندو رو عوض کنید و پوکه ها رو ذوب کنید کار خوبیه. ولی یه سوال: هنوز مگه شما در کندوهاتون تخم ریزی و لارو دارید؟ اگه ندارید خیلی نگران نباشید. ولی باید به جای شربت از خمیر شیرین و یا کیک گرده استفاده کنید. در ضمن تنگ کردن کندو و فشرده کردن زنبور رو خیلی جدی بگیرید و بدونید خیلی توی سرما مهمه. و اینکه زنبورا رو به جایی منتقل کنید که بادگیر نباشه و باد توی کندو نره. اگه جایی رو دارید منتقل کنید تا از مشکل شکارچی های زنبور هم در امان باشید. اجازه ندید توی کندوها رطوبت بمونه و محیط کندو مرطوب بشه. میتونید کندوهاتون رو از بغل به هم بچسبونید و سوراخ پرواز رو یکی در میان به یک سمت بذارید تا امکان ورود اشتباه زنبورها به کندوهای دیگه کم بشه. روی اونا هم یک نایلون بکشید که بارون کندو رو خیس نکنه سوراخ پرواز هم بسته نشه.

موفق باشید تصویر
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 11 مهمان