فرار زنبور

تمامی سوالات در مورد بیماریها و افات زنبورعسل و داروهای زنبورداری و طریقه مصرف و درمان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

فرار زنبور

پست توسط ehsanklop »

با سلام
دیروز یه کندوی خیلی خوبم ناپدید شد .قاب های عسل رو ول کرده بودن و رفته بودن . یه زنبور7 قاب ممتاز . اخه تو این سرما کجا میرن . اصلا واسه چی میرن؟ تصویر

نمایه کاربر
koohi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: اصفهان
تشکر کرده: 332 دفعه
تماس:

Re: فرار زنبور

پست توسط koohi »

سلام ،بعضی وقتها بخاطر زیاد بودن کنه واروآ این اتفاق میفته.
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

با سلام
بعد از تغذیه پاییزه داروی ضد کنه دادم . ایا علت دیگه ای هم برای فرای زنبور هست ؟ من تعجبم از اینه که تو این سرما رفتن !
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

مطالبی رو که مدیریت سایت گذاشتن نگا کردم ولی بدتر گیج شدم . ظاهرا هیچ کس نمیدونه قضیه چیه

راستی همه با هم رفتن . ملکه و گارگرها و همه . خدا رو شکر که جعبه رو حداقل برام گذاشتن
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام علت اصلی ترک کندوها یک عامل بیماری بنام نوزما سرنا (ccd) میباشد زنبورهای آلوده به این بیماری بیشتر در خارج از کندو و در حین پرواز میمیرند یا اینکه توان برگشتن به کندو را ندارند اما کمتر در جلو کندو یا اصلا دیده نمیشوند به همین دلیل نمیشه تشخیص داد که چه بیماری دارند لذا زنبورها بعد از خروج از کندو دیگه بر نمیگردند بهترین راه پیشگیری در اواخر شهریور و مهر ماه محلول کاسپین سولوشن و مخلوط فوماژیلین بهمراه تتراسایکلین بصورت شربت به کندوها خورانده شود و در فاصله چهار تا شش روز تکرار شود همیشه پیشگیری بهتر از درمانه.
نمایه کاربر
koohi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: اصفهان
تشکر کرده: 332 دفعه
تماس:

پست توسط koohi »

سلام ،یکبار در مهرماه 2-3 سال قبل در یک روز دویار دیدم که زنبور های دو کندو همگی یکباره خارج شدن و رفتن از یکی پرسیدم که چرا اینطور شد گفت احتمالا کنه دارند وبا معاینه دیدم بله دارنددر حالیکه غذای کافی هم بودحتی ملکه رفت وهیچی باقی نمانددر ضمن آقای "jamshid"آیا روش درمان فوق در اوخر زمستان نیز قابل استفاده است زنبور های من از 20 بهمن تخم گذاری را شروع می کنند.
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام علت رفتن زنبورها را شرح دادم ممکنه زنبوری که فرار میکنه کنه هم داشته باشه اما من ندیدم به صرف داشتن کنه کل زنبورها فرار کنند لذا عامل اصلی نوزما سرانا میباشد یا همان ccd لذا در شهریور و پاییز باید پیشگیری شود اگه در منطقه شما مشکل سرما ندارید میتوانید دارو بدهید محلول کاسپین برای پیشگیری خیلی مناسبه این محصول در آمریکا و کانادا بسته ای 60 دلار فروخته میشه ولی در ایران یک سوم آن قیمت میباشد حدود بیست هزار تومان .
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

با سلام
جمشید عزیز تلفات این بیماری نوزما سرانا به چه شکلی هست؟ ممکنه یه کندوی قوی تو این فصل ( 7 قاب ) رو تو یه هفته کاملا از بین ببره؟به صورتی که حتی ملکه هم ناپدید بشه؟
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام
بله وقتی نوزما سرانا کندویی را آلوده کنه فرقی نداره کندو چند قاب باشه تلفات این بیماری در جلو کندو و اطرافش مشخص نمیشه وقتی زنبورها پرواز بلند کردند دیگه برنمیگردند لذا فقط باید پیشگیری شود.
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

با سلام

میشه علایم نوزما سرانا رو ذکر کنین . ایا مثل نوزما روده زنبورها سفید رنگ میشه و ... یا با علایم نوزمای معمولی تفاوت داره؟
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام
در نوزما سرانا هم زنبور شکمش باد کرده و روده اش را بکشیم سفید است همانند نوزما ولی در کنار کندو علایمی وجود نداره لذا تشخیص این بیماری مشکلتره درمانش همان فوماژیلین و کاسپین سولوشن میباشد این به بیماری خفته شبیه است لذا از قبل باید پیشگیری شود با روش گفته شده پیشگیری آسان میباشد.
نمایه کاربر
turkman
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: گلستان-شهرستان بندرترکمن
تشکر کرده: 59 دفعه
تماس:

پست توسط turkman »

سلام آقا جمشید لطفا هر درمانی را که میفرمائید نسبت ترکیب داروها راهم بفرمائید مثلا مخلوط فوماژلین و تترا چند به چنده ؟ ممنون
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام
در خصوص مقدار مصرف داروها معمولا در پشت جلد نوشته شده تترا یا آمپی سیلسین برای دو نیم لیتر شربت یک عدد کپسول انتی بیوتیک و یک قاشق چایخوری پر
فومازیلین ایرانی .
اما بهترین روش یک کپسول و یک قاشق چای خوری فوماژیلین سر صاف خارجی و دو قاشق مرباخوری پودر کاسپین سولوشن برای دو نیم لیتر شربت برای درمان نوزما سرانا یا ccd
این روش را قبل از آنکه کلنی دچار بیماری شود باید برای پیشگیری داد در پاییز بخصوص بعد از برداشت آخرین مرحله عسل و در بهار قبل از فراوانی شهد بستگی به مناطق کشور داره.
نمایه کاربر
YONES_Z
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: فارس
تماس:

پست توسط YONES_Z »

متاسفانه 2 تا از کندوهای منم رفتند

البته یکیشونو گرفتم

اما جمعیتش خیلی کم شده

اما اون یکی را دیدند که با هم رفتند و مساله تلف شدن نبوده

مشکل از یه بیماری مثل کنه هست
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام
فرار زنبورها دلایل چندی دارد ازجمله بیماری و وجود کنه اما گاهی اوقات بدلیل نبود گرده و نداشتن ذخیره گرده کل کلنی اقدام به ترک کندو میکنند این موضوع بیشتر در مورد بچه زنبورها صدق میکند که توان جمع اوری گرده را نداشتند اگه همین بچه زنبورها فشرده باشند و ملکه جوان بوده اما تعداد قاب کم باشه و ملکه جا برای تخم ریزی نداشته باشه اقدام به ترک کندو میکنند پس لازمه در این خصوص مدیریت شود
نمایه کاربر
saman656
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: تبریز
تشکر کرده: 8 دفعه
تماس:

پست توسط saman656 »

یدونه بچه من رفته کنه هم نداشت ولی جمعیتش خیلی کم بود و عسل هم براشون نذاشته بودم و شربت می دادم که شاید ملکه اش رو استفاده کنم
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

saman656 نوشته شده:یدونه بچه من رفته کنه هم نداشت ولی جمعیتش خیلی کم بود و عسل هم براشون نذاشته بودم و شربت می دادم که شاید ملکه اش رو استفاده کنم

با سلام مشكل شما در اين متن ذكر شده:

ترمز دادن بچه و مقابله با فرار مکرر

بر خلاف بعضی از اوقات که بدون هیچ زحمتی بچه در زنبورستان شما خود یک کندوی خالی پیدا کرده و بعد از اردو زدن به داخل کندو رفته و مستقرر می شود گاهی بعضی از بچه ها لجاجت در ترک کندو دارند . یعنی پس از اینکه از شاخه درخت به داخل کندو ریخته شدند پس از مدت کوتاهی مثلاً نیم ساعت آن را ترک می کنند . گاهی پیش می آید که بچه در یک روز چندین دفعه اقدام به ترک کندو می کند . برای جلوگیری از فرار بچه از کندو بهتر است که از سایر کندو های خود یک یا دو قاب تخم با لارو و بدون عسل برداشته به همراه دو یا سه قاب موم دوزی شده را داخل کندو گذاشته و سپس بچه را داخل کندو ریخته تا زنبور ها مشغول پرستاری از این لارو ها و موم بافی شده و فکر فرار از سرشان خارج گردد .
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام
با تشکر از آقای جهانی روش گفته شده خیلی خوب میباشدمیشه با این روش بچه زنبور را در کلنی نگه داشت اما گاهی اوقات مشاهده میشه کلنی ضعیف (بچه زنبور) با اینکه لارو و شفیره داره و هیچگونه علایم بیماری ندارد اما اقدام به ترک کندو میکنند البته مشاهده میشه این زنبورها به کندوهای مجاور وارد میشوند چند روز پیش یکی از بچه زنبورهای من با اینکه تخم روز و لارو و شفیره داشته اقدام به ترک کندو کرده فقط تعدادی از نوزادان که قادر به پرواز نبودند ماندند واقعا گاهی اوقات دلیلی نمیشه پیدا کرد البته این کلنی ذخیره گرده نداشته من یک روز قبلش گرده به این کلنی دادم ولی بنظر میرسه کلنی بطور غریزی از فبل تصمیم به ترک کندو داشته و همین کار را کرد.
نمایه کاربر
peymanbee
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 58 دفعه
تماس:

پست توسط peymanbee »

ترک کندو توسط زنبور ها میتونه دلایل مختلفی داشته باشه که در کل امروزه از ان به CCD یاد میشه. بیماری نوزما یکی از مظنونین این اتفاقه و شاید مظنون اصلی باشه.تشخیص اینکه این بیماری به شرط وجود قطعی در زنبورستان شما توسط گونه ی نوزما سرانا هست یا نوزما اپیس در حال حاضر توسط ازمایش های ملکولی امکان پذیره که نمیدونم در ایران انجام میشه یا نه.تا انجایی که من مطالعه کردم ترک کندو در بیماری نوزما اغلب شامل زنبورهای کارگر میشه نه همه ی زنبور ها اما شاید در مقطعی نبود کارگرها و مختل شدن روند طبیعی عامل این ترک باشه.برای رفع سریع این مشکل شاید درمان کور نوزما کارساز باشه اما در طولانی مدت اگر از زنبور هاتون نمونه هایی داشتم میتونستم کمک کنم که ایا واقعا کندو ها تون نوزما سرانا دارن یا خیر. اگر اطلاعات بیشتری در این زمینه بخواهید با ایمیل من در تماس باشید خوشحال میشم خدمتی کرده باشم.
blackbil
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 1060 دفعه
تماس:

پست توسط blackbil »

jamshid نوشته شده:سلام
در خصوص مقدار مصرف داروها معمولا در پشت جلد نوشته شده تترا یا آمپی سیلسین برای دو نیم لیتر شربت یک عدد کپسول انتی بیوتیک و یک قاشق چایخوری پر
فومازیلین ایرانی .
اما بهترین روش یک کپسول و یک قاشق چای خوری فوماژیلین سر صاف خارجی و دو قاشق مرباخوری پودر کاسپین سولوشن برای دو نیم لیتر شربت برای درمان نوزما سرانا یا ccd
این روش را قبل از آنکه کلنی دچار بیماری شود باید برای پیشگیری داد در پاییز بخصوص بعد از برداشت آخرین مرحله عسل و در بهار قبل از فراوانی شهد بستگی به مناطق کشور داره.

د.ست عزیز جناب جمشید، اگه امکان داره درباره کاسپین سولوشن بیشتر توضیح دهید.
Yours sincerely
taleshalmashoney

نمایه کاربر
ahmad67
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان همدان-شهرستان فامنین
تشکر کرده: 2 دفعه
تماس:

پست توسط ahmad67 »

سلام
در شهرستان ما هم بیشتر زنبورها از کندو رفته اند و 4 تا از کلنی های من مرده اند
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام
در سایت عسل کاج کاربرد کاسپین سولوشن را گذاشتم شما میتوانید با مراجعه به آن اطلاعات لازم را کسب نمایید من قبلا هم گفتم در خصوص فرار زنبور و مردن در زنبورستان من تقریبا این مسایل نیست اگه در همین سایت هستید میتوانید مرکز پرورش ملکه کاسپین و کارنیولان را کلیک کنید
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

http://www.asal-kaj.ir/1389-11-17-14-40-28.html

کاسپین سولوشن

ترکیبات:ترکیبی از فرمونها و ژل رویال پودر شکر و مواد طبیعی و نگهدارنده میباشد

عملکرد:وجود فرمونهای لارو موجب میشود تا زنبورها از پروتیین (گرده) بیشتری تغذیه نموده و نتیجه تغذیه گرده موجب میشود که تولید ژله کارگر و ملکه به مقدارچشمگیری افزایش یابد و موجب افزایش تخم گذاری ملکه شود.

زمان استفاده:قبل از شروع تخم گذاری ملکه (اول فصل) یک ماه قبل از جریان شهد و تکرار آن بعد از برداشت عسل

روش استفاده جهت تحویل ملکه:دو قاشق کاسپین"دو قاشق عسل"سه قاشق گرده را در 2 لیتر شربت غلیظ حل کرده و از یک روز قبل از تحویل ملکه تاروز پنجم تحویل ملکه به کلنی خورانده شود (روزی 2 بار)

جهت پرورش ملکه:بر اساس 30 پیوند سه قاشق عسل دو قاشق کاسپین چهار قاشق چایخوری گرده در 2/5 لیتر شربت حل نموده و در فاصله 4 روز روزی دو بارخورانده شود

درمان لوک آمریکایی و اروپایی. نوزوما آپیس .نوزما سورنا و آمیب ها :مقدار 2.5 لیتر شربت.یک قاشق غذا خوری عسل.یک قاشق غذاخوری گرده.دو قاشق چای خوری کاسپین سولوشن.یک قاشق چای خوری فوماژلین و یک عدد آنتی بیوتیک500 (آمپی سیلین.آموکسی سیلین...) به هرکلنی نیم لیتر به ازای 5 قاب جمعیت خورانده شود و در فاصله 4 تا 6 روزتکرار شود .در حالت معمول کلنی هایی که به لوک آمریکایی دچار شدند باید سوزانده و نابود شود ولی با کاسپین سولوشن میتوان این کلنی ها را درمان نمود و از سوزاندن آن جلوگیری نمود.

جهت افزایش تخم گذاری ملکه :عسل یک قاشق غذا خوری .گرده یک قاشق غذا خوری .آبلیمو یک قاشق چای خوری.کاسپین سولوشن یک قاشق مرباخوری را با 2.5 لیتر شربت دو به یک (دو شکر و یک آب )حل شود سپس در فاصله 4 تا 6 روزبمدت حداقل یک ماه تکرار شود .در ضمن جهت ادقام دو کندوی بدون ملکه ازاین محلول میتوان استفاده کرد روش استفاده محلول فوق از دو روز قبل از ادغام به کندو خورانده شود بعد میتوان براحتی کندوها را بدون تلفات ادغام نمود در خصوص معرفی ملکه به کندو فاقد ملکه نیز میتوان از چهار روز قبل اقدام نمود.

با توجه به محدویت تولید این محصول و انحصاری بودن آن در ایران لذا برای خرید این محصول از قبل ثبت سفارش نمایید

قابل یاداوریست این محصول در ایران مشابه ندارد.
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 9 مهمان