بهترين زمان براي طبق دادن و دادن فضا

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

Re: بهترين زمان براي طبق دادن و دادن فضا

پست توسط saman »

سلام
مطمنی کندوت دوباره شاخون نداشته؟شاید از دستت در رفته یکی از شاخون هاشو بتراشی و دوباره بچ داده و نفهمیدی؟ چون برای یکی از دوستان من همچی مسلئه ای پیش آمده بود و در نتیجه جمعیت کندوش کم شده بود و ترس ورش داشته بود که زنبوراش سی سی دی دارن

نمایه کاربر
fara
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

hosseinkhan نوشته شده:
hasan1337 نوشته شده:با عرض سام و خسته نباشيد خدمت همه دوستان

راستش منم دو ماهي ميشه دو كندو خريدم كه با كمال تعجب زنبورهاي يكي از كندوهام بي دليل مردن
اما يكي از كندوهام تازه زنبور داده و ملكه اونو با زنبوراش گرفتم و در يك كندوي جداگانه گذاشتم اما حالا اون كندويي كه زنبور داده طبقه بالا ديگه زنبوري نمونده به نظر دوستان چيكار بايد بكنم خواهش ميكنم راهنماييم كنيد با تشكر از همه

هیچ زنبوری بی دلیل نمیمیره.حتما ببین علتش چی بوده ...اگه زنبورا داخل کندو مردن طوری که جسدشون رو به تعداد زیاد رو هم جمع شده مطمئن باش زنبورات بیمار بودن. و احتمالا اون کندوت هم بیماره. اگه زنبورات توی کندو نمردن و فقط یه روز دیدی که هیچ زنبوری توی کندو نیس این نشونه ی سی سی دی هست... که من تاحالا بهش برخورد نداشتم.
سال قبل بعد از مشغله ی زیادب که داشتم بعد از 5 6 روز به یکی از کندوهام سر زدم...دیدم جمعیت 3 4 قاب داخل کندو همه مرده هستن....داخل کندو هم کرم بزرگ پروانه موم خوار داره وول میخوره.البته غذا هم نداشتن....بعدا متوجه شدم این کندورو خیلی وقت بود بازرسی نکرده بودم و از دستم در رفته بود .

در CCD ملکه همراه با تعدادی خیلی کم از زنبور ها در کندو می ماند پس اگر جمعیت به طور کامل همراه با ملکه در کندو نبودند نمی تواند CCD باشد.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران/ساری
تشکر کرده: 36 دفعه
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

fara نوشته شده:
hosseinkhan نوشته شده:

راستش منم دو ماهي ميشه دو كندو خريدم كه با كمال تعجب زنبورهاي يكي از كندوهام بي دليل مردن
اما يكي از كندوهام تازه زنبور داده و ملكه اونو با زنبوراش گرفتم و در يك كندوي جداگانه گذاشتم اما حالا اون كندويي كه زنبور داده طبقه بالا ديگه زنبوري نمونده به نظر دوستان چيكار بايد بكنم خواهش ميكنم راهنماييم كنيد با تشكر از همه

هیچ زنبوری بی دلیل نمیمیره.حتما ببین علتش چی بوده ...اگه زنبورا داخل کندو مردن طوری که جسدشون رو به تعداد زیاد رو هم جمع شده مطمئن باش زنبورات بیمار بودن. و احتمالا اون کندوت هم بیماره. اگه زنبورات توی کندو نمردن و فقط یه روز دیدی که هیچ زنبوری توی کندو نیس این نشونه ی سی سی دی هست... که من تاحالا بهش برخورد نداشتم.
سال قبل بعد از مشغله ی زیادب که داشتم بعد از 5 6 روز به یکی از کندوهام سر زدم...دیدم جمعیت 3 4 قاب داخل کندو همه مرده هستن....داخل کندو هم کرم بزرگ پروانه موم خوار داره وول میخوره.البته غذا هم نداشتن....بعدا متوجه شدم این کندورو خیلی وقت بود بازرسی نکرده بودم و از دستم در رفته بود .

در CCD ملکه همراه با تعدادی خیلی کم از زنبور ها در کندو می ماند پس اگر جمعیت به طور کامل همراه با ملکه در کندو نبودند نمی تواند CCD باشد.

بنده تجربه نکردم اما شنیدم ملکه هم ترک میکنه . شما بهتر میدونید.
نمایه کاربر
fara
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

hosseinkhan نوشته شده:
fara نوشته شده:
hosseinkhan نوشته شده:

بنده تجربه نکردم اما شنیدم ملکه هم ترک میکنه . شما بهتر میدونید.

در ccd کارگران ناپدید شده و ان چه در کندو باقی می ماند ملکه - شفیره ها و زنبورانی که به تازگی به دنیا امده و در کنار این ها ذخیره نسبتا مناسب غذایی است .
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
mohammad0571
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 49 دفعه
تماس:

پست توسط mohammad0571 »

باسلام امروز که به کندوم یک قاب خالی دادم بااین که کندو 9 قاب شده ولی دیگه به اندازه یک قاب دیگه جا نیست چون بعضی از کادر ها چاق شدن در این موقع میتونم به کندو طبق بدم؟
yasmangola_love
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: قائمشهر
تشکر کرده: 259 دفعه
تماس:

پست توسط yasmangola_love »

دم غروب ببین اگه زنبورا زیر در کندو خوشه بستن و جمع شدن در حدی که یه قابو تقریبا بتونن پر کنن طبق بده.در غیر این صورت ریسکه کارت.اگه وضعیت شهد و گرده منطقت عالیه میتونی برگه بدی ولی من اگه به جات بودم پوکه میدادم که تا دو سه روز دیگه تخم هم ریخته باشه ملکه تا با جمعیت خوب زود بری برا بافتن رو طبق ...

یا امام رضا
خبری هست در این خانه که زنبور عسل
مرض قند گرفت از نمک سفره ی تو
نمایه کاربر
mohammad0571
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط mohammad0571 »

دوست عزیز کندو 9 قابه و دیگه تو کندو قاب جا نمیشه الان بخوام 10 قابش کنم باید طبق بدم عیب نداره؟
yasmangola_love
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: قائمشهر
تشکر کرده: 259 دفعه
تماس:

پست توسط yasmangola_love »

mohammad0571 نوشته شده:دوست عزیز کندو 9 قابه و دیگه تو کندو قاب جا نمیشه الان بخوام 10 قابش کنم باید طبق بدم عیب نداره؟

من جواب شما رو دادم.
فرق نمیکنه کندوتون 11 تا قاب جا میشه یا 8 تا.
مهم اینه که الان تو کندو جا ندارید.

فعلا تا اینکه جمعیت بالا نیومد طبق ندید که تو گرم کردن کندو دچار مشکل میشن.

بالا اومدن هم توضیح دادم: دم غروب در کندو رو که برمیدارید زیر در کلی زنبور به حالت خوشه قرار دارند.این بهترین حالت برا طبق دادنه.

زیاد عجله کردن = درجا زدن زنبور ...

یا امام رضا
خبری هست در این خانه که زنبور عسل
مرض قند گرفت از نمک سفره ی تو
نمایه کاربر
sam20
کاربر سایت زنبورعسل ایران
کاربر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط sam20 »

با سلام براي 30 تا كندو با ميانگين جمعيت 8/5 چند كيلو شكر لازمه
نمایه کاربر
AKBAR2
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: بابلسر
تشکر کرده: 15 دفعه
تماس:

پست توسط AKBAR2 »

sam20 نوشته شده:با سلام براي 30 تا كندو با ميانگين جمعيت 8/5 چند كيلو شكر لازمه

که چیکار کنی برای تحریک اگه میخوای 10کیلوشکر با10لیتر اب کافیه حدود 16لیتر شربت میشه به هر کندو نیم لیتر میرسه
نمایه کاربر
mohammadtaleghani
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران_طالقان
تشکر کرده: 9 دفعه
تماس:

پست توسط mohammadtaleghani »

با سلام خدمت دوستان
من برای اینکه متوجه شاخون زدن کندوهام بشم هر دو هفته یک بار کندو هارو بازدید میکنم
آیا این زمان مناسبه یا زمان بازدید رو کمتر کنم؟
نمایه کاربر
mohammadtaleghani
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران_طالقان
تشکر کرده: 9 دفعه
تماس:

پست توسط mohammadtaleghani »

mohammadgolpa نوشته شده:
mohammadtaleghani نوشته شده:با سلام خدمت دوستان
من برای اینکه متوجه شاخون زدن کندوهام بشم هر دو هفته یک بار کندو هارو بازدید میکنم
آیا این زمان مناسبه یا زمان بازدید رو کمتر کنم؟

[JUSTIFY]سلام[/JUSTIFY][JUSTIFY]با توجه به اینکه برای اینکه تخمی تبدیل به ملکه بشه 16 روز زمان میبره( سه روز تخم،6 روز لارو سرباز و 7 روز لارو سربسته) و همانطور که میدونید برای اینکه سلولی تبدیل به ملکه بشه از لاروهای یک تا سه روزه انتخاب میشه بنابراین اگر بلافاصله بعد از بازدید شما کارگرها یکی از لاروهای سه روزه رو تبدیل به سلول ملکه بکنن بعد از 13 روز ملکه جدید متولد میشه بنابراین بازدید شما برای جلوگیری از بچه دهی باید زودتر از دوهفته باشه! پیشنهاد میشه که از نژادهایی که تمایلی به بچه دهی ندارن استفاده کنید.تصویر[/JUSTIFY]

د وست عزیز کاش این پیغام شما رو زودتر میخوندم
به دلیل اینکه دو هفته بعد بازدید کردم یعنی دقیقا روز سیزدهم بعد از بازدید تو همون روز بازدید یکی از کندوهام بچه طبیعی داد
شانس اوردم تو زنبورستان بودم و بچه رو گرفتم
تو همین روز وقتی کندوهامو باز دید میکردم بعضی شاخون هارو که میتراشیدم بلافاصله ملکه از شاخون در میومد
این یعنی به این معنی که دقیقه 90 رسیدم اگه یه روز دیرتر میشد معلوم نبود چند تا ار کندوهام بچه بدن و فرار کنند
همه کندو ها رو بررسی کردم و بخیر گذشت
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

نحوه ی طبقه گذاری کندوها
[JUSTIFY] نحوه ی طبقه گذاری کندوهای زنبورعسل[/JUSTIFY]
[JUSTIFY] اصولا" طبقه گذاری برای کندوها به پنج منظور صورت می گیرد.[/JUSTIFY]
[JUSTIFY] 1- جهت افزایش جمعیت کندو[/JUSTIFY]
[JUSTIFY] 2- جهت ذخیره عسل و عسلگیری[/JUSTIFY]
[JUSTIFY] 3- جهت تقسیم کندو[/JUSTIFY]
[JUSTIFY] 4- جهت ادغام کندوها[/JUSTIFY]
[JUSTIFY] 5- کندوهای دو ملکه ای[/JUSTIFY]
[JUSTIFY] مزایای طبقه گذاری[/JUSTIFY]
[JUSTIFY] 1- فعالیت ملکه محدود نمی شود.[/JUSTIFY]
[JUSTIFY] 2- بافت کندو تغیر یافته و شانهای کهنه و قدیمی که سیاه شده اند با انتقال به طبقات بالا و ذخیره عسل از رده خارج می شود.[/JUSTIFY]
[JUSTIFY] 3- باعث افزایش جمعیت کندو می شود.[/JUSTIFY]
[JUSTIFY] 4- یک عامل بازدارنده در فرایند بچه دهی است.[/JUSTIFY]
[JUSTIFY] 5- ادغام کندوها با استفاده از طبق راحت تر است.[/JUSTIFY]
[JUSTIFY] 6- عملکرد وبهره وری کندو بالا می رود.[/JUSTIFY]
[JUSTIFY] 7- لازمه تکثیر و تقسیم کندو طبقه گذاری است.[/JUSTIFY]
[JUSTIFY] 8- کمک به تهویه ی داخل کندو[/JUSTIFY]
[JUSTIFY] 9- درسیستم دو ملکه ای کندوها الزاما" نیازمند صبقه می باشد.[/JUSTIFY]
[JUSTIFY] 10- درپرورش ملکه ازکندوهای مطبق بعنوان جمعیت پرستاروحتی بعنوان انکوباتوراز طبقه ی بالا استفاده می کنند.[/JUSTIFY]
[JUSTIFY] البته هر کدام از موارد فوق می تواند با تکنیک و هدف و در زمان مشخصی توسط زنبوردار صورت بگیرد که هر کدام بحث و روش خاص خود را دارد. قاعده و اصول کلی طبقه گذاری در سه مورد اول بشرح ذیل است.[/JUSTIFY]
[JUSTIFY] اگرما بیایم روی یک کندو که دارای جمعیت بیشتر بوده و فضای خالی و کافی جهت افزایش جمعیت وجود نداشته باشد، یک طبقه گذاشته و چند صفحه موم آجدار و حتی پوکه خالی و شان عسل را در آن قرار دهیم، قطعا" زنبوران تمایلی به ورود در طبقه بالا را نخواهند داشت. زیرا ما در آن صورت، به سیستم بیولوژی و فیزیولوژی کلنی زنبورعسل در کندو دقت نکرده ایم.[/JUSTIFY]
[JUSTIFY] معمولا" همه جانوران و بخصوص موجودات اجتماعی در لانه ی خود فرم و نظم خاصی برای زندگی و زاد ولد آرایش داده اند. بعنوان مثال آذوقه های حیاتی را در جاها یی از آشیانه ی خود ذخیره می کنند، که ضمن جلوگیری از فساد آن، دسترسی به آنها آسانترو راحترشده و همچنین به لحاظ امنیت غذایی مشکلی نداشته باشند.[/JUSTIFY]
[JUSTIFY] با این مقدمه ترتیب و آرایش ذخیره ی آذوقه بوسیله نیروی تدارکات کندو وهمچنین تخمریزی ملکه درکندو، طوری است که ضمن دسترسی آسان به غذاهای ذخیره شده بخصوص نان گرده و جلوگیری از اتلاف انرژی، امنیت غذایی نیز در کندو تامین شود. به این صورت که ملکه تخمریزی خود را دراولین حلقه یعنی در وسط شان انجام می دهد و سپس در دومین حلقه، ذخیره ی گرده که از نظر غذایی فوق العاده حائزاهمیت است، صورت گرفته و در جوانب و حواشی کادرها، عسل کنسرو می شود. عین این سیستم در فضای داخل کندو هم حاکم است یعنی اگر کندو را یک توپ در نظر بگیریم تخم و لارو در مرکز آن و محل ذخیره ی گرده در لایه دوم و بلاخره عسل در جوانب وحواشیی کندوها قرار گرفته است. نکته ای که زنبوردار در حین طبقه گذاری می بایست مراعات کند حفظ کرویت و آرایش شانهای کندواست به این صورت که همان نظم و آرایشی که درآشیانه ی زنبوران وجود دارد، همان سیستم و آرایش موجود درداخل کندو حفظ و به طبقه ی جدید منتقل کند. یعنی هم تخم ولارو و هم گرده و هم شان عسل به طبقه بالا منتقل شود درغیراینصورت و یا درغیاب هر یک از محصولات در طبقه بالا، زنبوران چندان تمایلی جهت ورود به آنجا را نخواهند داشت. زیرا کرویت کندو حفظ نشده است.[/JUSTIFY]
[JUSTIFY] برای این منظورکندویی که مستحق طبقه گذاری به منظورافزایش جمعیت است، می بایست ترجیحا" تعداد سه عدد شان قدیمی که دارای تخم ولارو سربسته (سرپوش سلولها هرچه قدرسیاه ترباشد بهتر است) که حاوی عسل و گرده کافی هم بوده، به طبق بالا انتقال می دهیم و بجای شانهای خالی صفحات موم آجدار را طوری قرار می دهیم که اولا" هر کدام از صفحات دروسط دو شانی که دارای تخم ولارو سربسته است قرار گیرد. ثانیا" برای این منظور و حفظ کرویت کندو، صفحات موم آجدار را بصورت "دو در یک" در داخل کندو قرار می دهیم. بعبارت دیگر بعد ازبرداشتن سه عدد شان که حاوی لارو و گرده و عسل از بدنه ی کندو است، بجای آنها اینگونه عمل می کنیم.[/JUSTIFY]
[JUSTIFY] دو شان قدیمی را به کناره ی کندو منتقل کرده و بعد از آنها یک صفحه ی موم آجدارقرار می دهیم. مجددا" بعد از دو شان قدیمی دیگر یک صفحه موم آجدار و به همین ترتیب موم آجدار آخری و سومی را بعد از دو شان دیگر قرارمی دهیم (به صورت دو درمیان یعنی دو شان قدیمی و یک صفحه موم آجدار) در صورت لزوم می توان یک صفحه موم آجدار را در طبقه بالا و جلو شانها قرار داد تا بدین وسیله ازموم بافی های بی مورد جلوگیری کرد. بعضی از زنبورداران بجای صفحه موم آجدارمذکوردر طبقه بالا ازقابهای دایره ای(چنبره) که فاقد صفحه ی موم هستند، استفاده می کنند. زیرا اولا" اینگونه قابها علاوه برموم بافی، باعث افزایش جمعیت زنبوران نرشده که نقش بسیار مهمی را درحفظ تعادل کلنی وجفت گیری ملکه ایفا می کند. ثانیا" زنبوردار با این کار خود صاحب عسل شان خوب و مشتری پسند نیزمی شود.[/JUSTIFY]
[JUSTIFY] بطورکلی اهم نکاتی که باید توسط زنبوردار درمورد طبقه گذاری رعایت شود بشرح ذیل است.[/JUSTIFY]
[JUSTIFY] 1- هیچ وقت نباید دو صفحه موم آجدار بصورت پشت سرهم و درکنار هم قرار گیرند.[/JUSTIFY]
[JUSTIFY] 2- ترجیحا" صفحات موم آجداردروسط شانهایی که دارای تخم و لارو سربسته هستند قرار گیرد. [/JUSTIFY]
[JUSTIFY] 3- طبقه را باید به کندویی گذاشت که هر دو طرف همه شانهای آن پر اززنبور بوده و فضای کافی برای تخم ریزی ملکه وجود نداشته باشد. گاها" دراینگونه کندوها تراکم جمعیت به حدی می رسد که مقداری از کلنی در جلو سوراخ پرواز کندو خوشه می بندد.[/JUSTIFY]
[JUSTIFY] 4- هیچ وقت نباید صفحات را به تنهایی در طبقه بالا گذاشت.[/JUSTIFY]
[JUSTIFY] 5- از قرار دادن صفحه موم آجداردرجوانب کندو جدا" خوداری کنید.[/JUSTIFY]
[JUSTIFY] 6- در حین طبق گذاری باید مواظب ملکه بود.[/JUSTIFY]
[JUSTIFY] 7- تعداد صفحات موم آجدار با تراکم جمعیت کندو باید متناسب باشد.[/JUSTIFY]
[JUSTIFY] 8- طبقه گذاری می بایست در فصل افزایش جمعیت و عسل گیری صورت بگیرد.[/JUSTIFY]
[JUSTIFY] 9- برای جلوگیری از اتلاف انرژی بعد از طبقه گذاری می بایست محل اتصال طبقه و بدنه کندوی اصلی را از بیرون و با مواد لازم ایزوله کرد.[/JUSTIFY]
[JUSTIFY] 10- حدالمقدورشانهای سیاه و کهنه را به طبقه جدید منتقل می کنند. زیرا در این صورت شانهای سیاه و کهنه تبدیل به عسل شده و از کندو خارج می شود.[/JUSTIFY]
[JUSTIFY] 11- قابهای حاوی تخم و لارو در وسط سایر قابها قرار می گیرد.[/JUSTIFY]
[JUSTIFY] 12- همانطوری که اشاره شد نباید آرایش و ترکیب شان های کندو را به هم زد.[/JUSTIFY]
[JUSTIFY] منبع:[/JUSTIFY]
[JUSTIFY] زینال زاده اسماعیل،نشریه صنعت خوراک دام، طیور و آبزیان - خبری، آموزشی،تحلیلی،اطلاع رسانی و پژوهشی- ویژنامه زنبورداری سال هشتم شماره ششم ،زمستان سال1389[/JUSTIFY]
نمایه کاربر
mohammad0571
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط mohammad0571 »

با سلام در کندو های چوبی آیا لازم است بین طبقه و کندو پارچه گذاشت؟
نمایه کاربر
khansari
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: خوانسار
تشکر کرده: 36 دفعه
تماس:

پست توسط khansari »

ب نظر من بستگی به مکانت داره و ببینی که درجه حرارت تا چه اندازه میره بالا. اگه گرمه که نزاری بهتره تا تحویه راحت تر شه. نوسانات دمایی هم زیاده بزاری بهتره. در کل بستی ب مکان داره
نمایه کاربر
9116261967
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
محل اقامت: مازندران
تماس:

پست توسط 9116261967 »

بهترین زمان خوب مشخصه اول بهار و یا هر زمان دیگری مثلا 15 اسفند یا هر وقت دیگه سر کندو رو باز کردی دیدی جمعیت از سقف کندو اویزون شده بهش بدنه بده نه طبق اول بدنه بعد طبق مشکل ما ایرانیها اینه که همش طبق میدیم منظورم همون نیم طبق هستش بدنه تو رشد جمعیت و قوی شدن جمعیت خیلی میتونه به ما کمک بکنه نترسید و امتحان بکنید انشالله موفق باشید. تصویر تصویر تصویر تصویر تصویر تصویر تصویر تصویر تصویر
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Bing [Bot] و 12 مهمان