محل زنبورستان و چند سوال دیگر

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

محل زنبورستان و چند سوال دیگر

پست توسط saman »

[JUSTIFY]
سلام خدمت شما ببخشید چندتا سوال داشتم
[/JUSTIFY]
[JUSTIFY]
1- من زنبورهام تا ساعت 3 ظهر جاشون طوریه که افتاب بهشون نمیزنه آیا بنظر شما تو پاییز انقدتابش افتاب برای کندوها اهمیت داره که که یک ماه زودتر اوناروبه جای آفتاب گیر کوچ بدم؟سوال
[/JUSTIFY]
[JUSTIFY]
2- اگه شربت تو کندو یک هفته بمونه و
زنبورها
برندارن آیابرای زنیورها ضررنداره چندروزه دیگه بمونه یا بهتر دوربریزیم ؟
[/JUSTIFY]
[JUSTIFY]
3- من هروقت با تتراسایکلین به زنبورهام شربت میدم تقریبا یک هفته طول میکشه تا مصرف کنن اما بدون تتراساکلین یک روزه تمام میشه بنظرشما چه ایرادی تو کارم هست؟یا چکاری انجام بدم که شربت با تتراسایکلین رو مثل شربت بدون تتراسایکلین یک روزه
)
[/JUSTIFY]
[JUSTIFY]4-
من امروز از کندوهام بازديدکردم يکيشون که کندوي نسبتا خوبي هم هست اصلا تخم ريزي نداشت به نظر شما علتش چي ميتونه باشه؟(البته جاش تو سايه هست)
[/JUSTIFY]
[JUSTIFY]
5- براي جابجا کردن کندوها تو فاصله 10تا12متر اينور اونور بعضي ها ميگن درصورت اينکه در کندو رو 3روز ببنديم امکان پذير هست آيا بنظرشما با بستن در کندوها 3روز ديگه به جاي اولشون برنميگردن؟ سوال آخر هم اينکه درمورد روش تعويض ملکه در پاييزهم اگه توضيح بدين ممنون ميشم
[/JUSTIFY]

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

Re: محل زنبورستان و چند سوال دیگر

پست توسط mellifera »

saman نوشته شده:[JUSTIFY]
سلام خدمت شما ببخشید چندتا سوال داشتم
[/JUSTIFY]
[JUSTIFY]
1- من زنبورهام تا ساعت 3 ظهر جاشون طوریه که افتاب بهشون نمیزنه آیا بنظر شما تو پاییز انقدتابش افتاب برای کندوها اهمیت داره که که یک ماه زودتر اوناروبه جای آفتاب گیر کوچ بدم؟
[/JUSTIFY]
[JUSTIFY]
2- اگه شربت تو کندو یک هفته بمونه و
زنبورها
برندارن آیابرای زنیورها ضررنداره چندروزه دیگه بمونه یا بهتر دوربریزیم ؟
[/JUSTIFY]
[JUSTIFY]
3- من هروقت با تتراسایکلین به زنبورهام شربت میدم تقریبا یک هفته طول میکشه تا مصرف کنن اما بدون تتراساکلین یک روزه تمام میشه بنظرشما چه ایرادی تو کارم هست؟یا چکاری انجام بدم که شربت با تتراسایکلین رو مثل شربت بدون تتراسایکلین یک روزه
)
[/JUSTIFY]
[JUSTIFY]4-
من امروز از کندوهام بازديدکردم يکيشون که کندوي نسبتا خوبي هم هست اصلا تخم ريزي نداشت به نظر شما علتش چي ميتونه باشه؟(البته جاش تو سايه هست)
[/JUSTIFY]
[JUSTIFY]
5- براي جابجا کردن کندوها تو فاصله 10تا12متر اينور اونور بعضي ها ميگن درصورت اينکه در کندو رو 3روز ببنديم امکان پذير هست آيا بنظرشما با بستن در کندوها 3روز ديگه به جاي اولشون برنميگردن؟ سوال آخر هم اينکه درمورد روش تعويض ملکه در پاييزهم اگه توضيح بدين ممنون ميشم
[/JUSTIFY]

1-افتاب برای زنبورا خیلی مهمه چون وقتی به کندو افتاب بخوره فعالیتشون بیشتر میشه.مخصوصا تو زمستان گذرانی خیلی مهمه چون یه افتاب کوچیکی در بیاد زود زنبورا میان بیرون کندو و دفع مدفوع میکنن.این خیلی مهمه تو کاهش تلفات.

2- رفته رفته تغیر رنگ میده.اگه دیدین داره تغیر رنگ میده بریزین بیرون.و یا بزارین بیرون تا زنبورای زنبورستانتون برش دارن.

3-حتما طعم شربت رو تغیر میده بهتره با مقداری عسل مخلوتش کنین و بدین.

4-زمانی که هوا سرده و کندو هم تو سایه هست سرمای بیرون باعث میشه زنبورا و ملکه زودتر اماده خوشه کردن بشن واسه همین تخمریزی کم و یا قطع میشه.

5-نه اصلا کار درستی نیست.این اشتباه رو من کرده بودم.طوری که در زمستون که زنبورا داخل خوشه هستن و چندین هفته در داخل کندو هم بودن باز با انتقال 12 تا 20 متر اونروتر باز برگشته بودن همون جای قبلی.

تعویض ملکه تو سات گذاشته شده میتونین ببینین. تصویر
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

پست توسط jamshid »

با سلام ببخشید که جسارت کردم و نظر دادم آفتاب پاییزی برای کندوها بسیار مناسب است اگه امکان داشته باشه زنبوردارن محترم در صورت امکان زنبورها را در معرض تابش آفتاب قرار بدهند من این کار را میکنم در ضمن بعد از اتمام تغذیه پاییزی روی کندو را ابتدا پارچه متقال بعد موکت نمدی و روی آنرا با فوم پوشانده و تا نیمه دوم بهمن مه موقع استراحت زنبورهاست کاری به آنها نداشته و از نیمه دوم بهمن در شمال کشور ملکه شروع به تخم ریزی مجدد نموده و آن زمان مقداری پارچه را کنار زده و تغذیه میکنم بخصوص شربت گرده.
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام برای اول آبان مخام زنبورهامو به مکانی جابجا کنم که با مکان الانشون 1 کیلومترفاصله هوایی داره بعضی ها میگن تو فصل پاییز چون شهد و گرده انچنانی وجود نداره زنبورها زیاد دورنمیشن و به جای اولشون برنمیگردن خواستم نظر شمارو در مورد این جابجایی بدونم ممنون
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

saman نوشته شده:سلام برای اول آبان مخام زنبورهامو به مکانی جابجا کنم که با مکان الانشون 1 کیلومترفاصله هوایی داره بعضی ها میگن تو فصل پاییز چون شهد و گرده انچنانی وجود نداره زنبورها زیاد دورنمیشن و به جای اولشون برنمیگردن خواستم نظر شمارو در مورد این جابجایی بدونم ممنون

با سلام میتونین انتقال بدین منتها به شرطی که به خوشه نرفته باشن.و اماده واسه زمستان گذرانی نشده باشن.میتونین انتقال رو انجام بدین .
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام خدمت اقا جمشيد بنظر شما پوشاندن کندوها با پارچه بعد موکت و بعد فوم باعث نميشه که هواي داخل کندو تخليه نشه و باعث کپک زدن شان ها و بروز مريضي تو کندو و ازبين رفتن اونا بشه؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

saman نوشته شده:سلام خدمت اقا جمشيد بنظر شما پوشاندن کندوها با پارچه بعد موکت و بعد فوم باعث نميشه که هواي داخل کندو تخليه نشه و باعث کپک زدن شان ها و بروز مريضي تو کندو و ازبين رفتن اونا بشه؟

با سلام.بیشتر زنبوردارا توصیه میکنن یه مقدار از گوشه پارچه رو باز کنیم تا رطوبت داخل کندو از اون گوشه ها خارج بشه.
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام آقا saman باید عرض کنم که در این چند سال مشکلی برام از این روش پیش نیامده اگه گوشه پارچه را کنار بزنیم یکسری از زنبورها از کنار پارچه به سمت درب کندو نفوذ کرده و در آنجا گیر افتاده که موجب مرگ آنها خواهد شد در ضمن زنبورها تمام سورخها را با بره موم پوشانده و مانع نفوذ هوا از بیرون میشوند گذاشتن مانع کمک میکنه که گرمای کندو حفظ شود .
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام به همه زنبورداران و آقا سامان اگه میخواهی زنبورت را جابحا کنی فاصله یک کیلومتر کمه چون زنبور در این فصل هم پرواز وسیع داره و گرده به کندو میارند لذا اکه امکان داشته باشه زنبورت را بمدت سه روز کامل به فاصله بیش از سه کیلومتری انتقال بعد از آن به محل مورد نطرتان انتقال دهید البته این بستگی به شرایط آب و هوا هم داره در شمال کشور اینگونه است.
نمایه کاربر
5405943
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط 5405943 »

نظر کاربر عزیز"jamshid" رو در مورد جابجایی اینچنینی قبول دارم.اصولا اگه قصد داشته باشیم که زنبورهارو به محل جدیدی انتقال بدیم که فاصله اش به خط مستقیم کمتر از 4-3 کیلومتربا محل اول هست،ابتدا زنبور رو به مدت یک هفته به محلی انتقال میدیم که فاصله اش از محل اول بیش از 5 کیلومتر باشه بعد از یک هفته زنبورها رو به محل اصلی مورد نظر بر میگردونیم.زنبورها محل اول رو فراموش کرده و به اونجا بر نمیگردن.یه شکل شماتیک هم با paintبرای این مطلب طراحی کردم ولی ظاهرا نمیشه تو این قسمت قرار داد.در این مورد راهنمایی کنید چیکار کنم؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

5405943 نوشته شده:نظر کاربر عزیز"jamshid" رو در مورد جابجایی اینچنینی قبول دارم.اصولا اگه قصد داشته باشیم که زنبورهارو به محل جدیدی انتقال بدیم که فاصله اش به خط مستقیم کمتر از 4-3 کیلومتربا محل اول هست،ابتدا زنبور رو به مدت یک هفته به محلی انتقال میدیم که فاصله اش از محل اول بیش از 5 کیلومتر باشه بعد از یک هفته زنبورها رو به محل اصلی مورد نظر بر میگردونیم.زنبورها محل اول رو فراموش کرده و به اونجا بر نمیگردن.یه شکل شماتیک هم با paintبرای این مطلب طراحی کردم ولی ظاهرا نمیشه تو این قسمت قرار داد.در این مورد راهنمایی کنید چیکار کنم؟

با سلام خیلی خیلی عراهنمایی خوبی کردین هم شما وهماقا جمشید عزیز راجب ارسال تصویر به این تصویری که میزارم نیگا کنین توضیح داده شده روی تصویر:

تصویر
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام به همه دوستان بنظر من هر جابجايي براي زنبورها يک مقدار تلفات داره من فکر کردم که اگه اول سه کيلومتر زنبورهامو جابجا کنم و بعدچند روز به جاي اماده شده براي زمستان گذرانيشون ببرم همون اندازه تلفات داره که امکان برگشت تعدادي از زنبورها تو فاصله يک کيلومتر هوايي هست بنابراين اين ريسک کردم و بدون انتقال زنبورها به فاصله سه يا چهار کيلومتر ،‌ مستقيما به فاصله يک کيلومتر هوايي کندوهامو
جابجا کردم و در طول دو روز بعد صبح ها (که گرده مياد و زنبورها تقريبا فاصله دور ميرن) و ظهر و عصر چندين بار به مکان قبلي زنبورها مراجعه کردم و ديدم حتي يک زنبورهم تردد نداره و برنگشته بنابراين من اينجور نتيجه گيري کردم که زنبورها تو فصلي که شهد نباشه فکر نکنم فاصله هاي طولاني در حد يک کيلومتر هوايي رو براي گرده از زنبورستان دور بشن.(در ضمن اينم يادآوري کنم که من 20 خرداد امسال زنبورهامو تو همين فاصله هوايي يک کيلومتر جابجا کردم و فرداش که به زنبورستان قبليم برگشتم ديدم هر چه زنبور گردآور و صحرا رو بودن به زنبورستان قبلي برگشتن انقد حالم گرفت که براي هميشه تو ذهنم حک شدکه تو فصل شهد نبايد به فاصله يک کيلومتر هوايي زنبور جايجا کنم اما خوشبختانه براي جابجايي اويل آبان تو همين فاصله زنبورها به زنبورستان قبلي برنگشتن.اين نتيجه عملي کارمن تو دو فصل اواخر خرداد و اوايل آبان براي جابجايي کندوهابود خوشحال ميشم از تجربه هاي دوستان هم تو جابجايي کندوها تو زمان شهد آوري و آماده شدن براي زمستان گذراني بهر ببرم.
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام دوست عزیز در فصل فراوانی گل و گیاه حتما برای جابجایی مسا فت 3-4 کیلومتری رعایت شود من خودم در 13 آبان یکی از زنبورهایم را بفاصله 1/5 کیلومتری بردم و مشکلی حاصل نشد چون سطح پرواز زنبورها کم است هر چند توصیه نمیکنم چون در زمستان شاید گاهی اوقات زنبورها یک هفته نتوانند از کندو بیرون بیان ولی در ذهنشان جای کندو حک شده پس میشه انها را جابجا کرد ؟ اگه محل نگهداری کندو با مکانی که آفتابگیر است فاصله زیاد نباشه شما میتوانید هر دو روز مقدار بیست سانت جای کندو را تغییر دهید تا به مکان مورد نظر برسید اگه مانعی نباشه.
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Bing [Bot] و 17 مهمان