شناخت انواع سلول ملکه (شاخون)

سوالات در مورد ملکه زنبورعسل و چگونگی پرورش و تکثیر ملکه زنبورعسل و تمامی مسائل ملکه زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
koohi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: اصفهان
تشکر کرده: 332 دفعه
تماس:

شناخت انواع سلول ملکه (شاخون)

پست توسط koohi »

در یک کندوی زنبور عسل امکان ساخته شدن سه نوع سلول ملکه یا همان شاخون وجوددارد.

1- وقتی ملکه کندو پیر باشد،بد نیست بدانیم پیر بودن یک ملکه الزاما به معنی سن بالا نیست اگر ملکه در هنگام جفت گیری کیسه ذخیره اسپرمش به هر دلیلی کاملا پر نشده باشد
این ملکه قبل از آنکه سنش خیلی بالا رود جایگزین میگرددویا همچنین وقتی که واقعا سنش بالا رود ویا اگر به هر دلیلی ملکه ناقص واز راندمان خوبی برخوردار نباشد،نیز تعویض می شود،حتی چندروز بعداز جفت گیری.در این حال زنبور ها تعدادی سلول ملکه برای تعویض می سازند که، 1-حداکثر در کل کندو تعداد آنها6-7 سلول می باشد2-یکی دوتا ازاین سلولهادر وسط قاب قرار دارند3-بقیه سلولها در قسمت پایین قاب هستند4- معمولا سلولهاییکه در وسط قاب هستند برنگ روشن وزرد لیمویی است ولی آنهاییکه در پایین هستندکدرند5-سلولهای وسط قاب خیلی کشیده وبلند ودر حدود 4 سانتیمتر هستند.6-قطر انتهای این سلولها تا1/5سانتیمتر هم می رسند7-سطح سلولها به خاطر بزرگ بودن از آج های بزرگی برخورداراست ،این ملکه ها بسیار خوب هستند ودرصورت نیاز می توان باجدا کردن تعدادی از آنها ،در کندوی دیگری استفاده کردهمچنین ممکن است که برای جایگزین کردن فقط یک سلول ساخته شود که خود زیرمجموعه 6-7 تا است .ا(اگر در یک کندو 6-7 تا شاخون بود وفاقد بقیه مشخصات باشددلیل بر تعویض نیست وامکان دارد درروزهای بعد شاخونها افزایش یابد.
2- وقتی کندو می خواهد بچه بدهد،1-تعدادشاخونها بیشتر از 6-7 تا هستند 2- رنگ آنها عمدتا قهوه ای می باشد3-در پایین قاب ودر دو طرف قاب وبطور کلی در حاشیه هستند 4- اگر در وسط ساخته شوند اندازه آنها کوچک است(که معمولا از چشم زنبوردار مخفی می مانند)5-با سایر حالتهای بچه دهی مانند کاهش تخم ریزی ونبافتن دیواره همراهند6-در زمان اوج کار زنبور (شهد اوری وگرده )ساخته می شوند
3-وقتی کندو یتیم می شود ویا ملکه کشته شده است،حدود 4ساعت بعد زنبور ها متوجه نبودن ملکه میشوندوبنظر می رسد که 12ساعت بعد اقدام به ساخت سلول میکنند1-سلولهای زیادی ساخته می شود 2- در همه جای کندو پراکنده اند3- عمدتا برنگ قهوه ای خیلی پررنگ هستند4-شروع شاخون سازی تا 6روز بعدادامه دارد 5-اندازه ها ی کوچکی دارند که گاهی در وسط قاب لبه پایینی شاخون چسبیده به سطح قاب است6-در همه جای قاب ساخته می شوند7-معمولایکدست ومنظم نیستند8-اگر قاب تازه بافته شده وتخم گذاری شده باشد تعدادزیادی شاخون روی آن ساخته میشو دکه رنگ آنهاروشن وبرنگ همان قاب است ،این شاخونها به صورت اضطراری ساخته شده وفاقد کیفیت خوبی هستند.

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

Re: شناخت انواع سلول ملکه (شاخون)

پست توسط mellifera »

با تشكر از اقاي كوهي عزيز.
تصاويري مربوط به اين مبحث:

[JUSTIFY] الف- هنگام توليد بچه توسط كلني[/JUSTIFY]
[JUSTIFY] در اين حالت به طور طبيعي تعداد زيادي سلول ملكه در اطراف حاشيه شانها ساخته شده و ملكه در انها تخمريزي ميكند.ملكه هاي پرورش يافته در اين گونه سلولها اغلب كيفيت خوبي دارند.[/JUSTIFY]
[JUSTIFY] ب- هنگام پير بودن ملكه و ضعيف بودن راندمان كلني[/JUSTIFY]
[JUSTIFY] در اين حالت نيز تعدادي سلول ملكه در حاشيه شانها ساخته شده و ملكه در اين سلولها تخمگذاري مي كند.شايان ذكر است كه تعداد سلولهاي ملكه در اين حال اغلب محدود بوده و كمتر از 7-6 عدد در تمام كندو است.اين گونه ملكه هاي پرورش يافته نيز از كيفيت خوبي برخوردار مي باشند.[/JUSTIFY]
[JUSTIFY] ج- هنگام كشته شدنملكه و توليد ملكه اظطراري[/JUSTIFY]
[JUSTIFY] در اين صورت تعدادي كارگرها بعي از سلولها را تغير داده و انها را به سلول ملكه تبديل مي كنند.اين گونه سلولهاي اضطراري ملكه در سطح شانها ساخته شده و نسبت به كيفيت انها اطميناني وجود ندارد.[/JUSTIFY]
[JUSTIFY] [/JUSTIFY]
[CENTER] تصویر[/CENTER]
[CENTER] تصویر[/CENTER]
[CENTER] تصویر[/CENTER]
نمایه کاربر
mohamad63f
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
محل اقامت: اصفهان - درچه
تشکر کرده: 6 دفعه
تماس:

پست توسط mohamad63f »

با سلام یکی از کندوهای من با 14 قاب جمعیت دوقاب نر بافت سفید امسالی داره که روی آنها جمعا 8 شاخون زده اند که دوتای آنها وسط قاب و بقیه نزدیک کناره ها، حالا 2 سوال :
1-شاخون روی شان نر ؟؟!!
2- آیا این کندو قصد تعویض ملکه داره یا بچه دهی؟
در ضمن ملکه مدتیه فقط روی 4 قاب طبق تخمریزی داره. ممنون میشم از راهنمایی دوستان
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

mohamad63f نوشته شده:با سلام یکی از کندوهای من با 14 قاب جمعیت دوقاب نر بافت سفید امسالی داره که روی آنها جمعا 8 شاخون زده اند که دوتای آنها وسط قاب و بقیه نزدیک کناره ها، حالا 2 سوال :
1-شاخون روی شان نر ؟؟!!
2- آیا این کندو قصد تعویض ملکه داره یا بچه دهی؟
در ضمن ملکه مدتیه فقط روی 4 قاب طبق تخمریزی داره. ممنون میشم از راهنمایی دوستان

با سلام بله چرا که نه تخم و تغذیه باعث بوجود اومدن ملکه میشه نه نوع شان.

قصد بچه دهی داره.

خودشو اماده میکنه برای بیرون اومدن از کندو.با این کار وزنشو کمتر میکنه برای پرواز.
نمایه کاربر
mohamad63f
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
محل اقامت: اصفهان - درچه
تشکر کرده: 6 دفعه
تماس:

پست توسط mohamad63f »

ممنون آقای جهانی بله من هم متوجه این قضیه هستم ولی مگه امکان داره ملکه توی سلول های درشت شان نر بافت تخم دیپلویید بزاره که قابلیت تبدیل شدن به ملکه را داشته باشه و چرا فقط روی این دو شان که در موقعیت 2 و 9 قابها هستن شاخون زدن؟ تصویر
نمایه کاربر
mohammad123
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: فارس
تشکر کرده: 552 دفعه
تماس:

پست توسط mohammad123 »

سلام
در ابتدای بهار که تمایل جمعیت به ساخت شاخون بسیار زیاد است و ما هر هفته شاخون ها را برمیداریم یا حذف میکنیم ساختن شاخون وبچه دهی برای کارگران وملکه بصورت یک ارزو میشه که هرگز بهش نمیرسن و میبینیم که لاروهای نر رو دورش شاخون میبندن و دوست دارن اونو ملکه کنن که کار بیهوده ایه .
این قضیه برای تعدادی از جمعیتهای خودم امسال پیش اومد . تصویر

البته که امکان داره ملکه تخم با قابلیت ملکه شدن رو در یک حجره در قاب نر که بصورت سلول ملکه هست بزاره .
نمایه کاربر
ganji
کاربر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: بابل
تماس:

پست توسط ganji »

با سلام و خسته نباشید
من تقریبا یه ماهی هست که چندتایی کندو گرفتم
کندوهام مازندران داخل باغ مرکبات هستند
یکی از کندوهام که طبق هم داره چند روز پیش دیدم حدود ۱۰ شاخون اکثرا هم در کناره ها داره که من همگی رو از بین بردم که ظاهرا اشتباه کردم
البته باید بگم که موم بافی زنبورها و تخم گذاری ملکه هم ضعیفه
که طبق دسته بندی شما ظاهرا قصد بچه زدن داشت که …
اگه لطف کنید راهنماییم کنید که اولا کار درست چی بود که باید انجام میدادم؟
دوما الان با این کندو چه کنم؟
مرسی از لطفتون
نمایه کاربر
degar
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: زنجان،هیدج
تشکر کرده: 188 دفعه
تماس:

پست توسط degar »

سلام کلنی وقتی قصد بچه دادن داشته باشه در اطراف وپایین قابها شاخون میزنه ولی وقتی قصده تعویض ملکه داره در وسط قابها اقدام به این کار میکنه وقتیم که ملکه مرده باشه وتخم روزم دراخیار کلنی باشه کلنی شروع میکنه در وسط قابها به شاخون زدن از تخمای روز که ملکه جدید تهیه کنه،اگه جمعیت قویه طبق بدین بهش ده قاب پر طوری که وقتی در کندورو باز میکنی جمعیت سر بره اگه می خوای عسل بگیری ولی اگه می خواستی بچه بگیری باید شاخونا رو نمیزدی که زدی ولی اگه جمعیت ضعیفه وتخم ریزی کم وشاخونا وسط قاب بود یعنی قصد تعویض ملکه رو داشتن وملکه پیرو...بوده وتخم ریزی وفعالیتش قابل قبول نبوده ونیست!
نمایه کاربر
ganji
محل اقامت: بابل
تماس:

پست توسط ganji »

دوست عزیز من گفتم شاخون ها اطراف و زیر قابها بود که احتمالا کندو قصد بچه زدن داشت
الان دو و سه روزی هست که اونا رو از بین بردم
در ضمن ملکه تخم میزاره اما کم
کندو طبق داره ودر طبق سه قاب هست اما بعد چند روز بافت موم ضعیفه تقریبا ۵۰ درصد بافته
شما نظرتون اینه با این حال بازم قاب جدید اضافه کنم
ممنون میشم اگه راهنماییم کنید
نمایه کاربر
degar
محل اقامت: زنجان،هیدج
تشکر کرده: 188 دفعه
تماس:

پست توسط degar »

بله ببخشید من حواسم نبود با این اوصاف قصد بچه دادن داشته معمولا وقتی طبق میدن یکی از شانهایی که لارو داره وقدیمیه رو از پایین برمیدارن ودر طبق قرار میدن وبه جای اون یه قاب برگه موم میزارن طبقه پایین البته قاب رو نگاه کنین که ملکه روش نباشه تاملکه به طبق منتقل نشه وهمون پایین بمونه وتخم ریزی کنه،به نظرمن این نکته خیلی مهمه که طبق رو زودتر ازموئد به کلنی ندیم چون باعث میشه کندو پس بی افته واز شدت تخم ریزی ملکه کاسته بشه،برگه موم رو هم اگه هنوز کامل نبافتن پس نیازی نیست برگه جدید بدین کلنی رو یک روز درمیون با شربت1به1 یا2به1،1شکر2آب تغذیه کنین چون هم باعث تحریک ملکه میشه وهم باعث میشه کارگرا اشتیاق به موم بافی پیدا کنن البته اگه ملکه پیر نباشه احتمالا تخم ریزیم افزایش پیدا میکنه ولی اگه ملکه پیر باشه باید تعویض بشه!
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 14 مهمان