اصلاح نژاد

سوالات در مورد ملکه زنبورعسل و چگونگی پرورش و تکثیر ملکه زنبورعسل و تمامی مسائل ملکه زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

اصلاح نژاد

پست توسط ehsanklop »

با سلام
من 2 ساله که اقدام به اصلاح نژاد زنبورستان خودم کردم . بدین صورت که تو اسفند زنبورهام رو به دو دسته ضعیف و قوی تقسیم میکنم و از زنبورهای قوی اونهایی که کمتر نیش میزنه شاخون میگیرم میدم به زنبور های ضعیف . در نتیجه جمعیت زنبورهام سال تا سال قوی تر میشه

معلومه که هر چی جمعیت کندو بیشتر باشه تولید عسل هم بیشتر میشه . سال 88 قبل از اصلاح نژاد تو مهر ماه کندویی 2 کیلو عسل پاییزی برداشت داشتم . سال 89 شد کندویی 6 کیلو . امسال کندویی 8 کیلو برداشت کردم (برداشت پاییز )

جمعیت کندوهام هم زمستون 88 اکثرا 3 و2 قاب بود . سال 89 بود 4 قاب . امسال اکثرا 5و6 قاب هستن . البته 7و 8 هم دارن که اتفاقا همین 7و 8 قابها رو برا سال اینده میخوام تکثیر کنم و شاخون بگیرم واسه بقیه

امیدوارم روزی بیاد که زنبورم زمستون رو 10 قاب بگذرونه .

دوستان شما چطور ؟ ایا برای بهتر کردن نژاد زنبورتون کاری کردین؟ ایا نتیجه داده؟

نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

Re: اصلاح نژاد

پست توسط jamshid »

سلام آقا احسان و تشکر از انتخاب شما جهت این متن

من چهار ساله اقدام به اصلاح نژاد کردم زنبورهام بسیار آرام و کم نیش و کم بچه در عین حال از عسل دهی خوبی برخوردارند
اینکه شما از زنبور خوب نسل کشی میکنید خیلی خوبه اما سعی کنید از یک یا دو نژاد خوب که کارایی بالایی دارند در جهت اصلاح نژاد استفاده نمایید
من در سال 88 میانگین از هر کندو اصلاح شده بیش از پنجاه کیلو عسل برداشت کردم هر چند زنبوری هم داشتم که صد کیلو عسل هم در تابستان داده
از زنبورهای ایرانی در همان سال کمتر از ده کیلو عسل گرفتم اما تا دلتون بخواهد بچه دادند
کندوهای اصلاح شده من زیر شش قاب نیستند حتی پانزده قاب هم داشتم فقط با کمی مدیریت میشه زنبور بیش از شش قاب براحتی داشت
اصلاح نژاد خیلی خوبه امیدوارم زنبورداران با اطلاع کافی از این موضوع بتوانند در آینده اقدام به این کار نمایند
در ضمن زنبورداران سنتی قدیمی فکر میکنند تمام اصول زنبورداری را بلد هستند و کاری به روش جدید و جوانان ندارند البته من پنجاه سال دارم و معتقد به اصول و روش جدید میباشم دوستان زنبور دار شما چطور
نمایه کاربر
7571
کاربر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط 7571 »

سلام آفا تحسان چند تا کندو داری
نمایه کاربر
7571
تماس:

پست توسط 7571 »

سلام آقا جمشید ممنونم از پیشنهادتون من سید هستم میخواستم از تلقیح مصنوعی ملکه ازتون سوال کنم
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

در اين ادرس يه ايستگاه تلقيح مصنوعي هست كه ميتونن بيشترراهنماييتون كنن:

viewtopic.php?f=30&t=793
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
حدود 150 تایی زنبورم میشه . چطور مگه ؟
نمایه کاربر
ahmadreza
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: بهبهان.خوزستان
تشکر کرده: 56 دفعه
تماس:

پست توسط ahmadreza »

jamshid نوشته شده:سلام آقا احسان و تشکر از انتخاب شما جهت این متن

من چهار ساله اقدام به اصلاح نژاد کردم زنبورهام بسیار آرام و کم نیش و کم بچه در عین حال از عسل دهی خوبی برخوردارند
اینکه شما از زنبور خوب نسل کشی میکنید خیلی خوبه اما سعی کنید از یک یا دو نژاد خوب که کارایی بالایی دارند در جهت اصلاح نژاد استفاده نمایید
من در سال 88 میانگین از هر کندو اصلاح شده بیش از پنجاه کیلو عسل برداشت کردم هر چند زنبوری هم داشتم که صد کیلو عسل هم در تابستان داده
از زنبورهای ایرانی در همان سال کمتر از ده کیلو عسل گرفتم اما تا دلتون بخواهد بچه دادند
کندوهای اصلاح شده من زیر شش قاب نیستند حتی پانزده قاب هم داشتم فقط با کمی مدیریت میشه زنبور بیش از شش قاب براحتی داشت
اصلاح نژاد خیلی خوبه امیدوارم زنبورداران با اطلاع کافی از این موضوع بتوانند در آینده اقدام به این کار نمایند
در ضمن زنبورداران سنتی قدیمی فکر میکنند تمام اصول زنبورداری را بلد هستند و کاری به روش جدید و جوانان ندارند البته من پنجاه سال دارم و معتقد به اصول و روش جدید میباشم دوستان زنبور دار شما چطور

آقا جمشید خواستم بدونم شرایط نگهداری کندو زنبور ایرانی و کندوی اصلاح شده که گفتین مشابه بوده؟کیفیت عسلشون چطور؟نژادش چی بوده کارنیولاین یا کاسپین یا...؟
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: آذربایجان شرقی
تشکر کرده: 306 دفعه
تماس:

پست توسط hony »

سلام خدمت اقا جمشید خواستم بدونم شما خودتان بیشتر از ملکه های کاسپین راضی هستید یا کارنیولاین و کدام یک از ملکه های ذکر شده در مناطق اذربایجان بیشترین کارایی وسازشرو بامحیط ازخود نشان میدن ؟تشکر
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام دوستان
کیفیت عسل تولیدی زنبور ایرانی با سایر نژادها فرقی نداره کیفیت بستگی به گل و گیاه هر منطقه داره اما از نظر کمیت زنبور ایرانی با نژاد اصلاح شده تفاوت داره چون اصلاح شده ها عسل بیشتری تولید میکنند اما در خصوص کارایی کاسپن و کارنیولان در منطقه آذربایجان اطلاعی ندارم که کدام بهتره چون سال قبل به این منطقه ملکه ندادیم امسال از تبریز سلماس و اردبیل سفارش بالا داریم باید یکسال بگذره تا از دوستان نظر بگیریم اما این دو نژاد با شرایط آذربایجان سازگاری دارند ظاهرا فرقی ندارند کاسپین در هوای سرد کانادا مشکلی نداره من هم بیشتر این نژاد را پرورش میدهم.
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hony »

سلام خدمت اقا جمشید سوالی که داشتم خدمتتون میخواستم بدونم این نژاد کاسپین که در کانادا اصلاح شده به قول فرمایش خودتون ایا همان نژاد ایرانی هستش که اصلاح شده ؟
نمایه کاربر
3357
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: نیشابورخراسان رضوی
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط 3357 »

باسلام خدمت آقا جمشیدو آقای جهانی باتشکر سوال اینکه در اصلاح نژاد که ملکه جدید و اصلاح شده به کلنی معرفی شود در شاخونهای جدید بعدی و یا ملکه اصلاح شده باکره اگز این ملکه با نرهای موجود قبلی که بومی هستند ژن بعدی و لاروهاچه حالتی پیدامیکنند آیا فقط باید ملکه جفت خورده مغرفی نمود تا در تخمریزی جدید و شاخونهای بعدی که کلنی بچه
میدهد نسل حفظ شود . تصویر
mojtaba besharati
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام
اگه شما ملکه اصلاح شده داشته باشید و بخواهید از تخم ملکه شاخون تولید کنید قطعا نسل قبلی را ندارید چون با نرهای متفرقه جفت خورده لذا نسل بعدی تمام خصوصیات فعلی را نداره مگر اینکه شما منطقه ای داشته باشید و زنبور اصلاح شده را در آن منطقه نگهداری کرده تا برای تولید ملکه جدید از نرهای خودشان باشه چه بهتره شما از بیش از یک کندو در آن منطقه داشته باشید تا نسل بهتری بتوانید بگیریدو مسایل هم خونی تداخل نداشته باشه
نمایه کاربر
3357
محل اقامت: نیشابورخراسان رضوی
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط 3357 »

باسلام آقا جمشید با عرض پوزش لاین مادری را توضیح دهید وطریقه تحویل آن در شهرستان ها چطور است
mojtaba besharati
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hony »

سلام درمورد نژاد کاسپین هم درصورت امکان توضیح بدین که این نژاد برگرفته از نژاد ایرانی هستش یا اینکه نه ؟ تشکر
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام دوستان

لاین مادری نژاد خالص میباشد برای ارسال به شهرستانها از طریق اتوبوس اقدام میکنیم البته شهرهایی که از چالوس به آنجا اتوبوس داشته باشه در غیر اینصورت میتوانیم به شهرهای مجاور بفرستیم در خصوص نژاد کاسپین باید عرض کنم این نژاد از ایران به کانادا برده شد و در طول دوازده سال کار روی این نژاد اصلاح گردید و بصورت محدود وارد ایران میشه برای اطلاع بیشتر در گوگل فراورده های زنبور عسل و گلخانه مراجعه نمایید یا سایتwww.asal-kaj.ir مراجعه یا برام پیغام خصوصی نمایید تا به سوالات شما پاسخ بدهم
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

با سلام

با اینکه شخصا از زنبور ایرانی دل پری دارم اما ذکر این نکته رو لازم میدونم که " معرفی یک گونه جدید زنبور در یک منطقه " باید حتما توسط افراد با تجربه صورت بگیرد و این کار باید حتما با چند سال ازمایش باشد

در غیر اینصورت ممکن است خسارت سنگینی رو ایجاد کند
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hony »

سلام . اقا احسان به نظرتان خسارت ازاین سنگین تر میشه که از زنبورهای ایرانی سالی بیشتر از10کیلو عسل نمیشه برداشت کرد و همچنین زمستانگزرانی ضعیف این کندوها که منجر به مرگ ومیر بیشتر کلنی ها میشه به نظرمن جایگزین زنبور ایرانی با یک نژآد خوب خسارتش هرچه قدر هم باشه با اندازه خود زنبور ایرانی نیست
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
دوست عزیز گفته شما رو کاملا قبول دارم و بایستی که زنبورهامون رو با یه نژاد بهتر جایگزین کنیم این رو هم قبول دارم . من خودم همیشه دنبال یه نژاد بهتر میگردم اما به یه نکته مهم
توجه داشته باشید و اون تطابق پذیری نژادی توی منطقه است

من خودم زنبور قفقازی دارم که تو منطقه شمال خوزستان 10 برابر بهتر از ایرانی کار میکنه . اما حالا فرض کنیم همین زنبور رو به جنوب خوزستان مثلا ابادان بفرستم . اونجا رطوبت 80 90 درصد رو تو بیشتر سال داره

خوب قفقازی حساس به نوزماست و این مساوی با نابودی بخش زیادی از زنبورستان . عرض بنده اینه که باید اول تست بشه بعد این جایگزینی صورت بگیره
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

با سلام
برای جلوگیری از اثرات نامطلوب همخونی به حداقل 35 کلنی مادری و 6 کلنی پدری که دارای ارتباط خویشاوندی دوری هم باشند نیازه . در غیر اینصورت در نسل های دوم و سوم ملکه های تولید شده همخونی شدیدی بوجود خواهد امد
حالا سوال اینجاست که پرورش دهندگان ملکه در ایران تا چه حد به این مورد توجه میکنند .منظور اینه که ایا به مشتری ملکه مناسب جهت تکثیر تحویل میدن؟
ایا اگر من به فرض 40 تا ملکه از نژاد مناسب خریداری کنم و بخوام ازشون تکثیر کنم اونوقت ایا اون ملکه ها رابطه خویشاوندی نزدیکی با هم ندارن؟که بعد دچار همخونی بشن؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

ehsanklop نوشته شده:با سلام
برای جلوگیری از اثرات نامطلوب همخونی به حداقل 35 کلنی مادری و 6 کلنی پدری که دارای ارتباط خویشاوندی دوری هم باشند نیازه . در غیر اینصورت در نسل های دوم و سوم ملکه های تولید شده همخونی شدیدی بوجود خواهد امد
حالا سوال اینجاست که پرورش دهندگان ملکه در ایران تا چه حد به این مورد توجه میکنند .منظور اینه که ایا به مشتری ملکه مناسب جهت تکثیر تحویل میدن؟
ایا اگر من به فرض 40 تا ملکه از نژاد مناسب خریداری کنم و بخوام ازشون تکثیر کنم اونوقت ایا اون ملکه ها رابطه خویشاوندی نزدیکی با هم ندارن؟که بعد دچار همخونی بشن؟

با سلام نه به اون حدي كه بشه اسنشو هم خوني گذاشت نميشه همخون بشن چون اطراف شما زنبورداران ديگه يا به عبارتي كندوي ديگه اي هم هست.اين شدت همخوني هم بستگي به اين داره كه چه تعداد كندو در اطراف كندوهاي شما وجود داره. تصویر
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام دوستان
من سال نود آغاز فصل کار ملکه کارنیولان را با نر کاسپین جفت زدم محصول بدست آمده همان ملکه از نطر رنگ ظاهری با ملکه اصلی فرق داشته ملکه متولد شده زرد مایل به قهوه ای بدست آمده اما از نظر آرام بودن و رشد جمعیت فوق العاده بوده در همین سال نود از ملکه جدید از کندویش عسل هم برداشت کردم چون هر دو نژاد اصلاح شده بودند حاصلش خیلی خوب بود من تصور میکنم حتی از نژادهای خالص خودشان هم بهتر باشه لذا دوستانی که از دو نژاد استفاده میکنند میتوانند این کار را انجام داده تا از نتیجه بدست آمده تجربه جدیدی کسب نمایند
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

mellifera نوشته شده:
ehsanklop نوشته شده:با سلام

با سلام نه به اون حدي كه بشه اسنشو هم خوني گذاشت نميشه همخون بشن چون اطراف شما زنبورداران ديگه يا به عبارتي كندوي ديگه اي هم هست.اين شدت همخوني هم بستگي به اين داره كه چه تعداد كندو در اطراف كندوهاي شما وجود داره. تصویر

سلام
پس در اینصورت بعد از 2 تا 3 نسل که با نرهای دیگه جفت برن دوباره برمیگردیم سر جای اول
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hony »

سلام به نظر من بله برمی گردن اما اگه شما خودتون لاین های پدری برا این کار هرسال انتخاب کرده درجهت بهتر کردن نرهای خالص این احتمال کاهش میابه چون به هر صورت نرهای شما ازنظر جثه وخالص بودن نسبت به زنبورهای مجاور ارجحیت داشته و در رقابت برا جفتگیری هم تاثیرداشته واگرهم منظور شما اینه که ملکه های خریداری شده این چنین خصوصیاتی داشته باشند یعنی همخونی نزدیکی داشته باشند دراین صورت نرهای تولید شده وهمچنین ملکه های تولید شده ازاین چنینین ملکه های اگر باهم جفتگیری کنند احتمال همخونی زیاده وبرمی گرده این مشگل به لاین خریداری شده که من بعید میدونم
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام

تو منطقه ای که من هستم تا 5 کیلومتری زنبوردار عمده ای نیست . بنابراین میشه بیخیال نرهای متفرقه شد . اصلا فرضا هم که باشه . بحث چیز دیگه ای هست . مشکل اصلی اینه که ملکه هایی که خریداری میشه اکثرا با هم خواهر هستن .
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hony »

سلام
اقا احسان شما ازکجا اینقدراطمینان دارین که ملکه ها اکثرا باهم حالت خواهری دارند؟
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

hony نوشته شده:سلام
اقا احسان شما ازکجا اینقدراطمینان دارین که ملکه ها اکثرا باهم حالت خواهری دارند؟

سلام

اگه شما ملکه هایی سراغ دارین که این مورد خواهر بودن (خویشاوند بودن) رو ندارن ازتون خواهش میکنم منو در جریان بزارین . من مدتهاست دنبال یک چنین لاینی میگردم اما تو ایران سراغ ندارم .
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hony »

ehsanklop نوشته شده:

سلام

اگه شما ملکه هایی سراغ دارین که این مورد خواهر بودن (خویشاوند بودن) رو ندارن ازتون خواهش میکنم منو در جریان بزارین . من مدتهاست دنبال یک چنین لاینی میگردم اما تو ایران سراغ ندارم .

سلام بنده اطلاع دقیقی از نحوه تلاقی ملکه ها توسط پرورش کننده های ملکه ندارم ولی اگر حرف شما مورد تاییید باشد دراین صورت شاهد همخونی در نسلهای بعدی در زنبورستانهایی خواهیم شد که افدام به خرید ملکه کرده واز انها نسل کشی میکنندبه عبارتی ملکه ها حالت یک بار مصرفی خواهند داشت ولی در عمل کمتر چنین چیزی مشاهده شده است البته به نظر بنده نظردوستان دیگه هم مهم هستش
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

hony نوشته شده:
ehsanklop نوشته شده:

سلام

سلام بنده اطلاع دقیقی از نحوه تلاقی ملکه ها توسط پرورش کننده های ملکه ندارم ولی اگر حرف شما مورد تاییید باشد دراین صورت شاهد همخونی در نسلهای بعدی در زنبورستانهایی خواهیم شد که افدام به خرید ملکه کرده واز انها نسل کشی میکنندبه عبارتی ملکه ها حالت یک بار مصرفی خواهند داشت ولی در عمل کمتر چنین چیزی مشاهده شده است البته به نظر بنده نظردوستان دیگه هم مهم هستش

سلام
منظور من هم دقیقا همین است . در نسل های دوم و سوم مشکل پیش میاد . البته من دقیقا نمیدونم که پرورش دهندگان ملکه به چه شکل عمل میکنن . اما با توجه به ممنوعیت ورود ملکه به کشور در مورد تعداد ملکه هایی که به عنوان لاین مادری استفاده میکنن محدودیت هایی وجود داره .

از نظر من یه ایستگاه پرورش ملکه علاوه بر رعایت فاصله حداقل 10 کیلومتری باید دارای حداقل 1000 کلنی فعال باشه که باز هم حداقل از 50 تا 100 تا شون به عنوان لاین مادری استفاده کنه .
چنین ایستگاهی میتونه کل ملکه مورد نیاز کشور رو تامین کنه . اون هم با کیفیت بالا .
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام

من هر سال برای اصلاح کردن نژاد زنبورستانم از روشی استفاده میکنم که در عین سادگی کاربردی هم هست . بد ندیدم اینجا اون روش رو ذکر کنم شاید به درد دوستان هم بخوره
به این صورت عمل میشه که اول باید اولویت ها رو مشخص کنیم . به عنوان مثال اولویت اول میتونه ارامش باشه . بعد جمعیت و بعد از اون تولید عسل اولویتهای دیگه مثل برگه بافی سریع - فعالیت زیاد - شاخون زدن کم -مقاومت به بیماری یا ... . البته یک نفر ممکنه تولید عسل رو مهمترین بدونه که هیچ عیبی هم نداره . این مورد به شخص و انتظاراتش از زنبورستان مربوط هست .

اولویت های خودم به شخصه به اینصورت هست : جمعیت قوی - ارامش - فعالیت زیاد
این سه مورد نکاتی هست که تو طول سال هر مرتبه که بازدید میکنم در نظر میگیرم و توی یه دفترچه یادداشت میکنم .

حالا چطور این فاکتور ها به کار میره . فرض کنیم 100 تا زنبور داریم . اولین فاکتور جمعیت هست 50 تا زنبور قوی تر رو انتخاب میکنیم و ضعیف ها رو کلا میذاریم کنار . حالا از بین این 50 تای قوی 25 تا کا اروم تر هستن انتخاب میشه . از این 25 تا 12 تا که فعال تر و پرمحصول تر هستن نهایتا باقی میمونه . اینها همون کندوهایی هستن که باید سال اینده ازشون شاخون گرفته بشه و ملکه های کندوهای دیگه باهاشون جایگزین بشه

شاید به نظر ساده بیاد اما من 2 سال اینکار رو انجام دادم و تاثیرش رو واقعا هم تو جمعیت ها و هم تو تولید عسل دیدم . به همه دوستان توصیه میکنم این کار رو انجام بدن .
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hony »

سلام
اقا احسان ممنون از اطلاعاتی که دادین راجب اصلاح نژاد کندوهاتون میتونین توضیح بدین که چقدردرمیزان عسل وسایر موارد تاثیرداشت؟ وهمچنین قبل از اصلاح وبعد از اصلاح از نظر تعداد قاب رو زنبوراتون چه تاثیری داشت ؟ وایا این تاثیر چشم گیر بود یا نه مرسی
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 13 مهمان