کپک زدن پارچه روی شانها

سوالات در مورد تغذیه زنبورعسل و شربت دادن و تغذیه تحریکی زنبورستان و نحوه زمستان گذراني كندوها

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
goudarzi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: ارومیه
تشکر کرده: 2 دفعه
تماس:

کپک زدن پارچه روی شانها

پست توسط goudarzi »

دو ساله که من در موقع زمستان گذرانی با موردی مواجه میشم که چگونگی مبارزش واسم سواله و اونم اینه که پارچه روی شانها کپک میزنه.کی میدونه چارش چیه؟

مهندس گودرزی
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

Re: کپک زدن پارچه روی شانها

پست توسط mellifera »

سلام مهندس گودرزی عزیز.این کپک زدن ها در بیشتر مواقع رخ میده.به نظر من بیشتر به دلیل اب زیاد عسلی هست که زنبورا ذخیره کردن.حتی من در بیشتر شانها دیدم که قطرات اب از داخل حجره های عسل اومده بیرون.به نظر من شربتی رو که به زنبورا میدیم برای زمستان گذرانی غلیظ نیست واسه همینه.و یا تهویه خوبی نمیشه.بهتره از پارچه هایی استفاده کنیم که رطوبت بیشتری رو جذب خودش کنه تا در داخل کندو رطوبتی نمونه.
نمایه کاربر
Mahdi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 28 دفعه
تماس:

پست توسط Mahdi »

می تونید با کنار زدن پارچه به اندازه یه مثلث کوچک .... حتی توی زمستان از این اتفاق جلوگیری کنید . این کار تا حدی ابتلا به نوزما رو هم کم میکنه . من خودم 4 ساله که این روش رو اجرا میکنم و نتیجه خوبی گرفته ام . باز بودن پارچه به منطقه آب و هوایی شما بستگی داره . توی شمال و جنوب کشور به اندازه کف دست و توی مناطق سرد کمتر از کف دست باید باز باشه ( البته توی زمستون )
مهدی اخوان مقدم - زنبوردار
نمایه کاربر
goudarzi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط goudarzi »

آقا من دیروز داشتم کندو هامو برریس میکردم که دیدم بعضی از موم هام هم کپک زده اونارو چکار کنم ؟ذوبشون کنم یا اینکه جمعیت کندو با ازدیادشون و با نظافتی که خودشون انجام میدن خودشون تمیز میکنن؟
مهندس گودرزی
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

اقای گودرزی عزیز نگران نباشین زنبورا خودشون نظافت رو انجام میدن با تهویه درست میشه.اما اگه دوس داشتی ومیشه شانها رو در بیار تا در هوای ازاد یه چند ساعتی بمونن تا رطوبتی که دارن از بین بره.اگه هوا گرمه مواظب باش تا ذوب نشن.مال من هم همینطوری بودن بعضیهاشون اما بعد یه مدت ناپدید شدن کپکها.
نمایه کاربر
fara
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

کپک روی پارچه ها نشان از رطوبت داخل کندو و عدم تهویه در داخل کندو ها دارد. کنار زدن مقدارکمی از پارچه می تواند مشکل شما را حل کند
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
majid583
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط majid583 »

با سلام من در زمستون یک کادر آخر رو به جای موم کارتن چسپوندم و کادر آخر قرار دادم و پارچه بالای کندو رو هم دو تا سوراخ ده سانتی زدم کارتن رطوبت رو جذب می کنه و هیچ کدوم از کندوهام با اینکه سه قاب بیشتر جمعیت نداشت تلفات نداشت و کپک هم نزدن فکر می کنم اگه فضای خالی رو کارتن بذاریم می تونه رطوبت اضافه رو جذب کنه
نمایه کاربر
goudarzi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط goudarzi »

البته من همیشه واسه زمستون گذرانی از کاغذ روزنامه و کارتن استفاده میکنم ولی یه مطلبی بالا بود که آقا فرامرز فرموده بودن تهویه به طور کامل انجام نشده ما چطوری میتونیم به تهویه بهتر کندو تو زمستون کمک کنیم؟
مهندس گودرزی
نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام من امروز از کندوهام بازديد کردم و ديدم گوشه کناره هاي داخل کندو (منظورم چوب کناره هاي کندو) داره کپک ميزنه و قاب ها که سمت ديگر کندو هستن هيچکدام کپک نزدن بنظر شما علتش چي ميتونه باشه؟
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام آقا سامان گفتم همه کپک زدنها مربوط به عدم تهویه نیست بلکه بخاطر جمعیت داخل کندو هم هست مثلا دیواره که خالی هست بیشتر کپک میزنه ولی روی قابها و جایی که جمعیت متمرکزتره کمتر دچار کپک زدگی میشه پارچه روی قاب هم معمولا کپک میزنه که دوستان نظراتی دادند خوب بود ولی یکی از دلایل کپک زدگی مربوط به شربت و شهد هست شما اگه دو ظرف کنار هم داشته باشید داخل یکی شربت یکی آب خالص باشه بعد از چند روز مشاهده میشه ظرف شربت کپک زده و ظرف آب مشکلی نداره پس چسبیدن شهد هم کمک میکنه پارچه مرطوب و کپک بزند پس بهترین راه قوی نگه داشتن جمعیت هست اگه زنبورداران بعد از برداشت آخرین عسل حدود مرداد ماه زنبور را تغذیه کافی نمایند در زمستان جمعیت خوبی خواهیم داشت.
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران/ساری
تشکر کرده: 36 دفعه
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

برای من هم همین انفاق افتاده.بعد از یک هفته بارندگی به علت غیبت من برای رسیدگی به کندوها ، کندوهام همه خیس شدن طوری که همه ی موم های داخل 3 تا از کندوهام کپک زد و به مدت 1 هفته همه ی زنبوراش مردن.
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام من براي جلوگيري از کپک زدن داخل کندو و پارچه رو قاب ها مخام هفته اي يک بار تو يه روز آفتابي و گرم سر کندوهامو به مدت دوساعتي کنار بزنم تا هم رطوبت داخل کندوها تهويه و هم پارچه روي قاب ها اگه مرطوب باشه خشکشه امروز که هوا عالي بود اين کار رو انجام دادم ميخاستم نظر دوستان رو در اين مورد بدونم که آيا اين کارم ميتونه نتيجه خوبي بري جلوگيري از کپک زدگي کندوها و قابها داشته باشه يا نه؟يه کار ديگه هم که انجام دادم اينه که روزنامه هاي داخل جاهاي خالي کندو رو برداشتم چون به نظر من درسته کاغذ رطوبت رو جذب ميکنه ولي در عوض در خودش نگه ميداره و هواي داخل کندو همان مرطوب ميمونه.خواستم نظر دوستان رو هم در اين مورد بدونم
نمایه کاربر
ehsanklop
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

با سلام
رطوبت از عسل مصرف شده زنبور ها ازاد میشه . مقدار دقیق رطوبت که از یک کیلو عسل ازاد میشه رو فراموش کردم ولی این رطوبت از خوشه زنبور تولید میشه و به طرف بالا میره و در بالای خوشه جمع میشه
خیلی مواقع مثل قطره های بارون دوباره روی خوشه زنبورها پایین میاد و خیلی هم خطرناکه
اگه دقت کرده باشین تو کندوهای خارجی یه سوراخ کوچیک تو درب داخلی کندو قرار میدن که برای خروج همین رطوبت هست
ما از درب داخلی استفاده نمیکنیم بلکه از گونی استفاده میکنیم که میشه وسط گونی یه سوراخ به قطر 3 سانتی متر ایجاد کرد تا رطوبت خارج بشه
پیوست ها
تو شکل درب داخلی و سوراخ خروج رطوبت دیده میشه
تو شکل درب داخلی و سوراخ خروج رطوبت دیده میشه
hive.JPG (18.95 کیلو بایت) مشاهده 23653 مرتبه
نمایه کاربر
koohi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: اصفهان
تشکر کرده: 332 دفعه
تماس:

پست توسط koohi »

ehsanklop نوشته شده:با سلام
رطوبت از عسل مصرف شده زنبور ها ازاد میشه . مقدار دقیق رطوبت که از یک کیلو عسل ازاد میشه رو فراموش کردم ولی این رطوبت از خوشه زنبور تولید میشه و به طرف بالا میره و در بالای خوشه جمع میشه
خیلی مواقع مثل قطره های بارون دوباره روی خوشه زنبورها پایین میاد و خیلی هم خطرناکه
اگه دقت کرده باشین تو کندوهای خارجی یه سوراخ کوچیک تو درب داخلی کندو قرار میدن که برای خروج همین رطوبت هست
ما از درب داخلی استفاده نمیکنیم بلکه از گونی استفاده میکنیم که میشه وسط گونی یه سوراخ به قطر 3 سانتی متر ایجاد کرد تا رطوبت خارج بشه
سلام،من هر سال زیر گونی را 2تا3 صفحه روزنامه تا کرده وقرار می دادم ورطوبت را بخوبی جذب می کرد منتها در آخر زمستان که هوا گرم می شد زنبور ها روزنامه را می جویدند برای همین امسال روزنامه را روی گونی گذاشتم نظر شما چیست؟
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

با سلام
برای من هم پیش اومده به خصوص زنبور قوی که روزنامه رو تکه تکه میکنه و از دریچه پرواز بیرون میندازه حتی پارچه لی رو هم تکه تکه میکنه به نظر من دلیلش اینه که زنبور احساس میکنه که ساختار کندو باید به این شکل باشه . اگه تو زمستون این کار رو بکنه به خاطر خروج رطوبته و تو تابستون بخاطر اینکه تهویه انجام بده

زنبور دارها میتونن از مواد رطوبت گیر ( ترکیبات سیلسیم ) که تو بازار موجود هست استفاده بکنن . قیمتش رو نمیدونم اما رطوبت رو به طور کامل جذب میکنه
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام ميشه در مورد اين مواد رطوبت گيربيشتر توضيح بدي از چه مغازه هايي ميشه گرفت؟
نمایه کاربر
zanbureassal
عضو جدید سایت زنبورعسل
عضو جدید سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط zanbureassal »

با سلام خدمت دوستان
به نظر من کپک زدن شان ها به خاطر تهویه ی نامناسب هوا می باشد ، من امسال این موضوع را بررسی کردم و متوجه شدم که کندو هایی که در بدنه و درب شان دریچه ای جهت تهویه هوا وجود ندارد نسبت به کندو هایی که دریچه ی تهویه ی دارند در حال کپک زدن هستند . تصویر
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

با سلام
پیدا کردنش یکم سخته فروشندگان مواد شیمیایی شاید داشته باشن ولی تو صنعت خیلی بکار میره . من خودم شهرستانم ولی تو تهران حتما گیر میاد . اگه ادرسی هم گیر اوردم پست میکنم
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

اين هم تصويري از كپك زدن پارچه روي شانها و در كندو.اگه دقت كنين يك قسمت خاصي از پارچه كپك زده.اين همون قسمتي هستش كه زنبورا در اون قسمت نبودن وطرف ديگه زنبور وجود داشته
پیوست ها
اين هم تصويري از كپك زدن پارچه روي شانها و در كندو.اگه دقت كنين يك قسمت خاصي از پارچه كپك زده.اين همون قسمتي هستش كه زنبورا در اون قسمت نبودن وطرف ديگه زنبور وجود داشته
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام
من امروز به زنبورهام سر زدم دوتا از کندوهام که قوي هم هستن قسمت خالي کندو شديداً کپک زده بود و با وجود اينکه يک هفتس باراندگي هم نبوده خيلي مرطوب بود تا اونجايي که کندو رو تعويض کردم موندم چرا اين دوتا کندو فقط اينجوري بودن؟بنظر دوستان علتش چي ميتونه باشه؟وچکارکنيم که کندوهامون اينجوري نشن؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

saman نوشته شده:سلام
من امروز به زنبورهام سر زدم دوتا از کندوهام که قوي هم هستن قسمت خالي کندو شديداً کپک زده بود و با وجود اينکه يک هفتس باراندگي هم نبوده خيلي مرطوب بود تا اونجايي که کندو رو تعويض کردم موندم چرا اين دوتا کندو فقط اينجوري بودن؟بنظر دوستان علتش چي ميتونه باشه؟وچکارکنيم که کندوهامون اينجوري نشن؟

با سلام در كندوهاي من هم اين شكلي بودن.در تصوير بالا مشخصه.جايي كه زنبورا نبودن اون قسمت كپك زده بود اما جايي كه زنبورا اون بخش رو براي زمستان گذراني انتخاب كرده بودن بدون كپك زدگي بوده.
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام
اين کپک زدگي احتمالش هست باعث ايجاد بيماري در زنبورها بشه؟ضرورت داره کندو رو عوض کنيم؟يا به مرور خودش رفع ميشه؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

اين کپک زدگي احتمالش هست باعث ايجاد بيماري در زنبورها بشه؟ضرورت داره کندو رو عوض کنيم؟يا به مرور خودش رفع ميشه؟

با سلام در صورتي كه حاد باشه بهتره تعويض كنين.اما بيشتر مواقع با گرم شدن هوا و تهويه كندو اين كپكها فورا از بين ميرن.راجب بيماري در صورتيكه رطوبت زياد باشه بيشتر باعث نوزما ميشه اما خود كپكنه مشكلي پيش نمياره.
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام
باهر بار باراندگی کندوهای من انقد در داخل مرطوب میشن که اگه بعد باراندگی نرم و سرشونو یه ربی باز نکنم از رطوبت علاوه بر محيط داخلي کندو قابها هم کپک میزنن نمیدونم زنبورها نمیتونن تهویه رو انجام بدن یا علتش چی میتونه باشه؟(البته اون قسمت از کندو که خالیه اینجور میشه.کندوهامم با نایلون کپر مانند پوشوندم )
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

باهر بار باراندگی کندوهای من انقد در داخل مرطوب میشن که اگه بعد باراندگی نرم و سرشونو یه ربی باز نکنم از رطوبت علاوه بر محيط داخلي کندو قابها هم کپک میزنن نمیدونم زنبورها نمیتونن تهویه رو انجام بدن یا علتش چی میتونه باشه؟(البته اون قسمت از کندو که خالیه اینجور میشه.کندوهامم با نایلون کپر مانند پوشوندم )

نايلون كپرمانند ؟؟؟ ايا رطوبت رو جذب ميكنه يا نه.اگه نه كه حتما بردارينش. مثلما چون جمعيتهاي بهار كم هستند اين مشكل پيش مياد .به مرور زمان جمعيتها كه افزايش پيدا مي كنن اين كپك زدگي هم از بين ميره.
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام آقاي جهاني
من با نايلون کندوهامو به اين صورن ميپوشونم که از سمت چپ و راست، نايلون تا کف زمين برسه و رو سقف کندو هم دو تا چوب دراز ميزارم طوري که از عقب و جلوي کندو هرکدام 10 سانتيمتر فاصله داشته باشه تا باراندگي به ورودي کندو و پشت کندو نزنه.نظر شما در مورد اين نحو پوشش کندوهام چيه؟در ضمن يکي از زنبوردارن با تجربه منطقه ما ميگفت براي جلوگيري از کپک زدن داخل کندو در بهار بايد قاب ها را از وسط کندو به طرفين بچينيم تا کل محيط داخل کندو رو پوشش بدهند و قاب ها نبايد يه سمت کندو باشن و سمت ديگر رو خالي از زنبور و قاب بزاريم. خواستم نظر شما رو در اين مورد هم بدونم.ممنون از زحماتتون
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

saman نوشته شده:سلام آقاي جهاني
من با نايلون کندوهامو به اين صورن ميپوشونم که از سمت چپ و راست، نايلون تا کف زمين برسه و رو سقف کندو هم دو تا چوب دراز ميزارم طوري که از عقب و جلوي کندو هرکدام 10 سانتيمتر فاصله داشته باشه تا باراندگي به ورودي کندو و پشت کندو نزنه.نظر شما در مورد اين نحو پوشش کندوهام چيه؟در ضمن يکي از زنبوردارن با تجربه منطقه ما ميگفت براي جلوگيري از کپک زدن داخل کندو در بهار بايد قاب ها را از وسط کندو به طرفين بچينيم تا کل محيط داخل کندو رو پوشش بدهند و قاب ها نبايد يه سمت کندو باشن و سمت ديگر رو خالي از زنبور و قاب بزاريم. خواستم نظر شما رو در اين مورد هم بدونم.ممنون از زحماتتون

با سلام راجب پوشش كه كارتون درسته بايد اين نوع پوشش رو انجام بديم. به نظر من اين دخالت تو كار زنبورا هستش بهتره كاري به شانها نداشته باشيم چون زنبورا بعد از افزايش خودشون از عهده كپك بر ميان.الان كه هوا گرم شده زماني كه ميبينم هوا گرمه و ضرري نداره من كلا در كندو ها و پارچه رو برميدارم تا به داخل كندو افتاب بخوره همچنين به پارچه و در كندو تا رطوبتي اگه داشتن از بين برن.اين روبگم كه زماني كه باد مياد وگرمه اين كار رو نكنيم بهتره.زماني كه هوا افتابي و گرمه و باد نمياد بهترين موقع هستش.
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام
بنظر دوستان الان که دمای هوا معمولا بین 12 تا 15 درجه شده هستش لازمه که روی قاب ها پارچه بکشیم یا دیگه ضرورتی نداره؟
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

بنظر دوستان الان که دمای هوا معمولا بین 12 تا 15 درجه شده هستش لازمه که روی قاب ها پارچه بکشیم یا دیگه ضرورتی نداره؟

سلام
به نظر من در تمام طول سال بهتره که روی قاب ها پارچه یا گونی یا .... قرار داده بشه
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام آقا احسان
میشه لطف کنید و فواید اینکه تمام سال پارچه یا.... روی شان هارو برامون توضیح بدین؟
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 9 مهمان