جاسازی پوکه ها بعد از برداشت عسل

سوالات مربوط به عسل و عسل شناسي و خواص و ....

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: گيلان - رشت
تشکر کرده: 77 دفعه
تماس:

جاسازی پوکه ها بعد از برداشت عسل

پست توسط rata »

با سلام خدمت دوستان

میخواستم بدونم وقتی از یه کندو (مثلا تو این موقع از سال که کندو را از کوچ برگرداندیم ) اگه چهار قاب عسل را برداریم و اکستراکتور کنیم. بعدش پوکه ها را چطوری باید در کندو بچینیم ایا دوبار آنها را در گوشه های قاب باید بگذاریم تا با تغذیه زمستانی دورباره آنهار را پر کنند یا اینکه باید کار دیگری بکنیم.

نمایه کاربر
turkmansahra
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان گلستان - بندرتركمن
تشکر کرده: 201 دفعه
تماس:

Re: جاسازی پوکه ها بعد از برداشت عسل

پست توسط turkmansahra »

rata نوشته شده:با سلام خدمت دوستان

میخواستم بدونم وقتی از یه کندو (مثلا تو این موقع از سال که کندو را از کوچ برگرداندیم ) اگه چهار قاب عسل را برداریم و اکستراکتور کنیم. بعدش پوکه ها را چطوری باید در کندو بچینیم ایا دوبار آنها را در گوشه های قاب باید بگذاریم تا با تغذیه زمستانی دورباره آنهار را پر کنند یا اینکه باید کار دیگری بکنیم.

سلام .من متناسب با جمعیت کندو قاب میذارم و اضافشو برمیدارم .
نمایه کاربر
makhdoomzadeh
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: یزد
تشکر کرده: 16 دفعه
تماس:

پست توسط makhdoomzadeh »

با سلام
من همیشه قابهایی را که اکستراکتور میشه در وسط کندو بین قابهای پر از زنبور میزارم تا خوب تمیزشون کنند و برای پوکه سال بعد استفاده میکنم( علت وسط کذاشتن قاب هم اینه که همه عسلی که از تمیز کردن قابها جمع میشه تو قاب اخر جمع کنند)
blackbil
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 1060 دفعه
تماس:

پست توسط blackbil »

rata نوشته شده:با سلام خدمت دوستان

بهتره متناسب با جمعیت کندو از پوکه استفاده کنی و پوکه های اضافی را در جای دیگری ذخیره کنی، هرچند اگه پوکه های اضافی رو کنار زنبورها هم بگذاری مشکلی پیش نمی آید. البته بهتره پوکه هایی که دارای گرده گل می باشند رو نزدیک جمعیت ها بگذاری و پوکه های روشن (که در آنها هنوز تخمگذاری نشده است) را دورتر از پوکه های تیره رنگ بگذاری و پوکه های تیره رنگ را نزدیک به جمعیت اضافه کنی.
امیدوارم مفید واقع بشه.
Yours sincerely
taleshalmashoney

نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

با سلام و ممنون از پاسخ شما

اگه پوکه ها را در محل قبلی که قرارداشتند( یعنی در کناره های دو طرف کندو) قرار بدهیم، تا زنبورها دوباره آنها را با عسل تغذیه ای پر کنند،‌ آیا انجام این کار درست نیست و بهتر است که پوکه ها را در وسط کندو و نزدیک به جمعیت قرار بدهیم؟
blackbil
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط blackbil »

rata نوشته شده:با سلام و ممنون از پاسخ شما

اگه پوکه ها را در محل قبلی که قرارداشتند( یعنی در کناره های دو طرف کندو) قرار بدهیم، تا زنبورها دوباره آنها را با عسل تغذیه ای پر کنند،‌ آیا انجام این کار درست نیست و بهتر است که پوکه ها را در وسط کندو و نزدیک به جمعیت قرار بدهیم؟

معمولاً زنبورها را از یک طرف (سمت چپ یا راست کندو) مرتب می کنند و بهتره در کناره کندو (قاب اول چسبیده به دیواره کندو) یک قاب عسل قرار بدی (معمولاً اینگونه هست)
منظور شما تغذیه زمستانی هستش؟
اگه منظورتون تغذیه زمستانیه، باید بگم الان که زمان پر کردن پوکه ها با شربت نیست. تو این موقع از سال و تو شمال (گیلان) زنبورها حداکثر قابهایی رو که در اشغال خودشون دارن با شربت تغذیه ای پر می کنند و وارد پوکه های جدید نمیشوند.
با توجه به روند بارندگی تو شمال و سرد شدن هوا پیشنهاد میکنم به ترکیب قابهای کندوهاتون دست نزنین و مواردی که تو کامنت قبلی گفتم رو هم مدنظر قرار بدین
موفق باشید
Yours sincerely
taleshalmashoney

نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

آقای امینی ممنون از راهنمائی شما

راستش من کندوهام را تازه از دشت قزوین برگرداندم یعنی روز پنجشنبه گذشته آنها را آوردم رشت و کندوها سنگین هستند و فکر می کنم که دو سه قاب عسل بتوانم از آنها بردارم. حالا سئوالم در این رابطه هست که اگه به فرض دو قاب کناری از هر طرف را برای عسل بردارم و قابها را اکستراکتور کنم آیا بهتر نیست که دوباره آنها را به همان ترتیب سرجاشون بگذارم و تغذیه را شروع کنم تا هم جمعیت زیاد بشه و هم جایگزین عسلی که برداشتم زنبورها برای تغذیه زمستانی پر کنند؟

ممنون میشم راهنمائی کنید.

ضمنا تو مطلب شما اشاره کردید که الان در گیلان موقع مناسبی برای پر کردن پوکه ها با شربت تغذیه ای نیست و زنبورها وارد پوکه های جدید نمی شوند. میشه در این باره توضیح دقیق تری بفرمائید که برای وضعیت من که خدمتتون توضیح دادم بهترین کار چی که انجام بدم.

راستش من امسال عسل زیادی برداشت نکردم و الان که چهار تا کندوم توشان عسل هست میخوام عسلشون را برداشت کنم.
blackbil
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط blackbil »

rata نوشته شده:آقای امینی ممنون از راهنمائی شما

راستش من کندوهام را تازه از دشت قزوین برگرداندم یعنی روز پنجشنبه گذشته آنها را آوردم رشت و کندوها سنگین هستند و فکر می کنم که دو سه قاب عسل بتوانم از آنها بردارم. حالا سئوالم در این رابطه هست که اگه به فرض دو قاب کناری از هر طرف را برای عسل بردارم و قابها را اکستراکتور کنم آیا بهتر نیست که دوباره آنها را به همان ترتیب سرجاشون بگذارم و تغذیه را شروع کنم تا هم جمعیت زیاد بشه و هم جایگزین عسلی که برداشتم زنبورها برای تغذیه زمستانی پر کنند؟

ممنون میشم راهنمائی کنید.

ضمنا تو مطلب شما اشاره کردید که الان در گیلان موقع مناسبی برای پر کردن پوکه ها با شربت تغذیه ای نیست و زنبورها وارد پوکه های جدید نمی شوند. میشه در این باره توضیح دقیق تری بفرمائید که برای وضعیت من که خدمتتون توضیح دادم بهترین کار چی که انجام بدم.

راستش من امسال عسل زیادی برداشت نکردم و الان که چهار تا کندوم توشان عسل هست میخوام عسلشون را برداشت کنم.

کندوهاتون چند قاب هستن؟
شما باید پوکه ها را متناسب باجمعیت هر کندو بهشون بدی و پوکه های اضافی را در طرف دیگر ظرف شربت دهی بگذاری. تغذیه رو با شربت 2 به 1 شروع کن اگه نیاز به پوکه بود (که با توجه به روند کاهش جمعیت کندوها احتمالش خیلی کم هست) پوکه اضافه کن.
من از زنبورهام(تو قسمت کندو و پس از برداشت عسل از طبقه ها) بین سه تا 5 قاب عسل گرفته ام و الان کندوهام با پوکه هایی که از مرداد بهشون دادم حدود 6 تا 10 قاب هستند.
Yours sincerely
taleshalmashoney

نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

با سلام

راستش من چهار تا کندو را بازدید کردم و با توجه به اینکه تازه از دشت قزوین برگردانده بودم . از توی چهار تا کندو 10 قاب عسل برداشتم . البته توی قابهای دیگه هم عسل هست ولی تماما پولک زده نبود و من فعلا آنها را برنداشته ام(نمی دانم کار درستی انجام دادم یا نه) ولی کندوهای من هم قبل از برداشت عسل 9 قابه بودند(شربت خوری داخلش بود) و جمعیتش هم خوب هست. ضمنا یک دستگاه اکستراکتور هم از نجف آباد اصفهان بصورت تلفنی سفارش دادم و تهیه کرده ام که انشاءالله امروز یا فردا اولین برداشت را با اکستراکتور انجام خواهم داد.

به همین دلیل نیاز به راهنمائی داشتم که مزاحم شما و همکاران شدم که کار خطائی انجام ندهم.

ممنونم
نمایه کاربر
babak1357
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: رشت
تشکر کرده: 49 دفعه
تماس:

پست توسط babak1357 »

سلام...یه موضوعی رو که من تجربه کرده ام را دررابطه با استراکتور در میا بگذارم:حتمادر حین استراکتور کردن مرتبا داخل دستگاه را نگاه کنید که ارتفاع عسل خارج شده از شان چقدر شده...چون اگه زیاد باشد ودر (شیر ر)دستگاه را باز نکنید ارتفاع عسل به پره های دستگاه میرسد وبا توجه به سرعت پره ها هوا داخل عسل بصورت حباب ریز چمع میشود که شکل ظاهری عسل را بد میکند...چیزی که برای من پیش امد... تصویر
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

به نکته خوبی اشاره کردی ضمنا امکان دارد که عسل وارد محل قرار گیری محور عمودی سبد نگهداری قابها هم برود که خوب با گریس قاطی خواهد شد.

راستی شما برای اینکه سبد نگهداری قابها زنگ نزند چه راهکاری دارید. راستش من بعد از اکسراکتور کردن سبد و مخزن را شستم و بعد سبد را داخل اکستراکتو گذاشتم و با سرعت چرخاندم تا آبش تماما خارج بشه ولی چون در شمال کشور زندگی می کنم فکر کنم به زودی رطوبت محیط باعث بشه زنگ بزنه.
نمایه کاربر
babak1357
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط babak1357 »

تصویرمن ئدستگاه رو تیر امسال گرفتم و15 شهریور که رفتم سراغش با اینکه استیل ل یه خورده ای قسمتای شبکه اش یه کوچولو زنگ زده بود.خوب به دستور شما ایندفعه خوب میشورم و خشک میکنم.ولی مید.ونید دیگه تو رشت "ادم "هم زنگ میزنه.... تصویر تصویر
نمایه کاربر
babak1357
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط babak1357 »

جناب عطایی من خیلی گشتم تا یه همشهری پیدا کنم که از تجربیاتش استفاده کنم چند تا پیغام خصوصی کذاشتم براتون که بی جواب موند... تصویر تصویر تصویرحالا از فرست استفاده کنم...شما داروی کنه واروا رو تو رشت ازکجا میخرید؟؟؟؟ تصویر تصویر تصویر
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

با سلام خدمت شما. ببخشید از اینکه پیغام خصوصی شما را دریافت نکردم. من هم حدود یک سال و نیم که با یک کندو شروع کردم. من سال گذشته از طریق یکی از آشنایان نوار آپیستان گرفتم. ولی یه داروخانه دامپزشکی توی خیابان یخسازی به طرف فومن هست که شماره تلفن آن را براتون پیغام خصوصی می کنم.

من سال گذشته که برای گرفتن ویتاسید و تتراسایکلین به آنجا رفتم نوار آپیستان داشت. البته توصیه من اینکه که احتمالا باید هایوکلین داشته باشه که اگه این را بگیرید بهتر باشه.

من امسال میخوام اگزالیک اسید را آزمایش بکنم.
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 8 مهمان