صفحه اصلي سايت جستجوگر سايت قوانين سايت تبليغات در سايت كار با تالار گفتمان كار با تالار گفتمان

جلوگیری از تولید بچه کندو:

مطالب و مقالات ارسالی در مورد زنبورعسل و زنبورداری که توسط دوستان و کاربران ارسال شده است.
پرورش ملکه زنبورعسل,اصلاح نژاد,اصلاح نژاد,بيماريها وافات زنبورعسل,بازديد كندو و نگهداري,تجهيزات زنبورداري,لغات انگليسي زنبورعسل,اخبار و متفرقه,
شكل شناسي و فيزيولوژي,تغذيه زنبورعسل وزمستان گذراني

مدير انجمن: mellifera

جلوگیری از تولید بچه کندو:

پستتوسط mellifera » 19 ارديبهشت ماه 1393 10:55

جلوگیری از تولید بچه :
جلوگیری کامل از بچه دادن کندوها تقریبا عملی نیست ولی در بعضی موارد می توان به مقدار قابل ملاحضه ای از میزان آن کاست . بعضی از علتهای بچه دادن کندوها:
1 - تراکم زیاد کندوها در کندوهائی که جمعیت زیاد دارد.
2 - کمبود فضای کافی در کندوها.
3 – تمایل به بچه دهی ارثی است . که در هر نژادی کم و زیاد می شود و یکی از راه های طبیعی ازدیاد نسل زنبوران می باشد.
4 – بچه دادن به پیر شدن و یا ضعف تخم گذاری ملکه بستگی دارد.
5 – بچه دادن به حرارت داخل کندو و عدم تهویه کافی مربوط است .
6 – شبهای گرم و روزهای بارانی متوالی که زنبوران نتوانند از کندو بیرون بیایند باعث بچه دادن می شود.
7 – علت مهم بچه دادن وجود نوزادان فراوان در داخل کندو و نبود سلول خالی برای تخم گذاری ملکه می باشد.
8 – قابهای کهنه که حجرات آنها در اثر کثرت استعمال تنگ و کوچک گردیده تمایل به بچه دادن را زیاد می کند.
9 – بچه دادن به علت  تر سالی و یا خشکسالی هم می باشد.
10 – مرگ ناگهانی و یا غیبت ناگهانی ملکه می تواند باعث بچه دادن کندو گردد.
در روش مدیریت صحیح پرورش زنبور عسل هدف اصلی افزایش جمعیت کلنی بوده به طوری که در هنگام وفور شهد و گرده کلنی بتواند بیشترین بهره را برده و عملکرد مناسبی داشته باشد . بچه دادن یه راه تداوم نسل زنبوران عسل بوده و سودی از قبیل فروش کندو برای زنبور دار دارد ولی این در شرایط خاصی از سال بوده و اگر کلنیهای  شما بی رویه بچه بدهند . شما شاید تعداد کلنی بیشتری داشته باشید ولی جمعیت کلنی های شما ضعیف و مقدار تولید عسل شما کم می باشد چرا که اگر یکی از  کلنی شما با 10 هزار زنبور در سال 10 کیلو عسل بدهد کلنی دیگرشما در هوان شرایط  با 20 هزار زنبور به جای 20 کیلو عسل 30 کیلو عسل می دهد  و همچنین کلنی های ضعیف  مستعد انواع بیماری ، غارت ،کپک زدکی مومها و پروانه موم خوار  و به احتمال زیاد در زمستان تلف خواهد  شد . به مثل یه ده آباد به از 100 شهر ویران یک کلنی قوی بهتر از چند کلنی ضعیف می باشد .
برای جلوگیری از بچه دادن کندو راه های مختلفی وجود دارد که اعمال هر یک بستگی به تعداد کندوهای زنبوردار و امکانات موجود دارد.در صورتی که تعداد کلنی های زنبور دار کم باشد می توان در فاصله زمانی مشخص که بچه کندو تولید می شود ملکه را حبس نمود ( به مدت چند روز) تا بین زنبوران جوان و مسن تعادل برقرار شود و تمایل کلنی به تولید بچه از بین برود.
روش دیگر این است که چند قاب محتوی نوزادان را از کندوی پر جمعیت خارج کرده و به کندوی ضعیف تر منتقل نموده و بجای آن چند قاب خالی قرار داد.
روش دیگر این است که تمام قابهای داخل کندو را بازدید کرده و کلیه سلولهای ملکه را خراب نمود . این عمل تا حدود یک هفته از تولید بچه کندو جلوگیری به عمل آورده و باید تا زمانی که احتمال تولید بچه کندو وجود دارد هفته ای یکبار کندوها را بازدید کرده و سلولهای ملکه را خراب نمود . در این بازرسی ها در صورتی که حتی یک سلول ملکه باقی بماند .کلنی تولید بچه خواهد کرد. یه روش این است که از کندوهایی با چند پنجره هوا استفاده نمود تا کندو خنک باشد .روش های گفته شده در مواردی که تعداد کلنی ها کم باشد قابل اجرا است ولی برای زنبوردارانی که تعداد زیادی کلنی دارند این روشها بسیار وقتگیر و پرهزینه است و قابل اجرا نمی باشد.
روش دیگر برای جلوگیری از بچه دادن کندوها بکار می رود روش دیمار است . در این روش ابتدا تمام قابهای موجود در کندو مورد بررسی قرار گرفته و تمام سلولهای ملکه ساخته شده را باید خراب نمود . سپس شانهای کندو را خارج نموده و فقط یک شان که حاوی ملکه و زنبورهای روی آن است در وسط کندو گذاشته و بقیه فضای آن را با شانهای خالی پر نمود . روی این بدنه یک شبکه مانع عبور ملکه قرار داده و روی آن یک بدنه یا دو طبقه حاوی شانهای خالی قرار دهید . بقیه شانهای کلنی را که نوزادان و نبورهای روی آن است در داخل بدنه دیگری قرار داده و روی قسمت فوقانی کندوی مورد نظر قرار دهید . این کلنی تمام زنبورهای خود را داراست . با این تفاوت که ملکه در طبقه اول با فضای کافی برای تخم گذاری محبوس شده و نوزادان در طبقه فوقانی واقع شده و فاصله ای بین ملکه و نوزادان قبلی وجود دارد. در حدود 10 روز بعد مجددا شانهای طبقه فوقانی را بررسی کرده و در صورتی که سلول ملکه ساخته شده است از بین ببرید . در مدت 21 روز از شروع این کار تمام نوزادان طبقه فوقانی متولد شده و فضای خالی نیز برای ذخیره سازی عسل بکار برده می شود . ضمنا در طبقه اصلی نوزادان جدیدی پرورش داده می شود . با اجرای این روش معمولا بچه کندو تولید نخواهد شد . علاوه بر نکات فوق باید توجه داشت که چون تولید بچه کندو اساسا غریزی و ژنتیکی است باید حتی الامکان از نژادهایی استفاده شود که ذاتا تمایل زیادی به تولید بچه کندو نداشته باشند .
اگر در بهار چند روز متوالی بارندگی بود . شما برای جلوگیری از بچه دادن باید به کلنی ها قابهای برگه موم بدهی تا زنبوردان وقت خود را صرف موم بافی کنند تا از بچه دادن جلوگیری شود .
آخرین بالا اندازی (Bump) توسط mellifera در 19 ارديبهشت ماه 1393 10:55
كاربران عزيز : لطفا از درج آگهي و شماره تماس تبليغاتي در تالار اجتناب نموده و در صورت مشاهده حذف خواهد گرديد.(از بخش آگهي و نيازمندي اقدام به ارسال آگهي نماييد)
كاربران عزيز : قبل از ارسال مبحث جديد در تالار جستجو نماييد و از جستجوگر گوگل سايت در صفحه اصلي استفاده نماييد.
كاربران عزيز :در صورت درج تصوير بهتره از بخش اضافه كردن فايل ضميمه استفاده نماييد چون احتمالا ادرس تصاوير بعد از مدتي از سايت مقصد حذف بشه.
كاربران عزيز :لطفا از درج لينك در امضاء خود اجتناب نموده و از بخش لينك زير اواتار كاربري اقدام به درج لينك نماييد.
كاربران عزيز : لطفا از ارسال مباحث مربوط به زنبورعسل از طريق پيغام خصوصي اجتناب نموده و از طريق تالار سوال خود را مطرح نماييد.
كاربران عزيز : در صورت فراموشي رمز عبور و عدم ورود به سايت به مديريت اطلاع دهيد و نام كاربري و پسورد خود را sms نماييد تا مشكل ورود رفع گردد و از ايجاد نام كاربري جديد خوداري نماييد.

(((فروشگاه سایت زنبورعسل))))

t.me/mellifera  کانال تلگرام فروشگاهبرای نویسنده این مطلب mellifera تشکر کننده ها:
mansure (25 خرداد ماه 1391 17:43)
رتبه: 4.167%
 
نماد کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
 
پست ها : 4179
تاريخ عضويت: 24 آذر ماه 1389 00:00
محل سکونت: آذربایجان شرقی-مرند
نام واقعی: امین جهانی كندلجي
تشکر کرده: 4846 بار
تشکر شده: 2973 بار
امتياز: 3275755


مباحث مشابه


بازگشت به مطالب و مقالات ارسالی پرورش زنبورعسل

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان


سلام مهمان گرامي؛

مهمان گرامي، براي مشاهده تالار با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد