صفحه اصلي سايت جستجوگر سايت قوانين سايت تبليغات در سايت كار با تالار گفتمان كار با تالار گفتمان

چطور ميشه كندو را وادار به شاخون زدن كرد ؟

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدير انجمن: mellifera

چطور ميشه كندو را وادار به شاخون زدن كرد ؟

پستتوسط 1170 » 29 بهمن ماه 1391 21:40

با سلام به دوستان و تشكر از مديريت سايت . من يك كندو دارم كه در بازديد اخير ديدم ملكه نداره سه بار به فاصله سه روز از هم تخم روز دادم ولي شاخون نميزنه ميترسم كه نرزا بشه آيا راهي برا وادار كردن به شاخون زدن در اين فصل (بهمن ماه ) وجود داره ؟؟
نماد کاربر
1170
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل

تاريخ عضويت: 7 آبان ماه 1390 22:45
نام واقعی: محمدعلی حاجی
تشکر کرده: 48 بار
تشکر شده: 61 بار
امتياز: 45325

Re: چطور ميشه كندو را وادار به شاخون زدن كرد ؟

پستتوسط mellifera » 29 بهمن ماه 1391 21:48

1170 نوشته است:با سلام به دوستان و تشكر از مديريت سايت . من يك كندو دارم كه در بازديد اخير ديدم ملكه نداره سه بار به فاصله سه روز از هم تخم روز دادم ولي شاخون نميزنه ميترسم كه نرزا بشه آيا راهي برا وادار كردن به شاخون زدن در اين فصل (بهمن ماه ) وجود داره ؟؟

با سلام مطمئن هستيد كه ملكه نداره.كندويي كه فاقد ملكه هست با دادن تخم به كندو فورا اقدام به شاخون زدن ميكنه و اگر ملكه داشته باشه كه ديگه شاخون نميزنه و ملكه مانع اين كار ميشه.
كاربران عزيز : لطفا از درج آگهي و شماره تماس تبليغاتي در تالار اجتناب نموده و در صورت مشاهده حذف خواهد گرديد.(از بخش آگهي و نيازمندي اقدام به ارسال آگهي نماييد)
كاربران عزيز : قبل از ارسال مبحث جديد در تالار جستجو نماييد و از جستجوگر گوگل سايت در صفحه اصلي استفاده نماييد.
كاربران عزيز :در صورت درج تصوير بهتره از بخش اضافه كردن فايل ضميمه استفاده نماييد چون احتمالا ادرس تصاوير بعد از مدتي از سايت مقصد حذف بشه.
كاربران عزيز :لطفا از درج لينك در امضاء خود اجتناب نموده و از بخش لينك زير اواتار كاربري اقدام به درج لينك نماييد.
كاربران عزيز : لطفا از ارسال مباحث مربوط به زنبورعسل از طريق پيغام خصوصي اجتناب نموده و از طريق تالار سوال خود را مطرح نماييد.
كاربران عزيز : در صورت فراموشي رمز عبور و عدم ورود به سايت به مديريت اطلاع دهيد و نام كاربري و پسورد خود را sms نماييد تا مشكل ورود رفع گردد و از ايجاد نام كاربري جديد خوداري نماييد.

(((فروشگاه سایت زنبورعسل))))

t.me/mellifera  کانال تلگرام فروشگاه

برای نویسنده این مطلب mellifera تشکر کننده ها:
1170 (29 بهمن ماه 1391 23:44)
رتبه: 4.167%

نماد کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران

تاريخ عضويت: 24 آذر ماه 1389 00:00
نام واقعی: امین جهانی كندلجي
تشکر کرده: 4844 بار
تشکر شده: 2973 بار
امتياز: 3275675

پستتوسط 1170 » 29 بهمن ماه 1391 22:09

mellifera نوشته است:
1170 نوشته است:با سلام به دوستان و تشكر از مديريت سايت . من يك كندو دارم كه در بازديد اخير ديدم ملكه نداره سه بار به فاصله سه روز از هم تخم روز دادم ولي شاخون نميزنه ميترسم كه نرزا بشه آيا راهي برا وادار كردن به شاخون زدن در اين فصل (بهمن ماه ) وجود داره ؟؟

با سلام مطمئن هستيد كه ملكه نداره.كندويي كه فاقد ملكه هست با دادن تخم به كندو فورا اقدام به شاخون زدن ميكنه و اگر ملكه داشته باشه كه ديگه شاخون نميزنه و ملكه مانع اين كار ميشه.

سلام عليكم آقای جهاني بله مطمئن هستم كه ملكه نداره و چند بار هم تخم روز دادم ولي شاخون نزده من احتمال ميدم چون فعلا" نر در كندوها نيست شاخون نميزنه نميدونم درست حدس ميزنم يانه  ؟
نماد کاربر
1170
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل

پستتوسط ehsanklop » 29 بهمن ماه 1391 23:37

سلام
تو زمستان به علت عدم تخمریزی جثه ملکه کوچیک میشه و تشخیص ملکه رو مشکل میکنه . کندوی شما ملکه داره . شک نداشته باشین . فقط نتونستین پیداش کنین

برای نویسنده این مطلب ehsanklop تشکر کننده ها: 3
blackbil (8 اسفند ماه 1391 20:32), mellifera (30 بهمن ماه 1391 21:43), 1170 (29 بهمن ماه 1391 23:44)
رتبه: 12.5%

نماد کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران

تاريخ عضويت: 9 آبان ماه 1390 21:57
نام واقعی: احسان انیس
تشکر کرده: 671 بار
تشکر شده: 1348 بار
امتياز: 338385

پستتوسط apis » 1 اسفند ماه 1391 15:45

یک کلنی برای زنده موندن نیاز به ملکه داره
پس در صورتی که به هر دلیلی ملکه خودش رو از دست داده باشه حتی اگه تخم نداشته باشه هم تولید شاخون میکنه چون غریزه زنبور اینجوری عمل می کنه
حالا شما تخم روز دادی و شاخون نمیزنه احتمال بسیار زیاد ملکه شما زنده هست
پیشنهاد میکنم چند روزی صبر کنی تا تخم های روزی که بهشون دادی تبدیل به لارو بشه اگه بعد از 3 الی 4 روز باز تخم در کندو دیدی بدون دیدن ملکه هم میتونی به وجود ملکه پی ببری
زندگی شهد گل است که زنبور زمان می خوردش
آنچه می ماند عسل خاطره هاست

برای نویسنده این مطلب apis تشکر کننده ها:
mellifera (1 اسفند ماه 1391 20:22)

نماد کاربر
apis
بهترین کاربر سایت زنبورعسل

تاريخ عضويت: 13 تير ماه 1391 15:41
نام واقعی: سید هادی سادات شهابی
تشکر کرده: 81 بار
تشکر شده: 224 بار
امتياز: 68940

پستتوسط yasna » 7 اسفند ماه 1391 22:42

ظاهرا در این فصل به علت نبود نر  کلنیها ی بی ملکه علاقه به زدن شاخون ندارند خودم سه تا کندوی یتیم دارم که تخم ولارو بهشون ادم اما اقدام نمیکنن  حدس دوستمون درسته

برای نویسنده این مطلب yasna تشکر کننده ها:
1170 (7 اسفند ماه 1391 23:47)

نماد کاربر
yasna
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل

تاريخ عضويت: 22 تير ماه 1391 11:30
نام واقعی: میر زا انفرادی
تشکر کرده: 219 بار
تشکر شده: 342 بار
امتياز: 108310

پستتوسط 1170 » 7 اسفند ماه 1391 00:11

yasna نوشته است:ظاهرا در این فصل به علت نبود نر  کلنیها ی بی ملکه علاقه به زدن شاخون ندارند خودم سه تا کندوی یتیم دارم که تخم ولارو بهشون ادم اما اقدام نمیکنن  حدس دوستمون درسته

سلام دوست عزيز : راستش اون كندوي من بالاخره بعد از سه بار تخم روز گذاشتن شاخون زد . ولي بقول شما هنوز نري در كندوها نيست نمي دونم وضعيت جفت گيري چطور ميشه ؟ جالب اينه كه يك كندوي ديگه كه هم ملكه اش جوان است و هم خوب تخم ريزي ميكنه و هم خوب جا داره شاخون زده علتش رو نمي دونم ولي خيلي دوست دارم بدونم كه چرا شاخون زده ؟

برای نویسنده این مطلب 1170 تشکر کننده ها:
yasna (8 اسفند ماه 1391 10:24)

نماد کاربر
1170
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل

پستتوسط hamidbee » 8 اسفند ماه 1391 11:24

ehsanklop نوشته است:سلام
تو زمستان به علت عدم تخمریزی جثه ملکه کوچیک میشه و تشخیص ملکه رو مشکل میکنه . کندوی شما ملکه داره . شک نداشته باشین . فقط نتونستین پیداش کنین

موافقم
نماد کاربر
hamidbee
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل

تاريخ عضويت: 9 اسفند ماه 1390 16:01
نام واقعی: hamid fathi
تشکر کرده: 19 بار
تشکر شده: 33 بار
امتياز: 84350

پستتوسط ghasedack » 8 اسفند ماه 1391 14:48

سلام دوست عزيز : راستش اون كندوي من بالاخره بعد از سه بار تخم روز گذاشتن شاخون زد . ولي بقول شما هنوز نري در كندوها نيست نمي دونم وضعيت جفت گيري چطور ميشه ؟ جالب اينه كه يك كندوي ديگه كه هم ملكه اش جوان است و هم خوب تخم ريزي ميكنه و هم خوب جا داره شاخون زده علتش رو نمي دونم ولي خيلي دوست دارم بدونم كه چرا شاخون زده ؟[/quote]

سلام
دوست عزیز، یهتره تعداد قاب زنبور ،لارو و شفیره در کندو و همچنین در مورد شرایط جوی منطقه و وجود گل در منطقه توضیح مختصری میدادی.

بهر حال با صرف عدم وجود نر در کندو در شاخن زدن توقف ایجاد نمیشه و صد در صد در کندوهای مجاور زنبور نر وجود خواهد داشت. برخی مواقع با براورد ملکه از زنبور در کندو و تعداد لارو و شفیره خودش را برای بچه دهی آماده میکنه ... البته این در صورتی است که ملکه سالم باشه و کندو نیز در وضعیت نرمال باشد.
نماد کاربر
ghasedack

تاريخ عضويت: 15 فروردين ماه 1390 00:00
نام واقعی: روح اله
تشکر کرده: 20 بار
تشکر شده: 63 بار
امتياز: 121220

مباحث مشابه

بازگشت به سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 4 مهمان

سلام مهمان گرامي؛

مهمان گرامي، براي مشاهده تالار با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد