رنگ برگه موم

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: گيلان - رشت
تشکر کرده: 77 دفعه
تماس:

رنگ برگه موم

پست توسط rata »

با سلام یکی از دوستان برام برگه موم قرار سفارش بده ولی انگار رنگ برگه مومها کمی تیره تر از معمول می باشد. میخواستم بدانم علت این تیرگی رنگ بخاطر چیه آیا مشکلی داره؟

و برای اینکه تشخیص یدیم برگه موم با کیفیت هست باید چه مواردی را در نظر بگیریم.

نمایه کاربر
ghasedack
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: ایلام
تشکر کرده: 19 دفعه
تماس:

Re: رنگ برگه موم

پست توسط ghasedack »

دوست عزیز، احتمالا مواد اولیه ای که برای ساخت برگ موم بکار رفته از موم طبیعی شانهایی سیاه ذوب کردن. برای تشخیص کیفیت به نظر من خود زنبور ها بهتر میتونن تشخیص بدن. شما بهتره چند قاب با همون برگ موم های تیره آماده کنی برای نمونه داخل چند کندو قرار بدی اگه مناسب باشه بعد چند روز زنبورها شروع به بافتن میکنن ولی در غیر اون تمایلی به کار روی این نوع موم ندارند.
blackbil
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 1060 دفعه
تماس:

پست توسط blackbil »

تیره بودن برگه موم به چند عامل میتونه بستگی داشته باشه که یه موردشو در کامنت بالا اشاره کردند. از دلایل دیگه اش میتونه بخصوص تو این موقع از سال مومها و برگه های سال قبل باشند که از قبل آماده بوده و الان به فروش می رسند؛ چون خیلی از کارگاه های عاج موم یا شروع به کار نکرده اند (حداقل تو گیلان) یا به تازگی شروع به کار کرده اند. یه عامل دیگه هم میتونه بره موم باشه که با موم در هنگام ذوب کردن قاطی شده باشه.
Yours sincerely
taleshalmashoney

نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام
معمولا هر چه رنگ برگه موم تیره تر بشه نشان از کهنه بودنشه و به تجربه برای من ثابت شده زنبورها تمایل کمتری برای بافتن برگه موم های تیره تر دارن.
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

ممنونم از پاسخ شما

با این حساب اگه برگه موم امسال اضافه بیاد آن را نمی توانیم برای سال بعد استفاده کنیم . یا اینکه راهی داره که مثلا در نایلونی یا چیزی بگذاریم که رنگش تیره نشه؟

ضمنا یه سئوال دیگه هم دارم . پس یه دلیل برای اینکه وقتی که شانهای سیاه را آب می کنیم مومش تیره میشه اینه که رنیورها برای تخم ریزی بره موم بهش اضافه کردن؟ پس تو کارگاههای موم آج زنی چه عملیاتی روش انجام میدن که دوباره رنگش زرد درخشان میشه؟
نمایه کاربر
turkmansahra
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان گلستان - بندرتركمن
تشکر کرده: 201 دفعه
تماس:

پست توسط turkmansahra »

سلام برگه هاي اضافي رو داخل روزنامه و در جاي تاريك نگهداري كن تصویرتصویر
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

دوست عزیز آیا راهی وجود داره که مومهای مربوط به شانهای سیاهی را که آب و فیلتر کردیم به رنگ برگه مومی که می خریم در بیاد . چون مومهای من تیره تر میشن.
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام به اين ادرس هم يه سر بزنيد:

http://www.mellifera.ir/403//%D9%85%D9% ... %B3%D9%84/
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

جناب آقای جهانی این مطلبی را که آدرس دادید مطالعه کردم

ولی سئوال بنده این است که چرا مومی که از شانهای سیاه آب می کنم با برگه مومی که از بیرون می خرم از نظر رنگ متفاوت بوده و تیره تر می باشد. آیا هنوز ناخالصی دارد که باعث تیره شدن رنگش می شود. اگر اینطور است چطور باید عاری از هر گونه ناخالصی شود .
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

rata نوشته شده:جناب آقای جهانی این مطلبی را که آدرس دادید مطالعه کردم

ولی سئوال بنده این است که چرا مومی که از شانهای سیاه آب می کنم با برگه مومی که از بیرون می خرم از نظر رنگ متفاوت بوده و تیره تر می باشد. آیا هنوز ناخالصی دارد که باعث تیره شدن رنگش می شود. اگر اینطور است چطور باید عاری از هر گونه ناخالصی شود .

اصولا در كارگاه هاي توليد برگه موم اج شده مقدار مومي كه تيره نيستن بيشتره.من خودم مومهايي رو كه اب كردم تفاوتشون رو ديدم هر چقدر تيره باشه به همون اندازه مم هم تيره تر ميشه.
نمایه کاربر
1170
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران - شهرري
تشکر کرده: 45 دفعه
تماس:

پست توسط 1170 »

rata نوشته شده:با سلام یکی از دوستان برام برگه موم قرار سفارش بده ولی انگار رنگ برگه مومها کمی تیره تر از معمول می باشد. میخواستم بدانم علت این تیرگی رنگ بخاطر چیه آیا مشکلی داره؟

و برای اینکه تشخیص یدیم برگه موم با کیفیت هست باید چه مواردی را در نظر بگیریم.

سلام دوست عزيز : من مومهاي بسيار سياه خودم را آب كردم خيلي شفاف شد . به اين طريق كه يك حلب بزرگ روغن را يك مقدار آب ريختم و مومها را روي آب ريختم وروي شعله گاز گذاشتم و اينقدر جوشيد تا مومها كاملا" آب و ذوب شدند و شعله را خاموش كردم تا كاملا" سرد شد( حدود دو ساعت ) و حلب را وارونه كردم قالب موم درسته به زمين افتاد و اشغال و سياهي هاي موم روي آب ماند كه بيرون ريختم . البته يك مقدار سياهي زير قالب موم چسبيده بود كه با يك چاقو تراشيدم و موم صاف و شفاف را كنار گذاشتم . اميدوارم كه شما هم در عمل به اين نتيجه برسيد.
نمایه کاربر
hamed_gwd
محل اقامت: شیراز - 09365267497
تشکر کرده: 170 دفعه
تماس:

پست توسط hamed_gwd »

بله دقیقا منم همین طور عمل میکنم. اول موم رو با هر چی ناخالصی و مواد دیگه داره در یک ظرف همراه با آب ذوب میکنم، بعد با توری خیلی ریز صافش میکنم و همراه با آب میگذارم تا سر بشه. بعد از اینکار تمام موم هایی که در طول مدت به این روش جدا شده رو در یک ظرف ریخته و این دفعه دیگه توی موم ها آب نمیریزم. بلکه ظرف موم رو داخل آب قرار میدم و داغ میکنم. وقتی که کلا ذوب شد ظرف موم رو از ظرف آب بیرون میارم و میذارم سرد بشه. در این مرحله تمام ناخالصی ها در ته ظرف موم جمع میشه و موم رویی دقیقا مثل روز اول زرد و شفافه تصویر
یه نکته اینه که هرچی توری که برای صاف کردن موم استفاده میکنید ریزتر باشه بهتر جواب میگیرید. من از پارچه ململ استفاده میکنم. همین طور موم نباید بجوشه یا خیلی روی گاز بمونه تصویر
فریب واژه ها را نخوریم. وقتی اولین حرف الفبا کلاه سرش برود فاتحه بقیه کلمات را باید خواند.
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

دوست عزیز من هم از همین راهی که شما میفرمائید آزمایش کردم ولی رنگ موم بدست آمده زرد درخشان (همانند برگه موم تازه ای که میخرم) نمیشه. البته من شانهای سیاه را توی ظرف روهی میجوشونم. آیا می تواند از آن باشه چون توی سایت گفته شده که اگر از ظرفهای قلع و سرب استفاده بشه رنگ موم تیره میشه.
نمایه کاربر
hamed_gwd
محل اقامت: شیراز - 09365267497
تشکر کرده: 170 دفعه
تماس:

پست توسط hamed_gwd »

راستش رو بخواهید منم توی همون قابلمه های روحی این کارو انجام میدم. کیفیتش هم به حدی بود که وقتی رفتم بفروشمش، مغازه دار باورش نمیشد که خودم توی خونه صافش کرده باشم. تصویر
فریب واژه ها را نخوریم. وقتی اولین حرف الفبا کلاه سرش برود فاتحه بقیه کلمات را باید خواند.
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام در اين ادرس هم توضيحاتي داده شده:

http://www.mellifera.ir/2141//%D8%AA%D8 ... %B3%D9%84/
موضوع جدید ارسال پست