صفحه اصلي سايت جستجوگر سايت قوانين سايت تبليغات در سايت كار با تالار گفتمان كار با تالار گفتمان

رنگ برگه موم

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدير انجمن: mellifera

رنگ برگه موم

پستتوسط rata » 9 اسفند ماه 1391 12:06

با سلام یکی از دوستان برام برگه موم قرار سفارش بده ولی انگار رنگ برگه مومها کمی تیره تر از معمول می باشد. میخواستم بدانم علت این تیرگی رنگ بخاطر چیه آیا مشکلی داره؟

و برای اینکه تشخیص یدیم برگه موم با کیفیت هست باید چه مواردی را در نظر بگیریم.
نماد کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل

تاريخ عضويت: 20 فروردين ماه 1391 09:51
نام واقعی: رحیم عطائی پور
تشکر کرده: 77 بار
تشکر شده: 178 بار
امتياز: 159200

Re: رنگ برگه موم

پستتوسط ghasedack » 9 اسفند ماه 1391 20:27

دوست عزیز، احتمالا مواد اولیه ای که برای ساخت برگ موم بکار رفته از موم طبیعی شانهایی سیاه ذوب کردن. برای تشخیص کیفیت به نظر من خود زنبور ها بهتر میتونن تشخیص بدن. شما بهتره چند قاب با همون برگ موم های تیره آماده کنی برای نمونه داخل چند کندو قرار بدی اگه مناسب باشه بعد چند روز زنبورها شروع به بافتن میکنن ولی در غیر اون تمایلی به کار روی این نوع موم ندارند.
نماد کاربر
ghasedack
بهترین کاربر سایت زنبورعسل

تاريخ عضويت: 15 فروردين ماه 1390 00:00
نام واقعی: روح اله
تشکر کرده: 20 بار
تشکر شده: 63 بار
امتياز: 121220

پستتوسط blackbil » 9 اسفند ماه 1391 20:45

تیره بودن برگه موم به چند عامل میتونه بستگی داشته باشه که یه موردشو در کامنت بالا اشاره کردند. از دلایل دیگه اش میتونه بخصوص تو این موقع از سال مومها و برگه های سال قبل باشند که از قبل آماده بوده و الان به فروش می رسند؛ چون خیلی از کارگاه های عاج موم یا شروع به کار نکرده اند (حداقل تو گیلان) یا به تازگی شروع به کار کرده اند. یه عامل دیگه هم میتونه بره موم باشه که با موم در هنگام ذوب کردن قاطی شده باشه.
Yours sincerely
taleshalmashoney

blackbil
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل

تاريخ عضويت: 13 آذر ماه 1391 00:02
نام واقعی: پژمان امینی
تشکر کرده: 1114 بار
تشکر شده: 235 بار
امتياز: 199970

پستتوسط saman » 9 اسفند ماه 1391 22:09

سلام
معمولا هر چه رنگ برگه موم تیره تر بشه نشان از کهنه بودنشه و به تجربه برای من ثابت شده زنبورها تمایل کمتری برای بافتن برگه موم های تیره تر دارن.

برای نویسنده این مطلب saman تشکر کننده ها:
mnmn (7 بهمن ماه 1392 20:08)
رتبه: 4.167%

نماد کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران

تاريخ عضويت: 18 مهر ماه 1390 23:46
نام واقعی: سامان
تشکر کرده: 162 بار
تشکر شده: 868 بار
امتياز: 321905

پستتوسط rata » 10 اسفند ماه 1391 07:09

ممنونم از پاسخ شما

با این حساب اگه برگه موم امسال اضافه بیاد آن را نمی توانیم برای سال بعد استفاده کنیم . یا اینکه راهی داره که مثلا در نایلونی یا چیزی بگذاریم که رنگش تیره نشه؟

ضمنا یه سئوال دیگه هم دارم . پس یه دلیل برای اینکه وقتی که شانهای سیاه را آب می کنیم مومش تیره میشه اینه که رنیورها برای تخم ریزی بره موم بهش اضافه کردن؟ پس تو کارگاههای موم آج زنی چه عملیاتی روش انجام میدن که دوباره رنگش زرد درخشان میشه؟
نماد کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل

پستتوسط turkmansahra » 10 اسفند ماه 1391 08:11

سلام برگه هاي اضافي رو داخل روزنامه و در جاي تاريك نگهداري كن
نماد کاربر
turkmansahra
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل

تاريخ عضويت: 8 شهريور ماه 1391 08:23
نام واقعی: احسان مختوم
تشکر کرده: 203 بار
تشکر شده: 152 بار
امتياز: 34610

پستتوسط rata » 10 اسفند ماه 1391 08:17

دوست عزیز آیا راهی وجود داره که مومهای مربوط به شانهای سیاهی را که آب و فیلتر کردیم به رنگ برگه مومی که می خریم در بیاد . چون مومهای من تیره تر میشن.
نماد کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل

پستتوسط mellifera » 11 اسفند ماه 1391 19:50

با سلام به اين ادرس هم يه سر بزنيد:

http://www.mellifera.ir/403//%D9%85%D9% ... %B3%D9%84/
كاربران عزيز : لطفا از درج آگهي و شماره تماس تبليغاتي در تالار اجتناب نموده و در صورت مشاهده حذف خواهد گرديد.(از بخش آگهي و نيازمندي اقدام به ارسال آگهي نماييد)
كاربران عزيز : قبل از ارسال مبحث جديد در تالار جستجو نماييد و از جستجوگر گوگل سايت در صفحه اصلي استفاده نماييد.
كاربران عزيز :در صورت درج تصوير بهتره از بخش اضافه كردن فايل ضميمه استفاده نماييد چون احتمالا ادرس تصاوير بعد از مدتي از سايت مقصد حذف بشه.
كاربران عزيز :لطفا از درج لينك در امضاء خود اجتناب نموده و از بخش لينك زير اواتار كاربري اقدام به درج لينك نماييد.
كاربران عزيز : لطفا از ارسال مباحث مربوط به زنبورعسل از طريق پيغام خصوصي اجتناب نموده و از طريق تالار سوال خود را مطرح نماييد.
كاربران عزيز : در صورت فراموشي رمز عبور و عدم ورود به سايت به مديريت اطلاع دهيد و نام كاربري و پسورد خود را sms نماييد تا مشكل ورود رفع گردد و از ايجاد نام كاربري جديد خوداري نماييد.

(((فروشگاه سایت زنبورعسل))))

t.me/mellifera  کانال تلگرام فروشگاه

نماد کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران

تاريخ عضويت: 24 آذر ماه 1389 00:00
نام واقعی: امین جهانی كندلجي
تشکر کرده: 4846 بار
تشکر شده: 2973 بار
امتياز: 3275755

پستتوسط rata » 12 اسفند ماه 1391 07:09

جناب آقای جهانی این مطلبی را که آدرس دادید مطالعه کردم

ولی سئوال بنده این است که چرا مومی که از شانهای سیاه آب می کنم با برگه مومی که از بیرون می خرم از نظر رنگ متفاوت بوده و تیره تر می باشد. آیا هنوز ناخالصی دارد که باعث تیره شدن رنگش می شود. اگر اینطور است چطور باید عاری از هر گونه ناخالصی شود .
نماد کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل

پستتوسط mellifera » 12 اسفند ماه 1391 22:25

rata نوشته است:جناب آقای جهانی این مطلبی را که آدرس دادید مطالعه کردم

ولی سئوال بنده این است که چرا مومی که از شانهای سیاه آب می کنم با برگه مومی که از بیرون می خرم از نظر رنگ متفاوت بوده و تیره تر می باشد. آیا هنوز ناخالصی دارد که باعث تیره شدن رنگش می شود. اگر اینطور است چطور باید عاری از هر گونه ناخالصی شود .

اصولا در كارگاه هاي توليد برگه موم اج شده مقدار مومي كه تيره نيستن بيشتره.من خودم مومهايي رو كه اب كردم تفاوتشون رو ديدم هر چقدر تيره باشه به همون اندازه مم هم تيره تر ميشه.
كاربران عزيز : لطفا از درج آگهي و شماره تماس تبليغاتي در تالار اجتناب نموده و در صورت مشاهده حذف خواهد گرديد.(از بخش آگهي و نيازمندي اقدام به ارسال آگهي نماييد)
كاربران عزيز : قبل از ارسال مبحث جديد در تالار جستجو نماييد و از جستجوگر گوگل سايت در صفحه اصلي استفاده نماييد.
كاربران عزيز :در صورت درج تصوير بهتره از بخش اضافه كردن فايل ضميمه استفاده نماييد چون احتمالا ادرس تصاوير بعد از مدتي از سايت مقصد حذف بشه.
كاربران عزيز :لطفا از درج لينك در امضاء خود اجتناب نموده و از بخش لينك زير اواتار كاربري اقدام به درج لينك نماييد.
كاربران عزيز : لطفا از ارسال مباحث مربوط به زنبورعسل از طريق پيغام خصوصي اجتناب نموده و از طريق تالار سوال خود را مطرح نماييد.
كاربران عزيز : در صورت فراموشي رمز عبور و عدم ورود به سايت به مديريت اطلاع دهيد و نام كاربري و پسورد خود را sms نماييد تا مشكل ورود رفع گردد و از ايجاد نام كاربري جديد خوداري نماييد.

نماد کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران

پستتوسط 1170 » 12 اسفند ماه 1391 23:18

rata نوشته است:با سلام یکی از دوستان برام برگه موم قرار سفارش بده ولی انگار رنگ برگه مومها کمی تیره تر از معمول می باشد. میخواستم بدانم علت این تیرگی رنگ بخاطر چیه آیا مشکلی داره؟

و برای اینکه تشخیص یدیم برگه موم با کیفیت هست باید چه مواردی را در نظر بگیریم.

سلام دوست عزيز : من مومهاي بسيار سياه خودم را آب كردم خيلي شفاف شد . به اين طريق كه يك حلب بزرگ روغن را يك مقدار آب ريختم و مومها را روي آب ريختم وروي شعله گاز گذاشتم و اينقدر جوشيد تا مومها كاملا" آب  و ذوب شدند و شعله را خاموش كردم تا كاملا" سرد شد( حدود دو ساعت ) و حلب را وارونه كردم  قالب موم درسته به زمين افتاد و اشغال و سياهي هاي موم روي آب ماند كه بيرون ريختم . البته يك مقدار سياهي زير قالب موم چسبيده بود كه با يك چاقو تراشيدم و موم صاف و شفاف را كنار گذاشتم . اميدوارم كه شما هم در عمل به اين نتيجه برسيد.

برای نویسنده این مطلب 1170 تشکر کننده ها: 3
gomnam (13 اسفند ماه 1391 21:41), mellifera (13 اسفند ماه 1391 18:39), rata (13 اسفند ماه 1391 08:24)
رتبه: 12.5%

نماد کاربر
1170
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل

تاريخ عضويت: 7 آبان ماه 1390 22:45
نام واقعی: محمدعلی حاجی
تشکر کرده: 48 بار
تشکر شده: 61 بار
امتياز: 45325

پستتوسط hamed_gwd » 14 اسفند ماه 1391 21:25

بله دقیقا منم همین طور عمل میکنم. اول موم رو با هر چی ناخالصی و مواد دیگه داره در یک ظرف همراه با آب ذوب میکنم، بعد با توری خیلی ریز صافش میکنم و همراه با آب میگذارم تا سر بشه. بعد از اینکار تمام موم هایی که در طول مدت به این روش جدا شده رو در یک ظرف ریخته و این دفعه دیگه توی موم ها آب نمیریزم. بلکه ظرف موم رو داخل آب قرار میدم و داغ میکنم. وقتی که کلا ذوب شد ظرف موم رو از ظرف آب بیرون میارم و میذارم سرد بشه. در این مرحله تمام ناخالصی ها در ته ظرف موم جمع میشه و موم رویی دقیقا مثل روز اول زرد و شفافه
یه نکته اینه که هرچی توری که برای صاف کردن موم استفاده میکنید ریزتر باشه بهتر جواب میگیرید. من از پارچه ململ استفاده میکنم. همین طور موم نباید بجوشه یا خیلی روی گاز بمونه
فریب واژه ها را نخوریم. وقتی اولین حرف الفبا کلاه سرش برود فاتحه بقیه کلمات را باید خواند.
نماد کاربر
hamed_gwd

تاريخ عضويت: 19 مهر ماه 1391 20:49
نام واقعی: حامد پورهاشمی
تشکر کرده: 177 بار
تشکر شده: 142 بار
امتياز: 25500

پستتوسط rata » 16 اسفند ماه 1391 07:55

دوست عزیز من هم از همین راهی که شما میفرمائید آزمایش کردم ولی رنگ موم بدست آمده زرد درخشان (همانند برگه موم تازه ای که میخرم) نمیشه. البته من شانهای سیاه را توی ظرف روهی میجوشونم.  آیا می تواند از آن باشه چون توی سایت گفته شده که اگر از ظرفهای قلع و سرب استفاده بشه رنگ موم تیره میشه.
نماد کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل

پستتوسط hamed_gwd » 16 اسفند ماه 1391 17:44

راستش رو بخواهید منم توی همون قابلمه های روحی این کارو انجام میدم. کیفیتش هم به حدی بود که وقتی رفتم بفروشمش، مغازه دار باورش نمیشد که خودم توی خونه صافش کرده باشم.
فریب واژه ها را نخوریم. وقتی اولین حرف الفبا کلاه سرش برود فاتحه بقیه کلمات را باید خواند.

برای نویسنده این مطلب hamed_gwd تشکر کننده ها:
mellifera (25 اسفند ماه 1391 21:01)

نماد کاربر
hamed_gwd

تاريخ عضويت: 19 مهر ماه 1391 20:49
نام واقعی: حامد پورهاشمی
تشکر کرده: 177 بار
تشکر شده: 142 بار
امتياز: 25500

پستتوسط mellifera » 25 اسفند ماه 1391 21:02

با سلام در اين ادرس هم توضيحاتي داده شده:

http://www.mellifera.ir/2141//%D8%AA%D8 ... %B3%D9%84/

برای نویسنده این مطلب mellifera تشکر کننده ها:
hamed_gwd (11 فروردين ماه 1392 13:37)

نماد کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران

مباحث مشابه

بازگشت به سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان

سلام مهمان گرامي؛

مهمان گرامي، براي مشاهده تالار با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد