چگونگي گرفتن زنبور از كوه و انتقال ان به كندوي مدرن

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

چگونگي گرفتن زنبور از كوه و انتقال ان به كندوي مدرن

پست توسط mellifera »

با سلام چون اين سوال رو بيشتر دوستان پرسيدن در اين قسمت قرار ميدمتا دوستاني كه اطلاعات بيشتر دارن بيشتر راهنمايي كنن.

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

Re: چگونگي گرفتن زنبور از كوه و انتقال ان به كندوي مدرن

پست توسط mellifera »

با سلام اول يه كندوي مدرن اماده كنين به همراه چند تا قاب خالي به همراه چاقو و سيم .كلاه توري دودي دستكش فراموش نشه.بعد از دود دادن زنبورا به ارومي شانها رو از بالا بريده و با سيم به قابها وصل ميكنيم و تا اخرين شان اين كار رو انجام ميديم.در انتها كندو رو چند ساعت در اون محل قرار ميديم تا زنبورا به اين كندو عادت كنن و در ضمن ملكه مهمه بايد ملكه رو هم پيدا كنين.
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

در اين ادرس روش تبديل كندوي بومي به مدرن توضيح داده شده كه فرقي با گرفتن زنبور كوهي نداره :

http://www.mellifera.ir/News/print/311/

قاب به اين شكل:

[CENTER] تصویر[/CENTER]
نمایه کاربر
ghasedack
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: ایلام
تشکر کرده: 19 دفعه
تماس:

پست توسط ghasedack »

سلام دوستان

در این مورد باید دقت کنید که تنها زنبورهایی که داخل درخت و یا بین سخره ها هستند و امکان دسترسی به شانها و زنبوا هست امکان انتقال به کندو دارند. مراحل زیر را بادقت انجام دهید:
ابتدا باید به اندازه کافی جا برای دسترسی به شانها داشته باشید ، چند قاب خالی باید در دسترس باشدی یکطرف اونها را بصورت ضربدری با سیم بهم وصل کنید بصورتی که اگر شانها به برشهایی اندازه کف دست داشتید براحتی روی سیمها قرار بگیرد... با دمیده دود به داخل کلنی، زنبورها را از روی شانها فراری بدید و در شانهایی که دارای لارو و شفیره هستن را برش زده و به روی قابی که یک طرف آن راسیمکشی کرده اید منتقل کنید، در این حین شانهایی که حاوی عسل هستند به داخل ظرف و یا دبه منتقل کنید(بهیچ عنوان شانهای حاوی عسل را به روی قاب و داخل کندو منتقل نکنید چون این شانها سالم نیستند و عسل از روی آنها سرازیر شده و بخصوص در هوای گرم باعث تلفات شدید زنبوران میشود) بعد از اتمام کار طرف دیگر قابی که شفیره ها را روی آن قرار دادید با سیم ببندید و اون قاب را در محدوده پرواز و نزدیک به کلنی آویزان نگه دارید... با دمیدن دود زنبوران را از داخل کلنی فراری دهید و سعی کنید حتما کوچکترین سوراخها را جهت جستجوی ملکه بگردید البته ممکنه در حین دمیدن دود ملکه همراه بقیه زنبورا پرواز کند و به احتمال خیلی زیاد موقعی که زنبورها به سمت قاب آویزان هجوم بیاورند اگر ملکه پرواز کرده باشد روی آن مینشیند. دقت کنید در اکثر موارد ملکه جزء آخرین زنبورانی است که کلنی را ترک میکند. بعد از این زنبورها روی قاب نشستند آن را به کندو منتقل کنید و کندو را در محلی نزدیک به کلنی قرار دهید در حد کمتر از ساعتی زنبور ها آرام شده و میتوانید درب کندو را بسته و جابجا کنید. بهتره قابهای کندو تکمیل باشند تا در اثر جابجایی و بهم خوردن قابها زنبورا صدمه نبینند، بعد از 2 روز با شکراب زنبورا را تغذیه کنید تا تقویت شوند.
موفق باشید
نمایه کاربر
mohamadjavad_15
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: jiroft
تشکر کرده: 57 دفعه
تماس:

پست توسط mohamadjavad_15 »

با سلام
ایا در مورد گرفتن زنبور از کوه و انتقال ان به کندو بعلاوه شان خالی نیازی به دادن موم ورق هست یا نه
[IMG]http://www.canstockphoto.com/black-and-white-bee-with-sunglasses-15499436.html[/IMG]
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

mohamadjavad_15 نوشته شده:با سلام
ایا در مورد گرفتن زنبور از کوه و انتقال ان به کندو بعلاوه شان خالی نیازی به دادن موم ورق هست یا نه

بله يه ورق مي تونين بدين.اگه ديدين مي بافن مي تونين قاب ديگه اي بدين
نمایه کاربر
mohamadjavad_15
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

با سلام من تازه در ای سایت عضو شده ام در منطقه ما که گرمسیر هم هست کلنی زنبور عسل وحشی اگه در نخلستان و بر روی در ختان گز و کهور وحصار کشی های اطراف نخلستان ها که از چوب در ختان کنار و گز درست شده است بگردی و البته چشمان تیز بینی هم داشته باشی هتما کلنی زنبور عسل پیدا میکنی من در حال حاضر یک کلنی زنبور عسل بر روی حصار اطراف نخلستان پیدا کرده ام وقصد انتقال ان به کندوی مدرن را دارم ویک سوال از دوستان داشتم
1ایا امکان نگهداری زنبور عسل در کندو در مناطق گرمسیری که گرمای هوا در فصل تابستان گاهی اوقات به 50 در جه هم میزسد امکان پذیر هست یا نه
با تشکر
[IMG]http://www.canstockphoto.com/black-and-white-bee-with-sunglasses-15499436.html[/IMG]
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

mohamadjavad_15 نوشته شده:با سلام من تازه در ای سایت عضو شده ام در منطقه ما که گرمسیر هم هست کلنی زنبور عسل وحشی اگه در نخلستان و بر روی در ختان گز و کهور وحصار کشی های اطراف نخلستان ها که از چوب در ختان کنار و گز درست شده است بگردی و البته چشمان تیز بینی هم داشته باشی هتما کلنی زنبور عسل پیدا میکنی من در حال حاضر یک کلنی زنبور عسل بر روی حصار اطراف نخلستان پیدا کرده ام وقصد انتقال ان به کندوی مدرن را دارم ویک سوال از دوستان داشتم
1ایا امکان نگهداری زنبور عسل در کندو در مناطق گرمسیری که گرمای هوا در فصل تابستان گاهی اوقات به 50 در جه هم میزسد امکان پذیر هست یا نه
با تشکر

با سلام اگه اون زنبور زنبورعسل ريز هست امكانش نيست اما زنبور عسل معمولي رو بله ميتونين نگه دارين.با ايجاد سايه روي كندو كارتون راحتتره.
نمایه کاربر
mohamadjavad_15
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

با سلام و ممنون از پاسخگویی شما اقای جهانی
اگر امکانش هست چند تا عکس از زنبور عسل معمولی و ریز بزارین و مختصری در مورد انها توضیح بدین من خودم هم سعی میکنم تا از زنبور ها عکس بگیرم و تصاویر انها را ارسال کنم
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

نمایه کاربر
mohamadjavad_15
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

با سلام خدمت اقای جهانی ودوستان با مشاهده ی دو لینیک بالا و مطابقت تصاویر انها با کلنی های زنبور عسل متوجه شدم که کلنی ها از نژاد زنبور عسل ریز هستند و امکان پرورش انها در کندو وجود ندارد با این اوصاف باید به فکر تهیه یک کندو با زنبور عسل باشم یه چیزی که تو کلنی زنبور عسل ریز متوجه شدم این بود که یکی از انها شاخون زده بود و واگه درست متوجه شده باشم میخواد پچه بده هرچند که بکار ما نمیاد
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

mohamadjavad_15 نوشته شده:با سلام خدمت اقای جهانی ودوستان با مشاهده ی دو لینیک بالا و مطابقت تصاویر انها با کلنی های زنبور عسل متوجه شدم که کلنی ها از نژاد زنبور عسل ریز هستند و امکان پرورش انها در کندو وجود ندارد با این اوصاف باید به فکر تهیه یک کندو با زنبور عسل باشم یه چیزی که تو کلنی زنبور عسل ریز متوجه شدم این بود که یکی از انها شاخون زده بود و واگه درست متوجه شده باشم میخواد پچه بده هرچند که بکار ما نمیاد

با سلام محمد عزيز ميتوني يه تصوير از شاخون زنبور ريز برامون بزاري تو سايت.
نمایه کاربر
mohamadjavad_15
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

با سلام چون کلنی زنبور ها در 15کیلومتری محل زندگی ما و در روستا هستند وخودم دیروز به انجا رفته بودم متوجه شدم که شاخون زدند اماچون بعد از ظهر بود و روی زنبور ها سایه افتاده بود چند تا عکس که با دوربین گوشی گرفتم تار بود و تصاویر واضح نبودند اما به داداشم سپردم که طرف صبح که نور روی کلنی میتابه چند تاعکس از کلنی بگیره وتا یکی دو روز دیگه انها را میزارم تو سایت
نمایه کاربر
afra
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط afra »

با عرض سلام وخسته نباشید خدمت دوستان عزیز در شهرستان ما من دوستانی دارم که تو این حرفه سالها فعالیت میکنند و تجربیات خوبی هم دارند و در این مورد به بحث و گفتگو پرداخته ایم که چطور زنبور را از جنگلهای وسیع پیداه کرده و با چه زحمتی با توجه به ارتفاع بعضی درختان حدود چهل متر با تمام خطر ها برداشت عسل را از تنه درخت انجام می دهند . و البته با قیمتی خوب هم می فروشند البته زحمت زیاد هم داردIMG]images/smilies/icon_arrow.gif[/IMG]
نمایه کاربر
Hassannozarpour

پست توسط Hassannozarpour »

با سلام بنده پیشنهاد می کنم رفتن به زنبورداریهای اطراف وخریدن یک کلنی راحتر از گرفتن کندو در صخره ها وکوه ها باشد زیرا خرجش به دخلش نمی ارزد زیرا چنین کندویی که در کوه لانه گزیده دارای شان های ثابت وبدون حرکت می باشد که در صورت تخریب آن مشکلاتی برای زنبورها وملکه آن ممکن است ایجاد شود مثلا آغشته شدن بال ملکه به عسل تراوش شده از حجره ها وله شدن آن در بین خانه های مومی تخریب شده چنین جمعیتی اگر در کندو قرار بگیرد برای سال بعد قوی می شود تازه اگر ملکه آن جوان باشد ترجیح می دهم علاقمندان به پرورش زنبور عسل در کوه ها وصخره ها هنگام مواجه با چنین کلنی هایی آنها را به حال خودبگذارند یااینکه تنها عسل آنها را برداشت کنند تا این کندوها در چنین نقاط صعب العبور بتوانند گیا هان دارویی را گرده افشانی کنند وبه ازدیاد گیاهان دارویی بسیارکمیاب ونادر در مناطق کوهستانی کمک کنند.
نمایه کاربر
ilam
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: ایلام.شهرستان شیروان چرداول.سرابله
تشکر کرده: 70 دفعه
تماس:

پست توسط ilam »

ولا ماکه چندساله ک کارمونه میکنیم

هیچ مشکلی پیش نیومده تصویر
محمد امین کوشا
yasmangola_love
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: قائمشهر
تشکر کرده: 259 دفعه
تماس:

پست توسط yasmangola_love »

[CENTER]روش گرفتن زنبور از تنه درخت و وارد کردن به کندو
همونطور که دوستمون گفتن کار پر زحمتیه و تلفات بالاست.
ولی گاهی اوقات واقعا میارزه بخصوص وقتی جمعیت و عسل بالاست

تصویر

تصویر
تصویر

تصویر
[/CENTER]

یا امام رضا
خبری هست در این خانه که زنبور عسل
مرض قند گرفت از نمک سفره ی تو
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 15 مهمان