تشخیص نژاد زنبور

سوالات در مورد اصلاح نژاد و تمامی مسائل مربوط به اصلاح نژاد زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

reza288
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران - تنکابن
تشکر کرده: 170 دفعه
تماس:

تشخیص نژاد زنبور

پست توسط reza288 »

دوستان میشه لطف کنید و نظر خودتون رو با دلیل راجب نژاد این زنبور ها بگین :
ویژگی های این کلنی که خودم بازدید کردم :
1. فوق العاده آرام حتی می شه بدون دودی و کلاه بازدید کرد .
2. تولید بره موم فو ق العاده کم .
3.به گفته صاحبش کلنی یک بار در بهار بچه داده .
4. ذخیره عسل و شهد و گرده با توجه به وضعیت شهد در بیرون خوب بود .
پیوست ها
reza03.jpg
reza02.jpg
reza.jpg
آخرین ويرايش توسط 2 on reza288, ويرايش شده در 0.

حضرت زهرا سلام الله علیها:
اِنَّ السَّعیدَ، کُلَّ السَّعیدِ، حَقَّ السَّعیدِ مَن أحَبَّ عَلِیاً فی حَیاتِه وَ بَعدَ مَوتِه؛
همانا سعادتمند(به معنای) کامل و حقیقی کسی است که امام علی علیه السلام را در دوران زندگی و پس از مرگش دوست داشته باشد.
[LEFT]امالی(صدوق) ص182[/LEFT]

نمایه کاربر
mohammad0571
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 49 دفعه
تماس:

Re: تشخیص نژاد زنبور

پست توسط mohammad0571 »

فكر كنم ادغام چند نژاده چون رنگاشون تفاوت داره
reza288
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط reza288 »

دوستان نظری ندارین راجب به این گونه ؟
اِنَّ السَّعیدَ، کُلَّ السَّعیدِ، حَقَّ السَّعیدِ مَن أحَبَّ عَلِیاً فی حَیاتِه وَ بَعدَ مَوتِه؛
همانا سعادتمند(به معنای) کامل و حقیقی کسی است که امام علی علیه السلام را در دوران زندگی و پس از مرگش دوست داشته باشد.

نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

reza288 نوشته شده:دوستان نظری ندارین راجب به این گونه ؟

سلام
اینجوری که نمیشه گفت . شما یه سرچ تو سایت بزن مطالب راجب نژادها رو مطالعه کن متوجه میشی که از روی عکس نمیشه تشخیص داد
reza288
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط reza288 »

ehsanklop نوشته شده:

سلام
اینجوری که نمیشه گفت . شما یه سرچ تو سایت بزن مطالب راجب نژادها رو مطالعه کن متوجه میشی که از روی عکس نمیشه تشخیص داد

جستجو کردم اما ویژگی های خاص این کندو قدرت تشخیص رو به تنش می کشونه !!

نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

reza288 نوشته شده:
ehsanklop نوشته شده:

سلام

سلام
به ویژگیهای کندو چیکار داری ؟ شما نژاد زنبورتون رو میخای خوب معلومه ترکیبی هست از ایرانی و ایتالیایی کارنیولان و قفقازی و سیاه اروپایی . همه نژادی وارد شده و همه قاطی هستن .
اما روش تشخیص نژاد زنبور از طریق ایندکس کوبیتال و تومنتوم و طول خرطوم و مشخصات دیگه زنبور هست نه از روی رفتار تصویر
reza288
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط reza288 »

ehsanklop نوشته شده:
reza288 نوشته شده:
ehsanklop نوشته شده:

سلام

سلام
به ویژگیهای کندو چیکار داری ؟ شما نژاد زنبورتون رو میخای خوب معلومه ترکیبی هست از ایرانی و ایتالیایی کارنیولان و قفقازی و سیاه اروپایی . همه نژادی وارد شده و همه قاطی هستن .
اما روش تشخیص نژاد زنبور از طریق ایندکس کوبیتال و تومنتوم و طول خرطوم و مشخصات دیگه زنبور هست نه از روی رفتار تصویر
============================================================================
ممنون دوست عزیز که پاسخ دادی فقط یک مورد ، مگه نباید تمام این ایندکس های تشخیص ما رو هدایت به تشخیص نژادی کرده که نهایتا رفتار یک کلنی رو با توجه به نژاد تخمین می زنه .
این رابطه یک قضه دو شرطی دیگه نه ؟!

hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: آذربایجان شرقی
تشکر کرده: 306 دفعه
تماس:

پست توسط hony »

سلام
دوستان میتونن راهنمایی کنند خصوصیات یک نژاد خالص چیه؟ همونطور که میدونید ما ارام بودن و پر محصول بودن و زمستان گزرانی خوب رو از دلایل لین امر و خالص بودن شاید بدونیم اما اگه اینجوری باشه همه چندتا از زنبورای پر محصول رو چهار پنج سال گزینش کرده واون رو انتخاب میکنند اما قضیه به همین سادگی شاید نیست چون ما تو ایران در هیچ زمینه ای چیزی به نام نژاد نداریم میخواستم بدونم ایا نوع ژنی که به ارث میرسه باید یه سری خصوصیات خاص داشته باشه منظورم در مورد نوع ژنی هست که انتقال پیدا میکنه واون خصوصیات چیه ؟ این بحث رو میکنم چون با آقای دکتر پور اضغر تلفنی صحبت میکردم ایشون فرمودن شما نمیتونید به عنوان مثال پر محصول بودن رو دلیل بر خالص بودن زنبورتون بدونید و بحثهایی دیگه خوشحال میشم نظر دوستان رو بشنوم / من فکر میکنم قضیه خیلی پیچیده تر از این حرفاست که بتونیم به همین سادگی اصلاح نژاد کنیم /مرسی
آخرین ويرايش توسط 3 on hony, ويرايش شده در 0.
reza288
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط reza288 »

hony نوشته شده:سلام
دوستان میتونن راهنمایی کنند خصوصیات یک نژاد خالص چیه؟ همونطور که میدونید ما ارام بودن و پر محصول بودن و زمستان گزرانی خوب رو از دلایل لین امر و خالص بودن شاید بدونیم اما اگه اینجوری باشه همه چندتا از زنبورای پر محصول رو چهار پنج سال گزینش کرده واون رو انتخاب میکنند اما قضیه به همین سادگی شاید نیست چون ما تو ایران در هیچ زمینه ای چیزی به نام نژاد نداریم میخواستم بدونم ایا نوع ژنی که به ارث میرسه باید یه سری خصوصیات خاص داشته باشه منظورم در مورد نوع ژنی هست که انتقال پیدا میکنه واون خصوصیات چیه ؟ این بحث رو میکنم چون با آقای دکتر پور اضغر تلفنی صحبت میکردم ایشون فرمودن شما نمیتونید به عنوان مثال پر محصول بودن رو دلیل بر خالص بودن زنبورتون بدونید و بحثهایی دیگه خوشحال میشم نظر دوستان رو بشنوم / من فکر میکنم قضیه خیلی پیچیده تر از این حرفاست که بتونیم به همین سادگی اصلاح نژاد کنیم /مرسی

اگر بتونی دو سه مورد از کتاب هایی که در لینک زیر معرفیشون کرده مطالعه کنی خیلی از ابهامات بر طرف می شه
[LEFT]http://agri-jahad.ir/portal/Home/Defaul ... 0abca94084[/LEFT]

reza288
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط reza288 »

وبلاگ زیر هم خیلی مفید هستش :[CENTER]http://geneticz.blogfa.com/
[/CENTER]

hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hony »

سلام
بابت معرفی کتابها ممنون ولی همونجور که میدونید شاید کمتر موجودی مثل زنبور عسل پیدا بشه که از سه جنس تشکیل شده باشه و این موضوع رو به نظر من پیچیده ترش میکنه بیشتر کتابهای اصلاح نژادی در مورد دو جنس برسی شده (نر و ماده) و مشکل اینجاست که آیا شیوه اصلاح نژاد در زنبور عسل با شیوه اصلاح نژادی دامهای دیگر یکی هستش یا خیر؟ متاسفانه ما تو ایران کمتر کسی رو سراغ داریم که در مورد زنبور عسل به صورت کاملا علمی و عملی کار کرده باشه همونطور که میدونید زنبور نر بعد جفت گیری میمیره و ما برای تشخیص اطلاعات کروموزومی و ژنی آن کدام روش باید پیگیری کنیم تا تا ژن مورد نظر رو شناسایی کنیم ولی در سایر دامها این چنین نیست و اطلاعات کرموزومی موجود مورد نظر رو میتونیم به دست بیاوریم چون حیوانات بعد جفتگیری زنده بود و در دست راس هستش ولی در زنبور عسل اینچنین نیست/ مرسی بابت راهنمایی در مورد کتابها
reza288
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط reza288 »

hony نوشته شده:سلام
بابت معرفی کتابها ممنون ولی همونجور که میدونید شاید کمتر موجودی مثل زنبور عسل پیدا بشه که از سه جنس تشکیل شده باشه و این موضوع رو به نظر من پیچیده ترش میکنه بیشتر کتابهای اصلاح نژادی در مورد دو جنس برسی شده (نر و ماده) و مشکل اینجاست که آیا شیوه اصلاح نژاد در زنبور عسل با شیوه اصلاح نژادی دامهای دیگر یکی هستش یا خیر؟ متاسفانه ما تو ایران کمتر کسی رو سراغ داریم که در مورد زنبور عسل به صورت کاملا علمی و عملی کار کرده باشه همونطور که میدونید زنبور نر بعد جفت گیری میمیره و ما برای تشخیص اطلاعات کروموزومی و ژنی آن کدام روش باید پیگیری کنیم تا تا ژن مورد نظر رو شناسایی کنیم ولی در سایر دامها این چنین نیست و اطلاعات کرموزومی موجود مورد نظر رو میتونیم به دست بیاوریم چون حیوانات بعد جفتگیری زنده بود و در دست راس هستش ولی در زنبور عسل اینچنین نیست/ مرسی بابت راهنمایی در مورد کتابها

رضای عزیز حق با شماست : یک کتای پیدا کردم توی نت که :

[CENTER]اسم کتاب اصول اصلاح نژاد زنبور عسل[/CENTER][CENTER]
[/CENTER][RIGHT]فهرست ها :[/RIGHT]
مولف: محمد رضا بصیری
تاریخ انتشار: 1386
فهرست مطالب:
مبانی ژنتیک زنبور عسل
گونه ها و نژادهای زنبور عسل
روش های اندازه گیری صفات زنبور عسل
برآورد روابط خویشاوندی در کلنی های زنبور عسل
برآورد وراثت پذیری صفات زنبورعسل
برآورد ضریب هم بستگی بین صفات ژن
توضیحات:
کتاب حاضر که برای تامین اطلاعات علمی مورد نیاز در خصوص اصلاح نژاد زنبور عسل و در هشت فصل تدوین شده است.

باز هم پرس و جو می کنم نتیجه رو اعلام می کنم ...
یا علی

نمایه کاربر
apis
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: ساري
تشکر کرده: 79 دفعه
تماس:

پست توسط apis »

با سلام خدمت دوستان عزیز
بنده احساس میکنم دوستان زیادی این قضیه رو بزرگ کردن
بحث اصلاح نژاد زنبور عسل کاری هست که الان در اکثر کشور های پیشرفته داره صورت میگیره و غیر ممکن نیست
داشتن منطقه ایزوله شرط اصلی برای پرورش ملکه به صورت طبیعی هست
اما پرورش مصنوعی ملکه رو میشه با دستگاه های تولید ملکه و باروری ملکه انجام داد که در اینصورت دیگه هم نر مشخصه و هم اطلاعات کروموزومی
خالص کردن نژاد زنبور ها ممکن هست در ایران با یک یا دو بار اصلاح نژاد درست نشه ولی در دراز مدت این اتفاق حتماً میفته
در مورد عکسی که در ابتدای بحث اورده شده باید بگم معمولا اکثر کلنی های موجود در ایران به این صورت هستند یعنی ادغام چند نژاد که همه ی خصوصیات نژاد ها در این کلنی ها دیده میشه
( یه چیز هم خواستم تو پرانتز بگم : «شما دوست عزیز که این همه فکر می کنی نژادت تک افتاده یه مقدار زنبور رو به حال خودش رها کن و بزار دچار بعضی مشکلات طبیعی بشه اگه اونوقت باز هم تونستی بدون توری بری سر وقتش ما رو هم خبر کن » )
البته امیدوارم زنبور های شما همون طور که شما میگید باشند
موفق باشیدتصویر
زندگی شهد گل است که زنبور زمان می خوردش
آنچه می ماند عسل خاطره هاست
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hony »

apis نوشته شده:با سلام خدمت دوستان عزیز
بنده احساس میکنم دوستان زیادی این قضیه رو بزرگ کردن
بحث اصلاح نژاد زنبور عسل کاری هست که الان در اکثر کشور های پیشرفته داره صورت میگیره و غیر ممکن نیست
داشتن منطقه ایزوله شرط اصلی برای پرورش ملکه به صورت طبیعی هست
اما پرورش مصنوعی ملکه رو میشه با دستگاه های تولید ملکه و باروری ملکه انجام داد که در اینصورت دیگه هم نر مشخصه و هم اطلاعات کروموزومی
خالص کردن نژاد زنبور ها ممکن هست در ایران با یک یا دو بار اصلاح نژاد درست نشه ولی در دراز مدت این اتفاق حتماً میفته
در مورد عکسی که در ابتدای بحث اورده شده باید بگم معمولا اکثر کلنی های موجود در ایران به این صورت هستند یعنی ادغام چند نژاد که همه ی خصوصیات نژاد ها در این کلنی ها دیده میشه
( یه چیز هم خواستم تو پرانتز بگم : «شما دوست عزیز که این همه فکر می کنی نژادت تک افتاده یه مقدار زنبور رو به حال خودش رها کن و بزار دچار بعضی مشکلات طبیعی بشه اگه اونوقت باز هم تونستی بدون توری بری سر وقتش ما رو هم خبر کن » )
البته امیدوارم زنبور های شما همون طور که شما میگید باشند
موفق باشیدتصویر
سلام و عرض ادب
در مورد بند اول باید بگم ما نگفتیم در هیچ جای دنیا انجام نمیشه اصلاح نژاد و غیر ممکنه من نمیدونم شما چطور برداشت کردید از حرف بنده در مورد بند دوم باید عرض کنم دوست گرامی پرورش و تکثیر ملکه با تشخیص و اصلاح نژاد روندش فرق میکنه شما نمیتونید تکثیر ملکه رو همون خالص سازی و اصلاح نژاد قلمداد کنید در مورد بند سوم باید بگم تلقیح مصنوعی یه تکنیک هستش نه روش خالص سازی نژاد بله به ما کمک میکنه در امر خالص سازی ولی همنطور که میدونید در جفت گیری طبیعی ملکه با قویترین نر ها جفتگیری میکنه ولی به روش مصنوعی این نر رو ما انتخاب میکنیم و به خیال خودمون بهترینه ولی شاید نباشه این رو گفتم به این خاطر که تلقیح بیشتر یه تکنیکه نه اصول خالص سازی به نظر بنده باید اول روش و پارامترهای خالص سازی رو بدونیم بعد با روشها و تکنیکها این رو بتونیم به بهترین نحو انجام بدیم در مورد عکس همونجور که گفته اید بدون توری نمیشه سراغ کندو رفت و حرفتون صحیح هستش و بیشتر برمیگرده به نژاد زنبور و اینو میرسونه که اصلاح نژاد به همون اندازه هم که فکر میکنید کار ساده ای نیست و گرنه در عرض چندسال میشد نژاد ایجاد کرد ولی نشده /ممنون بابت نظرتون
آخرین ويرايش توسط 1 on hony, ويرايش شده در 0.
نمایه کاربر
apis
محل اقامت: ساري
تشکر کرده: 79 دفعه
تماس:

پست توسط apis »

ممنون از بابت جواب صریحتون
اجتمالا برداشت بنده در مورد صحبت ها اشتباه بوده
تا جایی که بنده اطلاع دارم ایجاد یک نژاد اصیل از چندین نژاد متفاوت سخت نیست فقط یه مقدار مطالعه و دانش علمی و کمی هم تجربه لازم داره
متاسفانه عادتی شده که هر چیز راحتی رو سخت میبینیم و هر چیز سختی رو راحت
غرض از گفتن مطلب زیر تعریف از خود نیست فقط اشاره به نکته ی بالاست
سال گذشته بهار رو با 1 کلنی شروع کردم الان 20 کلنی دارم و 70 کیلو برداشت عسل داشتم
اینکه خیلی ها نشستن و میگن تکثیر به تعداد زیاد مشکل ایجاد میکنه ، سنگ هایی هست که جلوی پای زنبورداری کشور ما ریخته شده
اینکه آیا میشه یه نژاد خالص از لابه لای زنبور های خودمون در بیاریم ؟ سخت نیست ولی قبلش باید موانع رو برطرف کرد
قصد بنده کل کل با هیچ فردی نیست فقط یادآوری بعضی مطالب هست( اینکه تو کشور مت هنوز زنبورداری سنتی هست )تصویر
زندگی شهد گل است که زنبور زمان می خوردش
آنچه می ماند عسل خاطره هاست
amirhekmat
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: لاهیجان
تشکر کرده: 57 دفعه
تماس:

پست توسط amirhekmat »

تصویری راجع به نژادهای شناخته شده تر و خصوصیاتشان.
پیوست ها
rps20151113_201809.jpg
https://telegram.me/beecabin
09104945185
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 3 مهمان