اضافه کردن زنبور

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
mohsen1368
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: اصفهان
تشکر کرده: 2 دفعه
تماس:

اضافه کردن زنبور

پست توسط mohsen1368 »

سلام دوستان. میخواستم بدونم اگه بخوام به کندوم زنبور اضافه کنم امکانش هست؟
برای خودم ۲ تاسوال هست!!
۱) اگه زنبورهایی که اضافه کنم ملکه داشته باشه میتونم ملکه قبلی رو بر دارم و ملکه جدید را بازنبورا بزارم یا باید حتما ملکه قبلی داخل کندو بمونه؟
۲) اگه زنبورهایی که اضافه میکنم بر فرض ملکه نداشته باشن آیا زنبورهای قبلی زنبورهای جدید را راه میدن؟
با تشکر

نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

Re: اضافه کردن زنبور

پست توسط saman »

سلام
برای سوال اولتون اگه بخای هر کدوم از ملکه ها رو حذف کنی باید دو روز زنبوراشو یتیم کنی تا به ملکه احساس نیاز کنن و راحت تر ملکه جدید رو قبول کنن در جواب سوال دوم هم هر چند قاب زنبور که مخای اضافه کنی دم غروب اضافه کن و بین زنبورهای جدید و زنبورهای کلنی روزنامه سوراخ سوراخ بزار تا فردا دم غروب هم بو میشن و به هم آسیبی نمیزنن در ضمن تو کلنی وبین قاب ها گلاب اسپری کنی باعث میشه راحتت تر همدیگه رو قبول کنن
نمایه کاربر
Taherkhani
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: تاکستان
تشکر کرده: 100 دفعه
تماس:

پست توسط Taherkhani »

mohsen1368 نوشته شده:سلام دوستان. میخواستم بدونم اگه بخوام به کندوم زنبور اضافه کنم امکانش هست؟
برای خودم ۲ تاسوال هست!!
۱) اگه زنبورهایی که اضافه کنم ملکه داشته باشه میتونم ملکه قبلی رو بر دارم و ملکه جدید را بازنبورا بزارم یا باید حتما ملکه قبلی داخل کندو بمونه؟
۲) اگه زنبورهایی که اضافه میکنم بر فرض ملکه نداشته باشن آیا زنبورهای قبلی زنبورهای جدید را راه میدن؟
با تشکر

اضافه کردن زنبور متولد شده به یه کندوی دیگه به عنوان ادغام شناخته میشه که آقا سامان بخشی از فرایندش رو گفتن. تو این سایت به دنبال مباحث ادغام بگردین و اصولش رو رعایت کنین تا به امید خدا مشکلی براتون پیش نیاد.
blackbil
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 1060 دفعه
تماس:

پست توسط blackbil »

Taherkhani نوشته شده:
mohsen1368 نوشته شده:سلام دوستان. میخواستم بدونم اگه بخوام به کندوم زنبور اضافه کنم امکانش هست؟
برای خودم ۲ تاسوال هست!!
با تشکر

اضافه کردن زنبور متولد شده به یه کندوی دیگه به عنوان ادغام شناخته میشه که آقا سامان بخشی از فرایندش رو گفتن. تو این سایت به دنبال مباحث ادغام بگردین و اصولش رو رعایت کنین تا به امید خدا مشکلی براتون پیش نیاد.

آقا محسن دوستان راهنمایی های خوبی کردن و این روشها کاملاً اجرایی بوده و معمولاً امکان شکست در آنها نزدیک به صفر است. اما تجربه خودم این است که در اواسط اردیبهشت تا اواخر خرداد به علت وفور شهد (چنانچه خشکسالی نباشد یا بارانهای طولانی مدت نداشته باشیم) ادغامها بسیار ساده تر بوده فقط قاعده حذف یک ملکه و انتقال کندوی ضعیف به قوی را رعایت کرد. زیاد تو این فصل نگران قبول کردن یک یا دو قاب جدید در یک کندو نباشید.....
من حتی امسال چندین کندوی جدید از سه یا چهار کندو ایجاد کرده ام. بدین منظور از سه یا چهار کندو قابهایی برداشته (یک یا دو قاب حاوی تخم و لارو بدون ملکه از هر کندو) و در یک کندوی جدید قرار داده و آن را سریعاً به نقطه ای در حدود 1.5 کیلومتری انتقال داده ام. به بعضی از این کندوها ملکه، به چند تایی شاخن و به بقیه قاب حاوی تخم داده ام. این کندوها هم اکنون به عنوان یک زنبور به جمع آوری عسل مشغول می باشند.
Yours sincerely
taleshalmashoney

blackbil
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 1060 دفعه
تماس:

پست توسط blackbil »

blackbil نوشته شده:
Taherkhani نوشته شده:
برای خودم ۲ تاسوال هست!!
با تشکر

آقا محسن دوستان راهنمایی های خوبی کردن و این روشها کاملاً اجرایی بوده و معمولاً امکان شکست در آنها نزدیک به صفر است. اما تجربه خودم این است که در اواسط اردیبهشت تا اواخر خرداد به علت وفور شهد (چنانچه خشکسالی نباشد یا بارانهای طولانی مدت نداشته باشیم) ادغامها بسیار ساده تر بوده فقط قاعده حذف یک ملکه و انتقال کندوی ضعیف به قوی را رعایت کرد. زیاد تو این فصل نگران قبول کردن یک یا دو قاب جدید در یک کندو نباشید.....
من حتی امسال چندین کندوی جدید از سه یا چهار کندو ایجاد کرده ام. بدین منظور از سه یا چهار کندو قابهایی برداشته (یک یا دو قاب حاوی تخم و لارو بدون ملکه از هر کندو) و در یک کندوی جدید قرار داده و آن را سریعاً به نقطه ای در حدود 1.5 کیلومتری انتقال داده ام. به بعضی از این کندوها ملکه، به چند تایی شاخن و به بقیه قاب حاوی تخم داده ام. این کندوها هم اکنون به عنوان یک زنبور به جمع آوری عسل مشغول می باشند.

البته دوست عزیز زنبورهای من توی شمال هستن و تو زمانهایی که گفتم، معمولاً کمبود شهد نیست به این موضوع خیلی دقت کن
Yours sincerely
taleshalmashoney

نمایه کاربر
mohsen1368
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: اصفهان
تشکر کرده: 2 دفعه
تماس:

پست توسط mohsen1368 »

ممنون از همگیتون دوستان عزیز
نمایه کاربر
ilam
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: ایلام.شهرستان شیروان چرداول.سرابله
تشکر کرده: 70 دفعه
تماس:

پست توسط ilam »

دوست عزیز شما باید عملیات ادغام رو انجام بدین
محمد امین کوشا
نمایه کاربر
Hassannozarpour

پست توسط Hassannozarpour »

باسلام برای ادغام دوکلنی جدا از هم نکاتی را باید رعایت نمود تا کمترین آسیب به زنبورها واردشود که عبارتنداز :
1) برای ادغام دو کلنی باید جمعیت هردو آنها بچه باشد ویا پس بچه باشد تا نزاع بین آنها صورت نگیرد.
2)هردوجمعیت قبل ازادغام خوب تغذیه شده باشند تا ملایم گردند وجمعیت هردوکندو دودخورده باشند.
3) برای سیستم تک ملکه ای تنها باید ملکه کلنی اولیه که می خواهید جمعیت بر روی آن اضافه کنید گذاشته می شود .
4)در تشکیل سیستم دوملکه ای می توانید کلنی رابه دوقسمت تقسیم کرده تا زنبورها به مرور ادغام گردند به این صورت که یک طرف کلنی را قاب حاوی زنبورهای جمعیت اولیه تشکیل می دهد وطرف دیگر کلنی را جمعیت کندوی انتقال یافته قرارمی دهیم تاکمترین آسیب به آنها وارد گردد وبه مرور زنبورها بر روی قابهای بین آنها به همدیگر می رسند وبه تغذیه ونظافت همدیگرمی پردازند وجمعیت ادغام می گردد وکلنی در این شرایط باید به مقدار خیلی زیاد تغذیه گردد تا زنبوران کارگر حالت ملایم وآرام داشته باشند وسبب ازبین رفتن ملکه هریک ازجمعیتهای ادغام شده نشوند.
mohsenlfc
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: چهارمحال و بختیاری
تشکر کرده: 24 دفعه
تماس:

پست توسط mohsenlfc »

سلام اقای نوذرپور پیغام خصوصیام فرستاده نمیشن!
لطف کنید شماره تونو برام بفرستید یه کاری باهاتون دارم
با تشکر
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Bing [Bot] و 1 مهمان