صفحه اصلي سايت جستجوگر سايت قوانين سايت تبليغات در سايت كار با تالار گفتمان كار با تالار گفتمان

اضافه کردن زنبور

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدير انجمن: mellifera

اضافه کردن زنبور

پستتوسط mohsen1368 » 30 ارديبهشت ماه 1392 20:39

سلام دوستان. میخواستم بدونم اگه بخوام به کندوم زنبور اضافه کنم امکانش هست؟
برای خودم ۲ تاسوال هست!!
۱) اگه زنبورهایی که اضافه کنم ملکه داشته باشه میتونم ملکه قبلی رو بر دارم و ملکه جدید را بازنبورا بزارم یا باید حتما ملکه قبلی داخل کندو بمونه؟
۲) اگه زنبورهایی که اضافه میکنم بر فرض ملکه نداشته باشن آیا زنبورهای قبلی زنبورهای جدید را راه میدن؟
با تشکر

برای نویسنده این مطلب mohsen1368 تشکر کننده ها:
zanbooreazarbayjan (8 خرداد ماه 1392 17:11)
رتبه: 4.167%

نماد کاربر
mohsen1368
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل

تاريخ عضويت: 20 ارديبهشت ماه 1392 14:59
نام واقعی: محسن دوستانی
تشکر کرده: 2 بار
تشکر شده: 1 دفعه
امتياز: 2390

Re: اضافه کردن زنبور

پستتوسط saman » 30 ارديبهشت ماه 1392 22:29

سلام
برای سوال اولتون اگه بخای هر کدوم از ملکه ها رو حذف کنی باید دو  روز زنبوراشو یتیم کنی تا به ملکه احساس نیاز کنن و راحت تر ملکه جدید رو قبول کنن در جواب سوال دوم هم هر چند قاب زنبور که مخای اضافه کنی دم غروب اضافه کن و بین زنبورهای جدید و زنبورهای کلنی روزنامه سوراخ سوراخ بزار تا فردا دم غروب هم بو میشن و به هم آسیبی نمیزنن در ضمن تو کلنی وبین قاب ها گلاب اسپری کنی باعث میشه راحتت تر همدیگه رو قبول کنن

برای نویسنده این مطلب saman تشکر کننده ها:
mohsen210007 (30 ارديبهشت ماه 1392 23:28)
رتبه: 4.167%

نماد کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران

تاريخ عضويت: 18 مهر ماه 1390 23:46
نام واقعی: سامان
تشکر کرده: 162 بار
تشکر شده: 868 بار
امتياز: 321905

پستتوسط Taherkhani » 31 ارديبهشت ماه 1392 08:28

mohsen1368 نوشته است:سلام دوستان. میخواستم بدونم اگه بخوام به کندوم زنبور اضافه کنم امکانش هست؟
برای خودم ۲ تاسوال هست!!
۱) اگه زنبورهایی که اضافه کنم ملکه داشته باشه میتونم ملکه قبلی رو بر دارم و ملکه جدید را بازنبورا بزارم یا باید حتما ملکه قبلی داخل کندو بمونه؟
۲) اگه زنبورهایی که اضافه میکنم بر فرض ملکه نداشته باشن آیا زنبورهای قبلی زنبورهای جدید را راه میدن؟
با تشکر

اضافه کردن زنبور متولد شده به یه کندوی دیگه به عنوان ادغام شناخته میشه که آقا سامان بخشی از فرایندش رو گفتن. تو این سایت به دنبال مباحث ادغام بگردین و اصولش  رو رعایت کنین تا به امید خدا مشکلی براتون پیش نیاد.
نماد کاربر
Taherkhani
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
بهترین کاربر سایت زنبورعسل

تاريخ عضويت: 12 ارديبهشت ماه 1390 17:23
نام واقعی: مهدی طاهرخانی
تشکر کرده: 101 بار
تشکر شده: 154 بار
امتياز: 104760

پستتوسط blackbil » 31 ارديبهشت ماه 1392 22:17

Taherkhani نوشته است:
mohsen1368 نوشته است:سلام دوستان. میخواستم بدونم اگه بخوام به کندوم زنبور اضافه کنم امکانش هست؟
برای خودم ۲ تاسوال هست!!
با تشکر

اضافه کردن زنبور متولد شده به یه کندوی دیگه به عنوان ادغام شناخته میشه که آقا سامان بخشی از فرایندش رو گفتن. تو این سایت به دنبال مباحث ادغام بگردین و اصولش  رو رعایت کنین تا به امید خدا مشکلی براتون پیش نیاد.

آقا محسن دوستان راهنمایی های خوبی کردن و این روشها کاملاً اجرایی بوده و معمولاً امکان شکست در آنها نزدیک به صفر است. اما تجربه خودم این است که در اواسط اردیبهشت تا اواخر خرداد به علت وفور شهد (چنانچه خشکسالی نباشد یا بارانهای طولانی مدت نداشته باشیم) ادغامها بسیار ساده تر بوده فقط قاعده حذف یک ملکه و انتقال کندوی ضعیف به قوی را رعایت کرد. زیاد تو این فصل نگران قبول کردن یک یا دو قاب جدید در یک کندو نباشید.....
من حتی امسال چندین کندوی جدید از سه یا چهار کندو ایجاد کرده ام. بدین منظور از سه یا چهار کندو قابهایی برداشته (یک یا دو قاب حاوی تخم و لارو بدون ملکه از هر کندو) و در یک کندوی جدید قرار داده و آن را سریعاً به نقطه ای در حدود 1.5 کیلومتری انتقال داده ام. به بعضی از این کندوها ملکه، به چند تایی شاخن و به بقیه قاب حاوی تخم داده ام. این کندوها هم اکنون به عنوان یک زنبور به جمع آوری عسل مشغول می باشند.
Yours sincerely
taleshalmashoney

blackbil
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل

تاريخ عضويت: 13 آذر ماه 1391 00:02
نام واقعی: پژمان امینی
تشکر کرده: 1114 بار
تشکر شده: 235 بار
امتياز: 199970

پستتوسط blackbil » 31 ارديبهشت ماه 1392 22:19

blackbil نوشته است:
Taherkhani نوشته است:
برای خودم ۲ تاسوال هست!!
با تشکر

آقا محسن دوستان راهنمایی های خوبی کردن و این روشها کاملاً اجرایی بوده و معمولاً امکان شکست در آنها نزدیک به صفر است. اما تجربه خودم این است که در اواسط اردیبهشت تا اواخر خرداد به علت وفور شهد (چنانچه خشکسالی نباشد یا بارانهای طولانی مدت نداشته باشیم) ادغامها بسیار ساده تر بوده فقط قاعده حذف یک ملکه و انتقال کندوی ضعیف به قوی را رعایت کرد. زیاد تو این فصل نگران قبول کردن یک یا دو قاب جدید در یک کندو نباشید.....
من حتی امسال چندین کندوی جدید از سه یا چهار کندو ایجاد کرده ام. بدین منظور از سه یا چهار کندو قابهایی برداشته (یک یا دو قاب حاوی تخم و لارو بدون ملکه از هر کندو) و در یک کندوی جدید قرار داده و آن را سریعاً به نقطه ای در حدود 1.5 کیلومتری انتقال داده ام. به بعضی از این کندوها ملکه، به چند تایی شاخن و به بقیه قاب حاوی تخم داده ام. این کندوها هم اکنون به عنوان یک زنبور به جمع آوری عسل مشغول می باشند.

البته دوست عزیز زنبورهای من توی شمال هستن و تو زمانهایی که گفتم، معمولاً کمبود شهد نیست به این موضوع خیلی دقت کن
Yours sincerely
taleshalmashoney

blackbil
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل

تاريخ عضويت: 13 آذر ماه 1391 00:02
نام واقعی: پژمان امینی
تشکر کرده: 1114 بار
تشکر شده: 235 بار
امتياز: 199970

پستتوسط mohsen1368 » 31 ارديبهشت ماه 1392 23:23

ممنون از همگیتون دوستان عزیز
نماد کاربر
mohsen1368
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل

تاريخ عضويت: 20 ارديبهشت ماه 1392 14:59
نام واقعی: محسن دوستانی
تشکر کرده: 2 بار
تشکر شده: 1 دفعه
امتياز: 2390

پستتوسط ilam » 26 آبان ماه 1392 22:53

دوست عزیز شما باید عملیات ادغام رو انجام بدین
محمد امین کوشا
نماد کاربر
ilam
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل

تاريخ عضويت: 3 ارديبهشت ماه 1392 15:24
نام واقعی: محمد امین کوشا
تشکر کرده: 75 بار
تشکر شده: 222 بار
امتياز: 141075

پستتوسط Hassannozarpour » 3 دي ماه 1392 15:34

باسلام برای ادغام دوکلنی جدا از هم نکاتی را باید رعایت نمود تا کمترین آسیب به زنبورها واردشود که عبارتنداز :
1) برای ادغام دو کلنی باید جمعیت هردو آنها بچه باشد ویا پس بچه باشد تا نزاع بین آنها صورت نگیرد.
2)هردوجمعیت قبل ازادغام خوب تغذیه شده باشند تا ملایم گردند وجمعیت هردوکندو دودخورده باشند.
3) برای سیستم تک ملکه ای تنها باید ملکه کلنی اولیه که می خواهید جمعیت بر روی آن اضافه کنید گذاشته می شود .
4)در تشکیل سیستم دوملکه ای می توانید کلنی رابه دوقسمت تقسیم کرده تا زنبورها به مرور ادغام گردند به این صورت که یک طرف کلنی را قاب حاوی زنبورهای جمعیت اولیه تشکیل می دهد وطرف دیگر کلنی را جمعیت کندوی انتقال یافته قرارمی دهیم تاکمترین آسیب به آنها وارد گردد وبه مرور زنبورها بر روی قابهای بین آنها به همدیگر می رسند وبه تغذیه ونظافت همدیگرمی پردازند وجمعیت ادغام می گردد وکلنی در این شرایط باید به مقدار خیلی زیاد تغذیه گردد تا زنبوران کارگر حالت ملایم وآرام داشته باشند وسبب ازبین رفتن ملکه هریک ازجمعیتهای ادغام شده نشوند.

نماد کاربر
Hassannozarpour

پستتوسط mohsenlfc » 3 دي ماه 1392 16:53

سلام اقای نوذرپور پیغام خصوصیام فرستاده نمیشن!
لطف کنید شماره تونو برام بفرستید یه کاری باهاتون دارم
با تشکر
mohsenlfc
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل

تاريخ عضويت: 16 آبان ماه 1392 17:56
نام واقعی: محسن
تشکر کرده: 31 بار
تشکر شده: 7 بار
امتياز: 1920

مباحث مشابه

بازگشت به سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 4 مهمان

سلام مهمان گرامي؛

مهمان گرامي، براي مشاهده تالار با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد