سرد شدن هوا و تلفات زنبوران پروازي

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
mohammad0571
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 49 دفعه
تماس:

سرد شدن هوا و تلفات زنبوران پروازي

پست توسط mohammad0571 »

سلام هوا مدتی گرم بود با سرد شدن دوباره زنبورا میان بیرون ولی بعد از مدتی میمیرن چی کار کنم؟ تصویر

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

Re: سرد شدن هوا و تلفات زنبوران پروازي

پست توسط mellifera »

mohammad0571 نوشته شده:سلام هوا مدتی گرم بود با سرد شدن دوباره زنبورا میان بیرون ولی بعد از مدتی میمیرن چی کار کنم؟ تصویر

با سلام اقاي ابراهيمي عزيز اين مشكل در تمام نقات وجود داره كه با سرد شدن هوا زنبوران پروازي از بين ميرن.زماني كه هوا گرم هستش و زنبورا به پرواز در ميان و اين روال ادامه داره و يك دفعه كه هوا سرد ميشه و زنبورا اطلاعي از بيرون ندارن يك باره كه به بيرون پرواز ميكنن در اثر سرما بي حس شده و روي زمين ميوفتن و زنبورا تلف ميشن.و كار ديگه اي نميشه كرد.فقط ميشه دريچه پرواز رو بست و مانع از بيرون اومدن زنبورا شد اونم داراي معايبي هست.
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: گيلان - رشت
تشکر کرده: 77 دفعه
تماس:

پست توسط rata »

با سلام به همگی

بعد از چند روز سرد بودن هوا و بارندگی در رشت، امروز هوا سرد بود ولی آفتاب خوبی هم داشتیم و بعد از اینکه روی دو تا کندوی من آفتاب افتاد جمعیت زیادی در جلوی کندو پرواز می کردند و ترافیک شدیدی هم جلوی دریچه پرواز بود. البته درب را تا آخر باز کرده بودم

ولی سئوال من اینه به نظر من تمام این زنبورها چراگر نبودن . به چه دلیل وقتی هوا اینطور آفتابی میشه یک دفعه تمام زنبورها تمایل به بیرون آمدن پیدا می کنند.
نمایه کاربر
apis
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: ساري
تشکر کرده: 79 دفعه
تماس:

پست توسط apis »

با سلام خدمت شما دوست عزیز
اگر خوب به کندو هاتون دقت کنید و همینطور با دقت بیشتری اگر به اطراف دقت کنید متوجه میشید که دسته ای از زنبور ها که به بیرون میان به چند علت دیگه غیر از چرا هست
1- برای دفع مدفوع 2- برای دریافت آب و همچنین برای پرواز شناسایی

به طور کلی زنبور هایی که بر اثر سرما بی حس میشن و میمیرن اگر بشه جمع آوری کرد و گرمشون کرد و دوباره پروازشون داد باز هم از کندو بیرون انداخته میشن و میمیرن ( این یه تجربه شخصی هست ) البته معمولا در گرما این زنبور ها می تونن چند ساعتی زنده بمونن
زندگی شهد گل است که زنبور زمان می خوردش
آنچه می ماند عسل خاطره هاست
نمایه کاربر
ahmad5
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 6 دفعه
تماس:

پست توسط ahmad5 »

سلام. با وجود تخم و لارو که داخل کندو هست ، جمعیت به شدت به آب احتیاج دارن که با وجود سرما میان بیرون و تلفات زیادی هم میدن ، دیروز با هوای سرد و بارش برف زنبورها به بیرون پرواز میکردن و داخل برفها می افتادن که من دریچه های پرواز رو بستم و روی سوراخهای دریچه آب اسپری کردم و زنبورها شروع به مکیدن آب میکردن.
پیوست ها
آ.jpg
دوری و دوستی
نمایه کاربر
mohammad0571
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 49 دفعه
تماس:

پست توسط mohammad0571 »

سر کندو های ما چی میاد که دو روزه آب بهشون نرسیده؟
نمایه کاربر
Taherkhani
محل اقامت: تاکستان
تشکر کرده: 100 دفعه
تماس:

پست توسط Taherkhani »

سلام به دوستان
تو منطقه ما بعد از یه مدت هوای گرم که باعث باز شدن شکوفه های بادام و زردآلو شده بود، حدود 4 روز باد شدید و سرمای زیر صفر به همراه برف اومد.کندوهام هم همگی تخم و لارو داشتن ولی زنبورا بدلیل سرما نمیتونستن بیرون بیان.
دیروز هوا آفتابی و گرم شد. زنبورا چنان غوغایی راه انداختن که بعد از تماس تلفنی مجبور شدم خودم رو به اونجا برسونم.
هرچند که براشون آبشخور گذاشته بودم، ولی بدلیل سرما یخ بسته بود. زنبورا هم شدیدا بدنبال آب بودن و هرجایی که کمی آب بود ، کلی زنبور هم دیده می شد. مخصوصا داخل ناودونی آب .
آبشخور رو مرتب کردم و کمی آب نزدیک کندوها ریختم. حدود 1-2 ساعت بعد ازدهام زنبورا کمتر و وضعیت کندوهام مرتب شد.
نمایه کاربر
fara
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

سرمای شدید هفته پیش هم باعث ریزش شدید زنبور هام شد هر کندو یک تا دو قاب عقب نشسته بود.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
Hassannozarpour

پست توسط Hassannozarpour »

باسلام گاهی اوقات به دلیل سرمای شدید زنبورها چندروز در کندو به صورت خوشه می مانند وزنبورانی که عمر آنها پایان یافته وقدرت پرواز کردن ندارند دربین خوشه می مانند وبا گرم شدن هوا وبا انجام پرواز جهت یابی توسط زنبورانی که تازه مزرعه رو شده اند به سمت سوراخ پرواز روانه شده وچون نمی توانند پرواز کنند در جلوی سوراخ پرواز برروی زمین می افتند وچون تعداد آنها نسبت به روزهایی که هوا گرم است بیشتر است این تصور ایجاد می شود که زنبورهای سالم در موقع خارج شدن از کندو در اثر هوای سرد تلف شده اند درصورتی که زنبور عسل به صورت خدادادی دارای چنان سیستم هواشناسی در نهاددرونی اش است که هیچگاه کندو را بدون در نظر گرفتن شرایط آب هوایی ترک نمی کند به طوری که در کندوها مشاهده کرده ام که موقعی که فردای آن روز بارنده گی شدید ایجاد شده درروز قبل از آن زنبوری از کندو خارج نمی شود درمورد آب دادن به زنبورها در پاسخ به دوستمان میتوان گفت که مقداری شکر باآب مخلوط کرده ودر ظرف تغذیه زنبورها قرارمی دهیم تا مشکل نبود آب در کلنی برطرف گردد.
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 17 مهمان