صفحه اصلي سايت جستجوگر سايت قوانين سايت تبليغات در سايت كار با تالار گفتمان كار با تالار گفتمان

عسل معجزه طبیعت

مطالب و مقالات ارسالی در مورد زنبورعسل و زنبورداری که توسط دوستان و کاربران ارسال شده است.
پرورش ملکه زنبورعسل,اصلاح نژاد,اصلاح نژاد,بيماريها وافات زنبورعسل,بازديد كندو و نگهداري,تجهيزات زنبورداري,لغات انگليسي زنبورعسل,اخبار و متفرقه,
شكل شناسي و فيزيولوژي,تغذيه زنبورعسل وزمستان گذراني

مدير انجمن: mellifera

عسل معجزه طبیعت

پستتوسط mellifera » 16 تير ماه 1390 15:23

عسل؛ معجزه طبیعت    

نگاهی گذرا به خواص دارویی عسل  

            


از گذشته تا کنون از عسل در درمان بسیاری از بیماری ها استفادهشده است. مهم ترین خاصیت عسل ، ضد میکروب بودن آن است. در حالی که عسل یک ماده کاملاخوراکی است و باید محیط خوبی برای پرورش میکروب ها باشد ولیکن میکروب ها در معرض عسلنابود شده و اجساد آنها نیز به مرور از بین می رود. زیرا عسل حاوی آنتی بیوتیک و آنزیمدیاستاز است . در گذشته از این خاصیت عسل برای از بین بردن پینه های دست و پا سود میجستند.


عسل حاوی آنتی اکسیدان است از این رو مصرف آن برای سلامت قلبو عروق مفید است.


عسل به سلامت پوست کمک می کند و ضد پیری است.


در قدیم هر دارویی را با عسل مخلوط می کردند، زیرا خاصیت بهبودبخشی داروها را چند برابر می کرده و امروزه هم از عسل در بسیاری از محصولات آرایشیو بهداشتی استفاده می کنند.


▪ از عسل در فرآورده های ضد سرفه به طور مستقیم و غیرمستقیماستفاده می شود . مزه مزه و غرغره شربت عسل برای برطرف کردن زخم های دهان و ورم گلوبسیار سودمند است. عسل ضد آسم است.


▪ عسل با اینکه بسیار شیرین است، برای دندان ها و لثه مضر نیستبلکه لثه ها را سالم می سازد و دندان ها را سفید می کند.


▪ دستگاه گوارش را پاک می سازد و ضد اسهال است. در تحقیقات ثابتشده اثر بسیار مفیدی برعفونت های معده با هلیکو باکتر پیلوری دارد. از این رو ضد زخممعده و دستگاه گوارش است.


▪ عسل در درمان آب مروارید ( کاتاراکت ) مفید است.


▪ عسل بادشکن است و برای معالجه قولنج روده تجویز می شود و درمسمومیت های غذایی، دستگاه گوارش را پاک می سازد.


▪ دوست کبد و پادزهر است، پس در بیماری های کبدی مصرف آن مفیداست .سکنجبینی که با عسل تهیه می شود، صفرابری اعلاست.


▪ سنگ های کلیه و مثانه را از بین می برد. برای این منظور عسلرا با کندر باید مصرف کرد.


▪ عسل خواب آور است و به مبتلایان به بیماری کم خوابی توصیهمی شود که قبل از خواب چند قاشق مرباخوری عسل میل کنند. • برای رفع کم اشتهایی مفیداست و کلا جریان خون را در بدن بهبود می بخشد. از این رو به رشد عضلات کمک می کند،پس برای بچه های کم اشتها و افراد ورزشکار بسیار مفید است.


▪ عسل گرفتگی مویرگ ها را باز می کند و برای عروق بسیار مفیداست. پس سالمندان اگر هر روز شربت عسل و لیموی تازه بنوشند، عمر طولانی تری خواهندداشت.


▪ حتی موم عسل نیز خواص زیادی دارد و ماسک آن برای صورت، چینو چروک و فرورفتگی های پوست را می پوشاند و پوست را لطیف می کند.


بررسی مقالات سال های ۱۹۸۴ تا ۲۰۰۱ نشان می دهد حداقل ۲۵ تحقیقراجع به اثرات ضد زخم عسل انجام شده که نتایج آنها مثبت بوده است. عسل به عنوان التیامدهنده زخم و نگهدارنده پوست مورد تایید قرار گرفته است. همچنین ۴۰ مورد دیگر نشان داده، عسل دارای اثرات


ضد خونریزی با موفقیت ۸۸ درصد بوده که این عمل به همراه اثراتضد میکروب نیز بوده است.


خاصیت ضد میکروبی در عسل با PH


حدود ۲ /۳ تا ۵ به هیدروژن پراکسید(
H


۲
O


۲)مرتبط بوده که از تغییرات آنزیمی گلوکز به گلوکونیک اسید حاصل می شود. به هرحال اثرضدمیکروبی عسل پس از گرم شدن یا در معرض آفتاب قرار گرفتن کاهش می یابد.


عسل های تولیدشده از جنگل و کوه های اروپایی مرکزی بیشتر ازدرختان کاج(PINUSSPP

) و عسل های حاصل از
MANUKA


در نیوزیلند از گیاه
LEPTESPERMUM SCOPARIUM


دارای خاصیت بسیار قوی ضد میکروبی است و بروی برخی میکروب ها از جمله استافیوکوکاورئوس و اپیدرمیس و استرپتوکوکوس پیوژنز و آنتروباکتریاسه اثرات خوبی دارد. عسلی کهدر نیوزیلند و استرالیا از گیاه مذکور حاصل می شود در جهان منحصر به فرد بوده و بهآن عسل
UNIQUE MANUKA FACTOR

)) می گویند.


▪ سم شناسی : عسل ماده ای کاملا خوراکی است ولی در موارد استثناییممکن است به اسپورعامل بوتولیسم آلوده باشد که ایجاد سم کرده و مسمومیت زاست ، به همیندلیل مصرف آن برای کودکان زیر یک سال ممنوع است. همچنین بعضی افرد ممکن است نسبت بهدانه های گرده موجود درعسل حساسیت داشته باشند. ممکن است بعضی از زنبورها به گل خرزهرهو چند گل سمی دیگر عادت کنند و محصول سمی تهیه نمایند که البته این کار به ندرت اتفاقمی افتد.


● انواع عسل وخواص دارویی آنها


▪ عسل گون:


مقوی مغز و اعصاب و انرژی زا و تقویت حافظه، برای کم خونی مفیداست، خواب آور، تقویت معده، ملین، مفیدبرای زخم های چشم و درد های چشم، ورم ملتحمهچشم، برای خشونت سینه و حلق و حنجره، مفید برای گرفتگی صدا، تقویت روده، درد کلیه،مثانه، مجاری ادراری.


▪ عسل سیاه دانه


مفید برای بیماریهای تنفسی، شکم درد، یبوست، مفید برای دردهایرحمی، درخشان کردن رنگ رو، مفید برای ضعف عمومی بدن، ازدیاد شیر، رفع سردرد، مقوی مغزو اعصاب.


▪ عسل کنار


مقوی و انرژی زا بوده و فعال کننده حافظه و رشد کودکان مسهلصفرا، حرارت بدن را فرو می نشاند، موثر و باز کننده گرفتگی هاست، کرم معده و روده رااز بین می برد، مفید برای گرم مزاجان، برای ناراحتی ها و زخم روده و تب مفید است، برایآبله و سرخجه و عطش مفید است. برای سستی اعضا مفید است، تقویت مو، جلو گیری از ریزشمو مفید است، تقویت اعصاب و تحلیل ورم های گرم.


▪ عسل گشنیز


معطر، مقوی، اشتها آور، مقوی معده، رفع سوء هاضمه، باد شکن،نرم کننده سینه، مفید برای تب، مفید برای بیماری های عفونی مانند: سرخک و آبله، مفیدبرای سرفه و سرما خوردگی، مسکن و آرام بخش، دفع سموم بدن، خواب آور، مفید برای زکامو اسپاسم ماهیچه ای، شیر افزا، مفید برای تب های رماتیسمی، خواب آور، مفید برای آفتدهان، تقویت لثه، تنگی نفس، مسکن صفرا، ضد سرطان، مفرح، مقوی قلب و مغز، اسپرم، ناراحتیروده و حافظه


▪ عسل اقاقیا


مقوی و انرژی زا و تقویت حافظه، نشاط آور و بسیار معطر می باشد.مفید برای ناراحتی های صفرا، ملین وخواب آور است، مفید برای کم خونی است، مفید برایعفونت های خانم ها، هم چنین مفید برای ناراحتی های چشمی، مفید برای رشد کودکان و آرامبخش برای بزرگسالان است. اگر با سیب مصرف شود بهترین آنتی بیوتیک است و مفید برای سرماخوردگی.


▪ عسل چند گیاه(قنقال، مریم، گلی و..)


ضد سرفه، نرم کننده سینه، ضد ترشی معده، ورم روده، تب بر، ضداسهال، ضد عفونی کننده دستگاه گوارشی، مقوی اعصاب.


▪ عسل یونجه


مقوی مغز و اعصاب بوده و حافظه را افزایش می دهد، شامل بیشترینویتامین های (A

) و (
K

) را دارد و برایافرادی که خون دماغ می شوند بسیار نافع است. این عسل بسیار خوش عطر و طعم می باشد.ملین و خون ساز است، بند آورنده خون روی است. تحلیل برنده ورم های بدن می باشد.مفیدبرای اختلالات عادت ماهیانه خانم ها می باشد.برای افرادی که دچار لرزش های اندام شدهاند مفید است. نشاط آور بوده و به انسان آرامش می دهد.


▪ عسل مرکبات


تقویت حافظه و انرژی زا، مقوی معده، باد شکن، مفید برای کمبودویتامین (c

) ضد تهوع و سم، نرم کننده سینه، برای سرما خوردگی،کاهش ورم های بدن، ضد عفونی کننده، تصفیه خون، اشتها آور، ناراحتی های صفرا، مسکن،مفید برای سکسکه، کرم های روده، مفید برای سرطان های معده.ازدیاد متابولیسم پایه، پیشگیریاز انواع سرطان ها، کاهش کلسترول، ضد باکتری و قارچ


▪ عسل آویشن


مقوی مغز و اعصاب و انرژی زا و تقویت حافظه، مفید برای عادتهای ماهیانه دردناک، برای دردهای شکمی و روده مفید است، برای سرفه و گلو درد و برایدیابت بی مزه مفید است، برای عفونت های عمومی بدن نافع است. برای پانسمان زخم های بسترنافع است.


▪ عسل جعفری


مقوی، انرژی زا و خواب آور، تقویت مغز و حافظه اخلاط لزج راقطع می کند، کاهش نفخ، مفید برای گرفتگی عروق، قاعده آور، اشتها آور، برای ناراحتیهای کبدی و طحال، برای دیابت و برای ناراحتی های روده مفید است.


▪ عسل آفتاب گردان


مقوی، انرژی زا و تقویت حافظه، مدر و نرم کننده سینه، برای ناراحتیهای برونش ها، ناراحتی های حنجره، صاف کردن صدا، ناراحتی های ریوی، برای تسکین سرفهو سرما خوردگی مفید است. برای خنثی کردن سم مفید است.


▪ عسل بابونه


برای التهاب مغز، احتقان ریوی، انواع ورمها، کاهش تب، میگرن،سردرد، آرتروز، کاهش حساسیت، ضد درد، کاهش پزوریازیس، اسپوندلیت آنکلوزان، دردهای دورانپریود، ناراحتیهای زنانه و یائسگی، آلرژی ها، فشار خون، دردهای استخوانی، آرام بخش،بر طرف کننده سرگیجه، سوء هاضمه، ضد اسپاسم، ناراحتی های کبد، ناراحتی های روده، دردو ورم مثانه، ورم طحال، معده درد، بی خوابی، ناراحتی های ریه، دفع کرم کدو در کودکان،سرما خوردگی، رماتیسم، غلظت خون، نفخ معده، ضد عفونی دهان و دندان، شست وشو و پانسمانزخم ها، تقویت سیستم ایمنی بدن، تقویت مغز و حافظه، ترشح شیر در خانم های شیرده، ورمپروستات، زخم های دهان و کولیت مفید است.

       

پارمیس ایزد پناه  

روزنامه تهران امروز ( www.tehranemrooz.net

كاربران عزيز : لطفا از درج آگهي و شماره تماس تبليغاتي در تالار اجتناب نموده و در صورت مشاهده حذف خواهد گرديد.(از بخش آگهي و نيازمندي اقدام به ارسال آگهي نماييد)
كاربران عزيز : قبل از ارسال مبحث جديد در تالار جستجو نماييد و از جستجوگر گوگل سايت در صفحه اصلي استفاده نماييد.
كاربران عزيز :در صورت درج تصوير بهتره از بخش اضافه كردن فايل ضميمه استفاده نماييد چون احتمالا ادرس تصاوير بعد از مدتي از سايت مقصد حذف بشه.
كاربران عزيز :لطفا از درج لينك در امضاء خود اجتناب نموده و از بخش لينك زير اواتار كاربري اقدام به درج لينك نماييد.
كاربران عزيز : لطفا از ارسال مباحث مربوط به زنبورعسل از طريق پيغام خصوصي اجتناب نموده و از طريق تالار سوال خود را مطرح نماييد.
كاربران عزيز : در صورت فراموشي رمز عبور و عدم ورود به سايت به مديريت اطلاع دهيد و نام كاربري و پسورد خود را sms نماييد تا مشكل ورود رفع گردد و از ايجاد نام كاربري جديد خوداري نماييد.

(((فروشگاه سایت زنبورعسل))))

t.me/mellifera  کانال تلگرام فروشگاه


نماد کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
 
پست ها : 4179
تاريخ عضويت: 24 آذر ماه 1389 00:00
محل سکونت: آذربایجان شرقی-مرند
نام واقعی: امین جهانی كندلجي
تشکر کرده: 4846 بار
تشکر شده: 2973 بار
امتياز: 3275755


مباحث مشابه


بازگشت به مطالب و مقالات ارسالی پرورش زنبورعسل

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان


سلام مهمان گرامي؛

مهمان گرامي، براي مشاهده تالار با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد