دلیل کشتن ملکه در فصل پاییز

سوالات در مورد ملکه زنبورعسل و چگونگی پرورش و تکثیر ملکه زنبورعسل و تمامی مسائل ملکه زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
darvishi
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان فارس - شهرستان بوانات
تشکر کرده: 58 دفعه
تماس:

دلیل کشتن ملکه در فصل پاییز

پست توسط darvishi »

سلام دوستان تصویر

امسال من با وضعیت عجیبی مواجه شدم !!! 6 تا از کندوهام که ملکه جوان و خوبی داشتن توی مهر ماه ملکه هاشون رو کشتن و منم مجبور شدم ادغامشون کنم. از زنبوردارا با تجربه منطقه که سوال کردم اونام با همین وضعیت مواجه بودن و دلیلش رو نمیدونستن.
از دوستان کسی دلیل این همه کشتن ملکه رو میدونه؟؟؟

avrinasal
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تبريز.
تشکر کرده: 35 دفعه
تماس:

Re: دلیل کشتن ملکه در فصل پاییز

پست توسط avrinasal »

با سلام دوست عزیز کشتن ملکه به چند چیز در کلنی و زنبورستان مربوط میشه که همشو براتون شرح میدم 1. احتمالا ملکه پیر بوده و نمیتونسته به وظایفش عمل کنه در این صورت زنبورها ملکه رو میکشند 2. نبود تغذیه کافی در کندو یکی دیگه از دلایل کشتن ملکه میتونه باشه 3. باکره بودن ملکه و عدم جفتگیری هم میتونه از دلایل دیگه کشتن ملکه به شمار بره 4. وجود 2 ملکه و یا بیشتر در یک کلنی هم یکی دیگه از علائم کشتن ملکه هست 5. وجود میدان مغناطیسی در محیط زنبورستان هم میتونه باشه که اینو خودم تجربه کردم 6. نداشتن دانش فنی و اطلاعات لازمه زنبوردار در کنترل زنبورستان و رسیدگی به موقع . حالا با توجه به مشکل پیش اومده باید دقیق برسی بشه و مشخص بشه علت دقیق این عمل چی میتونه باشه موفق باشید
آخرین ويرايش توسط 1 on avrinasal, ويرايش شده در 0.
[CENTER][B][COLOR=#C00000][FONT=Arial Black]به دنیای زنبور عسل و زندگی سالم خوش آمدید[/FONT][/COLOR][/B]
[HIGHLIGHT=#f2f2f2]
[/HIGHLIGHT][/CENTER]
نمایه کاربر
AKBAR2
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: بابلسر
تشکر کرده: 15 دفعه
تماس:

پست توسط AKBAR2 »

سلامتصویر.اگه ملکها جوان بودن یعنی مال بهار امسالن احتمالا شرایط محیطی برای جفت گیری ملکها فراهم نبوده.چون میگی برای بقیه هم اتفاق افتاده.اب وهوا تاثیر زیادی روی پرواز جفت گیری ملکه داره ملکه ای که به اندازه کافی اسپرم دریافت نکنه خیلی زود حذف میشه
نمایه کاربر
Dibavand
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
محل اقامت: شیراز
تماس:

پست توسط Dibavand »

سلام دوست من ازنظرمن دلیل آن عقیم شدن ملکه می باشد یعنی اسپرم لازم برای تخمریزی ندارد.
نمایه کاربر
GH51620
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران، شهرستان نکا
تشکر کرده: 216 دفعه
تماس:

پست توسط GH51620 »

سلام دوست عزیز، برای پاسخ به مشکل ایجاد شده، عوامل زیادی دخالت دارد. یکی از عوامل تغذیه پاییزی نیز می باشد. تغذیه پاییزی را چه موقع، چه مقدار و چگونه انجام گرفت؟
blackbil
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 1060 دفعه
تماس:

پست توسط blackbil »

avrinasal نوشته شده:با سلام دوست عزیز کشتن ملکه به چند چیز در کلنی و زنبورستان مربوط میشه که همشو براتون شرح میدم 1. احتمالا ملکه پیر بوده و نمیتونسته به وظایفش عمل کنه در این صورت زنبورها ملکه رو میکشند 2. نبود تغذیه کافی در کندو یکی دیگه از دلایل کشتن ملکه میتونه باشه 3. باکره بودن ملکه و عدم جفتگیری هم میتونه از دلایل دیگه کشتن ملکه به شمار بره 4. وجود 2 ملکه و یا بیشتر در یک کلنی هم یکی دیگه از علائم کشتن ملکه هست 5. وجود میدان مغناطیسی در محیط زنبورستان هم میتونه باشه که اینو خودم تجربه کردم 6. نداشتن دانش فنی و اطلاعات لازمه زنبوردار در کنترل زنبورستان و رسیدگی به موقع . حالا با توجه به مشکل پیش اومده باید دقیق برسی بشه و مشخص بشه علت دقیق این عمل چی میتونه باشه موفق باشید

تمام دلایلی که شما ذکر کردین میتونه درست باشه، اما باید بگویم که از بین رفتن ملکه امسال تو منطقه ما هم بوده و هیچکدوم از دلایل فوق نبودن
بسیاری از زنبودارهای حرفه ای و باتجربه نیز دچار این مشکل شده اند.
Yours sincerely
taleshalmashoney

avrinasal
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تبريز.
تشکر کرده: 35 دفعه
تماس:

پست توسط avrinasal »

blackbil نوشته شده:
avrinasal نوشته شده:با سلام دوست عزیز کشتن ملکه به چند چیز در کلنی و زنبورستان مربوط میشه که همشو براتون شرح میدم 1. احتمالا ملکه پیر بوده و نمیتونسته به وظایفش عمل کنه در این صورت زنبورها ملکه رو میکشند 2. نبود تغذیه کافی در کندو یکی دیگه از دلایل کشتن ملکه میتونه باشه 3. باکره بودن ملکه و عدم جفتگیری هم میتونه از دلایل دیگه کشتن ملکه به شمار بره 4. وجود 2 ملکه و یا بیشتر در یک کلنی هم یکی دیگه از علائم کشتن ملکه هست 5. وجود میدان مغناطیسی در محیط زنبورستان هم میتونه باشه که اینو خودم تجربه کردم 6. نداشتن دانش فنی و اطلاعات لازمه زنبوردار در کنترل زنبورستان و رسیدگی به موقع . حالا با توجه به مشکل پیش اومده باید دقیق برسی بشه و مشخص بشه علت دقیق این عمل چی میتونه باشه موفق باشید

تمام دلایلی که شما ذکر کردین میتونه درست باشه، اما باید بگویم که از بین رفتن ملکه امسال تو منطقه ما هم بوده و هیچکدوم از دلایل فوق نبودن

خب این مشکل فقط مختص یک منطقه است یا در تمامی مناطق شهر شما وجود داره ؟ چون به نظر من اگر از چیزهای که گفتم نباشه برمیگرده به شیوع بیماری در منطقه آب و هوای شما یا شاید هم وجود فرکانس و نویز زیاد در منطقه و شاید هم یه نوع مشکل و بیماری جدید هست بلخره باید دقیق برسی بشه چون همه گیره و در جهاد منطقتون هم مطرح بشه تا دنبال راه حل براش بود
آخرین ويرايش توسط 1 on avrinasal, ويرايش شده در 0.
[CENTER][B][COLOR=#C00000][FONT=Arial Black]به دنیای زنبور عسل و زندگی سالم خوش آمدید[/FONT][/COLOR][/B]
[HIGHLIGHT=#f2f2f2]
[/HIGHLIGHT][/CENTER]
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
کشتن ملکه تو پاییز نشانه شیوع نوزماست . از فوماژیلین استفاده کنید
blackbil
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 1060 دفعه
تماس:

پست توسط blackbil »

در منطقه ای که زنبورهای من قرار دارند، هیچکدوم از مسایلی که نام بردین وجود نداره، نه نویز و پارازیت و نه مسایل دیگه. 95% ملکه های من هم مدل 92 هستند تصویر.
امسال نمی دونم چه مشکلی پیش اومده که حتی زنبورهای من که به موقع به اونها کلیه داروهای مورد نیاز را ( از قبیل فوماژیلین، نوار ضد واروا و TNT و ...) داده ام این مشکل رو دارن و از بین رفتن ملکه در حدود 5% از کندوهام رخ داده است که با توجه به اینکه به موقع متوجه شدم و با تولید ملکه متاسفانه تنها یک کندوی من از بین رفت.
ظاهراً تو مناطق دیگه ای از کشور هم این مساله وجود داره. همچنین برخی از زنبوردارهای منطقه ما به دلایل مختلف ازجمله کشته شدن ملکه تلفات زیادتری دارند و تا این موقع از سال حتی 50% هم تلفات دادن که یک فاجعه محسوب میشه. هر چند عامل از بین رفتن این جمعیتها نمیتونه تنها کشته شدن ملکه باشه.
من روی کنه شک دارم اونم به دلیل استفاده از داروهای ضد کنه چینی که امسال خیلی مورد استفاده قرار گرفته و مهمتر از اون عدم پیشگیری یا درمان واروا در یک زمان خاص توسط زنبورداران میتونه دلیلش باشه.
چون شنیده ام برخی از زنبوردارهای منطقه می گویند که با کندوهای حاوی عسل و شفیره ولی خالی از زنبور مواجه شده اند.
Yours sincerely
taleshalmashoney

نمایه کاربر
ahmad67
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان همدان-شهرستان فامنین
تشکر کرده: 2 دفعه
تماس:

پست توسط ahmad67 »

avrinasal نوشته شده:
blackbil نوشته شده:

خب این مشکل فقط مختص یک منطقه است یا در تمامی مناطق شهر شما وجود داره ؟ چون به نظر من اگر از چیزهای که گفتم نباشه برمیگرده به شیوع بیماری در منطقه آب و هوای شما یا شاید هم وجود فرکانس و نویز زیاد در منطقه و شاید هم یه نوع مشکل و بیماری جدید هست بلخره باید دقیق برسی بشه چون همه گیره و در جهاد منطقتون هم مطرح بشه تا دنبال راه حل براش بود
سلام در منطقه ما هم وجود داشت یکی از کندوهای من هم همینطوری شد
نمایه کاربر
Hassannozarpour

پست توسط Hassannozarpour »

باسلام به محضردوستان تا حالا همچین موردی در بین کلنی ها در فصل پاییز ندیده ام ولی مدتی بعداز فصل بهار (درتابستان )زیاد با آن مواجه شده ام شاید به دلایل ذیل باشد.
1)کاهش ذخیره غذایی کلنی.
2)کاهش تعدادزنبوران متولد شده که دراین سن از غده فعال در بدنشان برای تغذیه استفاده میکنند.
3)سرایت بیماری.
4)وجود شکارچی در نزدیک کندوها یا داخل محیط کندومانند(عنکبوت ومورچه ومارمولک وزنبوران گوشتخوار و...)
5)پیر بودن ملکه و...
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 12 مهمان