نکات متفرقه و سطحی در مورده زنبور داری

سوالات و پرسشهای متفرقه در مورد زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
ali_mlk
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: خراسان
تشکر کرده: 9 دفعه
تماس:

نکات متفرقه و سطحی در مورده زنبور داری

پست توسط ali_mlk »

با عرض سلام خدمته زنبور دارانه عزیز

من امسال زنبورداری رو با 30 تا کندو شروع کردم و سوال برام زیاد پیش میاد
گفتم اگه برا هر کدوم از سوالام یه تاپیک بزنم تالار خیلی شلوغ میشه و دوستان اذیت میشن

این تاپیکم زدم که همه ی سوالامو مطرح کنم
در ضمن اگر کسی هم میبینه که سوالش ارزش تاپیک زدنو نداره میتونه همینجا مطرح کنه

1-باتوجه به اینکه الان فصله برداشته ، اگر زنبورا یه قابی رو پر کرده باشن اما سره حجره ها رو نبسته باشن فقط با تکون دادن قاب معلوم میشه یا نه ، اگه بعضی از حجره هاش شهد بود میشه کاری کرد که عسلشو برداریم یا باید صبر کرد ؟!

2-پند روز پیش یه پوکه امسالی رو تو یه کندو خال گذاشته بودم و بعده چند روز که بهش سر زدم دیدم یکمش خورده شده ، اول فکر کردم کار مورچه هاس اما بعد دیدم یه زنبور نشسته روش و به پرزهایه پاش خورده های موم چسبیده ، این قضیش چی بوده ؟!

3-الان یه مقداری موم اضافه در اثر هرزه بافی و ... برداشتم برایه اینکه کرم نزنه میخوام ابشون کنم ، چه نکانی رو باید رعایت کنم ؟!

در ضمن اگر مثله این سوالام جایه دیگه ای هم بود و دوستان قبلا بحث کردن راجب بهش ، ادرس تاپیکش رو هم بزارید ممنون میشم
پیشاپیش ممنون از همکاریتون تصویر

yasmangola_love
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: قائمشهر
تشکر کرده: 259 دفعه
تماس:

Re: نکات متفرقه و سطحی در مورده زنبور داری

پست توسط yasmangola_love »

1- سعی کن شان های سربسته رو برداشت کنی اونم به طور منظم و با برنامه.یعنی مثلا یه سری این هفته یه سری دو یا سه هفته دیگه.در کل دو یا سه دور در فصل عسل گیری.
اگر برا گرفتن عسل عجله داری و می خوای قبل بستن بگیری دم صبح شان رو بگیری و اکستراتور کنی چون شب قبلش عسلو عمل اورده باشن(به قول قدیمی ها پخته باشن).ضمنا با ضربه روی شان عسلش نباید بریزه.

2- خوب نیاز داره میبره استفاده کنه دیگه :)
3- forum-f11/topic-t1382.html

یا امام رضا
خبری هست در این خانه که زنبور عسل
مرض قند گرفت از نمک سفره ی تو
نمایه کاربر
ali_mlk
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ali_mlk »

ممنون تصویر
نمایه کاربر
ali_mlk
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ali_mlk »

دوستان من یه مقدار عسل برداشت کردم ، چجوری باید صاف کنم ، آیا نیازی به گرم کردن عسل هم هست برایه بهتر صاف شدن ؟! از چه پارچه ای برا صاف کردن استفاده کنم ؟!

عسل هم عسله یونجه و خارشتر هست که بسیار رقیقه
نمایه کاربر
mohammad0571
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 49 دفعه
تماس:

پست توسط mohammad0571 »

يك شبانه روز جاي گرم بزار بدون دست زدن بعد با قاشق بيشتر ناخالصي حارو كه اومدن بالا بردار بعد اگه محل گرم بود اونو از صافي عبور بده
نمایه کاربر
ali_mlk
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ali_mlk »

مرسی محمد آقا تصویر
صافی از چی استفاده کنم ؟! این پارچه های چِلوار ( پارچه ای که برایه تابلو نویسی استفاده میشه )خوبن ؟!

و یه سواله دیگه : از یه بنده خدائی شنیدم که گفت اگه رو قابی هم عسل بود و هم شفیره میشه عسلو برداشت کرد در صورتی که تو مطالب سایت نوشته بود که باعث مرگه نوزادان میشه ، حالا باتوجه به اینکه مقدار قابله توجهی از عسلم رو قاب هائیه که شفیره هم دارن چکار باید بکنم ؟!
نمایه کاربر
mohammad0571
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 49 دفعه
تماس:

پست توسط mohammad0571 »

نه اون پاچه ها فكر كنم مناسب نباشه بعدش ميتوني قاب هاي داراي شفيره رو يواش يواش بكشي به گوشه ها بعد زنبوراش كه در اومدن ملكه تخم نميذاره توش بعدش ميتوني برداشت كني يا ميتوني بزاري برا زمستان گذرانيشون بمونه
نمایه کاربر
ali_mlk
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ali_mlk »

دوستان چندتا شان دارم که مومش ، مومه امساله و عسل هم داره ، تصمیم گرفتم که عسلشو با شان و مومش بفروشم ، میخواستم ببینم امکان داره کرمه موم خوار بیوفته یا نه ، اگه آره برایه پیشگیری باید چکار کنم ؟!

من هنوزم صاف کردنو درست یاد نگرفتم تصویر لطفا راهنمائیم کنید تصویر
نمایه کاربر
mahdighas
کاربر سایت زنبورعسل ایران
کاربر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: قم
تشکر کرده: 2 دفعه
تماس:

پست توسط mahdighas »

یه دستگاه صافی بخر
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

ali_mlk نوشته شده:مرسی محمد آقا تصویر
صافی از چی استفاده کنم ؟! این پارچه های چِلوار ( پارچه ای که برایه تابلو نویسی استفاده میشه )خوبن ؟!

و یه سواله دیگه : از یه بنده خدائی شنیدم که گفت اگه رو قابی هم عسل بود و هم شفیره میشه عسلو برداشت کرد در صورتی که تو مطالب سایت نوشته بود که باعث مرگه نوزادان میشه ، حالا باتوجه به اینکه مقدار قابله توجهی از عسلم رو قاب هائیه که شفیره هم دارن چکار باید بکنم ؟!

از توری 1 میلی متری ( همون که باهاش هواکش کندو رو میپوشونن ) به عنوان صافی میشه استفاده کرد . صافی اماده با مخزن تو بازار هست پارسال 45 تومن بود
نمایه کاربر
ali_mlk
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ali_mlk »

ممنون از شما دوستان تصویر تصویر تصویر

دستگاهه صافی که تو خونه جا ندارم بزارم ، اما در مورد اون توری که گفتین تهیه میکنم
نمایه کاربر
ali_mlk
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ali_mlk »

سلام دوستان یه تعداد پوکه دارم که پروانه موم خوار روش تخم گذاشته
با اینا باید چکار کنم
اگه بزارم تو کندو زنبورا تمییزشون میکنن یا به کندو هم آسیب میزنه ؟!
تصویر
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

ali_mlk نوشته شده:سلام دوستان یه تعداد پوکه دارم که پروانه موم خوار روش تخم گذاشته
با اینا باید چکار کنم
اگه بزارم تو کندو زنبورا تمییزشون میکنن یا به کندو هم آسیب میزنه ؟!
تصویر

كندو قوي باشه ميتونه پاكسازي رو انجام بده.نگران نباشين تا زماني كه توكندو وجود داره نميتونه كاري از پيش ببره.
نمایه کاربر
turkmansahra
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان گلستان - بندرتركمن
تشکر کرده: 201 دفعه
تماس:

پست توسط turkmansahra »

ali_mlk نوشته شده:دوستان چندتا شان دارم که مومش ، مومه امساله و عسل هم داره ، تصمیم گرفتم که عسلشو با شان و مومش بفروشم ، میخواستم ببینم امکان داره کرمه موم خوار بیوفته یا نه ، اگه آره برایه پیشگیری باید چکار کنم ؟!

سلام . من از صافی فلزی که بیشتر برای صاف کردن شیر استفاده میشه استفاده میکنم که عالیه . البته جنس اعلای زنگ نزنشو تهیه کن . ( استیل ) تصویر
نمایه کاربر
ali_mlk
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط ali_mlk »

turkmansahra نوشته شده:
ali_mlk نوشته شده:دوستان چندتا شان دارم که مومش ، مومه امساله و عسل هم داره ، تصمیم گرفتم که عسلشو با شان و مومش بفروشم ، میخواستم ببینم امکان داره کرمه موم خوار بیوفته یا نه ، اگه آره برایه پیشگیری باید چکار کنم ؟!

سلام . من از صافی فلزی که بیشتر برای صاف کردن شیر استفاده میشه استفاده میکنم که عالیه . البته جنس اعلای زنگ نزنشو تهیه کن . ( استیل ) تصویر

ممنون از راهنمائیت دوسته عزیز

خودم از همون صافیا استفاده کردم البته از نوعه پلاستیکیش تصویر
نمایه کاربر
turkmansahra
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان گلستان - بندرتركمن
تشکر کرده: 201 دفعه
تماس:

پست توسط turkmansahra »

ali_mlk نوشته شده:
turkmansahra نوشته شده:

ممنون از راهنمائیت دوسته عزیز

خودم از همون صافیا استفاده کردم البته از نوعه پلاستیکیش تصویر

احتمالا سوراخهای نوع پلاستیکی بزرگتر از فلزی باشه که عمل صاف کردن رو قشنگ انجام نمیده .
نمایه کاربر
Hassannozarpour

پست توسط Hassannozarpour »

باعرض سلام واحترام به نظرات دوستان محترم
1)برای بیرون آوردن قاب حاوی عسل باید بیش از 80درصد حجره های آن از لایه مومی پوشیده شده باشد زیرا در غیراینصورت عسل نارس بوده ونمیتوان مدت زمان زیادی آنرانگهداری کرد زودترش می شود.
2)خورده شدن موم قاب سال قبل به دلیل کهنه شدن آن ونامرغوب بودنش است زیرا گاهی اوقات وقتی چنین قابهایی به کلنی داده می شود موردپذیرش قرارنگرفته وزنبورها شروع به تخریب آن می کنندودر کف کندو می ریزند.
3)برای تصفیه موم های کهنه می توان از یک ظرف وصافی استفاده کرد به اینصورت که در ظرف آب ریخته وبرروی شعله قرارمی دهیم ووقتی شروع به بخار شدن کردتکه های موم را در آن میریزیم وشعله را خیلی کم میکنیم زیرا موم در درجه حرارت زیاد ممکن است آتش بگیرد بعد از آنکه تمام موم ها ذوب شد آنها را در صافی در ظرف دیگری می ریزیم وصبر می کنیم تا سرد شود که در آن موقع باسرد شدن سطح آب لایه ای از موم بر روی آب تشکیل میگردد که بعداز آنکه آب ظرف سرد شد می توان به برداشتن موم منجمد شده برروی آب اقدام کرد روشهای دیگری هم برای تصفیه موم کهنه وجود دارد مثلا اینکه موم را در یک حلبی ریخته ودر تابستان در معرض نور مستقیم خورشیدقراردهیم ودر قسمت پایین حلبی برشی به موازات سطح زمین ایجاد کنیم ودر زیر آن ظرفی قرار دهیم تا موقعیکه موم شروع به ذوب شدن کرد وارد ظرف گردد که بهترین روش تصفیه موم جمع آوری کردن آن وبردن به زنبورستانها وتعاونی ها ومکانهای عرضه لوازم پرورش زنبور عسل ودریافت پول یا تعویض آن با پایه شان نو است که کار آسان وساده تری است نسبت به ذوب کردن آن در محل خانه زیرا امکان ریختن موم ذوب شده برروی بدن وآتش سوزی وجود دارد زیرا موم خیلی زیاد قابل اشتعال است وبهترین راه تهیه آن به صورت پایه شان از مراکز فروش لوازم پرورش زنبورعسل است در مورد صاف کردن عسل هم بایدگفت که بعداز ریختن عسل حاوی ذرات موم در ظرف نگهداری آن بعداز چندروز موم های معلق در آن به سطح عسل آمده وحباب های حاوی هوااز آن خارج می گرددوعسل شفاف وکریستالی میگرددکه می توان آن لایه مومی را از روی سطح عسل برداشت واینکه برداشتن قابهایی را که قسمتی از آنها از عسل پرشده وقسمتی حاوی لاروسربسته است به شرط آنکه در کندو ذخیره غذایی کافی برای لاروها بعد از تولد وجود داشته باشد بلامانع است.
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 14 مهمان