اصلاح نژاد : نحوه رکورد گیری از یک کندو جهت اصلاح نژاد

سوالات در مورد اصلاح نژاد و تمامی مسائل مربوط به اصلاح نژاد زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
barbod-beee
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 27 دفعه
تماس:

اصلاح نژاد : نحوه رکورد گیری از یک کندو جهت اصلاح نژاد

پست توسط barbod-beee »

سلام دوستان
من می خوام بدونم چطور باید از یک کندو و عملکرد یک ملکه رکورد گرفت.

از اونجای که معمولا شرایط برای همه کندوها یک سان نیست. مثلا یک کندو تازه مبکه عوض کرده. از یک کندو بچه گرفتیم یا مثلا تغذیه بیشتری انجام شده ، به یک کندو قاب اضافی دادیم و از این قبیل چیزها که خودتون استاد هستید. حالا چطور می شه این کندو ها را با هم مقایسه کرد؟ آیا روش دقیقی برای رکورد گیری تو کندو وجود دارد؟ یا خیلی دقیق نیست؟

لطفا راهنمایی فرمایید ممنون می شم

[CENTER][B][COLOR=#FF0000]باید کاری کنیم درصد ساکاروز روی همه بسته بندی ها با نظارت دولت یا اتحادیه نوشته بشه. این هم به نفع عسل تغذیه هست هم عسل خالص و به ضرر عسل تقلبی [/COLOR][/B][/CENTER]
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: آذربایجان شرقی
تشکر کرده: 306 دفعه
تماس:

Re: اصلاح نژاد : نحوه رکورد گیری از یک کندو جهت اصلاح نژاد

پست توسط hony »

barbod-beee نوشته شده:سلام دوستان
من می خوام بدونم چطور باید از یک کندو و عملکرد یک ملکه رکورد گرفت.

از اونجای که معمولا شرایط برای همه کندوها یک سان نیست. مثلا یک کندو تازه مبکه عوض کرده. از یک کندو بچه گرفتیم یا مثلا تغذیه بیشتری انجام شده ، به یک کندو قاب اضافی دادیم و از این قبیل چیزها که خودتون استاد هستید. حالا چطور می شه این کندو ها را با هم مقایسه کرد؟ آیا روش دقیقی برای رکورد گیری تو کندو وجود دارد؟ یا خیلی دقیق نیست؟

لطفا راهنمایی فرمایید ممنون می شم
سلام
ضمن عرض ادب خدمت دوستان عزیز / تا جایی که امکان داره شرایط را برای اندازه گیری رکورد حیوان باید یکسان کرد و این خودش در زنبور عسل کار رو کمی سختر میکنه/
زنبور عسل از لحاظ زنتیکی پیچیده گی خاصی نسبت به سایر موجودات داره که عمده آنها به قرار زیر بوده
1- مشکل بودن کنترل جفتگیریهای ملکه
2- تلقیح چندگانه یک ملکه با چندین نر که ممکن است از منابع متفاوتی باشد
3- ذخیره شدن اسپرم در اسپرماتکای ( کیسه ذخیره اسپرم) ملکه برای چندین سال و استفاده تدریجی از آن که در بعضی منابع اعلام شده اسپرم به صورت لایه لایه در کیسه ذخیره میشه و این خودش باعث به وجود آمدن تنوع ژنتیکی خاصی در زمان خاصی اتفاق بیافته
4- سیستم هاپلوئید- دیپلوئید در تعیین جنسیت زنبور عسل
5- وجود اختلاف طبقه ای بین ماده ها( ملکه و کارگرها)
6- حساسیت فوق العاده زنبور عسل نسبت به شرایط محیطی
7- نمود صفات تولیدی و اقتصادی بر روی کلنی به جای فرد که این عمل انتخاب فرد بر اساس رکورد کلنی را با مشکل روبرو می کند( در داخل یک جمعیت همه کارگرها میزان شهد آوری یکسانی ندارند)
اینا مشکلات بود ولی راه حل فقط من اشاره ای به یک مورد میکنم شاید به دردتون بخوره اولا باید رکوردی که میگیریم باید مشخص باشه مثلا به طور فرضی تنظیم رفتار زنبور عسل رو در نظر بگیریم.
تمام خصوصیات زنبور عسل از جمله خصوصیات فیزیولوژیکی، مرفولوژیکی و یا رفتاری حاصل پتانسیل ژنتیکی و شرایط محیطی خاص برای ظهور آن پتانسیل ژنتیکی می باشد. محیط خودش به دو بخش تقسیم میشه فیزیولوژیکی( درون فرد) و اکولوژیکی ( خارج یک فرد) که این دو مورد میتونه با عوامل ژنتیکی اثر متقابل داشته باشه/ رفتار ازجمله صفاتی است که شدیدأ تحت تاثیر محیط بوده و به ژنتیک محدود نمیشه حتی اکثر پژوهشگران بر این باورهستند که علت تغییر رفتار زنبورها، سازش یافتن آنها به شرایط جغرافیایی مختلف هست. بنابراین رفتار در زنبور عسل حاصل عوامل ژنتیکی، محیطی که خودش شد فیزیولوژیکی و اکولوژیکی و نیز اجتماعی کلنی می باشد که این سه عامل اثرات متقابلی با یکدیگر دارند. رفتار زنبور عسل جنبه اقتصادی داشته و با عملکرد ان در ارتباط می باشد. بنابراین ژنتیک رفتار جنبه های پیچیده ای داشته و برای مطالعات عملکرد زنبور عسل تحقیقات باید چنان طراحی شود که تغییرات محیطی و اجتماعی تحت کنترل قرار گیرد.
در زنبور عسل رفتار بستگی به اندازه رفتار، تعداد افراد و عوامل موثر بر آن تقسیم میشود. واحدهای بزرگ رفتاری همچون دفاع اژ اشیانه یا ذخیره عسل حاصل رفتار گروهی از زنبورها در دراز مدت می باشد که هر زنبور باید فعالیت خود را مطابق ژنتیک،محیط و اعمال اجتماعی تنظیم کند. برای طراحی برنامه های بهبود و اصلاح نزاد از طریق انتخاب مفید می باشد ولی کامل نیست چون اثرات ژنتیکی ممکن است توسط عوامل دیگری پوشانده شود که این بحث مربوط به ژنهای غیر افزایشی و اثر متقابل ژنتیک و محیط مربوط می شود. داخل یک زیر گونه نیز زنبوران دارای رفتار سازش یافته متفاوتی هستند / بعضی رفتارها با وجود انتقال زنبور به محیط دیگر باز ثابت باقی مانده است. دربین افراد داخل یک کلنی نیز اختلافات رفتاری چشمگیری دیده میشود و این اختلافات زنبوران کارگر از انعکاس هتروزیگوسیتی ملکه و نرهای جفتگیری کرده با ملکه را بخوبی نمایان می سازد.به طور مثال در داخل یک کلنی زنبوران کارگر ممکن است علاوه بر اینکه فرزندان ملکه بوده ، خواهران اونیز باشند که یک سوپر فامیلی که ترکیبی از چندین زیر فامیل است را تشکیل می دهد/بعضی از رفتارهای انفرادی زنبور عسل مانند جمع آوری گرده یک زنبور یا رفتار جفتگیری ملکه و نرها به شدت تحت تاثیر رفتار اجتماعی قرار میگیرد رفتار اجتماعی نیز تحت تاثیر رفتار انفرادی قرار میگیره و تنظیم میگردد ( به طور مثال اندازه محیط سبد گرده با طول ساق پا رابطه داره و در نژادهای مختلف متفاوت است)/ پس تا حد امکان می بایستی افراد مورد نظر از یکسانی ژنتیکی برخوردار باشند / با استفاده از ملکه های همخون و تلقیح با منی فقط یک نر میتوان به این مهم دست یافت که در این صورت به یکسانی بالایی در بین نتاج میتوان دست یافت چون در چنین حالتی اختلاف بین ژنتیک افراد و میانگین کلنی به حداقل می رسد/ این افراد نماینده والدین خود هستند / در صورتی که از تخم های چنین کلنی ملکه پرورش داده شود و از آن ملکه نر تولید شود با تلاقی آن نرها با هریک از خطوط والدی به این مورد میتوان دست یافت(تلاقی عقب گرد یا همون بک کراس). فقط مشکل اصلی در چنین حالتی میزان منی یک نر هست که به دلیل کمبودن آن ، اغلب ملکه ها زود جایگزین و تعویض میشوند یا ذخیره اسپرم آنها زود خالی میشه و باید سعی بشه برای رفع این مشکل از نرهای که اسپرم بیشتری دارند منی گرفته شود/ با سپاس
نمایه کاربر
barbod-beee
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط barbod-beee »

زضا جان سلام ممنون که وقت گذاشتی و جواب دادی
فکر می کنم برای ساده تر کردن عمل انتخاب در اصلاح نژاد زنبور بهتر است عملکرد یک کندو را به حساب یک ملکه گذاشت و برای انتخاب زنبور نر، مادر زنبور نر یعنی ملکه را مدنظر قرار داد.
حالا مشکل من در مقایسه دو کندو هست. من تو کار زنبور داری تازه کار هستم و تا انجای که فهمیدم اکثر مقایسه ها دقیق نیست و چشمی می باشد. حتی عسل تولیدی هر کندو وزن نمی شود و در بهترین حالت تعداد قابهای عسل شمرده می شود.

یک چیز دیگر هم مربوط می شه به بررسی رفتاری یک کندو هست. چطور باید فهمید یک کلنی نیش زن نیست؟ برای این می پرسم چون زنبورها در شرایط مختلف رفتارهای متفاوتی نشان می دهند.
[CENTER][B][COLOR=#FF0000]باید کاری کنیم درصد ساکاروز روی همه بسته بندی ها با نظارت دولت یا اتحادیه نوشته بشه. این هم به نفع عسل تغذیه هست هم عسل خالص و به ضرر عسل تقلبی [/COLOR][/B][/CENTER]
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hony »

barbod-beee نوشته شده:زضا جان سلام ممنون که وقت گذاشتی و جواب دادی
فکر می کنم برای ساده تر کردن عمل انتخاب در اصلاح نژاد زنبور بهتر است عملکرد یک کندو را به حساب یک ملکه گذاشت و برای انتخاب زنبور نر، مادر زنبور نر یعنی ملکه را مدنظر قرار داد.
حالا مشکل من در مقایسه دو کندو هست. من تو کار زنبور داری تازه کار هستم و تا انجای که فهمیدم اکثر مقایسه ها دقیق نیست و چشمی می باشد. حتی عسل تولیدی هر کندو وزن نمی شود و در بهترین حالت تعداد قابهای عسل شمرده می شود.

یک چیز دیگر هم مربوط می شه به بررسی رفتاری یک کندو هست. چطور باید فهمید یک کلنی نیش زن نیست؟ برای این می پرسم چون زنبورها در شرایط مختلف رفتارهای متفاوتی نشان می دهند.
سلام/ سپاسگزارم آقای آهنگر پور عزیز
حرف شما صحیح می باشد ولی چون نر والد نر ندارد و در حقیقت انتقال دهنده ژنتیکی مادری خود می باشد و هدف از انتخاب هم ، متمرکز شدن روی ملکه هایی هست که خلوص ژنتیکی بالایی داشته و در اینجا نقش نر، به عنوان انتقال دهنده این خلوص به نسل بعدی باید فراموش نشه /
در مقایسه ها اگر بخواهید میتونید چشمی این کار رو انجام ندید و کمی دقیق تر موضوع رو برسی کنید به این صورت که رایج ترین روش اندازه گیری عسل پس از فصل عسل است و می توان همونطوری که اشاره ای هم کردید در اوایل بهار، یک طبقه را وزن کرده و روی بدنه اصلی قرارداد پس از پایان دوره ذخیره سازی عسل طبقه هر کلنی را مجددا وزن کنید تا تفاوت این دو وزن مقدار تولید عسل قابل استخراج هر کلنی رو نشون بده/ لازمه که شرایط در طول ازمایش تا حد امکان برای کندوهای مورد ازمایش یکسان باشه مانند تغذیه و کوچ و غیره..
در مورد نیش زدن
فرمون های هشدار خطر که از غدد نیش و آرواره بالا ترشح میشوند رفتارهای دفاعی و همچنین برای علامت گذاری دشمن ها نیز استفاده میشود . در ترشحات غدد آرواره ای و غدد نیش زنبور مانند هپتانون دو و استات ایزو پنتیل وجود دارد از این مواد میتوان به عنوان تحریک و نیش زنی زنبور استفاده کرد شخصی به نام استورت این آزمایش را به 5 جزء ترکیبی رفتار دفاعی اندازه گیری نمود که شامل 1- زمانی که اولین نیش به گلوله چرمی وارد می شود2- مدت زمانی که برای تهاجمی شدن کلنی لازم است3-تعداد نیش در گلوله چرمی 5- فاصله تعقیب فرد آزمایشگر
روشهایی که پیشنهاد میکنند تقریبا به قرار زیر است( البته باید آزمایشات ازلحاظ محیطی به طور یکسان باشند چون محیط بیشترین تاثیر رو روی رفتار تهاجمی کندو دارد)
1- از اجسامی با رنگهای متفاوت در حالت های سکون و یا تحرک در مقابل دریچه پرواز به صورت هدف وارد کردن نیش زنبور ها استفاده می شود ولی چون رنگ تیره و حرکات سریع و نامنظم برای رفتار نیش زدن زنبورهای کارگر مناسب نبود در نتیچه استفاده از گلوله چرمی پیشنهاد شد
2- روش گلوله چرمی به این صورت بود که یک گلوله چرمی سیاه رنگ به قطر 3 سانتی متر به بک نخ سفید رنگ به طول نیم متر جلوی در یچه پرواز آویزان شده این گلوله را در اطراف در یچه پرواز به مدت 60 ثانیه حرکت داده سپس گلوله را دریک پاکت نایلونی گذاشته و به ازمایشگاه یا اتاقی منتقل داده تا تعداد نیش های موجود در گلوله شمارش شوند/
3- در روش دیگه یک گلوله پنبه ای آغشته به فرمون دفاعی هپتانون دو را نزدیک در یچه پرواز کندو قرار داده سپس تعداد زنبورهایی که برای رسیدن به گلوله پنبه ای کلنی را ترک میکنند شمارش میکنند ولی در یک زمان مشخص مثلا در عرض یک دقیقه
4- در روش دیگه رفتار دفاعی، قطعه چرمی در فاصله 30 سانتی متری در یچه پرواز کندو به صورت عمودی و افقی حرکت داده میشود وبعد از یک زمان مشخص تعداد نیش های زنبور رو میشمارند
5- در روش دیگه هم که از طریق مشاهده صورت میگیره به این ترتیب که کلنی ها به گروهای زنبور آرام- متوسط- تهاجمی و بسیار تهاجمی تقسیم میشوند درسته که دقت این روش از گلوله چرمی کمتره ولی مزیتش رفتار طبیعی زنبورها در برابر زنبوردار است( و به نظر شخصی من این روش بهتر از بقیۀ روشها بوده چون زنبور در حالت کاملا طبیعی مقایسه میشه) در ضمن این صفت با صفت آرامش روی شان یا نشست روی شان نیز اندازه گیری میشه به این صورت که یک شان زنبور رو 5 دقیقه از کلنی خارج کرده و میزان پرواز کردن زنبورها را از روی شان از صفر تا 10 رتبه بندی میکنند ( البته این میزان رتبه بندی به صورت چشمی هستش و به نظر من دقیق نمی باشد) اگه در این مدت معین هیچ زنبوری از روی شان پرواز نکرد رتبه 10 و اگه همشون پرواز کردن رتبه صفر و به مابقی بین صفر تا 10 داده میباشد/
آخرین ويرايش توسط 2 on hony, ويرايش شده در 0.
نمایه کاربر
Hassannozarpour

پست توسط Hassannozarpour »

با سلام برای رکوردگیری از کندوها وتعیین نژادهای خوب می توان به رفتار زنبورهاتوجه کرد به اینصورت که از تخم روز از کندوهایی استفاده کرد که ملکه آنها درشت بوده وجمعیت آنها هنگام دودزدن فورا بر روی قابها می نشینند و کمترین حالت تهاجمی ونیش زنی دارند و اندازه زنبوران کارگر آنها نسبت به سایر کندوها درشت تر به نظر می رسند تولید ملکه از چنین کلنی هایی باعث افزایش قابل توجه محصول در سال آینده می گردد اگر هرسال این روند ادامه پیداکند به نژادهای ملایم وپرمحصولی با کمترین نیش زنی می رسیم البته تغذیه هم در ملایم ترشدن زنبورها خیلی موثر است.
نمایه کاربر
barbod-beee
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط barbod-beee »

سلام دوستان
Hassannozarpour و آقا رضا ممنون که جواب می دید.
آقا رضا این مطلب دوم تون در مورد چگونگی بررسی رفتار تهاجمی زنبور خیلی مفید بود حتما به کار خواهم برد.

در مورد رکورد عسل برای کندوهای که اولین سال تکثیر شده فکر کنم کمی مشکل باشد چون شرایط برای هر یک از کندوها برابر نیست. منظورم شرایط استارت برابری ندارند. فکر می کنم باید دسته اول را حذف کرد و زنبورهای پارساله را بررسی کرد. نظر شما چیه؟

در ضمن من دنبال یک کتاب خوب برای اصلاح نژاد زنبور عسل هستم. کتاب خوب چی می شناسید؟ لطفا معرفی کنید.
نمایه کاربر
Hassannozarpour

پست توسط Hassannozarpour »

سلام آقای آهنگرپور برای رکوردگیری نژاد از کلنی هایی باید استفاده کردکه یک سال از آنها محصوصل گیری شده باشد نوع رفتار آنها هنگام دودزدن به کندو ونیش زنی آنها مدنظر قرار گرفته باشد در آنصورت میتوان کندویی با رفتار ملایم ونیش زنی کم تولید کرد در مورد اصلاح نژاد اگر از آقای مهندس جهانی سوال کنید بهتر پاسخ می دهند بنده چندان اطلاعی در زمینه کتابهای اصلاح نژاد زنبور عسل ندارم همین اندازه می دانم که اگر بخواهی نژاد خوب وبامحصولدهی زیاد ایجاد کنید هر سال باید یک کندو از نقاط خیلی دور به فاصله 30الی40 کیلومتری محل سکونت خودت بین کندو ها بیاوری درضمن باید کندویی که می آوری از کندوهای جنابعالی خیلی قویتر باشد وزنبوران نر موجود درآن قادربه پرواز باشند آنگاه باید نسبت به حذف تمام ملکه های کلنیهای خودت اقدام کنی واز تخم روز همان کلنی که آورده ای در پروش حجره ملکه برای سایر کندوها استفاده کنی بعداز جفتگیری ملکه ها با نرهای همان کندویی که آورده ای به اصلاح نژاد زنبورها کمک کرده ای که باعث افزایش محصولدهی می گردد وکلنی های مرغوبی ایجاد میکنی.
نمایه کاربر
barbod-beee
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط barbod-beee »

Hassannozarpour نوشته شده:سلام آقای آهنگرپور برای رکوردگیری نژاد از کلنی هایی باید استفاده کردکه یک سال از آنها محصوصل گیری شده باشد نوع رفتار آنها هنگام دودزدن به کندو ونیش زنی آنها مدنظر قرار گرفته باشد در آنصورت میتوان کندویی با رفتار ملایم ونیش زنی کم تولید کرد در مورد اصلاح نژاد اگر از آقای مهندس جهانی سوال کنید بهتر پاسخ می دهند بنده چندان اطلاعی در زمینه کتابهای اصلاح نژاد زنبور عسل ندارم همین اندازه می دانم که اگر بخواهی نژاد خوب وبامحصولدهی زیاد ایجاد کنید هر سال باید یک کندو از نقاط خیلی دور به فاصله 30الی40 کیلومتری محل سکونت خودت بین کندو ها بیاوری درضمن باید کندویی که می آوری از کندوهای جنابعالی خیلی قویتر باشد وزنبوران نر موجود درآن قادربه پرواز باشند آنگاه باید نسبت به حذف تمام ملکه های کلنیهای خودت اقدام کنی واز تخم روز همان کلنی که آورده ای در پروش حجره ملکه برای سایر کندوها استفاده کنی بعداز جفتگیری ملکه ها با نرهای همان کندویی که آورده ای به اصلاح نژاد زنبورها کمک کرده ای که باعث افزایش محصولدهی می گردد وکلنی های مرغوبی ایجاد میکنی.

این که شما می فرمایید فکر نکنم درست باشد. با این روش عملا دارید زحمت اصلاح نژاد را به عهده کس دیگری می گذارید. من می خوام بین زنبورای خودم اصلاح نژاد کنم.
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hony »

barbod-beee نوشته شده:سلام دوستان
Hassannozarpour و آقا رضا ممنون که جواب می دید.
آقا رضا این مطلب دوم تون در مورد چگونگی بررسی رفتار تهاجمی زنبور خیلی مفید بود حتما به کار خواهم برد.

در مورد رکورد عسل برای کندوهای که اولین سال تکثیر شده فکر کنم کمی مشکل باشد چون شرایط برای هر یک از کندوها برابر نیست. منظورم شرایط استارت برابری ندارند. فکر می کنم باید دسته اول را حذف کرد و زنبورهای پارساله را بررسی کرد. نظر شما چیه؟

در ضمن من دنبال یک کتاب خوب برای اصلاح نژاد زنبور عسل هستم. کتاب خوب چی می شناسید؟ لطفا معرفی کنید.
با احترام خدمت دوست عزیز آقای آهنگر پور، از توجه شما ممنونم/
قبل از انجام آزمایش و به قول خودتون استارت ،عملیات یکسان سازی و موارد گفته شده باید انجام شود ، یعنی شما یه شناخت قبلی از کندوهاتون باید داشته باشید و به طور خلاصه شناسنامه دار باشه کندو تا اطلاعات داخلش نوشته و نگهداری بشه . تا بتونیم با مراجعه به شناسنامه زنبور، تصمیم بگیریم که میخواهیم در مورد کدام کندوهامون عملیات رکورد گیری رو انجام بدیم / ولی در مورد رکورد گیری رعایت کردن یکسان سازی کمی مشکله بخصوص در زنبور عسل ولی تا حد امکان اگه مواردی مانند سن ملکه، نژاد و زنتیک ملکه، تعداد شفیره، لارو و تخم روز موجود در کلنی ، میزان و نوع تغذیه ، میزان جمعیت موجود در کلنی نوع کندوی مورد استفاده، محیط و غیره..اگر رعایت بشه تا حدی میشه رکورد گیری کرد ولی لازمه که روی زنبورهایی آزمایش انجام بگیره که به نظر شخص اصلاح گر از پتانسیل ژنتیکی بهتری برخوردار هستند یعنی انتخاب روی بهترین کلنی ها (که در شناسنامه قبلا درج شده البته باید انتخاب رو مشخص کنیم که روی چه مواردی میخواهیم رکورد گیری انجام بدیم به طور مثال فرمودید میزان عسل) پس یعنی ما روی هر کلنی آزمایش انجام نمیدیم هدف از بهترین کلنی ها اینجا میزان عسل دهی می باشد ) که این به نوع انتخاب ما برمیگرده و یکسان سازی هم در مورد همین کلنی ها باید انجام بشود ولی همونطور که اشاره شد این یکسان سازی قبل از انجام آزمایش باید صورت گیرد /
در مورد کتاب چون فرمودید خوب و کلمه خوب خودش به نظر من یعنی کتابی که جوابگویه مطالب مربوط به ژنتیک و اصلاح نژاد زنبور عسل باشد که متاسفانه در ایران فعلا کتاب جامعی نداریم ولی خواندن کتابهای زیر به نظر بنده خوبه1- پرورش ملکه و ژنتیک زنبور عسل تالیف و ترجمه دکتر پور علمی و مهندس پویا پور فولادچی2- اصول اصلاح نژاد زنبور عسل که مولف این کتاب مهندس محمد رضا بصیری هستند کتاب سوم البته به نظر بنده کمی پیچیده و کمی روان و خوب ترجمه نشده ولی مطالبش خوبه که با نام ژنتیک و اصلاح نژاد زنبور عسل نوشته آقای مهندس مستاجران و دکتر محمدعلی ادریس اچاپ شده این کتاب بیرون نیست و از انتشاراتش شاید بتونید بگیرید/ اگر هم دنبال کتاب خارجی هستید در حد توان شاید بتونم چند کتاب رو خدمتتان اعلام کنم /با سپاس
آخرین ويرايش توسط 1 on hony, ويرايش شده در 0.
نمایه کاربر
barbod-beee
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط barbod-beee »

سلام آقا رضا و دوستان عزیز سایت
ممنون که کتاب معرفی کردید.
من فکر می کنم بعضی از کارای که زنبورداران انجام می دهند تلاش برای اصلاح در جهت ایجاد صفات منفی هست. مثلا اکثر زنبور داران ملکه خود را از طریق شاخون طبیعی تعویض می کنند یا تکثیر یک کندو از طریق شاخون زدن طبیعی یا حتی گرفتن بچه زنبور طبیعی.
برای اینکه صفت بچه دهی در زنبور را از بین برد یا درصد اش را کم کرد باید انتخاب ملکه (تکثیر و پرورش مصنوعی ملکه) از کندوهای صورت گیرید که شاخون نمی زنن. به این ترتیب طی چند نسل می توان این صفت را بهبود بخشید.

نمی دونم درست توضیح دادم یا خیر.
تا نظر اساتید چه باشد؟
نمایه کاربر
barbod-beee
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط barbod-beee »

چه وسیله ای برای وزن کردن کندو پیشنهاد می کنید کار با اون راحتر باشه؟
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hony »

barbod-beee نوشته شده:چه وسیله ای برای وزن کردن کندو پیشنهاد می کنید کار با اون راحتر باشه؟
سلام
به هر حال شما میدونید که به طور کلی کار اصلاح نژادی زنبور کار سخت و دقیقی رو می طلبه و در کنار این مسائل از همه مهمتر حوصله و انگیزه این کار رو داشته باشید که معلومه که دارید/ برای این کار از ترازوهای دیجیتالی هم میتونید استفاده کنید /
نمایه کاربر
barbod-beee
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط barbod-beee »

hony نوشته شده:
barbod-beee نوشته شده:چه وسیله ای برای وزن کردن کندو پیشنهاد می کنید کار با اون راحتر باشه؟
سلام
به هر حال شما میدونید که به طور کلی کار اصلاح نژادی زنبور کار سخت و دقیقی رو می طلبه و در کنار این مسائل از همه مهمتر حوصله و انگیزه این کار رو داشته باشید که معلومه که دارید/ برای این کار از ترازوهای دیجیتالی هم میتونید استفاده کنید /

سلام
مشکل من خود ترازو نیست. فرض کنید 100 تا کندو با سه طبقه باید وزن شود. اینکه هر کدام را بلند کنیم و بزاریم روی ترازو کار آسونی نیست. من خودم فکر کردم که یک وسیله بسازم که مثل لیفت بره زیر کندو و چند سانتیمتر کندو را بلند کند به و وزن شود. حالا راجع به این لیفت چه نظری دارید؟ اونای که از اینجور وسایل بیشتر سر در میارن راهنمایی کنن.
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hony »

barbod-beee نوشته شده:
hony نوشته شده:
سلام

سلام
مشکل من خود ترازو نیست. فرض کنید 100 تا کندو با سه طبقه باید وزن شود. اینکه هر کدام را بلند کنیم و بزاریم روی ترازو کار آسونی نیست. من خودم فکر کردم که یک وسیله بسازم که مثل لیفت بره زیر کندو و چند سانتیمتر کندو را بلند کند به و وزن شود. حالا راجع به این لیفت چه نظری دارید؟ اونای که از اینجور وسایل بیشتر سر در میارن راهنمایی کنن.
سلام
از لیفتی که بتونه اندازه بگیره اطلاعی ندارم / فقط سعی کنید وزنشون رو دقیق اندازه بگیرید/
نمایه کاربر
barbod-beee
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط barbod-beee »

فهمیدم چیکار کنم. فقط چند یک مشکل کوچیک هست که الان می گم.

من باید از جک های تو مکانیکی ها استفاده می شه استفاده کنم و یک ترازو دیجیتال را بهش ببندم. جک با ترازو بره زیر کندو و کندو را چند سانتیمتر از روی زمین بلند کنه به این ترتیب کندو به راحتی وزن می شه.

حالا مشکل چیه؟ باید ترازوی پیدا کنم که
1 - باریک باشه مثل ترازوی دیجیتال منازل
2- قسمت دیجیتالش وقتی زیر کندو هست قابل خوندن باشه
3- قسمت توزین اش بگونه ای باشه که به راحتی کندو روش قرار بگیره و باعث واژگونی کندو نشه.
4- و مهمتر از همه دقیق باشه
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 6 مهمان