تعداد تکثیر از یک کندو

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
fara
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

Re: تعداد تکثیر از یک کندو

پست توسط fara »

barbod-beee نوشته شده:من فکر می کنم اگر ملکه جفت خورده و آماده تحم گذاری در اختیار داشته باشیم و شرایط جوی حداقل برای 3 ماه بعد مناسب باشد می توان از هر 2 قاب یا حتی از هر یک قاب یک کلونی جدید ایجاد کرد. البته این کلنی ها بدرد سال آیند می خورن و سال اول نباید انتظار عسل داشت.

از طرفی فکر می کنم باید هم همین کار رو کرد. فرض کنید یک زنبور دار 50 کلنی دارد و می خواهد برای سال بعد 70 کندو داشته باشد. قبلا از کلنی ها رکورد گرفته و 5 کندو که بهترین بوده اند را انتخاب می کند سپس از این 5 کندو تعداد 20 الی 30 بچه تهیه می کند. که منجر به افزایش تعداد کندو ها خواهد شد. و تمرکزش رو بقیه کندوها فقط و فقط برای گرفتن محصول عسل بیشتر است.

حالا تا نظر اساتید چه باشد؟

لزومی ندارد که کندوهای رکوردی خود را انقدر ضعیف کنید و از 5 کندو 20 تا 30 بچه بگیرید می شود از کل کندوهایتان بچه گرفت و از کندوهای رکوردی ملکه ها را پرورش داد و به بچه هاداد.

شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام
من سالی که شرایط مناسب باشه از هر دو تا کندو یه بچ میگیرم و هر سال اگه بجای برگه دادن پوکه سالم باشه خریداری کنم تقریبا از اکثر کندوهام بچ مصنوعی می گیرم
نمایه کاربر
barbod-beee
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 27 دفعه
تماس:

پست توسط barbod-beee »

fara نوشته شده:
barbod-beee نوشته شده:من فکر می کنم اگر ملکه جفت خورده و آماده تحم گذاری در اختیار داشته باشیم و شرایط جوی حداقل برای 3 ماه بعد مناسب باشد می توان از هر 2 قاب یا حتی از هر یک قاب یک کلونی جدید ایجاد کرد. البته این کلنی ها بدرد سال آیند می خورن و سال اول نباید انتظار عسل داشت.

از طرفی فکر می کنم باید هم همین کار رو کرد. فرض کنید یک زنبور دار 50 کلنی دارد و می خواهد برای سال بعد 70 کندو داشته باشد. قبلا از کلنی ها رکورد گرفته و 5 کندو که بهترین بوده اند را انتخاب می کند سپس از این 5 کندو تعداد 20 الی 30 بچه تهیه می کند. که منجر به افزایش تعداد کندو ها خواهد شد. و تمرکزش رو بقیه کندوها فقط و فقط برای گرفتن محصول عسل بیشتر است.

حالا تا نظر اساتید چه باشد؟

لزومی ندارد که کندوهای رکوردی خود را انقدر ضعیف کنید و از 5 کندو 20 تا 30 بچه بگیرید می شود از کل کندوهایتان بچه گرفت و از کندوهای رکوردی ملکه ها را پرورش داد و به بچه هاداد.

به هر حال باید از 5 الی 10 درصد بهترین کندوها ملکه های مورد نیاز را تهیه کرد. و جمعیت زنبور کارگر را می توان از هر کندوی گرفت
که البته معتقدم جمعیت کارگر هم باید از 5 تا 10 درصد بهترین کندو های گرفته شود. چرا؟
چون احتمالا تو کندوهای قوی تر عوامل بیماری زای کمتری وجود دارد. به این ترتیب احتمال اینکه کندو های جدید شما از ابتدا آلودگی داشته باشند بسیار پایین خواهد آمد.
[CENTER][B][COLOR=#FF0000]باید کاری کنیم درصد ساکاروز روی همه بسته بندی ها با نظارت دولت یا اتحادیه نوشته بشه. این هم به نفع عسل تغذیه هست هم عسل خالص و به ضرر عسل تقلبی [/COLOR][/B][/CENTER]
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 13 مهمان