فرار زنبوران از كندوي عسل (مهم)

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

فرار زنبوران از كندوي عسل (مهم)

پست توسط mellifera »

با سلام خدمت دوستان به گفته اقاي اسماعيلي از كرمانشاه يكي از كندوهايي كه در تاكستان يا باغ انگور نگهداري ميكردند از كندو رفته.كندو ملكه داشته اما در كندو شفيره و تخم وجود نداشته كه به سي سي دي مشكوك كنه مارو.به گفته ايشون در زنبورستان وسپا بوده اون هم مشكل زيادي ايجاد نكرده.ممنون ميشم از دوستان اگه دليلي راجب اين موضوع ميدن در اين تايپك قرار بدن.

نمایه کاربر
hamed
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: شهریار-تهران
تماس:

Re: فرار زنبوران از كندوي عسل (مهم)

پست توسط hamed »

سلام دو تا از بچه کندو های من هم طی یک ماه گذشته از بین رفتن البته مورچه ها تمام زنبورا رو برده بودن اما تو کندو شفیره بود یکی از کندو هام ضعیف اما اون یکی متوسط بود دلیلش برام سواله مگه این موفع از سال ccd شیوع پیدا میکنه؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

hamed نوشته شده:سلام دو تا از بچه کندو های من هم طی یک ماه گذشته از بین رفتن البته مورچه ها تمام زنبورا رو برده بودن اما تو کندو شفیره بود یکی از کندو هام ضعیف اما اون یکی متوسط بود دلیلش برام سواله مگه این موفع از سال ccd شیوع پیدا میکنه؟

در صورتي كه در كندوتون شفيره بوده و زنبورا رفته باشن دليلش سي سي دي هستش. اما در صورتي كه در كندو لاروي وجود نداشته باشه احتمال زياد در مورد رفتن زنبورا شرايط محيطي خيلي تاثير گذاره مثلا كمبود گل و گياه و يا حمله زنبوران زرد و يا افات كه زندگي رو براي زنبوران سخت ميكنه واسه همين مجبور به ترك كندو ميشن.مخصوصا براي كندوهاي ضعيف اين اتفاقا بيشتر ميوفته.
نمایه کاربر
ghasedack
محل اقامت: ایلام
تشکر کرده: 19 دفعه
تماس:

پست توسط ghasedack »

يك مورد هم من مشاهده كردم كه يك كندو با داشتن لارو و شفيره و ذخيره غذايي مناسب اقدام به ترك كندو كردند جمعيت كندو حدود 1.5 قاب بود اما بدليل وجود بادشديد بعد از چند دقيقه به كندو برگشتند مشخص شد كه در بدليل شرايط محيطي نامناسب ملكه از بين رفته است. اين كند را با كندوي ضعيفي (داراي ملكه و جمعيت كمتر از يك قاب)ادغام نموده و در حال حاضر وضعيت كندو مناسب مي باشد!
نمایه کاربر
yazdaniy
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: اصفهان
تماس:

پست توسط yazdaniy »

سلام.زنبورهای یکی از کندوهای من به شدت میل به ترک کندو دارند و تابه حال دو مرتبه این کار را کردن که با گرفتن ملکه آنها مجبور به ماندنشان کردم. بین این دو مرتبه زنبور ها را کوچ دادم . زنبورهای چند کندوی دیگر من نیز فرار کرده بودند.تخم و شفیره هم ندارد و در محل قبلی موارد استرسزا مثل موش و آدم هم بوده است.در محل جدید هم تعدادی مرغ خانگی هست . به نظر شما چه اتفاقی می افتد. با تشکر
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

yazdaniy نوشته شده:سلام.زنبورهای یکی از کندوهای من به شدت میل به ترک کندو دارند و تابه حال دو مرتبه این کار را کردن که با گرفتن ملکه آنها مجبور به ماندنشان کردم. بین این دو مرتبه زنبور ها را کوچ دادم . زنبورهای چند کندوی دیگر من نیز فرار کرده بودند.تخم و شفیره هم ندارد و در محل قبلی موارد استرسزا مثل موش و آدم هم بوده است.در محل جدید هم تعدادی مرغ خانگی هست . به نظر شما چه اتفاقی می افتد. با تشکر

با سام این موارد زمانی پیش میاد که شرایط محیطی خوبی نباشه.برای جلوگیری از این حالت و جلوگیری از فرار زنبوران عسل به کندو قاب شفیره و تخم و لارو بدین دیگه زنبوران کندو رو ترک نمیکنن. تصویر تصویر تصویر
نمایه کاربر
yazdaniy
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: اصفهان
تماس:

پست توسط yazdaniy »

باسلام . بنده با روبرو شدن با اين مشکل و ژرس و جو از ديگران ، به اين نتيجه رسيدم که ممکن است کندوهايي بر اثر گرما بوي نامطبوع بگيرند. لذا از گلاب استفاده نمودم و نتيجه خوبي داد.
نمایه کاربر
mom
کاربر سایت زنبورعسل ایران
کاربر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mom »

به نام خدا
سلام مطلبی پیرامون فرار کلنی زنبوران عسل از کندو:
1- کندوغیر بهداشتی به خاطر زمستان گذرانی نامناسب که داخل کندو رطوبت و بوی نا مطبوع دارد که بای کندو را تعویض وبا شعله خشک و ضد عفونی نمائیم.
2- کندوی غیر استاندارد که اکسیژن کافی وجود ندارد به ناچار ملکه داخل طبق تخم ریزی می کند یا از کندو فرار می کند.
3- اطراف تاکستان های انگور زنبور های زرد فراوان می باشند لذا با ورود در کندو باعث فرار آنها میشوند باید لانه های زنبوران زرد را پیدا و داخل آنرا در شب که همه در لانه شان هستند با نفت از بین ببرید.
4- وجود ملکه های پیر و یا جفت گیزی ناقص کرده که باعث از بین رفتن کلنی می شود.
موفق باشید: mom
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 13 مهمان