رکورد گیری : روش صحیح ارزیابی صفت (تمایل به بچه دهی) در ملکه

سوالات در مورد اصلاح نژاد و تمامی مسائل مربوط به اصلاح نژاد زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
barbod-beee
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 27 دفعه
تماس:

رکورد گیری : روش صحیح ارزیابی صفت (تمایل به بچه دهی) در ملکه

پست توسط barbod-beee »

سلام دوستان
به نظر من مهمترین خصوصیت بد نژاد زنبور ایرانی بچه دهی بالای آن است. اگر بچه دهی پایین باشد به صورت غیر مستقیم تولید هم بسیار بالاتر خواهد بود.

می خوام نظر بدید چطور می شه یک ملکه یا یک کلنی را از نظر تمایل به بچه دهی ارزیابی کرد؟

یک تجریه ای خودم کردم. البته اتفاقی بود.
چند روز پیش کندوی را بازید کردم ملکه که باکره بود را پیدا نکردم. فکر کردم شاید زنبورا از بین بردنش. پس تعداد 28 عدد پیوند ملکه زدم و به کندو معرفی کردم. فرداش نگاه کردم دیدم هیچ یک از آنها پذیرفته نشده اند. دوباره این کار را کردم اینبار با 14 عدد و باز هم نتیجه بالا حاصل شد. مشکوک شدم که شاید ملکه در کندو باشد. دقیق تر بازید کردم دیدم بله ملکه هست و ظاهرا تازه جفت خورده.

از آنجای که شما اگر از شبکه مانع ملکه استفاده کنی از کندوی دارای ملکه نیز می تونی به عنوان کندوی پرستار استفاده کنی لذا این فقط (با عمدتا) ملکه هست که لاروهای داخل شاخون را نیش زده و از بین می برد. (معمولا کارگرها اینکار را نمی کنند)

حالا اگر روند بچه دهی را بررسی کنیم همه چی از شاخون شروع می شود. اگر ملکه در شاخون تخم ریزی نکند یا لاروهای داخل آن را نیش بزند احتمالا بچه دهی هم صورت نمی گیرد.

سوال اصلی من اینه آیا از این روش می شه برای ارزیابی صفت "تمایل به بچه دهی" در ملکه استفاده کرد؟ یعنی چند سلول پیوند بزنیم به کلنی معرفی کنیم. اگر ملکه آنها را از بین برد یعنی ملکه تمایل به بچه دهی ندارد. البته با شاخون سربسته هم می شود این آزمایش را انجام داد.

آیا فرضیه بالا می تونه درست باشه؟
آخرین ويرايش توسط 3 on barbod-beee, ويرايش شده در 0.

[CENTER][B][COLOR=#FF0000]باید کاری کنیم درصد ساکاروز روی همه بسته بندی ها با نظارت دولت یا اتحادیه نوشته بشه. این هم به نفع عسل تغذیه هست هم عسل خالص و به ضرر عسل تقلبی [/COLOR][/B][/CENTER]
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: آذربایجان شرقی
تشکر کرده: 306 دفعه
تماس:

Re: رکورد گیری : روش صحیح ارزیابی صفت (تمایل به بچه دهی) در

پست توسط hony »

سلام
برای بررسی و تعیین رفتار بچه دهی در فصل پرورش ملکه از چهار روش استفاده میشود که سه روش بر اساس تعداد شاخون های موجود و روش چهارم تمایل کلنی به ساختن شاخون را مشخص می کند/
1- تعیین درصد کلنی های دارای شاخون ملکه
2-تعیین درصد کلنی های دارای شاخون ملکه و با تعداد مشخص شاخون
3-تعیین تعداد شاخون های ملکه در هر کلنی و تعیین میانگین کلنی ها
4- انتقال شاخون های مصنوعی یا طبیعی به کلنی های مورد آزمایش و مشاهده عملکرد کلنی که آیا کلنی ها شاخون ها را پرورش می دهد یا از بین می برد.
در سه مورد اول کلنی ها در فاصله 7 تا 10 روز بررسی شده ولی در مورد چهارم برسی کلنی ها در 24، 72 و 120 ساعت بعد از انتقال شاخون های ملکه انجام می گیرد. در تمام روش ها پس از یاداشت کردن تعداد شاخونهای ملکه، آنها را تخریب می کنند/ باید توجه داشت که رفتار بچه دهی در اثر فضای کم کلنی و کاهش شهد افزایش می یابد، بنابراین باید برای اندازه گیری این صفت به نحو صحیح عمل کرد و شرایط یکسانی برای کلنی های مورذ آزمایش ایجاد کرد،چراکه رفتار بچه دهی تابع وضعیت منطقه ، شرایط پرورش ملکه و ژنوتیپ زنبورهاست، بنابراین فرضیه شما میتونه صحیح باشه با در نظر گرفتن یکسانی و همگن کردن تمام کلنی های مورد آزمایش/ با سپاس
نمایه کاربر
barbod-beee
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط barbod-beee »

hony نوشته شده:سلام
برای بررسی و تعیین رفتار بچه دهی در فصل پرورش ملکه از چهار روش استفاده میشود که سه روش بر اساس تعداد شاخون های موجود و روش چهارم تمایل کلنی به ساختن شاخون را مشخص می کند/
4- انتقال شاخون های مصنوعی یا طبیعی به کلنی های مورد آزمایش و مشاهده عملکرد کلنی که آیا کلنی ها شاخون ها را پرورش می دهد یا از بین می برد.
در سه مورد اول کلنی ها در فاصله 7 تا 10 روز بررسی شده ولی در مورد چهارم برسی کلنی ها در 24، 72 و 120 ساعت بعد از انتقال شاخون های ملکه انجام می گیرد. در تمام روش ها پس از یاداشت کردن تعداد شاخونهای ملکه، آنها را تخریب می کنند/ باید توجه داشت که رفتار بچه دهی در اثر فضای کم کلنی و کاهش شهد افزایش می یابد، بنابراین باید برای اندازه گیری این صفت به نحو صحیح عمل کرد و شرایط یکسانی برای کلنی های مورذ آزمایش ایجاد کرد،چراکه رفتار بچه دهی تابع وضعیت منطقه ، شرایط پرورش ملکه و ژنوتیپ زنبورهاست، بنابراین فرضیه شما میتونه صحیح باشه با در نظر گرفتن یکسانی و همگن کردن تمام کلنی های مورد آزمایش/ با سپاس

آقا رضا ممنون که راهنمایی می کنید
1- در سه مورد بالا منظور شما از شاخون چیست؟ آیا شاخون با لارو هست یا وجود شاخون خالی هم دلیل بر رفتار بچه دهی بالا محسوب می شه.
2- آیا امکان دارد کارگر هم اقدام به از بین بردن شاخون کند یا فقط ملکه اقدام به نیش زدن و از بین بردن لاروها می کند؟
2- منابع مطالب بالا چیست؟ آیا تجربیات خودتون هست یا از جای برداشت شده.
[CENTER][B][COLOR=#FF0000]باید کاری کنیم درصد ساکاروز روی همه بسته بندی ها با نظارت دولت یا اتحادیه نوشته بشه. این هم به نفع عسل تغذیه هست هم عسل خالص و به ضرر عسل تقلبی [/COLOR][/B][/CENTER]
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: آذربایجان شرقی
تشکر کرده: 306 دفعه
تماس:

پست توسط hony »

barbod-beee نوشته شده:
hony نوشته شده:سلام

آقا رضا ممنون که راهنمایی می کنید
1- در سه مورد بالا منظور شما از شاخون چیست؟ آیا شاخون با لارو هست یا وجود شاخون خالی هم دلیل بر رفتار بچه دهی بالا محسوب می شه.
2- آیا امکان دارد کارگر هم اقدام به از بین بردن شاخون کند یا فقط ملکه اقدام به نیش زدن و از بین بردن لاروها می کند؟
2- منابع مطالب بالا چیست؟ آیا تجربیات خودتون هست یا از جای برداشت شده.
سلام
عرض احترام دارم خدمت آقای آهنگر پور عزیز/
1-منظور بله شاخون با لارو هست.شاخون اگر خالی باشه دیگه بهش نمیشه شاخون گفت و احتمالا ( فنجانکهایی که هیچ وقت داخلشون ملکه پرورش داده نمیشه)دلیل بر بچه دهی نیست.
2- به طو ردقیق نمیدونم ولی به نظر شخصی هر دو ( کارگر و ملکه)احتمال از بین بردن رو دارن.
3- از کتاب اصلاح نژاد- مهندس بصیری نقل قول شده- ولی جزء برنامه های شخصی نیز هست.
با سپاس
نمایه کاربر
reza63
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مشهد مقدس
تشکر کرده: 554 دفعه
تماس:

پست توسط reza63 »

کثرت وجود شاخون نشانه چیست؟
تعویض ملکه
شرایط نام مطلوب داخل کندو...قللت مکان
شرایط بد محیطی/چرایی
ایرانی
میتوانی
Mahnazun@yahoo.com
[COLOR=#8064a2]
[/COLOR]
[COLOR=#8064a2]09371321732[/COLOR]
نمایه کاربر
fara
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

reza63 نوشته شده:کثرت وجود شاخون نشانه چیست؟
تعویض ملکه
شرایط بد محیطی/چرایی

یکی از دلایل اصلی شاخون زدن نژاد زنبور هست و یکی از فاکتورهای مهمی است که در اصلاح نژاد باید درنظر گرفته شود.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
barbod-beee
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط barbod-beee »

reza63 نوشته شده:کثرت وجود شاخون نشانه چیست؟
تعویض ملکه
شرایط بد محیطی/چرایی

همه مواردی که نام بردید می تونه صحیح باشه.

اما اگر ملکه به اندازه کافی تخم ریزی دارد و فضا هم به اندازه کافی وجود دارد. علت بر می گردد به خصوصیات ژنتیکی کلونی.
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 7 مهمان