کندوی پرستار و روش جلوگیری از نرزا شدن کندو

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
mohammad123
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: فارس
تشکر کرده: 552 دفعه
تماس:

کندوی پرستار و روش جلوگیری از نرزا شدن کندو

پست توسط mohammad123 »

سلام
برای حفظ کردن حالت کندویی که یتیم است واز ان فقط به عنوان کندوی پرستار(شاخون ساز) استفاده می شود یکی از راهها این است که چند روز یکبار مقداری تخم سر بسته همراه با زنبور روی ان به کندو بدهیم زیرا زنبورهای روی قاب مقداری فرمون ملکه را دارند و همین مقدار بین زنبورها پخش شده واز نرزا شدن زنبورها جلوگیری میکند .

نمایه کاربر
barbod-beee
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 27 دفعه
تماس:

Re: کندوی پرستار و روش جلوگیری از نرزا شدن کندو

پست توسط barbod-beee »

mohammad123 نوشته شده:سلام
برای حفظ کردن حالت کندویی که یتیم است واز ان فقط به عنوان کندوی پرستار(شاخون ساز) استفاده می شود یکی از راهها این است که چند روز یکبار مقداری تخم سر بسته همراه با زنبور روی ان به کندو بدهیم زیرا زنبورهای روی قاب مقداری فرمون ملکه را دارند و همین مقدار بین زنبورها پخش شده واز نرزا شدن زنبورها جلوگیری میکند .

وارد کردن زنبور جدید به این شکل به کندو باعث نزاع و تلفات در کندو خواهد شد. بهتره بدون زنبور باشه. در ضمن شما از طبق دوم یک کندو قوی با استفاده از شبکه مانع ملکه هم می تونید برای اینکار استفاده کنید. نیازی به یتیم کردن نیست.

اگر اشتباه می کنم دوستان اصلاح کنند.
[CENTER][B][COLOR=#FF0000]باید کاری کنیم درصد ساکاروز روی همه بسته بندی ها با نظارت دولت یا اتحادیه نوشته بشه. این هم به نفع عسل تغذیه هست هم عسل خالص و به ضرر عسل تقلبی [/COLOR][/B][/CENTER]
نمایه کاربر
reza63
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مشهد مقدس
تشکر کرده: 554 دفعه
تماس:

پست توسط reza63 »

یکم بیشتر توضیح بدید؟
ایرانی
میتوانی
Mahnazun@yahoo.com
[COLOR=#8064a2]
[/COLOR]
[COLOR=#8064a2]09371321732[/COLOR]
نمایه کاربر
fara
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

barbod-beee نوشته شده:

وارد کردن زنبور جدید به این شکل به کندو باعث نزاع و تلفات در کندو خواهد شد. بهتره بدون زنبور باشه. در ضمن شما از طبق دوم یک کندو قوی با استفاده از شبکه مانع ملکه هم می تونید برای اینکار استفاده کنید. نیازی به یتیم کردن نیست.

نزاع وتلفات را می توان با اسپری کرد شربت کاهش داد همچنین برای تقویت می توان از قاب شفیره سربسته نزدیک به تولد بدون زنبور هم استفاده کرد.
گفته شما در استفاده از کندوی قوی دو طبق به عنوان کندوی پرستار کاملا صحیح است همچنین می توان از یک کندو که گنجایش 15 قاب را دارد و بین 5 قاب و 10 قاب دیگه با یک تخته که شبکه مانع ملکه روی ان نصب شده قراردارد استفاده کرد.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
AKBAR2
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: بابلسر
تشکر کرده: 15 دفعه
تماس:

پست توسط AKBAR2 »

با سلام خدمت دوستان زنبوردار...اگر کندویی را برای پرستار یتیم کردید بهتر هست که بعد از 9 روز یک ملکه بارور به ان معرفی کنی..یعنی 3مرحله شاخون 3روزه از ان بگیرید وبعد ان را با ملکه بارور به حالت اول برگردونید..برای ادامه ساخت شاخون میتونید از کندوهایطبق دار قوی استفاده بکنید..یک روز قبل از اینکه شاخون را به کندوی قوی یا خاتمه دهنده بدهید 2قاب لارو جوان به بالا انتقال بدهید و با شبکه مانع ملکه از ورود ملکه به طبق جلوگیری کنید..به دلیل وجود لارو در بالا زنبورهای جوان به سمت بالا حرکت میکنن و وقتی که شما شاخون رو به ان میدهید به خوبی از ان پذیرایی میکنن البته تغذیه رو فراموش نکنید حتی اگر صحرا خوب باشه..البته روش دیگری هم هست که تواما از کندوی طبق دار میشودهم به عنوان استارتر وهم به عنوان فنیشر استفاده کرد
نمایه کاربر
Kismar
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: تهران...بجنورد
تشکر کرده: 335 دفعه
تماس:

پست توسط Kismar »

fara نوشته شده:
barbod-beee نوشته شده:

نزاع وتلفات را می توان با اسپری کرد شربت کاهش داد همچنین برای تقویت می توان از قاب شفیره سربسته نزدیک به تولد بدون زنبور هم استفاده کرد.
گفته شما در استفاده از کندوی قوی دو طبق به عنوان کندوی پرستار کاملا صحیح است همچنین می توان از یک کندو که گنجایش 15 قاب را دارد و بین 5 قاب و 10 قاب دیگه با یک تخته که شبکه مانع ملکه روی ان نصب شده قراردارد استفاده کرد.

برای تکمیل موارد یاد شده توسط دوستان میشه از این وسیله استفاده کرد.......ایزولاتور 3 قابی

تصویر

تصویر
*[I]** زنبورستان کیسمار استان خراسان شمالی شهر ستان شیروان***09123386142
...........
[/I]
نمایه کاربر
surena
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: قزوین
تشکر کرده: 18 دفعه
تماس:

پست توسط surena »

سلام..یکی از‌ کندوهای شیش قابم که جمعیتش زیاده و جوون خیلی حالت تهاجمی دارن..هروقت کندورو درشو باز میکنم یهو میریزن سرم تا نیش بزنن به طوریکه تا نیم ساعت گشتم تا ولم کنن و لباسارو درزیارم!!کار باهاشون خژلی طخته..باقیه کندوهام رام رامن..اما این کندو دیوانست..یکی از علتهاظ زژ ملکه بودنشه..من تخم روز ندیدم اما فکر کنم پلاک داشتن روشون..الان سه چهار روزه که دیوانه شدن اما امروز دیدم پلاک دارن..شاید پلاک دار بودن معنیش اینه که ملکه داره‌..تازه تخم روز که نبود اما تخم نر هم من ندیدم!!چیکار کنم مشکل ح
نمایه کاربر
reza63
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مشهد مقدس
تشکر کرده: 554 دفعه
تماس:

پست توسط reza63 »

منظور ازپلاک چیه

ببین شاخون نداره؟؟
ایرانی
میتوانی
Mahnazun@yahoo.com
[COLOR=#8064a2]
[/COLOR]
[COLOR=#8064a2]09371321732[/COLOR]
نمایه کاربر
fara
تماس:

پست توسط fara »

surena نوشته شده:سلام..یکی از‌ کندوهای شیش قابم که جمعیتش زیاده و جوون خیلی حالت تهاجمی دارن..هروقت کندورو درشو باز میکنم یهو میریزن سرم تا نیش بزنن به طوریکه تا نیم ساعت گشتم تا ولم کنن و لباسارو درزیارم!!کار باهاشون خژلی طخته..باقیه کندوهام رام رامن..اما این کندو دیوانست..یکی از علتهاظ زژ ملکه بودنشه..من تخم روز ندیدم اما فکر کنم پلاک داشتن روشون..الان سه چهار روزه که دیوانه شدن اما امروز دیدم پلاک دارن..شاید پلاک دار بودن معنیش اینه که ملکه داره‌..تازه تخم روز که نبود اما تخم نر هم من ندیدم!!چیکار کنم مشکل ح

عصبانیت کندو هم می تواند به نژاد برگردد هم به بی غذایی و هم به این که کندو ملکه شو از دست داده باشه که با توجه به این شما نه ملکه رو دیدید ونه کندو تخم روز داشته به احتمال زیاد کندو شما ملکه ندارد.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
Kismar
تماس:

پست توسط Kismar »

surena نوشته شده:سلام..یکی از‌ کندوهای شیش قابم که جمعیتش زیاده و جوون خیلی حالت تهاجمی دارن..هروقت کندورو درشو باز میکنم یهو میریزن سرم تا نیش بزنن به طوریکه تا نیم ساعت گشتم تا ولم کنن و لباسارو درزیارم!!کار باهاشون خژلی طخته..باقیه کندوهام رام رامن..اما این کندو دیوانست..یکی از علتهاظ زژ ملکه بودنشه..من تخم روز ندیدم اما فکر کنم پلاک داشتن روشون..الان سه چهار روزه که دیوانه شدن اما امروز دیدم پلاک دارن..شاید پلاک دار بودن معنیش اینه که ملکه داره‌..تازه تخم روز که نبود اما تخم نر هم من ندیدم!!چیکار کنم مشکل ح
یادتان باشد کلنی که بهر دلیل زنبورهاش بی کار باشن ناخواسته مهاجم شده و بسختی برای بازدید با زنبوردار همکاری میکنه..
درب کندو رو بردار درست قبل از پرواز زنبورهای نر که میشه حدود ساعت 10 تا 12 قیل از ظهر روی تمام زنبورها یه اسپره شربت بپاش ...اینکار انها رو ارام میکنه.. دو قاب تخم روز یا لارو سر باز بهشون بده بعد از 2 روز کندو رو با دادن دود کافی بنحو ی که با ارامش کلنی بهم نخوره بازدید کن ........بعد میتونی در موردش تصمیم گیری کنی تصویر
...........
[/I]
نمایه کاربر
surena
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط surena »

Fara Jan من نتونستم خوب بررسی کنم کندورو تا ملکه رو ببینم..اما تخم نر هم نبود تو کندو!!
نمایه کاربر
surena
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط surena »

Kismar جان تخم روز نداشت اما پلاک داره کندوهام..من تخم روز و‌تخم نر ندیدم تو کندوم اصلا..ولی پلاک دارن!!من تازه کارم ملکه‌ رو نتونستم تو اون شرایط ببینم
نمایه کاربر
fara
تماس:

پست توسط fara »

surena نوشته شده:Fara Jan من نتونستم خوب بررسی کنم کندورو تا ملکه رو ببینم..اما تخم نر هم نبود تو کندو!!
دوست عزیز نمی دانم منظورتان از پلاک شفیره است یا چیزی دیگر
با این حال یک فاب تخم که حاوی تخم روز و لارو باشد به کندو بدهید ببنید شاخون میزنند یا نه.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
Kismar
تماس:

پست توسط Kismar »

surena نوشته شده:Kismar جان تخم روز نداشت اما پلاک داره کندوهام..من تخم روز و‌تخم نر ندیدم تو کندوم اصلا..ولی پلاک دارن!!من تازه کارم ملکه‌ رو نتونستم تو اون شرایط ببینم

اگر بیشتر از 12 روز از زمان بی ملکه شدن کندو میگذره احتمالا ملکه باکره متولی شده از زمان تولد تا روزی که اولین تخمهای روز دیده بشه 20 تا 25 طول میکشه..
ضمنا تشخیص ملکه باکره بین کارگران در کندو یه کم سخته....
...........
[/I]
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 11 مهمان