صفحه اصلي سايت جستجوگر سايت قوانين سايت تبليغات در سايت كار با تالار گفتمان كار با تالار گفتمان

مدیریت ملکه

سوالات در مورد ملکه زنبورعسل و چگونگی پرورش و تکثیر ملکه زنبورعسل و تمامی مسائل ملکه زنبورعسل

مدير انجمن: mellifera

مدیریت ملکه

پستتوسط ebraahimiyan » 27 ارديبهشت ماه 1392 11:53

فرض کنید به منظور اصلاح نژاد یک ملکه جدید رو با موفقیت به یک کندوی قوی نیش زن یا بچه زا معرفی میکنیم.
به نظر شما مدیریت این ملکه چقدر در کندو تاثیر گذاره ؟
یعنی باید برای اصلاح کندو منتظر رسیدن جمعیت جدید باشیم یا ملکه با مدیریتش اخلاق و نحوه کارکرد جمعیت موجود رو عوض میکنه؟؟؟؟
نماد کاربر
ebraahimiyan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل

تاريخ عضويت: 19 خرداد ماه 1391 15:12
نام واقعی: مجتبی ابراهیمیان
تشکر کرده: 93 بار
تشکر شده: 146 بار
امتياز: 37290

Re: مدیریت ملکه

پستتوسط froutan1 » 27 ارديبهشت ماه 1392 12:09

باید منتظر رسیدن جمعیت جدید باشیم
که معمولا بعد از 40 روز مشکل برطرف خواهد شد و همگی جمعیت عوض شده است.

برای نویسنده این مطلب froutan1 تشکر کننده ها: 4
ebraahimiyan (28 ارديبهشت ماه 1392 17:24), khatibi (13 بهمن ماه 1392 10:50), mellifera (27 ارديبهشت ماه 1392 12:20), tanha (16 بهمن ماه 1392 16:23)
رتبه: 16.667%

نماد کاربر
froutan1
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل

تاريخ عضويت: 1 اسفند ماه 1389 00:00
نام واقعی: froutan
تشکر کرده: 5 بار
تشکر شده: 71 بار
امتياز: 73190

پستتوسط ebraahimiyan » 31 ارديبهشت ماه 1392 22:18

نماد کاربر
ebraahimiyan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل

پستتوسط ebraahimiyan » 4 خرداد ماه 1392 20:19

نظر دیگه ای نبود؟
نماد کاربر
ebraahimiyan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل

پستتوسط saman » 4 خرداد ماه 1392 21:17

سلام
تا زمانی که یه نسل از زنبورهای ملکه جدید متولد نشن کندوتون همون کندوی نیش زن هستش و معمولا دو ماه طول میکشه (البته یاداوری این نکته هم لازمه ملکه 50درصد خصوصیاتشو از زنبورهای نری میگیره که باهاشون جفت رفته)

برای نویسنده این مطلب saman تشکر کننده ها: 4
ehsanklop (4 خرداد ماه 1392 23:12), khatibi (13 بهمن ماه 1392 10:50), mellifera (4 خرداد ماه 1392 21:39), 1357 (22 خرداد ماه 1392 16:17)
رتبه: 16.667%

............................................................................................................................................
کاربرانی که این پست را تأیید یا رد کرده اند:
reza63
نماد کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران

تاريخ عضويت: 18 مهر ماه 1390 23:46
نام واقعی: سامان
تشکر کرده: 162 بار
تشکر شده: 868 بار
امتياز: 321905

پستتوسط ehsanklop » 4 خرداد ماه 1392 23:14

سلام
همون طور که دوستان گفتن تو هفته های اول تغییری پیش نمیاد . بعد از حدود 30 روز زنبورها شروع به ارومتر شدن میکنن و تا 2 یا 3 ماه کندو کاملا به ارامش میرسه

برای نویسنده این مطلب ehsanklop تشکر کننده ها:
mellifera (5 خرداد ماه 1392 18:57)
رتبه: 4.167%

............................................................................................................................................
reza63
نماد کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران

تاريخ عضويت: 9 آبان ماه 1390 21:57
نام واقعی: احسان انیس
تشکر کرده: 671 بار
تشکر شده: 1348 بار
امتياز: 338385

پستتوسط Hassannozarpour » 13 بهمن ماه 1392 04:12

با سلام توسط فرمونهایی که پخش میکند تاحدودی بر روی خصوصیات رفتاری کلنی نیش زن می تواند تاثیر گذار باشد وآنها را آرامتر کند.
reza63
نماد کاربر
Hassannozarpour

پستتوسط AKBAR2 » 13 بهمن ماه 1392 11:47

تمام خصوصیات رفتاری کلنی بستگی به ملکه داره..ملکه با فرمونهایی که متصاعد میکنه کلنی را هدایت میکنه از نظر تهاجم از نظر ذخیره و دیگر عوامل.درکل همه چیز به ملکه بستگی داره..اگر که نژاد دار باشه که دیگه علائم ان بیشتر نمایان میشه
نماد کاربر
AKBAR2
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل

تاريخ عضويت: 18 آبان ماه 1392 09:26
نام واقعی: علی اکبررجبیان
تشکر کرده: 15 بار
تشکر شده: 313 بار
امتياز: 103530

پستتوسط abbassh » 24 خرداد ماه 1393 07:40

سلام دوستان دو روز پیش که داشتم از یکی از بهترین کندو هام بچه مصنوعی میگرفتم سر یک اشتباه ملکه رو کشتم حالا چی میشه؟ ملکم ندارم بدم به کندو؟
نماد کاربر
abbassh
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل

تاريخ عضويت: 20 آبان ماه 1392 19:27
نام واقعی: abbas
تشکر کرده: 7 بار
تشکر شده: 6 بار
امتياز: 4960

پستتوسط AKBAR2 » 24 خرداد ماه 1393 11:12

فدای سرت..اگه میکی خوب بوده پس چندتا ازش تکثیر کن که نسلش حفظ بشه..این جوری بهتره
نماد کاربر
AKBAR2
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل

پستتوسط rata » 24 خرداد ماه 1393 14:03

ببخشید اگه ما یک بچه مصنوعی سه قاب از یک کندوی مادری با مشخصات خوب بکشیم و آن را در کنار کندوی مادری بزاریم با این شرایط مکله هایی که تولید میشن از خصوصیات خوبی برخوردار خواند بود. منظورم اینه که در این شرایط نیاز به کندوی شروع کننده و پایان دهنده وجود ندارد؟

ضمنا یه اطلاعاتی نیز در وب تحت عنوان روش ساده تولید ملکه بنام cut cell method دیدم که میاد یه نوار باریکی از برگه تخم گذاری شده را می برند و به یه قاب که از قبل آماده شده می چسبانن و آن را توی کندوی استارتر و فینیشر می گذارن تا شاخون تولید بشه. میخواستم بدانم اگه توی بچه مصنوعی سه قابی که می کشیم بجای گذاشتن یه قاب تخم روز اگه از این قابها بزاریم بهتره؟
reza63
نماد کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل

تاريخ عضويت: 20 فروردين ماه 1391 09:51
نام واقعی: رحیم عطائی پور
تشکر کرده: 77 بار
تشکر شده: 178 بار
امتياز: 159200

پستتوسط cibcg » 24 خرداد ماه 1393 19:13

مطالبتون جالبه
نماد کاربر
cibcg
عضو جدید سایت زنبورعسل
عضو جدید سایت زنبورعسل

تاريخ عضويت: 24 خرداد ماه 1393 19:10
نام واقعی: ali
تشکر کرده: 0 دفعه
تشکر شده: 0 دفعه
امتياز: 20

پستتوسط reza63 » 24 خرداد ماه 1393 00:03

rata نوشته است:ببخشید اگه ما یک بچه مصنوعی سه قاب از یک کندوی مادری با مشخصات خوب بکشیم و آن را در کنار کندوی مادری بزاریم با این شرایط مکله هایی که تولید میشن از خصوصیات خوبی برخوردار خواند بود. منظورم اینه که در این شرایط نیاز به کندوی شروع کننده و پایان دهنده وجود ندارد؟

ضمنا یه اطلاعاتی نیز در وب تحت عنوان روش ساده تولید ملکه بنام cut cell method دیدم که میاد یه نوار باریکی از برگه تخم گذاری شده را می برند و به یه قاب که از قبل آماده شده می چسبانن و آن را توی کندوی استارتر و فینیشر می گذارن تا شاخون تولید بشه. میخواستم بدانم اگه توی بچه مصنوعی سه قابی که می کشیم بجای گذاشتن یه قاب تخم روز اگه از این قابها بزاریم بهتره؟

بنظر منطقی میاد بچه کندو که نه هنوز نه ذخیره درستی داره نه جمعیت بالایی باید به قاب تخم روز یکی دیگه رو جمع و جور هم بکنه
تمام توانش صرف میشه
بجاش یه شاخون یا یه نوار باریک تخم روز بزاریم
تا اونو الاف حمالی کنیم
ایرانی
             میتوانی
Mahnazun@yahoo.com

09371321732
نماد کاربر
reza63
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل

تاريخ عضويت: 18 آبان ماه 1392 11:17
نام واقعی: رضا حيدري
تشکر کرده: 596 بار
تشکر شده: 149 بار
امتياز: 65885

پستتوسط AKBAR2 » 25 خرداد ماه 1393 09:28

سلام این روشی که شما گفتید همان روش موزاییکی هست..اگر بخواهید شاخونهای خوب وبا کیفیتی داشته باشین حتما باید یک استارتر قوی با نوزاد زیاد داشته باشین..مصنوعی 3قابی توانایی ساخت شاخون زیاد وبا کیفیت رو نداره
نماد کاربر
AKBAR2
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل

پستتوسط rata » 25 خرداد ماه 1393 14:00

من شاخون زیادی نمی خواهم در حد دو یا سه ملکه باشه کفایت میکنه برام. با این توصیف باز هم باید یک استارتر قوی داشته باشم. راستش هدف من کشیدن مصنوعی و تولید دو تا سه ملکه میباشه نمیخوام یه کندوی قوی ام را بی ملکه بکنم. لطفا راهنمایی کنید.
نماد کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل

پستتوسط barbod-beee » 25 خرداد ماه 1393 15:51

rata نوشته است:من شاخون زیادی نمی خواهم در حد دو یا سه ملکه باشه کفایت میکنه برام. با این توصیف باز هم باید یک استارتر قوی داشته باشم. راستش هدف من کشیدن مصنوعی و تولید دو تا سه ملکه میباشه نمیخوام یه کندوی قوی ام را بی ملکه بکنم. لطفا راهنمایی کنید.

من اینکار رو کردم مشکلی نداره. برای 4-5 تا ملکه 2 قاب زنبور هم کافی هست. ملکه تولیدی هم بخوبی تخم ریزی می کند.
فقط خود کندوی پرستار چون ضعیف هست، ضعیفتر خواهد شد.
باید کاری کنیم درصد ساکاروز روی همه بسته بندی ها با نظارت دولت یا اتحادیه نوشته بشه. این هم به نفع عسل تغذیه هست هم عسل خالص و به ضرر عسل تقلبی
نماد کاربر
barbod-beee
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل

تاريخ عضويت: 18 فروردين ماه 1393 11:27
نام واقعی: احمد آهنگرپور
تشکر کرده: 29 بار
تشکر شده: 156 بار
امتياز: 83070

پستتوسط hamed » 25 خرداد ماه 1393 17:05

سلام حالا که کندوی مادری شما بی ملکه شده و کاریش نمی شه کرد اگه شما ملکه برای معرفی ندارید بالاخره کندو شاخون میزنه من بودم اجازه این کار رو میدادم و چند روز قبل ار درومدن ملکه ها کندوهایی رو که ملکه پیر دارن یا ملکشون خوب نیست رو یتیم می کردم بعد از این کندو بهشون شاخون میدادم تا هم نسل ملکه خوبم حفظ بشه هم تمام ملکه هام جون بشن فقط خیلی حواستون باشه بچه نده که کار ممکنه خراب بشه و کندوی اصلی حسابی ضعیف بشه و در نهایت از بین بره

برای نویسنده این مطلب hamed تشکر کننده ها:
abbassh (25 خرداد ماه 1393 17:09)
رتبه: 4.167%

نماد کاربر
hamed
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
بهترین کاربر سایت زنبورعسل

تاريخ عضويت: 17 بهمن ماه 1389 00:00
نام واقعی: hamed parvizkhani
تشکر کرده: 0 دفعه
تشکر شده: 140 بار
امتياز: 102680

پستتوسط abbassh » 25 خرداد ماه 1393 17:17

hamed نوشته است:سلام حالا که کندوی مادری شما بی ملکه شده و کاریش نمی شه کرد اگه شما ملکه برای معرفی ندارید بالاخره کندو شاخون میزنه من بودم اجازه این کار رو میدادم و چند روز قبل ار درومدن ملکه ها کندوهایی رو که ملکه پیر دارن یا ملکشون خوب نیست رو یتیم می کردم بعد از این کندو بهشون شاخون میدادم تا هم نسل ملکه خوبم حفظ بشه هم تمام ملکه هام جون بشن فقط خیلی حواستون باشه بچه نده که کار ممکنه خراب بشه و کندوی اصلی حسابی ضعیف بشه و در نهایت از بین بره

تو این ماه از سال میشه؟ مشکلی پیش نمیاد؟
نماد کاربر
abbassh
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل

تاريخ عضويت: 20 آبان ماه 1392 19:27
نام واقعی: abbas
تشکر کرده: 7 بار
تشکر شده: 6 بار
امتياز: 4960

پستتوسط saman » 25 خرداد ماه 1393 17:33

سلام
تو این موقه از سال عطش جمعیت ها برای بچ دادن از بین رفته و بمحض تولد اولین ملکه بقیه شاخون ها جویده میشن
نماد کاربر
saman

پستتوسط rata » 26 خرداد ماه 1393 07:52

دوستان عزیز این سئوال من ناشی از این نبود که کندوی مادری من ملکه اش از بین رفته.

راستش من سه تا کندو دارم که از این سه تا دو تاش ملکه های نیش زنی دارن. آن یکی را از یکی از تولید کنندگان ملکه یه کندوی دو قابی با ملکه جنس خوب گرفتم. برای بهار سال بعد در نظر دارم که از این نزاد ملکه تولید و جایگزین ملکه دو تا کندوی دیگه بکنم.
با توجه به مطالبی که خودندم در نظر داشتم که وقتی این کندوی اصلاح شده در فروردین ماه سال بعد به 10 قاب رسید یه مصنوعی سه قابی ازش بگیرم تا هم یه بچه ازش گرفته باشم و هم از شاخونهای دیگه اش برای جایگزینی ملکه آن دو تا کندوی دیگه استفاده کنم. ولی وقتی دوستان اطلاعاتی در مورد کندوی استارتر که باید قوی باشه می دهند مشکوک شدم که آیا بچه سه قابی می تواند برای نیاز من ملکه های خوبی تولید کنه؟

ضمنا با توجه به شرایط فوق اگه دوستان پیشنهاد بهتری دارند لطف کنند بنده را بی نصیب نگذارند.
نماد کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل

پستتوسط saman » 26 خرداد ماه 1393 22:49

سلام
من بچ مصنوعیی رو که برای تکثیر ملکه در اوایل بهار جدا می کنم کمتر از 8 قاب نیست و فقط با عسل تغذیش می کنم و از بهترین و آرامترین نژاد زنبورهامه چون هر چه قوی تر باشه ملکه های بهتری تولید می کنه
نماد کاربر
saman

پستتوسط fara » 27 خرداد ماه 1393 09:24

rata نوشته است:دوستان عزیز این سئوال من ناشی از این نبود که کندوی مادری من ملکه اش از بین رفته.

راستش من سه تا کندو دارم که از این سه تا دو تاش ملکه های نیش زنی دارن. آن یکی را از یکی از تولید کنندگان ملکه یه کندوی دو قابی با ملکه جنس خوب گرفتم. برای بهار سال بعد در نظر دارم که از این نزاد ملکه تولید و جایگزین ملکه دو تا کندوی دیگه بکنم.
با توجه به مطالبی که خودندم در نظر داشتم که وقتی این کندوی اصلاح شده در فروردین ماه سال بعد به 10 قاب رسید یه مصنوعی سه قابی ازش بگیرم تا هم یه بچه ازش گرفته باشم و هم از شاخونهای دیگه اش برای جایگزینی ملکه آن دو تا کندوی دیگه استفاده کنم. ولی وقتی دوستان اطلاعاتی در مورد کندوی استارتر که باید قوی باشه می دهند مشکوک شدم که آیا بچه سه قابی می تواند برای نیاز من ملکه های خوبی تولید کنه؟

ضمنا با توجه به شرایط فوق اگه دوستان پیشنهاد بهتری دارند لطف کنند بنده را بی نصیب نگذارند.

برای تولید 2 -3 تا ملکه مشکلی نیست استارتر قوی برای گرفتن تعداد زیاد ملکه در نظرگرفته میشود.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نماد کاربر
fara
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران

تاريخ عضويت: 14 بهمن ماه 1389 00:00
نام واقعی: فرامرز خزاما
تشکر کرده: 255 بار
تشکر شده: 760 بار
امتياز: 525440

پستتوسط rata » 27 خرداد ماه 1393 12:27

saman نوشته است:سلام
من بچ مصنوعیی رو که برای تکثیر ملکه در اوایل بهار جدا می کنم کمتر از 8 قاب نیست و فقط با عسل تغذیش می کنم و از بهترین و آرامترین نژاد زنبورهامه چون هر چه قوی تر باشه ملکه های بهتری پرورش میده

دوست عزیز میشه بفرمائید از کندوی چند قاب، هشت قاب را بعنوان بچه مصنوعی جدا می کنید؟
نماد کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل

پستتوسط saman » 28 خرداد ماه 1393 17:49

من اوایل فروردین هر سال از چهار تا کندوی قوی و پرجمعیتم که نژاد خوبی دارن هر کدام دو قاب زنبور با تخم برشته برمیدارم و حسابی کندوی جدید رو گلاب می پاشم تا همدیگه رو نکشن و هم بو بشن در این حالت کندوهای مادر هم ضعیف نمیشن و اینجور به اندازه نیاز شاخون میزنن و چهار روز قبل از تولد ملکه ها شاخونا رو تو قفس میزارم و به محض تولد ملکه بچ میگیرم و تو قفس بهش ملکه ها معرفی میکنم
نماد کاربر
saman

پستتوسط yones1986 » 28 خرداد ماه 1393 22:39

saman نوشته است:من اوایل فروردین هر سال از چهار تا کندوی قوی و پرجمعیتم که نژاد خوبی دارن هر کدام دو قاب زنبور با تخم برشته برمیدارم و حسابی کندوی جدید رو گلاب می پاشم تا همدیگه رو نکشن و هم بو بشن در این حالت کندوهای مادر هم ضعیف نمیشن و اینجور به اندازه نیاز شاخون میزنن و چهار روز قبل از تولد ملکه ها شاخونا رو تو قفس میزارم و به محض تولد ملکه بچ میگیرم و تو قفس بهش ملکه ها معرفی میکنم

لطفا" در مورد معرفی ملکه بیشتر توضیح میدی؟
نماد کاربر
yones1986
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل

تاريخ عضويت: 29 فروردين ماه 1393 20:27
نام واقعی: yones
تشکر کرده: 157 بار
تشکر شده: 46 بار
امتياز: 29050

پستتوسط mellifera » 29 خرداد ماه 1393 20:47

yones1986 نوشته است:
saman نوشته است:من اوایل فروردین هر سال از چهار تا کندوی قوی و پرجمعیتم که نژاد خوبی دارن هر کدام دو قاب زنبور با تخم برشته برمیدارم و حسابی کندوی جدید رو گلاب می پاشم تا همدیگه رو نکشن و هم بو بشن در این حالت کندوهای مادر هم ضعیف نمیشن و اینجور به اندازه نیاز شاخون میزنن و چهار روز قبل از تولد ملکه ها شاخونا رو تو قفس میزارم و به محض تولد ملکه بچ میگیرم و تو قفس بهش ملکه ها معرفی میکنم

لطفا" در مورد معرفی ملکه بیشتر توضیح میدی؟

اين ادرس رو مطالعه نماييد:

http://www.google.com/search?q=%D9%85%D ... llifera.ir
كاربران عزيز : لطفا از درج آگهي و شماره تماس تبليغاتي در تالار اجتناب نموده و در صورت مشاهده حذف خواهد گرديد.(از بخش آگهي و نيازمندي اقدام به ارسال آگهي نماييد)
كاربران عزيز : قبل از ارسال مبحث جديد در تالار جستجو نماييد و از جستجوگر گوگل سايت در صفحه اصلي استفاده نماييد.
كاربران عزيز :در صورت درج تصوير بهتره از بخش اضافه كردن فايل ضميمه استفاده نماييد چون احتمالا ادرس تصاوير بعد از مدتي از سايت مقصد حذف بشه.
كاربران عزيز :لطفا از درج لينك در امضاء خود اجتناب نموده و از بخش لينك زير اواتار كاربري اقدام به درج لينك نماييد.
كاربران عزيز : لطفا از ارسال مباحث مربوط به زنبورعسل از طريق پيغام خصوصي اجتناب نموده و از طريق تالار سوال خود را مطرح نماييد.
كاربران عزيز : در صورت فراموشي رمز عبور و عدم ورود به سايت به مديريت اطلاع دهيد و نام كاربري و پسورد خود را sms نماييد تا مشكل ورود رفع گردد و از ايجاد نام كاربري جديد خوداري نماييد.

(((فروشگاه سایت زنبورعسل))))

t.me/mellifera  کانال تلگرام فروشگاه

mahmoodreza
نماد کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران

تاريخ عضويت: 24 آذر ماه 1389 00:00
نام واقعی: امین جهانی كندلجي
تشکر کرده: 4846 بار
تشکر شده: 2973 بار
امتياز: 3275755

مباحث مشابه

بازگشت به سوالات در مورد ملکه زنبورعسل

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان

سلام مهمان گرامي؛

مهمان گرامي، براي مشاهده تالار با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد